Boże Narodzenie 7 grudnia 2018

Nie działa? Dzwoń od razu!

Na ogół lubię ludzi, ale czasem mnie wkurzają. A już najbardziej to wkurzają mnie w Wigilię. Swoim ego. Egocentryzmem i egoizmem. Bo ja chcę, bo ja muszę, bo mnie się należy. Mam to szczęście albo nieszczęście, że jestem żoną instalatora. I Wigilia co roku wygląda tak samo.

Nie zamierzam tu robić reklamy mojemu mężowi, więc na potrzeby tego tekstu przyjmijmy, że jest on instalatorem kablówki. Branża się nie zgadza, ale realia jak najbardziej.

 

Zazwyczaj to wygląda tak:

Pierwsze dwa tygodnie grudnia są dość spokojne. Ludzie w tym czasie raczej rzadko się przeprowadzają, więc rzadko potrzebują nową kablówkę. W trzecim tygodniu robią zakupy, więc też jakoś tej kablówki pilnie nie potrzebują. Awarie zgłaszają sporadycznie. Szaleństwo zaczyna się w Wigilię. Co roku. No jak przez kalkę normalnie.

– Proszę pana, bo mnie kablówka nie działa, niech pan przyjedzie.

– No ale dziś jest Wigilia, proszę pana już południe, nie zdążę, po świętach przyjadę.

– Ale dziś jest dzień pracy! Pan nie może nie przyjechać!

– Ja nie mogę przyjechać, są święta i jestem już poza Warszawą.

– Ale mnie nie działa kablówka!

– Długo?

– No będzie ze dwa tygodnie, ale jakie to ma znaczenie?

 

No powiedzcie, że Wam się w tym momencie nóż w kieszeni nie otwiera. Mnie się otwiera za każdym razem jak w Wigilię, oczywiście nie rano, bo rano to są sklepy pootwierane i ludzie mają co innego na głowie, ale tak w okolicach południa i później, zaczyna dzwonić telefon. Systematycznie co roku. Bo jest Wigilia, idą święta i nie działa. No przecież nie może nie działać, bo święta. Musi działać!

Otóż człowieku drogi, nie, nie musi. Kablówka to tylko kablówka. Skoro nie była ci do szczęścia dwa tygodnie potrzebna, to jeszcze dwa dni przeżyjesz. To nie prąd, nie woda i nie zapchana kanalizacja.

Tak na marginesie: jak mieszkałam w Warszawie, kanalizacja od zlewu i wanny zapchała się na parterze właśnie w Wigilię. Pogotowie wodociągowe miało to gdzieś. Skoro z toalety można korzystać to wszystko w porządku. Dwa dni bez kąpieli, jedynie ochlapanie się w misce było dostępne. O prawdziwym zmywaniu też można było zapomnieć. W święta! Więc ta kablówka to naprawdę nie koniec świata.

Cyfrowy świat nas kompletnie odczłowieczył, nie uważacie? Ja chcę, ja klikam Enter i ma się stać. Ja dzwonię, pan przyjeżdża. Tak to ma działać. I kij z tym, że po drugiej stronie słuchawki jest człowiek, który ma rodzinę i plany na święta. Ja chcę, ma działać, mnie nie działa, pan przyjeżdża, bo ja tak chcę. To jest zjawisko stosunkowo nowe, jak sięgnę pamięcią dziesięć, piętnaście lat wstecz, to tego nie było. Telefon w Wigilię nie dzwonił. A jeśli już dzwonił to z jakąś świeżą sprawą i awarią w całym bloku.

Więc jako żona instalatora apeluję: zgłaszajcie awarie od razu! Nawet w niedzielę. Mnie to nie przeszkadza. Będziecie pierwsi w kolejce w poniedziałek. Ale nie w Wigilię! Toć już nawet handel w Wigilię kończy się w okolicach 14.00 (a pamiętam, jak pracowałam w Wigilię do 20.00, to znaczy siedziałam w kompletnie pustym markecie…). Wigilia to nie jest typowy dzień pracy. Tym bardziej to nie jest dzień na załatwianie spraw, których się przez ostatni miesiąc nie załatwiło z czystego lenistwa.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
5 lat temu

U nas co roku było to samo, Mój tato mechanik, za każdym razem w wigilię ktoś żeby naprawić mu samochód… czasem zaraz przed kolacja ! Ja juz się przyzwyczaiłam, wiec chillout i udanej wigilnej kolacji 🙂

Beata
Beata
5 lat temu

Zgadzam się z tym , trzeba szanować drugiego człowieka i pomyślec o drugim człowieku a nie tylko o sobie .

Boże Narodzenie 6 grudnia 2018

Prezenty dla maluchów w wieku 0 do 3 lat

Święta tuż tuż, najwyższy więc czas by rozprawić się z prezentami . Jeśli jesteś na etapie poszukiwań upominku dla małego dziecka, w przedziale wiekowym od 0 do 3 lat, i ciągle nie masz pomysłu, zajrzyj do naszego zestawienia.

PREZENTY DLA LEŻĄCEGO NIEMOWLAKA –  dla bobasa mniej więcej od 2-3 miesięcy

Niemowlę, w tym wieku nie potrafi jeszcze siedzieć, ani tym bardziej przemieszczać się. Zaczyna wodzić wzrokiem za interesującymi go obiektami lub dobrze skupia już na nich swoje spojrzenie. Próbuje dotykać przedmioty (i części ciała ;-)), chwytać oraz wsadzać je do buzi.

Dla maluszka, który głównie leży i dopiero poznaje  otaczający go świat, warto podarować gadżety lub zabawki, które choć na chwilę skupią na sobie jego wzrok i dłonie. Mogą to być np.:

Mata edukacyjna, na której można swobodnie położyć dziecko i pozwolić na obserwację, a w późniejszych etapach na samodzielną zabawę dołączonymi do maty gadżetami/zabawkami.

Mata Easy Steps

 

Mata Skip Hop

Karuzela zabawka na pałąku doczepiana do łóżeczka lub wisząca – podwieszana nad nim. Niektóre karuzele można włączyć, by się kręciły oraz mają wbudowane pozytywki, co bywa fajną opcją, pomocną w przypadku, gdy chcemy aby dziecko poleżało lub zasnęło samo w łóżeczku. 

Karuzela Halo Lalo

Karuzela Mumu For Kids

Stojak edukacyjny to podobny gadżet do maty edukacyjnej, z tym że jest to zazwyczaj sama konstrukcja, z doczepionymi zabawkami.  

Stojak Heimess

Stojak Little Leaf

Gryzak i grzechotka – dostępne w tej chwili produkty z tej kategorii, nie tylko świetnie spełniają swoje funkcje, ale też cieszą oko, bo producenci wyczarowują coraz to piękniejsze ich formy. Dzięki temu idealnie nadają się na prezent.

Gryzak Little Leaf

Gryzak Janod

Grzechotka Heimess

 Grzechotka Plan Toys

 Deszczowa grzechotka Djeco

Miękkie książeczki, które można ściskać, tarmosić i  gryźć, najlepiej w kontrastowych kolorach, z różnymi materiałami, fakturami oraz szeleszczącymi lub piszczącymi dodatkami.

Zabawki do usypiania, czyli takie którą szumią, wydają odgłosy bijącego serca lub szumu wiatru, czy fal.

Szumiący i świecący wieloryb B.Toys

Szumiś Whisbear

 

PREZENTY DLA SIEDZĄCEGO NIEMOWLAKA – dla bobasa mniej więcej od 8 miesięcy

Niemowlę, które już siedzi, bez problemu łapie i trzyma w rączkach przedmioty. Ogląda je ze wszystkich stron, na swój sposób bada i poznaje, próbuje się nimi bawić. Potrafi się przemieszczać – pełzając po podłodze, raczkując lub nawet stawiając pierwsze kroki (niektóre niemowlaki w okolicach 8 miesiąca zaczynają stawać przy meblach).  

Oprócz tego, co zostało już wymienione wcześniej, warte uwagi są:

Kostka edukacyjna – to taki gadżet X w 1, ponieważ  łączy w sobie elementy kilku różnych zabawek. Najczęściej składa się z pętli, sortera, wszelkich ruchomych części typu koła zębate, czy obracające się klocki. Niektóre mają również dodatki muzyczne, zegar, bądź liczydło.

Kostka Eco Toys

Kostka Janod

Kolejka/labirynt/pętla/przeplatanka  – różne firmy mają na tę zabawkę inne nazwy, w każdym razie jest to połączenie drewnianej konstrukcji z metalowymi drutami, na których zamontowane są ruchome kolorowe koraliki. Dzieci z reguły bardzo chętnie i radośnie je przeciągają.

Przeplatanka Królik i spółka Janod

Kolejka Simba

Piłeczka – duża lub mała. Pluszowa czy gumowa. Gładka bądź sensoryczna, z różnymi wypustkami. Jaka by nie była, piłka zawsze znajdzie chętnego bobasa do zabawy  i to na różne sposoby, ponieważ piłkę można nie tylko rzucać, czy kopać, można ją również gryźć, ślinić i gonić – Stasiu uwielbia „biegać” na czworaka za piłkami i innymi zabawkami, które się turlają. Rzuca je przed siebie lub popycha i gania je tak długo, aż w końcu któraś mu się gdzieś zgubi 😉

Zabawka do turlania Trefl

 Piłeczka Kolczasty jeż Skip Hop

Klocki – najprostsze jakimi może bawić się dziecko w tym wieku, czyli nieduże, by łatwo można było chwycić je w malutkie rączki, drewniane, gumowe lub tekturowe, bez znaczenia – choć z tymi ostatnimi istnieje ryzyko, że dziecko je pogryzie – Pola lubiła zjadać tego typu klocki i dziś mamy dziurawe, pozaklejane taśmą klejącą 😉 Dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

Drewniane klocki Kubix Janod

  Drewniane klocki Jokomisiada

 Kartonowe klocki Crocodile Creek

 

PREZENTY DLA ROCZNIAKÓW

Dla dzieci, które zdmuchnęły pierwszą świeczkę na torcie przychodzi wreszcie czas na naukę samodzielnego chodzenia, mówienia, poznawania kolorów, kształtów, nazw zwierząt i wydawanych przez nie dźwięków, czy budowania prostych konstrukcji z klocków (i nie tylko).

Dla tej grupy wiekowej odpowiednie więc będą takie zabawki jak:

Sorter kształtów – to jedna z fajniejszych zabawek edukacyjnych dla maluchów. Uczy się rozróżniać kształty i kolory, a także ćwiczy koordynację, koncentrację i sprawność malutkich rączek.

 Sorter Sevi

 Sorter Lelin

Piramida – może być drewniana z dziurkami do celowania i nakładania poszczególnych elementów na wystające części (patyczki) lub tekturowe klocki do budowania piramidy / wieży.

 Piramida Sevi

Piramida Trefl

Klocki – mogą to już być pierwsze proste zestawy nieśmiertelnych klocków typu duplo. Wspaniałe budowle może jeszcze na tym etapie  z nich nie powstaną, aczkolwiek od czegoś trzeba zacząć. Zresztą w zestawach poza klasycznymi klockami są również figurki ludzi i zwierząt – dzieci je lubią.

Klocki Lego Duplo

 Klocki Fisher Price Mega Bloks

Instrumenty muzyczne – cymbałki, bębenki, marakasy i inne wydające różne dźwięki urządzenia, to gratka dla małych artystów 😉

 Instrumenty Djeco

  Instrumenty Plan Toys

Pchacze i wszelkie zabawki na sznurku, do ciągnięcia, to super opcja aktywizująca i zachęcająca maluchy do nauki chodzenia.

 Pchacz Lelin

Zabawka do ciągnięcia Djeco

 Zabawka do ciągnięcia Hape

Koniki na biegunach – lubią je chyba wszystkie dzieci, te mniejsze i większe też. A wybór w tej chwili jest tak ogromny, że można przebierać nie tylko w klasycznych koniach, lecz również innych zwierzętach, czy pojazdach.

 Konik na biegunach B.Toys

  Zabawka na biegunach Rower Kids Concept

Jeździki – samochody, motory, rowerki i inne pojazdy. Drewniane, plastikowe, z licznymi dźwiękowymi funkcjami…  Jeśli tylko dziecko ma miejsce w domu lub wokół niego do jeżdżenia, to będzie z takiej zabawki bardzo zadowolone 😉

 Jeździk Vilac

 Jeździk Plan Eco

Książeczka edukacyjna/ manipulacyjna /sensoryczna – alternatywą dla klasycznych papierowych książek są te materiałowe, ręcznie szyte, które nie zawierają treści do czytania, lecz zadania do wykonania – dziecko ma np. zapiąć guziki, zawiązać sznureczek, przykleić rzepy, odpiąć zamek (kurtki), itp. Niezwykłą zaletą jest to, że można ją wykonać na indywidualne zamówienie – dla konkretnego dziecka, wyszywając w książeczce jego imię i dobierając specjalnie dla niego ulubione kolory, postaci, czy zadania.

Zabawki interaktywne – wszelkiego rodzaju telefony, laptopy, aparaty fotograficzne czy gadające pluszaki. Wszystko co gra, świeci, czy rusza się zawsze przyciąga uwagę dzieci.  Drewniany aparat z kalejdoskopem Plan Toys

 Drewniany telefon Janod

 Telefon Smily Play

 Komputer Smily Play

 Tablet Fisher Price

 

PREZENTY DLA DWU I TRZYLATKÓW

Maluchy w tym wieku zazwyczaj już mówią – jedne mniej, drugie więcej, ale potrafią się komunikować. Chętnie bawią się w towarzystwie rówieśników czy swoich rodziców/dziadków.  Lubią naśladować dorosłych, dlatego idealne są dla nich zabawki służące do odgrywania ról.

Mogą to być np.:

Kuchnie i akcesoria typu kubeczki, talerzyki, dzbanki, bądź sprzęty AGD

 Kuchnia Ikea

  Drewniany mikser Le Toy Van

  Drewniany ekspres do kawy Goki

Zestawy do zabawy w lekarza lub weterynarza

 Zestaw małego weterynarza Djeco

 Zestaw małego lekarza Jabadabado

 Zestaw małego lekarza Plan Toys

Akcesoria do zabawy w sklep, np. kasa fiskalna lub produkty spożywcze

  Kasa fiskalna Kids Concept

Stragan Djeco

  Wózek sklepowy Small Foot Design

 Zestaw produktów spożywczych Big Jigs

 Akcesoria sklepowe Erzi

Warsztaty z narzędziami

 Warsztat Le Toy Van

  Warsztat Lidl

 Warsztat Eco Toys

 

A ponadto…

Puzzle – duże, by łatwo było brać je do małych rączek. Z prostymi do ułożenia obrazkami.

  Puzzle Czuczu

 Puzzle XXL Kapitan Nauka

 Drewniane puzzle Vilac

Układanki  –  różnego rodzaju, drewniane i magnetyczne, stanowiące alternatywę dla klasycznych klocków i puzzli.

Układanka Jeżyk Janod

 Układanka z uchwytami Lelin  Układanka Janod

Klocki konstrukcyjne – wszelkiego rodzaju, mogą być drewniane, plastikowe lub piankowe. Tzw. jeżyki, patyczki, wafle… – do wyboru do koloru. 

 Drewniane klocki Big Jigs

 Klocki jeżyki B.Toys

Poza tym nie zapominajmy, że dzieci w każdym wieku uwielbiają się przytulać i słuchać opowieści/bajek, a więc zawsze dobrze sprawdzają się też prezenty w postaci pluszaków i książek – tego nigdy za wiele 😉

P.s. Wiele przedstawionych tutaj zabawek można okazjonalnie kupić w znanych sieciówkach typu Lidl, czy Biedronka, w bardzo przystępnych cenach 😉

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 4 grudnia 2018

Bądź przezorny! Moje dziecko ofiarą oszustwa SMS-owego

Zdarza się, że szewc bez butów chodzi. W rodzinie, w której ojciec jest informatykiem, a matka pedagogiem taka sytuacja tym bardziej nie powinna mieć miejsca – a jednak się stała! Mój dzisiejszy tekst jest więc dla Was ku przestrodze.

Według danych statystycznych 80% dzieci w Polsce ma swój własny telefon. Zazwyczaj prezent w postaci smartfona pojawia się w momencie, gdy dziecko idzie do szkoły albo zaczyna chodzić na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Posiadanie komórki przynosi niewątpliwie wiele korzyści, ale trzeba mieć również świadomość związanych z nią zagrożeń.

Dając dziecku telefon, pamiętajcie o rozmowie z pociechą na temat rozważnego i bezpiecznego korzystania ze smartfona i internetu. Wytłumaczcie dziecku, do czego służy, w jaki sposób należy go używać i ustalcie zasady, które należy przestrzegać (np. nie używamy telefonu w szkole, nie dzwonimy do kolegów po określonej godzinie, nie wysyłamy złośliwych SMS-ów itd.). Przypomnijcie o tym regularnie, szczególnie w momencie korzystania z internetu i ściągania np. gier czy filmów.

Ważne, by Wasze dziecko wiedziało, że w przypadku, gdy otrzymało nietypową, kłopotliwą czy niezręczną wiadomość, powinno od razu Wam o niej powiedzieć.
Musicie je uczulić, że nie może odpowiadać na SMS-y nadsyłane z nieznanych mu numerów. Pod żadnym pozorem!

Ani ja, ani mój mąż nie poświęciliśmy tej kwestii szczególnej uwagi (co prawda mój mąż rozmawiał z Aleksem, kiedy ten dostał telefon, ale było to dosyć dawno) i pewnie założyliśmy, że nasz dziewięcioletni syn jest na tyle dojrzały, że po prostu to wie lub że przyjdzie do nas w chwili niepewności.

Wysoki rachunek za telefon

Niestety, byliśmy w błędzie. Przy okazji ściągania faktur z zeszłego miesiąca mąż zobaczył kwotę 1098 zł do opłacenia. Pierwsza myśl — błąd systemu, miało być 109,8 zł. Jednak szybki telefon do biura obsługi klienta rozwiał nasze wątpliwości. Okazało się, że to właśnie Aleks jest autorem świątecznego prezentu dla operatora komórkowego. Dostawał SMS-y od niejakiej Nadii z pięciocyfrowego numeru zaczynającego się od cyfr 92. Syn odpisywał na owe wiadomości, prosząc by przestała do niego pisać, by się wreszcie odczepiła i dała mu spokój. Wysłał 38 takich SMS-ów, zdecydowana większość z nich kosztowała 30 zł!

Mimo częstych i szczerych rozmów z naszym dzieckiem na różne tematy, młody nic nam nie powiedział. Ukrywał to do samego końca, bo było mu zwyczajnie wstyd. Po sprawdzeniu w sieci dowiedzieliśmy się, że z tego numeru przychodzą wiadomości od kobiet umawiających się na seks!

Rachunek jest piekielnie wysoki, jednak to tylko pieniądze. Mogłoby się to skończyć gorzej, biorąc pod uwagę, jak teraz zachowują się ludzie w sieci.
Mały będzie miał nauczkę na całe życie — my na pewno wyciągniemy wnioski z tej sytuacji.

Jak zabezpieczyć telefon dziecka?

Nasza wspólna rada dla wszystkich:

Blokada sms premium

1) Sprawdzić blokady numerów premium nie tylko na swoim numerze, ale na całym swoim rodzinnym koncie u operatora. Mąż miał blokadę takich numerów, jednak okazało się, że jest ona indywidualna na każdy numer. Prosta sprawa, ale najważniejsza. Blokada jest oczywiście bezpłatna, ale trzeba to zrobić dla wszystkich.

2) Rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Nie tylko o płatnych SMS-ach, ale o kupowaniu w grach, ściąganiu filmów czy publikacji krępujących zdjęć w sieci.
Dorośli dają się nabrać, dzieci są bardziej naiwne, nie oszukujmy się. A chwaląc się w sieci domem, wakacjami, pieniędzmi dziecko może stać się celem osób, które mogą zrobić komuś krzywdę.

Porozmawiajcie o tym, ze swoim dzieckiem i nauczcie go mądrze korzystać z technologii.
I włączcie blokadę premium nawet na karcie pre-paid – strzeżonego Pan Bóg strzeże.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close