Targi 29 marca 2019

Mamaville vol. 17 Warszawa

To już siedemnasta warszawska edycja Targów Mamaville, pierwsza w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO XXI. To jeden z większych tego typu obiektów w Warszawie. Jeśli goście nadal będą przybywali tak tłumnie, to można spodziewać się kolejnej edycji na Stadionie Narodowym!

Tak duża frekwencja na targach nie dziwi. Mamaville to wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu warszawskich imprez handlowych. To nie tylko okazja do zrobienia zakupów (w końcu hipermarketów w Warszawie nie brakuje), to także okazja do wzięcia udziału w licznych warsztatach edukacyjnych dla dzieci, rodziców i przyszłych rodziców. A i same zakupy będą wyjątkowe. Na Targach Mamaville nie znajdziemy produktów dostępnych w masowej sprzedaży. Tu swoje wyroby prezentują przede wszystkim kreatywne mamy, które starają się łączyć urlop macierzyński z realizowaniem swoich pasji. Ich nowatorskie rozwiązania ubrane są w wysokiej jakości tkaniny i tworzywa – żadnej tandety, tylko to, co najlepsze dla mam i dzieci.

Dogodna lokalizacja w centrum stolicy, ponad 700 miejsc parkingowych, możliwość dojazdu komunikacją miejską, duża, przestronna hala, po której można swobodnie poruszać się z wózkami dziecięcymi – czy może być lepiej? Sprawdzeni wystawcy i ci, którzy zaprezentują swoje towary po raz pierwszy. W ofercie znajdziecie ubranka dla mniejszych i większych dzieci, niezbędne akcesoria, zabawki, a także ubrania dla kobiet w ciąży, książki, różnorodne gadżety i wiele, wiele innych.

Całodzienna impreza byłaby niczym, gdyby nie było gdzie odpocząć i dobrze zjeść. Duża hala EXPO XXI pozwoliła na wygospodarowanie większej niż dotychczas ilości miejsca na strefę relaksu i strefę kulinarną. Dzieci pobawią się na zaimprowizowanym placu zabaw, dorośli wreszcie spokojnie usiądą, wszyscy zjedzą coś pysznego. Nie zabraknie dań dla wegetarian i wegan.

 

Szczegóły:

 

Gdzie: Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14 hala EXPO XXI.

Kiedy: 31 marca 2019 (Niedziela).

Godziny otwarcia: 10 – 17.

Wstęp: Wolny.

 

Szczegóły wydarzenia dostępne na Facebooku: https://web.facebook.com/events/262594294432825/

 

Blog W Roli Mamy dochowując wierności tradycji, po raz kolejny obejmuje Targi Mamaville patronatem medialnym.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karmienie 28 marca 2019

Rozszerzanie diety niemowlaka. Porady eksperta

Rozszerzanie diety niemowlaka – od kiedy zacząć?

Rozszerzanie diety niemowlaka zazwyczaj nie zajmuje głowy rodzicom w pierwszym kwartale życia malucha. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia, oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Przyjmuje się także, że niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym można poczęstować czymś innym niż mleko, miesiąc wcześniej niż w przypadku dzieci karmionych wyłącznie piersią. Jednak trzeba przyznać otwarcie, że rodzice  próby rozszerzania diety niemowlaka przeprowadzają często wcześniej, nawet po czwartym miesiącu, do czego zachęcają sugestie producentów produktów spożywczych dla niemowląt.

A kiedy faktycznie najlepiej zacząć? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba obserwować dziecko i jeśli będzie gotowe do poznania smaków innych niż mleko (wykaże zainteresowanie, poradzi sobie z połknięciem odrobiny papki), można zacząć.

Jeśli zastanawiacie się, jak zabrać się za rozszerzanie diety niemowlaka, koniecznie przeczytajcie rady, jakie udzieliła nam Daria Rybicka, dietetyk, ekspert w dziedzinie mądrego odżywiania rodziny.

Rozszerzanie diety niemowlaka – co podać najpierw?

Biorąc pod uwagę aktualne zalecenia, podejście do wprowadzania nowych produktów jest bardzo otwarte. Jeżeli dziecko jest już gotowe na rozszerzanie diety, możesz zacząć od dowolnych z poniższych produktów: warzywa, owoce, produkty zbożowe np. kaszki, produkty zawierające gluten, ryby, mięso, jaja. W praktyce rodzice zaczynają od warzyw: marchewka, ziemniak, dynia, cukinia, pietruszka. Przede wszystkim warto kierować się sezonowością.

Nie ma ściśle określonej kolejności, w której należy podawać warzywa i owoce. Oczywiście możesz zacząć od jabłka np. najpierw duszone na patelni (podlane wodą), później surowe np. starte na tarce. Jeżeli jest sezon na owoce leśne (maliny, borówki, morele itd.) spokojnie możesz je od razu podawać dziecku, pamiętając o wprowadzaniu ich w małych ilościach i odpowiednich odstępach czasowych pomiędzy kolejnymi nowymi produktami.

Następnie możesz wprowadzić produkty zbożowe. W pierwszej kolejności mogą być w formie bardziej rozdrobnionej np. kaszki: jaglana, ryżowa, kukurydziana, gryczana i te zawierające gluten np. orkiszowa czy manna. Później wprowadzamy grubsze kasze: jaglana, jęczmienna, gryczana, bulgur. Wprowadzając kolejne produkty pamiętaj, aby zadbać o różnorodność.

Wprowadzanie zmian a emocje mamy – jak się w tym odnaleźć?

Przede wszystkim ważne jest, aby mama czuła się kompetentna. Szczególnie, jeżeli jest to pierwsze dziecko, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie się do tematu odżywiania. Jest wiele informacji na ten temat, warto jednak uporządkować informacje „w głowie”. Polecam „Apetyczna książka. Przewodnik po zdrowym odżywianiu dla całej rodziny”. -> TUTAJ W jednym miejscu są zebrane wszystkie niezbędne informacje. Zobaczysz również jak pogodzić potrzeby zdrowego odżywiania dziecka z potrzebami i dotychczasowymi nawykami całej rodziny. Wiedza, przygotowanie się do tematu będą powodowały wyższe poczucie wiary we własne siły, a co za tym idzie, większe poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu łatwiej jest również być odporną na informacje z otoczenia, które mogą wiązać się np. z naciskami na wcześniejsze rozszerzanie diety.

Jeżeli masz wątpliwości, zachęcam do konsultacji z dietetykiem. Czasami wystarczy jedna, czy dwie rozmowy, w trakcie których specjalista odpowie na Twoje pytania i pojawia się poczucie spokoju, które jest istotne do naturalnego wprowadzenia dziecka w świat zdrowego odżywiania. Bardzo ważna jest również spójność, czyli zastosowanie zasad zdrowego przygotowywania posiłków dla całej rodziny, a nie tylko gotowanie zdrowego jedzenia dla dziecka. Jeżeli czujesz emocje, które są dla Ciebie trudne warto je konkretnie zdefiniować. Co czujesz? Skąd wzięły się u Ciebie te emocje? Z czego one wynikają? Co możesz zrobić, aby je obniżyć? Co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej? Jak musiałoby to wyglądać, abyś miała poczucie spokoju i zadowolenia? Jak to możesz osiągnąć? Czy jesteś gotowa do poniesienia adekwatnych kosztów: nakładów energii, czasu?

Jeżeli widzisz, że nie jesteś w stanie samodzielnie sobie poradzić z emocjami, poproś o pomoc. Bliskich, przyjaciół, dietetyka, czy psychologa. Zadbaj o siebie, zaopiekuj się sobą, szukaj pomocy jeżeli tego potrzebujesz i nie czekaj, aż ktoś zrobi to za Ciebie.

Rozszerzanie diety niemowlaka a sztućce

A co dalej, gdy malec poznał już nowe smaki i apetyt dopisuje mu wyjątkowo? Nic, tylko się cieszyć! A niedługo (w okolicy pierwszych urodzin) przyjdzie czas na to, by dziecko nauczyć posługiwania się sztućcami. A nabieranie jedzenia łyżeczką i trafianie nią do buzi to nie lada wyczyn dla dziecka. Ponieważ nie jest to wcale takie łatwe, ekspert, Daria Rybicka przedstawiła cenne rady, jak nauczyć malucha tej sztuki. Po wartościowe wskazówki zapraszamy tutaj -> https://wrolimamy.pl/nauka-samodzielnego-jedzenia-sztuccami/

 

Porady udzieliła Daria Rybicka

doświadczony dietetyk, mama dwóch synów, certyfikowany diet coach. Ekspert w dziedzinie dobrego, mądrego odżywiania dla całej rodziny. Autorka książki „Apetyczna książka” oraz bloga dariarybicka.pl.  

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wielkanoc 27 marca 2019

Dekoracje wielkanocne z wiosennych kwiatów

Dekoracje wielkanocne przede wszystkim prezentują: zajączki, kurczaki, baranki, kolorowe jajka i palmy. To one zdobią wszystkie półki i witryny (nie tylko sklepowe), a także nasze domy. I nic w tym dziwnego skoro wszystkie są świątecznymi symbolami, nawiązującymi do zmartwychwstania Jezusa. 

Są też takie ozdoby, które być może w pierwszym momencie nie kojarzą nam się z Wielkanocą, a raczej z wiosną, która niedawno zagościła w naszym kalendarzu, ale nie da się ukryć, że one również stanowią istotne elementy świątecznych dekoracji. Mowa oczywiście o wiosennych kwiatach!

Rozkwitają na przełomie marca i kwietnia, karmią nasze oczy paletą barw i feerią zapachów. Krokusy, pierwiosnki, tulipany, szafirki, narcyzy, żonkile, hiacynty, forsycje, czy wiśnie japońskie…  Nie sposób się zdecydować, które piękniejsze, bo wszystkie są cudne. I każda z tych roślin idealnie nadaje się do tworzenia dekoracji wiosenno-świątecznych w domu (lub ogrodzie). Tym bardziej że symbolizują one (przede wszystkim rośliny cebulowe) odrodzenie i nowe życie, wpisując się tym samym idealnie w charakter świąt wielkanocnych.

Niewątpliwie ogromną zaletą posiadania kwiatów jest to, że stanowią ozdoby same w sobie i nie trzeba się wysilać, by stworzyć z nich ciekawe dekoracje. W zasadzie wystarczy je włożyć do ładnej doniczki lub wazonu i kompozycja gotowa. Niemniej na okres świąteczny warto jest, nieco pokombinować i stworzyć z nich coś znacznie ciekawszego, np. kolorowe stroiki, wykorzystując do tego również wspomniane jajka, czy zajączki.

Zresztą zobaczcie sami jakie proste, a przy tym piękne dekoracje wielkanocne można wyczarować z wiosennych kwiatów.  Patrzcie i inspirujcie się… 😉

DEKORACJE WIELKANOCNE Z WIOSENNYCH KWIATÓW 

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie kwiatów cebulowych jako dekoracji jest ich włożenie do szklanego naczynia – wazonu, przeźroczystej doniczki, czy dużego słoika. Dno można wyłożyć mchem i kamieniami, a między nie wpleść korzenie roślin, tak by stały pionowo. W wersji wielkanocnej zamiast kamieni lub dodatkowo można użyć jajek.

Z wierzbowych lub brzozowych gałązek, albo z bazi można stworzyć oryginalne dekoracje, wieszając na nich kolorowe jajka – wydmuszki, styropianowe, lub jakiekolwiek inne, ważne, by doczepić do nich sznurek bądź ozdobną wstążkę, by móc je powiesić na gałązkach. Kompozycje te śmiało można urozmaicić, dokładając do nich pojedyncze kwiaty, np.  tulipany, czy żonkile.

Tworząc dekoracje z kwiatów możemy postawić na jeden gatunek rośliny i/lub kolorystykę, tak by wszystko ze sobą współgrało. Ale równie dobrze możemy zrobić też wielobarwne bukiety, tak żeby było kolorowo i radośnie – jak to wiosną 😉 

Dekoracje wielkanocne z wiosennymi kwiatami  są naprawdę piękne. W zasadzie niewielkim kosztem i bez zbędnych zdolności artystycznych można wyczarować efektowne stroiki. Wystarczy odrobina fantazji lub garść inspiracji z Internetu.

Na koniec tylko dodam, że narcyzy nie lubią towarzystwa i wydzielają substancje szkodzące innym kwiatom. Dlatego, aby móc je wykorzystać do stworzenia wielobarwnego bukietu, zaleca się, by wstawić je uprzednio na jeden dzień do osobnego naczynia.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close