Czy samotny rodzic musi na zawsze pozostać „tylko” rodzicem?


Z badań Instytutu Spraw Publicznych wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób samotnie wychowujących dzieci  w Polsce zwiększyła się o połowę. Takich rodzin jest już w kraju ponad milion, 90% z nich stanowią samotne matki. Samotne rodzicielstwo może być z pewnością sposobem na życie, ale równie dobrze może być tylko stanem przejściowym. Czy ludzie świadomie postanawiają pozostać tylko rodzicem, rezygnując z bycia partnerem? A może po prostu uwierzyli, że wychowywanie dziecka uniemożliwia im wejście w nowy związek?

Choć żyjemy w nowoczesnym społeczeństwie, nie da się ukryć, że kulturowe stereotypy wciąż nas ograniczają. Niejedna atrakcyjna i wartościowa osoba twierdzi, że z powodu posiadania dziecka już na zawsze pozostanie singlem. Czy nie nadszedł najwyższy czas, aby zawalczyć z tym sposobem myślenia?

Od kilku lat promuje się rodziców na rynku pracy. I chociaż mogłoby wydawać się, że zatrudnienie rodzica to mnóstwo problemów (jak chociażby przyznawanie dni wolnych na opiekę nad dzieckiem), to pracodawcy zaczęli w końcu dostrzegać, że odpowiedzialność, dojrzałość i zorganizowanie rodziców wynagradzają im poniesione koszty. Podobnie jest w świecie związków. Fakt bycia samotnym rodzicem ma różne konsekwencje, chociażby konieczność znalezienia przed każdą randką opiekunki do dziecka. Kiedy jednak uda się pokonać tego typu przeciwności, potencjalny partner ujrzy przed sobą dojrzałą, świadomą i pełną miłości osobę. Wszystko to, czego uczy wychowywanie dziecka, jest pomocne przy budowaniu nowej więzi.

Szanse samotnych rodziców

Jeśli trudno uwierzyć, że samotny rodzic ma szanse na nowy związek, warto przyjrzeć się statystykom. Wg danych portalu eDarling zaledwie 34% mężczyzn przyznaje, że zdecydowanie nie chce wchodzić w związek z partnerką, która ma dzieci. Nieco więcej, bo 37% kobiet zadeklarowało, że interesują je wyłącznie bezdzietni partnerzy. Większość samotnych osób jest jednak gotowa budować nową rodzinę z samotnym rodzicem i jego pociechą. Niemal 60% mężczyzn i 55% kobiet poszukujących miłości na platformie eDarling zaakceptowałoby partnera z dzieckiem.

Oczekiwaniania samotnych rodziców

Badanie eDarling pokazuje, że oczekiwania singli wobec potencjalnego partnera różnią się w zależności od płci i dotychczasowego bagażu doświadczeń ankietowanych osób. Najbardziej wymagające wśród poszukujących partnera, okazują się być samotne mamy. Tuż za nimi uplasowały się bezdzietne panie. Mężczyźni wychowujący samotnie dzieci mają mniejsze wymagania wobec przyszłej partnerki niż kobiety ogółem wzięte. Bezdzietni mężczyźni są najmniej wymagający.

Jak widać, samotni rodzice są na ogół bardziej ostrożni, jeżeli chodzi o wybór partnera. Nie kierują się wyłącznie własnymi potrzebami – dużo ważniejsze jest dla nich dobro dziecka. Świadomość, że dzieci emocjonalnie uczestniczą w życiu rodziców, odczuwają lęki przed zmianami i martwią się tak samo jak dorośli sprawia, że samotni rodzice często świadomie rezygnują z partnerstwa i nie podejmują żadnych starań, aby ułożyć sobie życie na nowo. Niepotrzebnie! Bycie samotnym rodzicem wiąże się bez wątpienia z masą ograniczeń, jednak nie warto skupiać się wyłącznie na nich i pozwolić, aby lęk przed odrzuceniem i kolejnym niepowodzeniem był większy niż chęć spełnienia w miłości. Przeciwności można pokonać w każdej sferze życia, także poszukując nowej miłości!

Źródło: eDarling 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
milena
milena
11 lat temu

nie wiem czy te statystyki sa prawdziwe ponieważ wiele matek podaje sie
za samotnie wychowujące dzieci a wcale tak nie jest bo maja partnera a
nie maja męża (więc mogą to ukryć) . Robią to dlatego aby mieć
pierwszeństwo w przedszkolu, czy zapomogi, znam takie osoby i bardzo to
wykorzystują więc jeśli one tez sie wliczaja w te statystyki to sa one
zakłamane 🙂 a jeśli chodzi o prawdziwego samotnego rodzica to uważam że ma prawo do ułożenia sobie życia, dziecko nie jest przeszkodą a jesli jest dla kogoś to uważam ze nie jest to odpowiednia osoba na zwiazek

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Jak walczyć z otyłością u dzieci


Światowa Organizacja Zdrowia nie ma złudzeń- problem otyłości u dzieci istnieje naprawdę.  Blisko 12% polskich przedszkolaków i uczniów cierpi z powodu dodatkowych kilogramów. A wystarczy tak niewiele, aby skutecznie przeciwdziałać nadwadze i otyłości.

Od małego

Specjaliści ds. żywienia najmłodszych nie mają wątpliwości – dobre nawyki żywieniowe trzeba wpajać od początku. To właśnie one gwarantują zdrowy     i zrównoważony rozwój fizyczny i emocjonalny. Ale pamiętajmy – największy wpływ na to, co jedzą nasze dzieci, mamy my- rodzice. To właśnie mama  i tata odgrywają decydującą rolę. Na nic zdadzą się więc godziny tłumaczeń i wykładów o zdrowej żywności, jeśli my sami zamiast po wodę mineralną sięgamy po słodki, gazowany napój.

Zdrowe przekąski

Podstawą zdrowej diety są trzy dobrze zbilansowane posiłki – śniadanie, obiad i kolacja. Ale- jak przekonują dietetycy- to przekąski mają decydujący wpływ na to,  w jakiej formie jesteśmy. Dlatego o jakość przekąsek warto zadbać od małego i zamiast podawać dziecku słodycze, chipsy, frytki, smakowe chrupki i inne wysokokaloryczne i niezdrowe produkty, zaproponuj maluchowi warzywa i owoce.

Poza domem

Badania nie pozostawiają złudzeń- najczęstszy kontakt dziecka z niezdrową żywnością (m.in. jedzeniem typu fast food) ma miejsce poza domem. Gdy podróżujemy, często zaglądamy do punktów serwujących jedzenie, którego sami nigdy nie podalibyśmy swojemu maluchowi. Powód jest banalnie prosty- chcemy szybko zapewnić dziecku ciepły posiłek. A to- jak mogłoby nam się wydawać – jest jedyne wyjście. Tymczasem okazuje się, że istnieją dobre   i sprawdzone rozwiązania, dzięki którym dziecko może zjeść ciepły, zdrowy, pełnowartościowy, odpowiednio zbilansowany posiłek przygotowywany w domu, choć… właśnie jest w podróży.

Na małe i duże podróże

Nieważne, dokąd się wybieracie. Ważne, aby zawsze i wszędzie, niezależnie od okoliczności zapewnić dziecku smaczny, zdrowy i ciepły obiad. Wszystkim fanom podróżowania, pikników i spędzania czasu poza domem, ale także i tym, którym zależy, aby pociecha miała na talerzu zawsze ciepły posiłek pomimo upływu czasu, rekomenduje się lunchbox Bento Beaba ze sklepu www.babymama.pl. Lunchbox pozwala na długo utrzymać odpowiednią temperaturę posiłku, a dodatkowo jest bardzo praktyczny i funkcjonalny. Dzięki temu, że posiada m.in. komplet sztućców, talerz z wysokimi brzegami czy organiczną wkładkę, może zostać użyty wszędzie. Dzięki lunchbox’owi Bento beaba dziecko zjada smaczny obiad, ucząc się zdrowych nawyków żywieniowych.To  doskonała inwestycja w przyszłość pociechy.

Lunchbox Bento Beaba-1a

Lunchbox Bento Beaba cena: 105 pln www.babymama.pl

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
milena
milena
11 lat temu

świetna sprawa. pracy miałam ogromny problem z tym iż dzieci nie zawsze chciały zjadać obiad szkole. Marudziły ze tego nie lubią, to za słone lepsze mamy itp. Zależało mi na tym jako nauczycielowi aby dziecko będąc szkole od 7:30 do 16 a nawet do 17 zjadło ciepły posiłek. Dyżurując na stołówce byłam świadkiem iz dzieci odnosiły całe porcje obiadowe. Niedosyć iz jest to marnacja pieniędzy rodziców to co najważniejsze dziecko cały dzień bez ciepłego posiłku. Nie mogłam ich zmuszać bo iem sama ze jakby ktoś kazał mi zjeść wątróbkę to bym sie zwymiotowała. Taki Lunchbox jest dobrym rozwiązaniem Rodzic czytając… Czytaj więcej »

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Weekend wysokich napieć w Koperniku


23 marca otwieramy Teatr  Wysokich Napięć w Koperniku!  To zupełnie nowa przestrzeń, w której poprzez spektakularne pokazy będziemy tłumaczyć zjawiska związane z elektromagnetyzmem.

Przez cały weekend (23-24 marca) na zwiedzających Centrum Nauki Kopernik czeka moc dodatkowych atrakcji. Odkryj z nami różne oblicza elektryczności!

„ELEKTRONY W AKCJI”

21.12.2012 Warszawa , Centrum Nauki Kopernik, Teatr Wysokich Napiec   Fot. Wojciech Surdziel / wosu.pl

Pokazy  w Teatrze Wysokich Napięć

start o godzinach: 10.15, 11.00, 11.45, 12.30,13.15,14.00,14.45,15.30,16.15,17.00,17.45,18.30

W ciągu pół godziny wydarzy się tak wiele! Zobaczysz pioruny, włosy staną Ci dęba i poznasz szereg zasad rządzących elektromagnetyzmem. Czy prąd płynie w kablach tak jak woda w rurach? Czym jest plazma? Na czym polega bezprzewodowe zasilanie? Jak silnie wieje wiatr jonowy? Odpowiedzi na te pytania wydadzą Ci się oczywiste i opuścisz klatkę Faradaya pełen pozytywnej energii.

W rolach głównych wystąpią:

– generator Van De Graffa

Urządzenie, przy którym włosy stają dęba, wiatraki  się kręcą, a metalowe przedmioty poruszają.

– drabina Jakuba

Niby zwykłe dwa pręty, które podłączone do wysokiego napięcia pozwalają zobaczyć przemieszczający się łuk elektryczny.

– eksponaty plazmowe

Kule i rury plazmowe, w których można obserwować wyładowania elektryczne w gazach.

– transformator Tesli

Transformator wysokiego napięcia, wytwarzający bardzo widowiskowe wyładowania elektryczne długości kilkudziesięciu centymetrów. Dzięki niemu można „produkować” pioruny.

Wstęp na pokazy od 6 lat, tylko na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można będzie odebrać w dniu imprezy w kasach CNK – obowiązuje wyłącznie z ważnym biletem do CNK. 

Uwaga! Ze względu na możliwość zakłócenia pracy urządzeń medycznych (rozruszników serca, pomp insulinowych, aparatów słuchowych, itp.) osoby je posiadające nie powinny zwiedzać Teatru. Wstęp jest niewskazany dla kobiet w ciąży, a także dla ludzi chorych na epilepsję.

PRĄD WŚRÓD EKSPONATÓW

Wysokie napięcia zawładną całym Centrum Nauki Kopernik. Eksperymentując w galeriach znajdziesz specjalne stanowiska badawcze:

Elektryczny fryzjer

(Agora, przy Wahadle Faucault)

Bez suszarki, grzebienia, nawet bez dotyku, nasz fryzjer zrobi Ci niecodzienną fryzurę. Wystarczy, że położysz dłoń na czaszy  generatora Van de Graaffa. Bez obaw. Uczesanie jest bardzo nietrwałe.

Prąd z cytryny

(galeria Świat w ruchu)

Kwaśne owoce pobudzają nie tylko nasze kubki smakowe, ale także elektrody. Przekonasz się o tym, samodzielnie konstruując ogniwo Volty.

Muzyka z przewodnika

(galeria Korzenie Cywilizacji)

Freqtric Drums – grająca deseczka z Japonii rodem pozwoli nam stworzyć bardzo nietypową orkiestrę. Będziesz mógł zagrać na nosie…stojącej obok osoby.

PRĄDOWA ALEJKA NAUKOWA

(Agora, przy Wahadle Faucault)

W Centralnym punkcie Kopernika popłynie prąd zewnętrzny, czyli rozlokują się nasi goście z kół naukowych. Tu pojawi się również Digital Hobi – gość ze świata wirtualnego. Stworzony w technologii Digital Emotions robot jest w prawdzie awatarem i do aktywności potrzebuje pomocy człowieka, jednak kontakt z nim daje złudzenie pełnej interakcji ze sztuczną inteligencją.

OPEN LAB POD NAPIĘCIEM

(laboratoria Kopernika)

Prąd jest wszechobecny! Znajdziesz go także we wszystkich laboratoriach Kopernika. Zajrzyj do nich w dowolnym momencie.

Elektrochemia

(laboratorium chemiczne)

Sprawdzisz jak wytworzyć prąd podczas reakcji chemicznej i przeprowadzisz elektrolizę wody.

 

Elektryczne wariacje

(laboratorium fizyczne)

Poznasz elektrostatyczną meduzę, zakręcisz piłeczkę i stworzysz napisy z piorunów.

Żywy prąd

(laboratorium biologiczne)

Dowiesz się na czym polega  elektrofereza, EKG i przewodnictwo nerwowe.

Energia i roboty

(pracownia robotyczna)

Przejmiesz w swoje ręce sterowanie robotami, które bez prądu pozostałyby nieruchome. 

STREFA FAMILIJNA

(Galeria Świat w ruchu)

Czy dzieci powinny bawić się prądem? W Koperniku – na pewno.

Strefa Familijna to specjalne elektryczne warsztaty dla uczestników w wieku 5-10 lat.

W programie:

– zwiedzanie świetlnego ZOO

– sprawdzanie, ile energii można wyprodukować siłą własnych mięśni

– konstruowanie wiatraków

– badanie oporu elektrycznego różnych przedmiotów

– tworzenie obwodów elektrycznych

– Mini-Tesla

– różdżka… elektryczna

Zapraszamy! Wstęp w ramach biletu do Kopernika.

IMG_0463

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Wielkanocne pisanki – kartki z sercem


Od kiedy jesteśmy w Irlandii wysyłamy wszystkim kartki na święta, na imieniny i urodziny. Wróciliśmy do tej już trochę zapomnianej ale jakże pięknej tradycji. Na początku kupowałam gotowe kartki ale z czasem stwierdziłam, że skoro Adi potrafi już trochę działać w kwestii malowania, rysowania i innych zajęć praktyczno-technicznych to czas to wykorzystać.
Przeszukałam internet w poszukiwaniu inspiracji i zaczęliśmy tworzyć nasze wspólne dzieła 🙂

Dziś postanowiłam podzielić się z Wami moim pomysłem na kartki wielkanocne.

Wykorzystaliśmy do ich zrobienia:

– papier kolorowy – gruby
– nożyczki
– taśmę dwustronną (ewentualnie klej, ale lepiej sprawdza się taśma, bo od kleju papier się może zdeformować)
– farby
– palce mojego dwuletniego synka – Adrianka 😉

kartka-wielkanocna1

Na kartce zwykłego papieru obrysowałam kopertę do której chciałam wkładać kartki, wewnątrz narysowałam kształt jajka oraz koszyczka w miejscu gdzie chciałam go później przykleić, a na osobnej kartce kokardkę i wycięłam wszystkie elementy.

kartka-wielkanocna2

To były nasze szablony to odrysowania wszystkich kartek.

kartka-wielkanocna3

Na jajka najlepszy będzie jasny papier np. ecru, kremowy, żółty. Na koszyczki proponuję brązowy. Kokardki wg uznania, ja wybrałam pomarańczowe dla kontrastu.

Czas zacząć zabawę z maluchem 🙂 Odciskając paluszkiem ślady na kartce tworzyliśmy kolorowe pisanki na jajkach – trochę w koszyczku, trochę obok. Wykorzystajcie kilka kolorów, wesołe wiosenne barwy pomarańcz, błękit, ciepła zieleń, róż, czerwień.

Kiedy farby wyschną przyklejamy koszyczki i kokardki w odpowiednich miejscach na jajku, dorysowujemy szczegóły jak np krateczka na koszyczkach czy zagięcia na kokardkach, wpisujemy lub drukujemy na osobnej kartce i przyklejamy na odwrocie życzenia, a następnie kartki wkładamy do kopert, adresujemy i wysyłamy.

kartka-wielkanocna4

Obiecuję, że każdy kto otrzyma taką ręcznie robioną karteczkę będzie pod wrażeniem i będzie czuł się wyróżniony.

Mam nadzieję, że pomysł się Wam podoba. Może sami robicie takie osobiste kartki?
Jeśli chcecie się z nami podzielić swoimi pomysłami piszcie :

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Paulina Garbień

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
11 lat temu

Bardzo fajne! W tego typu pomysłach najlepsze jest to, że nadają się do wykonania nawet dla Maluchów. Sama lubię „ciapkować” farbką po kartce ze swoją dwulatką. Taka zabawa się nie nudzi, a w przypadku kartek przynosi radość innym. 🙂

Zapraszam do nas, może coś się Wam spodoba http://www.strefadzieci.ner 🙂

Ewa
Ewa
11 lat temu

Pomyliłam adres strony, którą chciałam Wam pokazać, bardzo przepraszam! http://www.strefadzieci.net

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close