Dom Świętego Mikołaja w Galerii Krakowskiej!


Z pięknej, zaśnieżonej Laponii, wraz ze swoimi pomocnikami wprost do Galerii Krakowskiej, zawitał Święty Mikołaj. Oprócz prezentów przywiózł także niespodziankę: wspaniały teatr! Wyjątkowe spektakle dla dzieci będzie można bezpłatnie oglądać w Galerii Krakowskiej, w każdy grudniowy weekend. Na pierwsze przedstawienia tego niecodziennego teatru zapraszamy już w najbliższą sobotę i niedzielę (1- 2 grudnia).

Dzieci, które odwiedzą Galerię Krakowską w okresie przedświątecznym, przekonają się, jak wspaniały jest dom Świętego Mikołaja.  Można spotkać w nim nie tylko najbardziej oczekiwanego w tych dniach mieszkańca bieguna i jego pomocników, ale także obejrzeć niezwykłe spektakle z udziałem lalek.

Nadprzyrodzone siły, cudowne zdarzenia, niespotykane postacie i zjawiska, przez cały grudzień będą na wyciągnięcie ręki maluchów odwiedzających  Galerię. Za pomocą wspaniałej gry aktorskiej i ciekawych rekwizytów najbardziej wymagający widzowie mikołajkowego teatru będą mogli przenieść się do zaczarowanej krainy fantazji. Pierwsze spektakle będzie można zobaczyć już 1 i 2 grudnia, o godzinie 12.00 i 17.00. Dzięki sobotniemu przedstawieniu „Zimowe niespodzianki” Teatru Psikus, dzieci poznają rozbawione i nieco rozleniwione rodzeństwo, które pomaga Mikołajowi w tarapatach, a także Tolę i Tolka bohaterów „Świątecznego prezentu” Teatru Widzimisie, którzy w pogoni za upominkami wpadają w pułapkę złego Hilarego i wilka. W niedzielnej sztuce najmłodsi pomogą w świątecznych przygotowaniach „Pomocnikowi Świętego Mikołaja” Teatru Czarodziej oraz wspólnie z „Geardą i Kajem” Teatru Mer spróbują stopić lodowe serce królowej śniegu.

Na deskach tego niecodziennego teatru można będzie zobaczyć wiele bajek, takich jak: „Zimowe niespodzianki”, „Zaczarowany prezent”, czy „Opowieść wigilijną”, dzięki czemu nieznane dotąd opowieści staną się wspólnie przeżywaną historią.

Dodatkowo przez cały grudzień (na poziomie -1, obok sklepu Home&You) pod okiem kulinarnego Mistrza dzieci z rodzicami będą mogli wziąć udział we wspólnym pieczeniu pysznych świątecznych pierniczków.

Zapraszamy na spektakle w każdy weekend grudnia w godzinach 12.00 i 17.00, a także w czwartek 6 grudnia o godzinie 16.00. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

Harmonogram mikołajkowego teatru:

1 GRUDNIA 2012 – SOBOTA

12.00                     „ZIMOWE NIESPODZIANKI” – TEATR PSIKUS

13.00 – 17.00          WIZYTA MIKOŁAJA

17.00                     „ŚWIĄTECZNY PREZENT” – TEATR WIDZIMISIE

2 GRUDNIA 2012 – NIEDZIELA

12.00                     „POMOCNIK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” – TEATR CZARODZIEJ

13.00 – 17.00          WIZYTA MIKOŁAJA

17.00                     „GERDA I KAJ” – TEATR MER

6 GRUDNIA 2012 – CZWARTEK

16.00                     „GDY PIERWSZA GWIAZDKA ZAŚWIECI” – TEATR BANASIÓW

17.00 – 19.00          WIZYTA MIKOŁAJA

8 GRUDNIA 2012 – SOBOTA

12.00                     „CHOINKOWE ŚWIECIDEŁKA” – TEATR BANASIÓW

13.00 – 17.00          WIZYTA MIKOŁAJA

17.00                     „ŚNIEŻNY SKRZACIK” – TEATR BANASIÓW

9 GRUDNIA 2012 – NIEDZIELA

12.00                     „KRÓLOWA SNIEGU” – ART  RE

13.00 – 17.00          WIZYTA MIKOŁAJA

17.00                     „PRZYGODY JANKA I DZIADKA MROZA” – TEATR LALEK PINOKIO

 

15 GRUDNIA 2012 – SOBOTA

12.00                      „ZIMOWA PRZYGODA ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM” – TEATR PACUŚ

17.00                      „PASTORAŁKA” – TEATR PACUŚ

16 GRUDNIA 2012 – NIEDZIELA

12.00                     „NOC PEŁNA CUDÓW” – TEATR BANASIÓW

17.00                     „ŚNIEŻNICZKA – ŚNIEGOWA KSIĘŻNICZKA” – TEATR BANASIÓW

22 GRUDNIA 2012 – SOBOTA

12.00                      „OPOWIEŚĆ WIGILIJNA” – TEATR QFER

17.00                     „SZOPKA CHŁOPSKA” – TEATR QFER

23 GRUDNIA 2012

12.00                      „JEMIOŁUSZEK, ŚWIĄTECZNY DUSZEK” – TEATR BANASIÓW

17.00                     „ŚWIĄTECZNY ZAWIJANIEC” – TEATR BANASIÓW

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

„Akordeon znany i nieznany” czyli kameralne spotkanie dla dorosłych i nieco młodszych melomanów


6 grudnia o godzinie 19.00 w Auli Instytutu Matematycznego US przy ul. Wielkopolskiej 15 zabrzmi kameralny koncert mikołajkowy w wykonaniu Poznańskiego Kwintetu Akordeonowego. Jest to kolejny koncert z cyklu „Harmonia miejsca”, w ramach którego szczecińska Filharmonia organizuje spotkania z muzyką w różnych przestrzeniach miasta.

Poznański Kwintet Akordeonowy w składzie Jerzy Siemak, Jarosław Buczkowski, Waldemar Książczyk, Karol Jankowski oraz Waldemar Łyczakowski to jeden z niewielu tego typu zespołów istniejących na świecie. Zespół jest laureatem GRAND PRIX Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu. Koncertuje zarówno w kraju, jak również na estradach Europy, dokonując nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwecji i Francji.

Wysoki poziom wykonawczy muzyków oraz znakomita jakość instrumentów sprawiają, że prezentowane przez Kwintet interpretacje różnorodnych stylów muzycznych są niezwykle interesujące. Artyści grają na instrumentach koncertowych renomowanych włoskich firm: Giulietti, Borsini, Pigini, Excelsior oraz Zero Sette.

Poznański Kwintet Akordeonowy posiada zróżnicowany repertuar, na który składają się transkrypcje wielkich dzieł dawnych mistrzów, muzyka współczesna, opracowania muzyki popularnej, rozrywkowej oraz oryginalne utwory napisane specjalnie na akordeon lub kwintet akordeonowy.

6 grudnia, w programie koncertu „Akordeon znany i nieznany” usłyszymy między innymi utwory Boellmanna, Chaczaturiana, Galliano, Moniuszki i Wolmera.

Koncert poprowadzi Sławomir Kołakowski.

Bilety w cenie 20zł (normalny) oraz 10zł (ulgowy) do nabycia kasie Filharmonii od wtorku do czwartku w godz. 13.00-17.00 oraz w dniu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem koncertu w Auli Instytutu Matematycznego US przy ul. Wielkopolskiej 15. W poniedziałki kasa nieczynna.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Grudniowe bezpłatne spotkania BoboCamp


Zapraszamy na grudniowe spotkania BoboCamp. W Warszawie spotykamy się już po raz czwarty, a w Pruszkowie po raz drugi. Jak zwykle będą ciekawi goście i wiele atrakcji.

Już po raz czwarty spotkamy się w Warszawie na bezpłatnych spotkaniach BoboCamp. Tym razem naszymi gośćmi będą dwie świetne mamy i wspaniałe kobiety realizujące swoje zawodowe pasje. Ania Charko i Justyną Kwiatkowską, bo to o nich mowa, podzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w temacie potraw wigilijnych i noworocznych marzeń.

Ania Charko – dietetyk, podpowie Wam jakie dania będą zgodne z naszą wigilijną tradycją, a jednocześnie atrakcyjne dla dzieci. Więc jeśli znacie to jak w wigilijny wieczór dzieci odmawiają przyjęcia jakichkolwiek pokarmów prócz chleba z masłem, to koniecznie przyjdźcie na nasze spotkanie.

Następnie, razem z Justyną Kwiatkowską- trenerką z Pracowni Sukcesu, trochę sobie pomarzymy. Na warsztacie przygotujemy mapę marzeń, które chcielibyśmy zrealizować w nadchodzącym roku.

Natomiast w Pruszkowie spotkamy się z Martę Kryszczuk i Izę Banach-Kubik. Mamy mieszkające w Pruszkowie Martę mogą znać z basenu Kapry – od 2004 roku prowadzi tam zajęcia dla niemowląt od 3 miesiąca i starszych dzieci. Na spotkaniu, jako instruktorka pływania, opowie jaki wpływ na rozwój dzieci ma regularne uczęszczanie na basen oraz jak na taką wyprawę się przygotować.

Kolejnym naszym gościem będzie Iza, która w Pruszkowie prowadzi Pogotowie Chustowe. Jej będziecie mogli zadać każde pytanie, jakie przyjdzie Wam do głowy na temat noszenia dzieci w chuście.  W spotkaniu weźmie udział również Pan Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński

Na bezpłatne spotkanie BoboCamp#4 zapraszamy 6 grudnia o godzinie 12.00 do FikuMikuCafe, znajdujące się na ul. Zwycięzców 32. Dodatkowo specjalnie dla nas kawiarnia FikuMikuCafe przygotowała 10% rabatu na całą swoją ofertę. Natomiast na BoboCamp Pruszków#2 zapraszamy 11 grudnia (wtorek) o godzinie 11.00 do GagaKafe, znajdujące się przy ul. B. Prusa 10 lok 2 (przy parku Potulickich).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, prosimy jedynie o wcześniejszą rejestrację na stronie www.bobocamp.pl lub na www.facebook.com/bobocamppl. Na każde spotkanie zapraszamy z dziećmi – dla nich też znajdzie się wiele atrakcji.

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Andrzejkowe czary mary


Listopad to wyjątkowy miesiąc. Wchodzimy w niego tanecznym, halloweenowym krokiem, żeby potem w ciszy i zadumie wspominać tych, którzy odeszli. Po czym kończymy go ponownymi szaleństwami, zabawą, wróżbami, przepowiedniami i swawolami.  Takie harce tylko w andrzejkowy wieczór!! Chcielibyście sobie przypomnieć wróżby i otulić się tą magiczną atmosferą? Szukacie pomysłów na nowe andrzejkowe czary, które możecie wykorzystać podczas szalonych spotkań ze znajomymi?

Andrzejki obchodzone są w Polsce od kilku pokoleń, natomiast ich korzenie sięgają aż 1557 roku! Z upływem czasu zmienił się charakter tego dnia. Nasze babcie nie świętowały Andrzejków wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, gdzieś w ukryciu i samotności. Mniej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość objawia swoje tajemnice.

Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.

Chyba wszyscy z nas pamiętają wróżbę, najściślej związaną z Andrzejkami – lanie wosku. Ja pamiętam ją już z przedszkola. Kiedy to szukałam świeczki, garnuszka i obowiązkowo klucza, przez który lałam roztopiony wosk. A potem oczyma wyobraźni widziałam różne kształty, które miały odzwierciedlać zdarzenia z przyszłości. Myślę, że każdy chciałby uszczknąć choć rąbka tajemnicy i poznać swoje przeznaczenie.

Wróżb i zabaw andrzejkowych jest bardzo wiele, niektóre są mniej lub bardziej popularne. Jeśli przygotowujecie andrzejkowe spotkanie ze znajomymi, poniżej przedstawiamy Wam kilka propozycji, aby ten wieczór był pełen tajemnic i magii, a może za kilka lat spełni się któraś z wróżb? Niektóre to po prostu klasyka, a inne całkiem nowe i bardzo zabawne. Część pomysłów możecie podsunąć swoim dzieciom do wykorzystania podczas andrzejkowych zabaw w szkole.

WYŚCIG BUTÓW
Ustawianie kolejno butów zgromadzonych dziewcząt od ściany do progu drzwi — ta, której but jako pierwszy dotarł do progu jako pierwsza miała wyjść za mąż. Inna wersja: wróżby polega na rzucaniu za siebie butem. Odwrócony do drzwi noskiem but można odczytywać jako zapowiedź szybkiego zamążpójścia.

ANDRZEJKOWE SERCE
Aby wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona chłopców i dziewcząt. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z RUREK
Do miski z wodą delikatnie wrzucajcie rurki (np. pocięte słomki do soków). Właściciele „magicznych” rurek, które się połączą – na zawsze zostaną przyjaciółmi.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z JABŁKIEM
A właściwie potrzebne są jedynie skórki od jabłek. Rzucamy za siebie ostrużyny z jabłek, a z ich zakrętów próbujemy zgadnąć literę początkową imienia przyszłego narzeczonego/przyszłej narzeczonej.

ANDRZEJKOWE KUBECZKI
Rozkładamy 5 kubeczków, pod każdym z nich schowany inny przedmiot, po czym uczestnicy wybierają kubek:

– 1 kubek – pierścionek – wyjazd do krainy złota Eldorado,
– 2 kubek – kluczyk – nowy, piękny domek,
– 3 kubek – pieniążek – bogactwo,
– 4 kubek – cukier – słodkie i wesołe życie,
– 5 kubek – autko – podróż w nieznane.

Lub

Przygotowujemy 4 kubeczki tak, żeby uczestnicy zabawy nie widzieli, na stoliku pod jednym z nich kładziemy obrazek treści religijnej lub różaniec – symbol zakonnego życia, pod drugim monetę – na znak przyszłego majątku, pod trzecim obrączkę – symbol szybkiego zamążpójścia. Pod czwartym nie kładziemy nic – to przepowiednia staropanieństwa (starokawalerstwa). Następnie losujemy kubeczki i z bijącym sercem odkrywamy co się pod nimi kryje…

szkolne Andrzejki

KOLOROWO-ANDRZEJKOWO
Losowanie kolorów.  Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu i losują karteczki w sześciu kolorach. Osoba, która wylosowała dany kolor wstaje, a „wróżka” czyta przestrogi na przyszłość, odpowiadające kolorom wylosowanych kartek. I tak:

czerwony – Oj, te zgubne słodkości! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków to w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem u dentysty.
zielony – Bądź ostrożny w drodze do szkoły.
żółty – Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj.
niebieski – Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba.
biały – Pijesz za mało mleka!
czarny – Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe.

albo

biały – szczęście
czerwony – jesteś bardzo lubianą osobą!
czarny – drobny pech
żółty – ktoś zazdrości ci dobrej oceny!
fioletowy – czeka cię miła niespodzianka
szary – smutek
zielony – spełnią się Twoje marzenia

MAGICZNY KRĄG NA ANDRZEJKI
Uczestnicy siadają wokół kręgu – każde po kolei rzuca dwiema kostkami do gry tak by trafić w karton.

Po rzucie liczymy oczka, bez tych, które poleciały poza kartonowy krąg.

Wynik to wróżba na przyszły rok
1. w tym roku znajdziesz nową pasję lub talent
2. poznasz nowego przyjaciela lub… wreszcie dostaniesz zwierzątko
3. niedługo dostaniesz naprawdę wspaniały prezent
4. wycieczki i wesołe przygody
5. piątki w szkole, pochwały w przedszkolu!
6. nauczysz się nowego sportu (może jazdy na rolkach lub na nartach?) i będziesz zachwycony/a!
7. zostaniesz królową lub królem karnawałowego balu! Szykuj już kostium!
8. w tym roku polubisz coś czego nie znosiłaś/eś (szpinak? czytanie? wizyty w operze?)
9. czekają cię cudowne i pełne przygód ferie zimowe
10. w tym roku szczęście będzie Ci dopisywać we wszelkich konkursach
11. pogodzisz się z kimś kogo nie lubiłeś/łaś
12. w tym roku czekają cię same wspaniałe chwile i drobne kłopoty nie zdołają zepsuć Ci humoru

ANDRZEJKOWE SZPILKI
 Szpilki wkładamy do kubeczka, potrząsamy nim i wysypujemy szpilki na stół pokryty obrusem, tak długo aż w układzie rozpoznamy jakąś literę. Następnie odczytujemy litery, jakie zostały utworzone przez rozsypane szpilki.

A – przed tobą podróż lub przeprowadzka
E – pomyślność w szkole
H – szczęście w miłości
K – sukcesy w nauce i towarzystwie
L – uważaj na złodziejaszków kieszonkowych (jeżeli litera jest odwrócona – ostrzega przed chorobą lub wypadkiem)
M – wyjątkowo korzystna propozycja
N – dobra passa w najbliższej przyszłości
T – pomoc oddanych przyjaciół
W – uważaj na oszustów wokół ciebie
V – ktoś będzie chciał cię wykorzystać
X – szczęście sprzyja ci we wszystkim.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z BUTELKĄ
Z kartonu wycinamy koło, dzielimy na sześć części. Na każdej części koła zamieszczamy andrzejkową wróżbę. Na butelce malujemy „magiczne” znaki. Kiedy zaczarowane koło jest gotowe – zadaniem jest kręcić butelką i odczytywać wróżby. Wróżbę wskazuje szyjka butelki.

Wróżby:
– czeka cię niespodziewany ale udany wyjazd
– niedługo wizyta u dentysty
– niebawem dostaniesz śliczny prezent
– czeka cię miłą niespodzianka
– zaprzyjaźnisz się z nową osobą
– wygrasz nagrodę w konkursie

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z MONETĄ
Każdy dostaje grosik i ustawia się w kolejce, wymyśla sobie jakieś życzenie. Następnie tę monetę rzuca z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni.

Oczywiście powyższe propozycje, opisy można dowolnie modyfikować i  dostosować do zgromadzonego towarzystwa.

I jeszcze taka ciekawostka. Ponieważ Andrzejki to nie tylko wróżby, w niektórych rejonach kraju np. na Rzeszowszczyźnie wierzono, że w tę noc schodzą na ziemię dusze potępieńców. W celu ich odstraszenia rozpalano niewielkie ogniska tzw. „ognie Świętego Andrzeja”.

Na koniec wrzucę Wam jeszcze kilka przysłów, które wywróżą nam przyszłość:)

·         Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

·         Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.

·         Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.

·         Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.

·         Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

·         Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.

·         Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.

·         Noc Andrzeja św. przyniesie nam narzeczonego.

Drodzy Czytelnicy, a może znacie jeszcze jakieś zabawy andrzejkowe?? Chętnie je poznamy i zabawimy się, może wywróży się nasza przyszłość?

Źródło zdjęcia: Flickr

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Magdalena
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ewka
ewka
8 lat temu

w tym roku nie balowaliśmy, alej ak córka podrośnie na pewno będziemy sie swietnie bawic korzystajac ze wskazówek

magdalena446
magdalena446
8 lat temu

I jak Wasze wróżby???

Milena Kamińska
3 lat temu

Nie wierzymy, nie korzystamy z usług wróżki a wróżby andrzejkowe tylko dla zabawy w szkole i przedszkolu

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close