Dzień Dziecka 1 czerwca 2012

Dziecko i Jego prawa

W świetle prawa dziecko to nie tylko maluch, który dopiero nauczył się chodzić, czy pisać pierwsze litery, ale również młody człowiek, który nie osiągnął jeszcze pełnoletności. Rozpiętość wieku jest duża, jednak prawa jakie chronią młodsze i starsze pociechy są takie same:

 • prawo do wychowywania się w rodzinie,
 • adopcji,
 • oświaty i nauki,
 • kultury, wypoczynku i rozrywki
 • ochrony zdrowia i opieki medycznej,
 • wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu,
 • dostępu do informacji,
 • ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem ( prawo do nietykalności osobistej),
 • prywatności,
 • równości. ( za wikipedia.org)

Wydaje się że ich przestrzeganie jest rzeczą oczywistą, że dzieci, oprócz otaczania miłością, szacunkiem i opieką, mają również prawo do wszechstronnego rozwoju. Prawda jest taka, że na całym świecie mimo istnienia odpowiednich konwencji międzynarodowych, nadal dochodzi do rażącego łamania praw dziecka. Nie mam tu na myśli bicia czy poniżania, co oczywiście również nie powinno mieć miejsca, ale prawdziwe tragedie, którymi na co dzień nie zaprzątamy sobie głowy, a o których możemy usłyszeć w wiadomościach. Amnesty International podaje przykład Afryki, w której są liczne miejsca gdzie brak jest możliwości nawet podstawowego kształcenia dzieci, co częstokroć prowadzi do zmuszania ich do pracy, bo przecież muszą mieć jakieś zajęcie. Nie ma tam kolorowego dzieciństwa, jest za to ciężkie życie, gdzie nie liczą się prawa międzynarodowe, a jedynie prawo przetrwania.

Specyfika wielu miejsc na świecie sprawia, że dzieci zamiast rozwijać się społecznie, uczą się korzystania z broni, której celownik wymierzają niejednokrotnie w osobę z wrogiego klanu czy plemienia. Głośne są przypadki zmuszania młodych dziewcząt do przedwczesnego zamążpójścia, wbrew własnej woli, za to zgodnie z wyznaniem religijnym lub wolą opiekunów. Dziecko traktowane jest jak własność, a nie jak partner.

To są skrajne przypadki, ciężko nam jest sobie je wyobrazić, ale dzieje się tak w wielu miejscach – im większa bieda i zacofanie, tym łatwiej o nagminne łamanie praw dziecka. Nie trzeba daleko szukać przykładów nie przestrzegania tych praw. W Polsce może nikt nie zmusza dzieci do niewolniczej pracy, ale zdarzają się przypadki molestowania seksualnego, stosowania różnego rodzaju kar cielesnych czy maltretowania psychicznego, które przecież mogą trwale odbić się na małym człowieku. Są jednak odpowiednie osoby i instytucje, do których dziecko ZAWSZE może zgłosić się po pomoc- kogoś zaufanego, pedagoga, nauczyciela czy policjanta, a gdy boi się powiedzieć to bezpośrednio, istnieje możliwość napisania lub zadzwonienia do Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Nikt nie może pozostać obojętny na taką prośbę o pomoc! Jest to wielka odpowiedzialność rodziców oraz szkoły, aby uczulić dziecko, gdzie przebiega granica której nikomu nie wolno przekraczać, dziecko MUSI znać swoje prawa, aby mogło świadomie zareagować i powiedzieć NIE w sytuacji gdy poczuje się zagrożone.

Źródło zdjęcia: Flickr

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 lat temu

Szczególnie często wszyscy zapominają o prywatności w imię bezpieczeństwa.
np w szkole czy nauczyciel ma prawo przeczytać przechwycony liścik?Odp.: brzmi nie, ma prawo stosownie ukarać delikwenta za pisanie liścików na lekcji ale powinien go wyrzucić,a nie czytać.
Kolejny dylemat- czy mamy prawo kontrolować komórki naszych dzieci- i tu już jest większy dylemat, przecież zależy nam na ich bezpieczeństwie,a drugiej strony sami wkładamy im komórki bardzo wcześnie w dłonie.
jakie jest Wasze zdanie?

Basia Wawrzyczek
8 lat temu

To straszne co dzieje się na świecie, nasze dzieci na szczęście są bezpieczne, ale powinno tak być wszędzie! Dzieci powinny być dziećmi, bawić się, chodzić do szkoły, uczyć się, a niestety w wielu miejscach tak nie jest i to jest bardzo smutne :(

Marta Ulińska
8 lat temu

Bolesna prawda. Wiele jednak także zależy od rodziców.

Aleksandra Greszczeszyn

Oj tak, to przykre, że w dzisiejszych czasach, kiedy walczy się o prawa najmniejszych zwierzątek czy życie roślin, ciągle łamane są prawa dzieci… Moim zdaniem wciąż za małą wagę się do tego przywiązuje i wciąż za mało się o tym mówi.

Hedzia
Hedzia
8 lat temu

Ola, masz zupelną racje. Przykre to niestety,,,

Hedzia
Hedzia
8 lat temu

Prawa dziecka niestety dosc czesto sa łamane… Przykre…

Dzień Dziecka 1 czerwca 2012

Konkurs ” Namaluj mój świat”

Poznaj Zajączka Parauszka i jego przyjaciół! Zajączek mieszka w pięknym lesie, otoczony skarbami natury. Czas spędza w towarzystwie swoich przyjaciół! Serial o Zajączku Parauszku – powstaje z myślą o najmłodszych! Celem naszego bohatera oprócz zapewnienia dzieciom rozrywki jest ich uwrażliwienie na piękno otaczającego świata – również świata emocji. Zajączka możecie odwiedzić na stronie StudiaSemafor a już niedługo zaprosić go do swoich domów!Nasz bohater ma dzisiaj szczególną prośbę do wszystkich dzieci- napisał do Was ważny list!

„Kochane dzieci!
Nazywam się Zajączek Parauszek.
Bardzo kocham swoich przyjaciół – a Wy tak pięknie rysujecie!
Narysujcie proszę moich przyjaciół lub mnie i wyślijcie do mnie swój obrazek!
Bardzo się ucieszę i obiecuję, że będę je często oglądał!

Zajączek Parauszek

Ps.: W liście wysyłam Wam zdjęcia moich przyjaciół ( i moje), mam nadzieję, że wkrótce poznamy się osobiście.”

ZASADY KONKURSU „ Namaluj mój świat”

1. Organizatorem konkursu jest BlogWrolimamy”.

2. Sponsorem nagrody jest Studio Se-ma-for

3. Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać   Zadanie konkursowe :

 Zadanie konkursowe:

„ Namaluj mój świat” – to prośba niezwykłego bohatera –  Zajączka Parauszka! Niech Twoje dziecko odręcznie namaluje lub narysuje Zajączka Parauszka lub któregoś z jego przyjaciół! Technika dowolna. Rysunek zeskanuj lub zrób jego zdjęcie i prześlij nam  mailem – Jak zawsze będziemy premiować Waszą pomysłowość oraz włożoną pracę!

Postaci z serialu Zajączek Parauszek są widoczne na zdjęciach zamieszczonych powyżej. Zwiastun serialu można obejrzeć tutaj

Pracę należy przesłać mailem na adres: s.chojnowska@wrolimamy.pl, a my umieścimy ją w galerii konkursowej na naszym funpage`u.

( Uwaga – zgłoszenie należy podpisać  nazwą użytkownika portalu społecznościowego Facebook)

W komentarzu do tego wpisu napisz w jakiej grupie wiekowej jest Twoje dziecko:

Maluchy  0-3 lat

Starszaki 4+

(Uwaga – komentarz należy zamieścić z platformy Facebooka, lub podpisać go tą samą nazwą użytkownika)

4. Konkurs organizowany jest dla Fanów  profilu   Wrolimamy na Facebooku. Aby przystąpić do konkursu należy mieć status fana profiluWrolimamy  na Facebooku.

5. Aby przystąpić do konkursu nie jest wymagany status fana profilu Sponsora na Facebooku, jednakże można zostać jego fanem – na pewno się ucieszy.

Do fanpage’u możecie dołączyć tutaj

 6. Jedna osoba może wysłać jedno zgłoszenie konkursowe.

7. Uczestnik wyraża zgodę na publikację zgłoszonej pracy konkursowej również przez Sponsora Konkursu

CZAS TRWANIA KONKURSU

 Konkurs trwa 3 dni, rozpoczyna się 01.06.2012  i kończy 03.06.2012. Wyniki zostaną ogłoszone do dnia 10.06.2012 na stronie bloga WRoliMamy.

ZASADY ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU 

 1. Zwycięzcami zostanie 10 osób, których prace konkursowe najbardziej spodobają się Jury, które stanowią autorki Bloga.
 2.  Po ogłoszeniu wyników należy przesłać dane do wysyłki nagrody Organizatorowi  na adres: s.chojnowska@wrolimamy.pl  w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników. Po upływie wyznaczonego terminu, Laureat traci prawo do odbioru nagrody.
 3. Nagrody zostaną wysłane przez Sponsora w terminie14 dni od otrzymania danych do wysyłki nagrody

NAGRODY:

5x zestaw filmów dla dzieci produkcji Studia Se-ma-for zawierający każdy:

Radostki

Mokra bajeczka,

Fantastyczny sklep z kwiatami

5x zestaw filmów dla dzieci produkcji Studia Se-ma-for zawierający każdy:

Piotruś i wilk

Caracas

 Powrót

REGULAMIN

Szczegółowy regulamin znajdziecie tutaj.

DEFINICJE: 

RYSUNEK- odręczna praca plastyczna nieprzestrzenna wykonana dowolna techniką (kredki, ołówek, farby, flamastry, mazaki, tusz oraz inne środki:  papier kolorowy, wycinaki, wydzieranki, wyklejanki). Prace nie będące odręczną pracą plastyczną nie będą dopuszczone do udziału w konkursie.

Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina Cichocka
Karolina Cichocka
8 lat temu

Maluchy 0-3 lat

Agnieszka Fimiak
8 lat temu

Maluchy 0-3 lat

Monika Iwaniuk
8 lat temu

Starszaki 4+

Agnieszka Kosior
8 lat temu

0-3 :)

Agnieszka Danielewicz

Starszaki 4+ :)

Katarzyna Fiedler
8 lat temu

Starszaki 4+

Renata Wydryszek
8 lat temu

Maluchy 0-3 lat

Basia Wawrzyczek
8 lat temu

Nie znamy Zajączka Parauszka i jego przyjaciół, ale chętnie poznamy! Trzymamy kciuki za biorących udział w konkursie!!! :) Pozdrawiamy!

Barbara Niećko
8 lat temu

Maluchy 0-3 lat

Anulka2323
Anulka2323
8 lat temu

Starszaki 4+

Marta Stalmach
Marta Stalmach
8 lat temu

Starszaki 4+

Katarzyna Jaroszewicz

Starszaki 4+ i Maluchy 0-3 ( rysunek zaczął Borys 4 latka a dokończył Daniel 2 latka)

Lilianna Misiuda
8 lat temu

Starszaki 4+

Anna Kopeć
8 lat temu

Maluchy 0-3 lat

Teresa Anna Oprawa
Teresa Anna Oprawa
8 lat temu

Maluchy 0-3 latka…

Marysia Małkiewicz
8 lat temu

Maluchy 0-3 lat

Małgorzata Bigaj
8 lat temu

My też maluchy 0-3lat ale takie bardzo małe 19 mies. :)

Małgorzata Chwila
8 lat temu

maluchy 0-3

Hedzia
Hedzia
8 lat temu

i znów za późno… Trzeba tu zacząć zaglądać:)

Dzień Dziecka 1 czerwca 2012

Kolorowo i radośnie

Czy istnieje idealny sposób na spędzenie Dnia Dziecka? Chyba większość rodziców każdego roku głowi się, co zrobić i wymyślić, by ten dzień był wyjątkowy i niezapomniany. Według mnie najważniejsze jest by był to czas, który spędzamy z dzieckiem i dla dziecka – nie ograniczajmy się do wręczenia prezentu! Łatwo wyczyścić kieszenie kupując kolejne niepotrzebne zabawki, które zajmą uwagę maluchów przez kilka chwil.

Drodzy Rodzice włóżcie trochę wysiłku, poświęćcie swój czas i obecność, dorzućcie duże pokłady chęci w przygotowanie i świętowanie tego wspaniałego dnia. Niech dzieci czują, że jesteście z nimi, bo je kochacie i lubicie spędzać z nimi czas. Podam Wam kilka pomysłów, jak zorganizować czas grupce dzieciaków, które wg mnie zawsze się sprawdzają i gwarantują maluchom udaną zabawę.

Cudownie, że Dzień Dziecka przypada w czerwcu – jest duże prawdopodobieństwo, że będzie piękna słoneczna pogoda – dlatego proponuję obchody przenieść pod chmurkę. Dzieci uwielbiają bawić się na dworze! Nie trzeba się martwić tym, że będzie zbyt ciasno, a milusińscy rozniosą dom.

Jakoś tak wyszło, że „sponsorem” moich pomysłów jest literka „B”.

B jak balony – bo które dziecko nie lubi balonów? Mogą być zwykłe lub nadmuchiwane helem (bardziej efektowne, ale trzeba uważać by nie uciekły, bo wtedy może w niejednym oku zakręcić się łezka). Są świetną dekoracją, ale i fajną inspiracją do zabawy – można je podrzucać, tańczyć w parach z balonem między głowami, malować na nich flamastrami itp.

B jak bańki – kolorowe i delikatnie unoszące się w powietrzu zadziwiają nawet najmniejsze dzieci i wywołują uśmiechy na ich twarzach. Warto zainwestować w specjalny płyn do baniek i poszaleć z ogromnymi baniami, które długo się utrzymują unosząc wysoko pod chmury. Z doświadczenia wiem, że zabawa bańkami może trwać bardzo, bardzo długo i nie nudzi się szybko. Dzieci mogą same robić bańki lub za nimi biegać próbując złapać.

B jak “bawmy się” – podam przykłady trzech uniwersalnych zabaw, które sprawdzają się zarówno wśród trzylatków, jak i dzieci w wieku szkolnym.

 • ·         Lampa, podłoga, nos – dzieci stoją w kole i słuchając prowadzącego, wyciągniętym palcem wskazują nos, podłogę, lampę. Łatwo się pomylić, więc często wybuchają salwy śmiechu.
 • ·         Baba Jaga patrzy – maluchy stają w szeregu. Naprzeciwko staje Baba Jaga i na hasło ,,raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy” dzieci przyjmują nieruchomą pozycję, gdy Baba Jaga jest odwrócona, dzieci biegną w jej stronę. Wygrywa dziecko, które pierwsze dotrze do Baby Jagi.
 • ·         Tak – nie – dzieci stoją twarzą do prowadzącego, który pokazuje różne ruchy ciałem. Przy każdym ruchu wypowiada słowo „tak” – wtedy należy naśladować ten ruch lub słowo „ nie” – wtedy nie można go powtórzyć. Można stosować mylące polecenia.

B jak bankiet – Na żadnej imprezie nie może zabraknąć smakołyków do jedzenia i picia – polecam kolorową plastikową zastawę – każdy zapamięta kolor swojego kubka i talerzyka. Maluch może wylosować kolor wybierając jeden z barwnych balonów. Więcej o pikniku możecie przeczytać tutaj.

B jak buzia – którą można zabawnie pomalować specjalnymi farbkami lub kredkami do twarzy. Dzieci bardzo chętnie dają malować sobie buźki, a my nie musimy posiadać wielkiego talentu plastycznego by wyczarować na ich twarzach kolorowe obrazki. Możemy pomóc sobie szablonami, albo ograniczyć się to łatwiejszych pomysłów – np. wąsy kotka.

Życzę Wam Rodzice aby w dzisiejsze święto udzielił się wszystkim beztroski nastrój dobrej spontanicznej zabawy. Niech Dzień Dziecka będzie dla nas wszystkich wagarami od powagi i sztywnych zasad dorosłego życia, jego obchody przeciągną się na cały weekend (a najlepiej na cały rok!). By nasze dzieci czuły się naprawdę wyjątkowo!

Źródło zdjęcia: Flickr

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bombel
Bombel
8 lat temu

„Niech Dzień Dziecka będzie dla nas wszystkich wagarami od powagi i sztywnych zasad dorosłego życia..” – Bardzo to lubię!!! :)))

Wszystkim dzieciaczkom życzę dużo zdrówka, uśmiechu na twarzy i samych radosnych chwil!
Niech Wasze dziecięce lata płyną w żółwim tempie! :)))

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 lat temu

Bardzo bajkowe i bezkompromisowo bezkonkurencyjne bawienie!

Katarzyna Jaroszewicz

Dodatkowo basen z piłeczkami (balls) i big zjeżdżalnia!!!:)

Basia Wawrzyczek
8 lat temu

Buzia dziecka 1 czerwca obowiązkowo uśmiechnięta!
I niech każdy maluch ten dzień zapamięta! :)))

Aleksandra Greszczeszyn

Ja też wpadłam na pomysł z balonami zainspirowana artykułem w gazecie. Wieczorem napompowałam kilkadziesiąt baloników i udekorowałam nimi pokój Julki a w różnych zakamarkach pochowałam drobne prezenciki. Rano powiedziałam Julce, że z okazji dnia dziecka odwiedziła ja wróżka! Ale była radość:)

Marta Ulińska
8 lat temu

:) świetna niespodzianka. Na pewno na długo zapamięta ten dzień;)

Hedzia
Hedzia
8 lat temu

Genialne! Brawo!!

Hedzia
Hedzia
8 lat temu

Każde B mi sie bardzo podoba!!!!:)

Anna Ja
Anna Ja
6 lat temu

zapraszam na fp https://www.facebook.com/pages/Kropka-kropka/156332247905150
znajdziecie tu masę pomysłów na prezent z okazji Dnia Dziecka, a nawet
specjalnie przygotowane na tę okazję zestawy promocyjne :) zapraszam
Kropka kropka (już Ekokropka) polecam!

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close