Galicyjski Kiermasz Adwentowy przed Galerią Krakowską


Wspaniała świąteczna atmosfera, w powietrzu woń tradycyjnych potraw, wypieków, ponczu i gruzińskiego wina. Galicyjski Kiermasz Adwentowy zawitał przed Galerię Krakowską i pozostanie tam, aż do Wigilii Bożego Narodzenia. Już w najbliższą sobotę 1.12.2012, na wszystkich przybyłych oczekiwać będzie ciekawa oferta warsztatów plastycznych oraz koncert znanego z programu „Must Be The Music” zespołu Teddy jr.

Okres przedświąteczny wielu z nas kojarzy się z czasem oczekiwania, nadziei i specyficznej, podniosłej atmosfery.  Do grona skojarzeń należy dołożyć także coraz bardziej popularne, powstające w tym okresie okolicznościowe kiermasze, które stały się nieodłącznym elementem największych europejskich miast, kusząc odwiedzających niezwykłą gamą smaków i zapachów. Przedświątecznym kiermaszom zawsze towarzyszy niezwykła atmosfera. W powietrzu unosi się zapach kandyzowanych owoców, waty cukrowej, ponczu i grzanego wina, a na stoiskach królują tradycyjne wyroby rękodzielnicze oraz oryginalne pomysły na prezenty.

W tym roku, za sprawą Galicyjskiego Kiermaszu Adwentowego, niezwykły świąteczny klimat towarzyszył będzie również mieszkańcom Krakowa. W okresie od 24 listopada do 24 grudnia, plac Jana Nowaka Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską wypełni się drewnianymi, szaroniebieskimi budkami oraz towarzyszącą im, niespotykaną nigdzie indziej gamą zapachów, smaków i aromatów. Organizatorzy wydarzenia  pragną, aby stało się ono miejscem przedświątecznych spotkań, a także centrum znakomitej rozrywki. Na przybyłych czekać będą koncerty, występy, związane z galicyjską tradycją rękodzielnicze warsztaty, jedyna w swoim rodzaju Wenecka Karuzela oraz możliwość spróbowania tradycyjnych, lokalnych dań, wypieków i aromatycznych gorących napojów.

Szczególnie bogata w atrakcje jest zwłaszcza kiermaszowa oferta weekendowa. Już w najbliższą sobotę 1.12.2012 o godzinie 11.00 rozpocznie się cykl nawiązujących do galicyjskiej tradycji plastycznych warsztatów dla dzieci pt. „Święty Mikołaj, Diabły i Anioły”. Bohaterem pierwszej części warsztatów będzie Krampus, czyli potwór-diabeł będący galicyjskim poprzednikiem Mikołaja, który za pomocą worka i brzozowej rózgi karcił niegrzeczne dzieci. W części drugiej, najmłodsi będą mieli okazję stworzyć patchworkowe, szyte ze szmatek i filcu Anioły, które tradycyjnie towarzyszyły ulubionemu przez wszystkie dzieci świętemu. O godzinie 18.00 na kiermaszowej scenie pojawi się znany z programu „Must Be The Music – Tylko Muzyka” krakowski zespół Teddy jr., który za sprawą nietypowego połączenia brzmienia gitary, wiolonczeli, akordeonu i bębnów przeniesie wszystkich przybyłych we wspaniały świat muzyki folkowej, pełnej słowiańskiego ducha. Weekend zakończy się niedzielnym spotkaniem wokół książki Krzysztofa Jakubowskiego w ramach „Krakowskich Tradycji Świątecznych”. Wydarzenie rozpocznie się w samo południe i trwać będzie do godziny 13.00.

Szczegółowy program Galicyjskiego Kiermaszu Adwentowego dostępny jest na stronie: http://www.gka.com.pl

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Rusza kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce „Święta cieszą tylko w rodzinie”


Celem kampanii jest zapewnienie rodzinnych świąt Bożego Narodzenia dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej. Zebrane podczas kampanii fundusze zostaną w całości przeznaczone dla podopiecznych Stowarzyszenia.

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas najważniejsze wydarzenie w roku – okres radości, spokoju i rodzinnych spotkań przy stole. Stowarzyszenia chce zachęcić do otwarcia serc i wsparcia w zapewnieniu osieroconym dzieciom rodzinnych świąt.

Wierzymy, że dzięki pomocy ludzi dobrego serca będziemy mogli zaprosić do wigilijnego stołu wszystkich podopiecznych oraz zapewnić naszym rodzinom utrzymanie w kolejnym roku” – mówi  Barbara Rajkowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Stowarzyszenie będzie prowadzić intensywne działania promocyjne przede wszystkim w prasie, na outdoorze  i w Internecie. Akcja potrwa do końca grudnia 2012 roku. Patronat nad kampanią objął Program Pierwszy Polskiego Radia oraz TVP Info.

Dodatkowo w tym roku dzięki wsparciu firmy Huawei, SOS Wioski Dziecięce uruchamiają na Facebooku specjalną aplikację świąteczną. Za pomocą wirtualnego aparatu, dostępnego w aplikacji, użytkownicy będą mogli przygotować świąteczne kartki z życzeniami i wysłać je znajomym. Użytkownik aplikacji wybiera jeden z kilku świątecznych krajobrazów i odpowiednio kadruje swoje zdjęcie. Następnie ozdabia je dodając znaczek, elementy dekoracyjne i własne życzenia. Tak stworzoną kartkę może opublikować na swojej tablicy. Aplikacja dostępną jest po adresemhttps://apps.facebook.com/stworz_kartke/

Za każdą pocztówkę firma Huawei przekaże 1 zł na świąteczne prezenty dla dzieci ze Stowarzyszenia SOS Wiosek Dziecięcych. Na autorów najlepszych kartek, wybranych przez Komisję Konkursową, czekają nagrody – smartfony Huawei. Aplikacja zostanie uruchomiona 20 listopada i będzie aktywna do 24 grudnia.

Ponadto w intensywnie prowadzone działania promocyjne zaangażowała się również ambasadorka Stowarzyszenia – Natalia Kukulska, która wraz z podopiecznymi przygotowuje specjalną świąteczną niespodziankę.

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce to organizacja dobroczynna, która działa na rzecz umacniania rodzin zagrożonych rozpadem oraz opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi. Wykorzystując międzynarodowe doświadczenie, z powodzeniem realizujemy swoją misję w Polsce już od prawie 28 lat. Pod opieką Stowarzyszenia znajduje się obecnie ponad 1250 dzieci.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Powiedz „pochwa”! – rozmawiamy o problemach intymnych z ginekologiem


„No, wie Pan doktor, to tak jakby … no tam mnie swędzi, ale w sumie nie wiem, trudno powiedzieć, gdzie dokładnie”. Infekcje intymne są tematem wstydliwym. Podejrzane, kojarzone z niemoralnym prowadzeniem się, zdradą, nieprzestrzeganiem higieny – powodują, że kobiety niechętnie o nich rozmawiają nawet ze specjalistą od kobiecych dolegliwości – ginekologiem. Pora to zmienić – chodzi przecież o nasze zdrowie!

Zapraszam Panią na fotel

Ginekologia to wyjątkowa dziedzina medycyny – wymaga delikatności i właściwego podejścia do pacjentki. A z tym – jak pokazują badania TNS OBOP „Kobieta u ginekologa” – jest różnie. Okazuje się, że 30 procent kobiet rezygnuje z danego specjalisty z powodu niskiej kultury osobistej lekarza. Z przytoczonych badań wynika, że Polki pragną, aby ginekolog był zaangażowany w ich sprawy, przypominał im o badaniach, a także dbał o bezstresową atmosferę podczas wizyty. Ten ostatni
czynnik jest bardzo ważny – wielu lekarzy nie zdaje sobie sprawy, że umiejętność rozmowy z pacjentką i zapewnienie jej komfortu są ważniejszymi kryteriami niż mnogość tytułów przed nazwiskiem.

Mimo zaufania nadal milczymy

Wyniki badania to jedno, a rzeczywistość drugie. Okazuje się bowiem, że bezstresowa atmosfera i zaangażowany w nasze sprawy lekarz nie zawsze pomaga nam przełamać opory przed rozmową o wszystkim, co w sprawach intymnych nas nurtuje. Badania przeprowadzone przez Iqs Quant Group wykazały, że kobiety nadal najbardziej wstydzą się rozmawiania na tematy związane z życiem seksualnym i chorobami kobiecymi. Zazwyczaj rozmawiamy o problemach intymnych z najbliższą przyjaciółką. Jedna na trzy panie wciąga do rozmowy partnera, a tylko co szósta (!) zwierza się ekarzowi. Polki nie omawiają również trudnych tematów ze swoimi matkami i córkami. 20% pań na tematy wstydliwe nie rozmawia z nikim i nie szuka żadnych informacji na ten temat!

Internet przyczynił się do rozpowszechniania sposobów radzenia sobie z problemami intymnymi na własną rękę – tzw. „babcinych sposobów”. Liczne są fora, gdzie kobiety radzą sobie, jak samodzielnie, bez pomocy lekarza walczyć z infekcjami – proponuje się tutaj tampony czosnkowe, kurację jogurtem, podmywanie się herbatą rumiankową, czy też podpaski nasączane roztworem z octu. „Z czosnku robimy tampon przewlekając go nitką dentystyczną. Jeśli chodzi o jogurt to rożnie ludzie to robią, ale ja go zamroziłam (nałożyłam kilka łyżeczek na folie aluminiowa- i wyglądało to jak „nabój”)”. Co więcej, forumowiczki denerwują się, że leki na infekcje intymne najczęściej są na receptę, a to oznacza wizytę u lekarza. Skąd aż taki strach przed specjalistą?

Pokonaj strach przed lekarzem

Konieczność pójścia do ginekologa wiąże się ze wstydem przyznawania się do choroby, ujawniania czegoś „obrzydliwego” o sobie, a być może także ze strachem przed oceną i „wyrokiem” lekarza. A przecież ginekolog to lekarz jak każdy inny –
tylko specjalizujący się właśnie w intymności.

Kampanię „Kobiecość niejedno ma imię” wspiera Lactovaginal® – najczęściej wybierany przez Polki probiotyk ginekologiczny.

Pamiętaj, że specjalistę ginekologa również obowiązuje tajemnica lekarska oraz kodeks etyczny, który nie pozwala mu na komentarze związane z Twoim wyglądem czy życiem intymnym.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub zauważyłaś w siebie jakieś nieprawidłowości, to właśnie ginekolog w kwestii intymnych części ciała powinien być pierwszą osobą, do której się zwrócisz. Doradzi, wyjaśni nieprawidłowości i wskaże właściwe działania. Musisz jedynie nauczyć się z nim szczerze rozmawiać – bez poczucia wstydu i zażenowania. Nie obawiaj się zadawać mu nawet najbardziej oczywistych i prostych pytań. Mów wprost o tym, co cię niepokoi i nie bój się azywać „rzeczy po imieniu” – uwierz: słowa typu: „pochwa”, „grzybica”, „wydzielina”, „świąd” czy „srom”, naprawdę nie robią na nim wrażenia.

Informuj o niepokojących Cię zapachach czy zabarwieniach wydzieliny pochwowej. Szczerość w rozmowie pomoże lekarzowi szybciej ustalić przyczyny dolegliwości i wybrać sposób ich leczenia. Jeśli chcesz możesz przed wizytą poćwiczyć mówienie przed lustrem albo zapisać wszystkie pytania na kartce i w razie potrzeby – po prostu je przeczytać.

Ważne informacje

ginekologa powinnaś odwiedzać przynajmniej 2 razy w roku; częściej gdy dokuczają Ci jakiekolwiek kobiece dolegliwości, stosujesz antykoncepcję hormonalną, jesteś w ciąży; niepokojące objawy tj. ból piersi, bóle podbrzusza, plamienia i wszystko inne, co wyda Ci się podejrzane, powinno skłonić do wizyty u ginekologa; podczas wywiadu lekarz zapyta Cię o: datę ostatniej miesiączki, liczbę ciąż, ewentualnych poronień, choroby układu rozrodczego, stosowaną metodę antykoncepcji i wykona badanie na fotelu ginekologicznym; lekarz może również zbadać Twoje piersi lub zaproponować inne badania, np. USG narządów rodnych, cytologię lub USG piersi lub mammografię.

Kampania „Kobiecość niejedno ma imię …”

Kampania „Kobiecość niejedno ma imię” powstała, by podnieść świadomość kobiet na temat własnej sfery intymnej oraz
promować odważne mówienie o niej. Chcemy zachęcić kobiety do prowadzenia otwartego dialogu. Nazywanie „kobiecości”, rozmowa i dzielenie się doświadczeniami z kobietami mającymi podobne wątpliwości, pozwoli nam poznać, przeżywać i zaakceptować swoją własną seksualność.

Na początku listopada br. pod adresem www.kobiecosc.info zadebiutował portal dedykowany Kampanii „Kobiecość niejedno ma imię”. Kobiecosc.info to szereg przydatnych, praktycznych informacji na temat zdrowia intymnego, ale także wiele cennych wskazówek, dotyczących szeroko pojętej intymności, także w jej aspekcie psychologicznym.

Kampanię „Kobiecość niejedno ma imię” wspiera Lactovaginal® – najczęściej wybierany przez Polki probiotyk ginekologiczny.

A jak Ty mówisz o swojej „kobiecości”?

Zachęcamy do odwiedzenia nas na stronie: www.kobiecosc.info

Zapraszamy również pod nasz adres na Facebooku: http://www.facebook.com/kobiecoscniejednomaimie

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mamuśka
mamuśka
11 lat temu

Swietna sprawa 🙂 Polecam stronke mamom, które zastanawiają się, jak rozmawiac o „tych miejscach” ze swoimi maluchami. A każda powinna! :))

Marcelina
Marcelina
11 lat temu

Mówienie o kobiecości nie jest wcale łatwe,ale konieczne. Rzecz trzeba nazwac po imieniu,wtedy wszystko szybko łatwiej się załatwi,bez niepotrzebnych niedomówień i owijania w bawełnę.

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Andrzejkowe czary mary


Listopad to wyjątkowy miesiąc. Wchodzimy w niego tanecznym, halloweenowym krokiem, żeby potem w ciszy i zadumie wspominać tych, którzy odeszli. Po czym kończymy go ponownymi szaleństwami, zabawą, wróżbami, przepowiedniami i swawolami.  Takie harce tylko w andrzejkowy wieczór!! Chcielibyście sobie przypomnieć wróżby i otulić się tą magiczną atmosferą? Szukacie pomysłów na nowe andrzejkowe czary, które możecie wykorzystać podczas szalonych spotkań ze znajomymi?

Andrzejki obchodzone są w Polsce od kilku pokoleń, natomiast ich korzenie sięgają aż 1557 roku! Z upływem czasu zmienił się charakter tego dnia. Nasze babcie nie świętowały Andrzejków wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, gdzieś w ukryciu i samotności. Mniej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość objawia swoje tajemnice.

Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.

Chyba wszyscy z nas pamiętają wróżbę, najściślej związaną z Andrzejkami – lanie wosku. Ja pamiętam ją już z przedszkola. Kiedy to szukałam świeczki, garnuszka i obowiązkowo klucza, przez który lałam roztopiony wosk. A potem oczyma wyobraźni widziałam różne kształty, które miały odzwierciedlać zdarzenia z przyszłości. Myślę, że każdy chciałby uszczknąć choć rąbka tajemnicy i poznać swoje przeznaczenie.

Wróżb i zabaw andrzejkowych jest bardzo wiele, niektóre są mniej lub bardziej popularne. Jeśli przygotowujecie andrzejkowe spotkanie ze znajomymi, poniżej przedstawiamy Wam kilka propozycji, aby ten wieczór był pełen tajemnic i magii, a może za kilka lat spełni się któraś z wróżb? Niektóre to po prostu klasyka, a inne całkiem nowe i bardzo zabawne. Część pomysłów możecie podsunąć swoim dzieciom do wykorzystania podczas andrzejkowych zabaw w szkole.

WYŚCIG BUTÓW
Ustawianie kolejno butów zgromadzonych dziewcząt od ściany do progu drzwi — ta, której but jako pierwszy dotarł do progu jako pierwsza miała wyjść za mąż. Inna wersja: wróżby polega na rzucaniu za siebie butem. Odwrócony do drzwi noskiem but można odczytywać jako zapowiedź szybkiego zamążpójścia.

ANDRZEJKOWE SERCE
Aby wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona chłopców i dziewcząt. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z RUREK
Do miski z wodą delikatnie wrzucajcie rurki (np. pocięte słomki do soków). Właściciele „magicznych” rurek, które się połączą – na zawsze zostaną przyjaciółmi.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z JABŁKIEM
A właściwie potrzebne są jedynie skórki od jabłek. Rzucamy za siebie ostrużyny z jabłek, a z ich zakrętów próbujemy zgadnąć literę początkową imienia przyszłego narzeczonego/przyszłej narzeczonej.

ANDRZEJKOWE KUBECZKI
Rozkładamy 5 kubeczków, pod każdym z nich schowany inny przedmiot, po czym uczestnicy wybierają kubek:

– 1 kubek – pierścionek – wyjazd do krainy złota Eldorado,
– 2 kubek – kluczyk – nowy, piękny domek,
– 3 kubek – pieniążek – bogactwo,
– 4 kubek – cukier – słodkie i wesołe życie,
– 5 kubek – autko – podróż w nieznane.

Lub

Przygotowujemy 4 kubeczki tak, żeby uczestnicy zabawy nie widzieli, na stoliku pod jednym z nich kładziemy obrazek treści religijnej lub różaniec – symbol zakonnego życia, pod drugim monetę – na znak przyszłego majątku, pod trzecim obrączkę – symbol szybkiego zamążpójścia. Pod czwartym nie kładziemy nic – to przepowiednia staropanieństwa (starokawalerstwa). Następnie losujemy kubeczki i z bijącym sercem odkrywamy co się pod nimi kryje…

szkolne Andrzejki

KOLOROWO-ANDRZEJKOWO
Losowanie kolorów.  Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu i losują karteczki w sześciu kolorach. Osoba, która wylosowała dany kolor wstaje, a „wróżka” czyta przestrogi na przyszłość, odpowiadające kolorom wylosowanych kartek. I tak:

czerwony – Oj, te zgubne słodkości! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków to w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem u dentysty.
zielony – Bądź ostrożny w drodze do szkoły.
żółty – Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj.
niebieski – Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba.
biały – Pijesz za mało mleka!
czarny – Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe.

albo

biały – szczęście
czerwony – jesteś bardzo lubianą osobą!
czarny – drobny pech
żółty – ktoś zazdrości ci dobrej oceny!
fioletowy – czeka cię miła niespodzianka
szary – smutek
zielony – spełnią się Twoje marzenia

MAGICZNY KRĄG NA ANDRZEJKI
Uczestnicy siadają wokół kręgu – każde po kolei rzuca dwiema kostkami do gry tak by trafić w karton.

Po rzucie liczymy oczka, bez tych, które poleciały poza kartonowy krąg.

Wynik to wróżba na przyszły rok
1. w tym roku znajdziesz nową pasję lub talent
2. poznasz nowego przyjaciela lub… wreszcie dostaniesz zwierzątko
3. niedługo dostaniesz naprawdę wspaniały prezent
4. wycieczki i wesołe przygody
5. piątki w szkole, pochwały w przedszkolu!
6. nauczysz się nowego sportu (może jazdy na rolkach lub na nartach?) i będziesz zachwycony/a!
7. zostaniesz królową lub królem karnawałowego balu! Szykuj już kostium!
8. w tym roku polubisz coś czego nie znosiłaś/eś (szpinak? czytanie? wizyty w operze?)
9. czekają cię cudowne i pełne przygód ferie zimowe
10. w tym roku szczęście będzie Ci dopisywać we wszelkich konkursach
11. pogodzisz się z kimś kogo nie lubiłeś/łaś
12. w tym roku czekają cię same wspaniałe chwile i drobne kłopoty nie zdołają zepsuć Ci humoru

ANDRZEJKOWE SZPILKI
 Szpilki wkładamy do kubeczka, potrząsamy nim i wysypujemy szpilki na stół pokryty obrusem, tak długo aż w układzie rozpoznamy jakąś literę. Następnie odczytujemy litery, jakie zostały utworzone przez rozsypane szpilki.

A – przed tobą podróż lub przeprowadzka
E – pomyślność w szkole
H – szczęście w miłości
K – sukcesy w nauce i towarzystwie
L – uważaj na złodziejaszków kieszonkowych (jeżeli litera jest odwrócona – ostrzega przed chorobą lub wypadkiem)
M – wyjątkowo korzystna propozycja
N – dobra passa w najbliższej przyszłości
T – pomoc oddanych przyjaciół
W – uważaj na oszustów wokół ciebie
V – ktoś będzie chciał cię wykorzystać
X – szczęście sprzyja ci we wszystkim.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z BUTELKĄ
Z kartonu wycinamy koło, dzielimy na sześć części. Na każdej części koła zamieszczamy andrzejkową wróżbę. Na butelce malujemy „magiczne” znaki. Kiedy zaczarowane koło jest gotowe – zadaniem jest kręcić butelką i odczytywać wróżby. Wróżbę wskazuje szyjka butelki.

Wróżby:
– czeka cię niespodziewany ale udany wyjazd
– niedługo wizyta u dentysty
– niebawem dostaniesz śliczny prezent
– czeka cię miłą niespodzianka
– zaprzyjaźnisz się z nową osobą
– wygrasz nagrodę w konkursie

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z MONETĄ
Każdy dostaje grosik i ustawia się w kolejce, wymyśla sobie jakieś życzenie. Następnie tę monetę rzuca z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni.

Oczywiście powyższe propozycje, opisy można dowolnie modyfikować i  dostosować do zgromadzonego towarzystwa.

I jeszcze taka ciekawostka. Ponieważ Andrzejki to nie tylko wróżby, w niektórych rejonach kraju np. na Rzeszowszczyźnie wierzono, że w tę noc schodzą na ziemię dusze potępieńców. W celu ich odstraszenia rozpalano niewielkie ogniska tzw. „ognie Świętego Andrzeja”.

Na koniec wrzucę Wam jeszcze kilka przysłów, które wywróżą nam przyszłość:)

·         Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

·         Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.

·         Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.

·         Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.

·         Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

·         Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.

·         Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.

·         Noc Andrzeja św. przyniesie nam narzeczonego.

Drodzy Czytelnicy, a może znacie jeszcze jakieś zabawy andrzejkowe?? Chętnie je poznamy i zabawimy się, może wywróży się nasza przyszłość?

Źródło zdjęcia: Flickr

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ewka
ewka
11 lat temu

w tym roku nie balowaliśmy, alej ak córka podrośnie na pewno będziemy sie swietnie bawic korzystajac ze wskazówek

magdalena446
magdalena446
11 lat temu

I jak Wasze wróżby???

Milena Kamińska
6 lat temu

Nie wierzymy, nie korzystamy z usług wróżki a wróżby andrzejkowe tylko dla zabawy w szkole i przedszkolu

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close