Historia mlekiem płynąca


Kiedy urodził się Marcin, tak bardzo chciałam go przytulić, pobyć z nim i nauczyć się karmić piersią. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, zaraz po porodzie mogłam się nacieszyć tą chwila razem z mężem. Położne pomogły mi przystawić dziecko do piersi, które trochę possało i zasnęło. Tak bardzo cieszył mnie ten fakt, karmienie piersią było dla mnie bardzo ważne. Wiedziałam, że na początku tego mleczka jest niewiele, a dziecko też nie potrzebuje tak dużo.

Byłam pełna pozytywnych myśli. Na oddziale spotkałam przemiłą panią położną, która kilka razy na mój dzwonek zaglądała do nas i pomagała przystawić maluszka do piersi, bo nie było to dla mnie takie łatwe, jak mi się wydawało. Czasem udało mi się przystawić to bezbronne maleństwo, by odpowiednio ssało. Jednak drugiej nocy poprosiłam pielęgniarkę o dokarmienie glukozą Marcinka, bo czułam, że nie potrafię go sama poprawnie przyłożyć, a nawet jak się już uda to się odrywa i dalej płacze. Tak bardzo pragnęłam, aby spał spokojnie, bez płaczu, a z drugiej strony czułam, że pokarmu jest niewiele i powoli zapadałam się w tej myśli, że mam za mało mleczka.

Kiedy przyjechaliśmy do domu, razem z mężem odnieśliśmy mały sukces, gdyż udało się ułożyć małego, tak by spokojnie złapał pierś. Byliśmy dumni. Dni mijały, czasem było lepiej a czasem gorzej. Jednak cały czas czułam, że chyba coś jest nie tak bo moje dziecko je z jednej piersi po 40 minut, a czasem dłużej. Były dni kiedy ssał prawie 3 godziny z przerwami, by później zasnąć na dwie godziny. Czułam narastającą we mnie frustrację, a opinie niektórych znajomych wręcz mnie dobijały, gdy mówiły, że: pewnie pokarmu nie mam, że tak jak one przejdę na butelkę. Za nic nie chciałam się poddać.

Niestety kolejna wizyta położnej w domu, a później opinia lekarza – dziecko przybiera za mało na wadze – wagowo jest w 3 centylu. Wypłakałam wszystkie chusteczki jakie były w domu. Dlaczego, mam tak mało pokarmu? Przecież ja tak bardzo chcę karmić Małego piersią, przecież to jest takie naturalne. Pielęgniarki w ośrodku zdrowia były dla mnie wielką pomocą. Cierpliwie czekały, aż nakarmię Marcinka, by później go ponownie zważyć i zobaczyć ile przybrał. Mimo tego, usłyszeliśmy – dokarmianie sztucznym mlekiem 3-4 razy dziennie.

Tego samego dnia kupiliśmy mleko modyfikowane. Razem z mężem czuliśmy się w dołku, maleństwo płakało, nie umieliśmy dobrze się przystawić do piersi, a jak już się udało to dziecko “trzymało się” mnie długo, bardzo długo. Podjęliśmy decyzję, że podamy mleko modyfikowane.

Po pierwszych dokarmieniach, jeszcze raz z mężem mocno przedyskutowaliśmy całą sprawę. Mój mąż był i jest dla mnie ogromnym wsparciem. Czułam, ze nie jestem sama w tej sytuacji. Za radami znajomych całkowicie wrzuciliśmy na luz. Mleko modyfikowane odłożyliśmy na bok i postawiliśmy wszystkie karty na karmienie piersią. Przez pierwszy cały weekend za zadanie miałam odpoczywać, relaksować się i nie myśleć o tym, że może mam za mało mleka. Efekt po trzech dniach Marcinek przybrał 100g (normy 25-30 dziennie dla tamtego okresu). Skakaliśmy z radości, choć wiele trudności było jeszcze przed nami.

W tym czasie spotkałam się także z niesamowitą położną, która poświęciła nam mnóstwo czasu na naukę przykładania dziecka do piersi w różnych pozycjach. Nawet lekarz był wielce zdziwiony, że dziecko tak ładnie przybiera tylko na piersi. Minął dobry miesiąc kiedy mogłam powiedzieć, że już potrafię sama prawidłowo ułożyć syna. Lecz tak na dobre razem z naszym synem zgraliśmy się około 4 miesiąca życia. Ja nauczyłam się go przykładać, rozpoznawać kiedy połyka, a mały skupił się na jedzeniu. Wcześniej ssał, ale nieefektywnie, a teraz jest w tym coraz lepszy.

Gdy pisałam ten tekst – mój 5 miesięczny maluszek, kiedy czuł pierś w pobliżu, sam szeroko otwierał buzię i szukał, jak mógł mnie złapać, a karmienie zajmowało nam wtedy  ok. 10 -15 minut. A ponadto pokarmu miałam aż za dużo.

Czy było warto powalczyć? Zdecydowanie TAK. Choć przyznam nie było łatwo, wiele dała nam nasza determinacja i wiara w nas, naszą intuicję oraz wsparcie najbliższych.

Przede wszystkim dziękuję mojemu mężowi, Monice, Marysi i Marcie za wsparcie w trudnych chwilach.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta Kotarba-Kańczugowska

Ja w Was wierzyłam od początku, w ogóle wierzę w mądrość dziecka i uważam, że współczesna medykalizacjja prawie każdej sfery macierzyństwa niczemu nie służy, każdy w około mądry i zagłusza to okropnie matczyną intuicję! Bardzo, bardzo się cieszę, że się Wam udało! Ja sama nie miałam łatwej historii karmienia, więc tym bardziej się cieszę!

Paulina Garbień
12 lat temu

Jakbym czytała swoją historię, te same problemy na początku, też początkowe dokarmianie, a później jedna prosta rada doradcy laktacynego: przystawiać przez całą dobę co 2 godziny – tak przez kilka dni i mleka będzie więcej… Możliwe??? tak juz po 2 dniach przekonałam się, ze mleka jest duuużo więcej, po niecałym tygodniu mleka było na tyle, że raz dziennie odciągałam laktatorem i zamrażałam, na sytuacje kiedy mąż zostawał sam z synkiem, żeby mógł go nakarmić 🙂 Cieszę się, ze Wam się udało, jesteś kolejnym świadectwem na to, ze mleko produkuje się przede wszystkim „w głowie” jeśli wierzymy, ze pokarm będzie i… Czytaj więcej »

Magda
Magda
12 lat temu

Jest to temat dla mnie jak najbardziej na miejscu i o czasie ponieważ nasza córeczka ma miesiąc, ja pokarm miałam w 3 dniu po porodzie. Po wyjściu ze szpitala malutka mniej więcej co 3 godzinki jadła po dobre 30 minut (je po tyle minut w dalszym ciągu) a w ostatnich dniach a raczej nocach córcia mogłaby się w ogóle nie odrywać od cyca… co zje i położe ją do łóżeczka zaraz do mnie wraca i ssie dalej i tak mamy nie przespane noce z małymi przerwami na sen. zaczęłam zastanawiać się nad jakością mleka i czy jej nie dokarmiać mlekiem… Czytaj więcej »

Rachela
Rachela
12 lat temu
Reply to  Magda

gratuluję siły i chęci, życzę aby przygoda z karmieniem się ustabilizowała. Marcinek m już 10 miesięcy i nadal woli mleczko od mamy, a ja chętnie go karmię. Mimo powrotu do pracy, nie poddałam się i odciągam dla niego mleczko. Oj życzę przespanej nocy, bo myśmy jeszcze takowej nie zaznali 🙂

Magda
Magda
12 lat temu
Reply to  Rachela

Widzę, że znowu karmienie się unormowało co 2-3 godzinki w ciągu dnia i nocy, także mam nadzieje, że te nocne przygody córci bez odrywania się od cyca były jednorazowymi przypadkami 🙂 A tak swoją drogą to śmieję się, że jak byłam w ciąży to marzyłam aby znów móc spać na brzuszku a teraz marzy mi się choć jedna przespana cała noc, ale póki co nie ma co na to liczyć 🙂

Anna Haluszczak
11 lat temu
Reply to  Magda

Może niedługo doczekasz się przespanych nocy 🙂 Dzieci są różne! Choć moja córka zaczęła przesypiać nocki gdy skończyła dwa latka. Tymczasem na świecie pojawił się synek, który robi nam pobudki. Cóż – uroki rodzicielstwa 🙂

Sylwia Chojnowska
12 lat temu

Historia podobna do naszej, synek nie umiał zassać prawidłowo piersi, płakał a ja razem z nim. Też walczyliśmy i także się udało 🙂 Karmiłam piersią prawie 13 mies. Warto powalczyć mimo przeciwności losu. Pokarmu miałam dużo i zamrażałam go. Synek z czasem opanował technikę ssania, ja różne pozycje i cieszyliśmy się obydwoje z tych wspólnych chwil. Do dziś pamiętam radość gdy pierwszy raz załapał prawidłowo pierś i nie musieliśmy dokarmiać go odciągniętym mlekiem ze strzykawki.

Aleksandra Greszczeszyn

Córkę karmiłam 5 miesięcy. Przestałam z własnej winy. Zabrakło mi samozaparcia, cierpliwości… Teraz czekam na na synka i marze o tym, by karmić go przynajmniej do roczku! Mam znacznie większe doświadczenie niż 4 lata temu i większą motywację… Mam nadzieję, że się uda! a czy warto? Na pewno tak!:)

Anna Haluszczak
11 lat temu

Dasz radę! Oby starczyło CI samozaparcia i będzie dobrze 🙂

Aleksandra Greszczeszyn

No to karmimy już tydzień:))) Synek w przeciwieństwie do córki ma problemy z chwyceniem cycusia. W szpitalu łatwo nie było, ale nie poddawałam się i widzę już, że idzie mu coraz lepiej. Tylko, kiedy jest bardzo głodny albo zmęczony ma problem ze ssaniem. Bywa, że siedzi przy cycusiu nawet godzinę i bywa to męczące, tym bardziej, że zmęczenie daje o sobie znać, ale kiedy tak przytulam synka do piersi i patrzę, jak słodko pije, jestem bardzo szczęśliwa:) Mam nadzieję, że uda mi się karmić jak najdłużej!

Fizinka
Fizinka
12 lat temu

Gratuluję siły i wytrwałości!! 😉

Anna Haluszczak
11 lat temu

Córeczkę karmiłam 11 miesięcy i przestałam, bo stwierdziłam, że obie już do tego dojrzałyśmy, a ona równie mocno kochała butelkę jak maminą pierś. Nie było więc kłopotu.
Synka karmiłam 7,5 miesiąca, bo zaczął mnie maluch podgryzać… A może po prostu poszłam na łatwiznę? Może marzyłam, by znów móc ubrać to, co chcę, a nie to, co będzie można szybko zdjąć/rozchylić by nakarmić dziecko…

Zuzanna Kołacz-Kordzińska

troszkę uroniłam łez czytając ten tekst.. moja córcia ma 4,5 miesiąca i przeżyłyśmy jeszcze więcej trudności z karmieniem, dlatego to o czym piszesz jest mi tak bliskie. ale nam też się udało – a może udaje, bo nie wiem co będzie dalej, ale na razie karmię moją Kruszynkę (która, swoją drogą, znajduje się trochę poniżej 3 centyla…. ale od początku tak było, bo urodziła się baaardzo malutka..). Gratuluję Ci z całego serca i życzę dużo szczęścia 🙂

Julia Bąk Orczykowska

Wiem co znaczą problemy z karmieniem;( Ja niestety mogłam karmić tylko nie całe 2 miesiące, a bardzo chciałam chociaż do roku.

Agata
Agata
11 lat temu

Historia wzruszająca naprawdę, nigdy bym się nie spodziewała że można mieć takie problemy karmieniem dziecka. PODZIWIAM że autorka do końca wytrwała, zawsze byłam zdania że karmienie piersią to najlepsze wyjście. Czytałam artykuł na ten temat http://vivalavita.pl/artykul/karmieniepiersiacowartowiedziec-839.html i jeszcze bardziej się przekonałam. Moje następne dziecko będzie też karmione piersią i mam nadzieję, że nie dopadną mnie żadne problemy w tej kwestii.
Agata

Zobacz kolejny artykuł

Surogatki – pomoc bezpłodnym czy handel brzuchami?


Postanowiłam zająć się tym tematem, jako  kolejnym sposobem na rodzicielstwo. Nie wiem czy temat nie jest bardziej kontrowersyjny niż „próbówka”? Na pewno jest mniej znany. Traktowany jako coś następnego po In vitro.

Ale po kolei. Ponieważ określenie to nie należy do popularnych, najpierw wyjaśnię kim jest surogatka – zerknę do najpopularniejszej encyklopedii internetowej. Według Wikipedii, surogatka to  kobieta, która przyjmuje do swojej macicy zapłodnioną in vitro komórkę jajową innej kobiety, która sama nie może zajść w ciążę, bądź nie mogłaby donosić swojej ciąży. Rola matki zastępczej sprowadza się do donoszenia ciąży, urodzenia dziecka i oddania go rodzicom[1]. Definicja ta klarownie określa kim jest surogatka i na czym polega jej rola, a jak to wygląda od strony prawnej?  

W wielu krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Grecja, Finlandia, Ukraina czy Rosja „zawód” surogatki jest wcielony w życie od wielu lat i podlega precyzyjnej regulacji prawnej. Przepisy na ogół jasno mówią, w jakich okolicznościach para może szukać pomocy u matki zastępczej. Niejednokrotnie nakazują one potencjalnym surogatkom poddanie się specjalnym testom psychologicznym. Portugalia przygotowuje się do legalizacji instytucji surogatki dla bezpłodnych małżeństw. Grecja poszła jeszcze dalej i finansuje koszty opieki medycznej dla matki zastępczej. We Francji zaś sprawa ma się zupełnie inaczej. Tam jest to proceder nielegalny i podlegający karze. Podobnie temat ten rozpatruje się  w Niemczech, Norwegii i Szwecji.

Polskie prawo 2 lata temu wprowadziło nowelizację określając, że matką jest kobieta, która urodziła dziecko. Wcześniej panowała zasada „Mater semper certa est, pater est, quem nuptiae demonstrant” co znaczy: „Matka zawsze jest znana, ojcem jest ten, na kogo wskazuje związek małżeński”. Kiedyś nie można było mieć wątpliwości, kto jest matką. Świat jednak szybko się zmienia dzięki medycynie i dotychczasowe zasady już nie przystają do rzeczywistości. Do tej pory to kto był matką było bezsporne. Dziś „matka” też przestaje być pewna.
W związku z tym kobieta, która urodzi dziecko z uzyskanego poprzez in vitro zarodka innych osób (tzw. surogatka), będzie jego matką w rozumieniu prawa. Ta zmiana oznacza, również, że decydującym dla macierzyństwa jest fakt urodzenia dziecka. Jeżeli zatem w akcie stanu cywilnego wskazana zostanie inna kobieta niż ta, która faktycznie urodziła dziecko będzie można żądać zaprzeczenia macierzyństwa. Ten przepis może spowodować, że matki – surogatki będą teraz częściej występowały i walczyły o swoje prawa. Umowy między matkami zastępczymi a bezpłodnymi rodzicami wykorzystują lukę prawną, mówiącą o adopcji ze wskazaniem. Matka – surogatka – zrzeka się swoich praw wskazując we wniosku prawowitych opiekunów dla swojego dziecka. Jednocześnie rodzina adopcyjna składa wniosek o pełne przysposobienie tego dziecka. Decyzją Sądu zostaje przyzne prawo do opieki i w ten sposób rodzice zlecający stają się pełno prawnymi opekunami dziecka surogatki.

Zawiłości i luki prawne nie stanowią przeszkody dla funkcjonowania instytucji surogatek, wręcz przeciwnie. Sieć internetowa pełna jest ogłoszeń, a agencje pośredniczące rosną jak grzyby po deszczu. To one zarabiają najwięcej na tym “przedsięwzięciu”. Postanowień, które bezpośrednio regulowałyby kwestię zastępczego macierzyństwa nie zawiera także Europejska Konwencja Bioetyczna. Jedynym zapisem, który można byłoby odnieść do tej problematyki jest art. 21, który stanowi, iż: „Ciało ludzkie ani jego części – jako takie – nie mogą stanowić źródła korzyści finansowych”. A w przypadku surogatek korzyść ta jest szacowana pomiędzy 30 a 150 tysięcy złotych. Dlatego w Polsce głównym powodem, podjęcia „pracy” surogatki jest aspekt finansowy. Jest to dla nich czysty interes, sposób na rzekomo, łatwy pieniądz. Zainteresowani ponoszą ogromne koszty, dostając zaledwie umowę mającą im zagwarantować, że za 9 miesięcy zostaną szczęśliwymi rodzicami. Niestety na nic im ta umowa, jeżeli matka zastępcza zmieni zdanie (historia zna takie przypadki). Istnieje więc duże i realne ryzyko, że biologiczni rodzice zamiast cieszyć się swym maleństwem, będą prowadzili z surogatką wojnę w sądzie. Nikt przecież nie jest w stanie zagwarantować, że matka zastępcza nie pokocha tej małej Istoty, która rozwijała się pod jej sercem. Gdyby pokochała, czy można się dziwić? Czy można potępiać? A co się stanie, gdy dziecko urodzi się chore? Wszyscy umyją ręce, a w Domu Dziecka przybędzie kolejny nieszczęśliwy mały człowiek? A jeśli rozmyślą się rodzice biologiczni? Kto wtedy zaopiekuje się dzieckiem?

Nikt, kto bezskutecznie nie starał się o dziecko, nie jest w stanie wczuć się w położenie pary, która decyduje się na tak dramatyczny i ryzykowny krok, jakim jest wynajęcie surogatki. A co przeżywa kobieta, która przez 9 miesięcy nosi w sobie maleńkiego człowieczka, czuje jak rośnie, jak się rozwija, w potem je oddaje? W tym temacie możemy się spodziewać skrajnych odczuć. Skrajności te wynikają z wielopłaszczyznowości problemu, w którym niebagatelne znaczenie mają względy etyczne i uczucia. Regulacja tej kwestii wydaje się niezbędna chociażby dlatego, że skoro medycyna daje takie możliwości, to dlaczego ludzie mają ich nie wykorzystać? Czy korzystanie z usług surogatek byłoby łatwiejsze do zaakceptowania, gdyby nie stanowiło źródła dochodu? Czy w przypadku, kiedy wszystko po 9 miesiącach kończy się szczęśliwie, surogatka oddaje dziecko, a biologiczni rodzice otaczają je miłością, nadal jest to złe rozwiązanie? Podobnych pytań są tysiące, a odpowiedź na żadne z nich nie jest prosta i jednoznaczna.

Aby jednak uregulować prawem to, co przecież jest już faktem, niezbędna jest merytoryczna dyskusja pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tej drogi do macierzyństwa. Zachęcam więc do dyskusji, w której konieczna jest otwartość na wysłuchanie argumentów obu stron.

 

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra Greszczeszyn

Moim zdaniem – handel brzuchami. Dlaczego nie pomoc bezpłodnym? Bo sposobów, by pomóc jest mnóstwo innych! Nie trzeba rodzić komuś dziecka…

Karo
Karo
12 lat temu

ja bym nie byla tak pochopna w osadzaniu. Nikt nigdy nie wie jak sie zachowa. Jakiej pomocy szukac bedzie i tak dalej. I znow wychodzi Nasze latwe osadzanie wszystkiego w kolo. ja sie nie bede opowiadac po zadnej ze stron. nie bede okreslac zle czy dobre, bo nie mi to sadzic. i nie wiem nigdy co ja bym zrobila gdybym nie mogla miec dziecka.

Anna Haluszczak
12 lat temu
Reply to  Karo

Ja też nie wiem co bym zrobiła… Ale dziwnie by było, gdybym miała odebrać innej matce dziecko – mimo, że niby miałoby to być wcześniej umówione…

Aleksandra Greszczeszyn
Reply to  Karo

To nie jest osądzanie, a jedynie wyrażanie własnej opinii. Surogatki to nie jest jedyny sposób na posiadanie dziecka, kiedy nie można samej go urodzić, dlatego – zawsze jest wybór. Choćby – adopcja. Tyle dzieci czeka na rodzinę, która je pokocha… Są wśród nich tez noworodki, dlatego nieustannie dziwi mnie do jakich „dziwnych” kroków posuwają się ludzie, by mieć dzieci, podczas gdy rozwiązania są znacznie prostsze…

Anna Haluszczak
11 lat temu

z tymi noworodkami to chyba ciężko, bo cały proces adopcyjny trwa na tyle długo, że ten noworodek dawno już chodzi – albo i mówi…

Masz rację, że to nie jedyny sposób. Dla mnie też to handel brzuchami i jakoś mnie to nie przekonuje, ale gdybym nie mogła mieć dzieci, a inne sposoby by zawiodły, nie wiem, czy nie sięgnęłabym i po cudzy brzuch. Po prostu nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić.

Anna Bućko
Anna Bućko
11 lat temu

Fakt. Proces adopcji trochę trwa ale kiedy się już go przejdzie,to po prostu się czeka. Znam osoby które adoptowały takie maluchy. I wcale nie było tak,ze „wybrali” dziecko i zaczęli działać z formalnościami. Wręcz przeciwnie.

Paulina Garbień
12 lat temu

Ja sama nie wiem jak bym postąpiła, choć nie jestem przeciwniczką tego rozwiązania, nie uważam też że jest to rozwiązanie idealne, ale zawsze jest to szansa na bycie rodzicem dla tych, którzy w inny sposób nie mogą. Przede wszystkim nie wolno nam ze względu na nasze oobiste przekonania odbierać innym prawa do szczęscia jeśli nie wyrządzają przy tym nikomu krzywdy.

Julia Bąk Orczykowska

Stawiając się w roli kobiety, która nie może mieć dzieci, a pragnie tego- próbowałabym wszystkiego! Ale jednocześnie sprzedaż swojego brzucha jest dla mnie okropnym! Nigdy nie zapomnę chwili, kiedy podano mi 1 raz córkę na ręce- jak miałabym ją potem oddać obcym ludziom?! To jest straszna…

Anna Haluszczak
12 lat temu

Ja też nie rozumiem tego jak można oddać własne dziecko – czy to nowo narodzone, czy już żyjące chwilę na tym świecie. Trzeba być albo bez uczuć, albo zdesperowanym.

Anna Kapelan
12 lat temu

ciężki temat…ogromna szansa dla rodziców, którzy od lat starają się o dziecko i będą mogli stworzyć rodzinę ale takie przypadki powinny być uregulowane przez prawo jednoznacznie i chronić prawa rodziców „adopcyjnych”. Pewnie mnie wykrzyczycie „a co z kobietą, która nosi dziecko przez 9 m-cy!?”…otóż jeśli decyduje się na taką pomoc powinna być świadoma konsekwencji i poddania badaniom psychiatrycznym co do motywacji decyzji o zostaniu surogatką…zwłaszcza jeśli komórka jajowa i plemnik należą do rodziców dla których nosi dziecko… ostatnio oglądałam program o surogatkach i podziwiam te kobiety, trzeba mieć niesamowitą siłę psychiczną i prawdziwą chęć pomocy… to ogromnie trudne oddać dziecko,… Czytaj więcej »

Magda Kupis
12 lat temu
Reply to  Anna Kapelan

zgadzam się z Tobą. Poza tym wszystkim dodałabym, że miałaby to być BEZPŁATNA forma pomocy, a jedyne, ewentualne koszty jakie mieliby ponieść przyszli rodzice to opieka lekarska- wtedy utwierdziłoby mnie w przekonaniu, że to nie jest handel brzuchami, a pomoc.

Paulina Garbień
12 lat temu
Reply to  Magda Kupis

sama ciąża dla kobiety jest cudownym ale jakże wymagającym stanem u kobiety, czasem znosimy ją bardzo ciężko, mdłości, zgaga i inne dolegliwości ale tez ciaża zagrozona, kiedy trzeba leżeć i niezmiernie na siebie uważać… to nie jest takie proste… to jest przecież dla kobiet które się na coś takiego zdecydują ogromne poświęcenie, dlaczego mają to robić za darmo? uważam, ze jeśli ta kwestia byłaby prawnie uregulowana to dlaczego nie miałoby być za to wypłacone zwyczajne wynagrodzenie? moim zdaniem o handlu brzuchami mozna mówić wtedy jeśli jest to wykonywane poza prawem, ale w państwie prawa takie kwestie powinny być uregulowane i… Czytaj więcej »

Magda Kupis
12 lat temu

dla mnie mniej więcej jest tak jak w tym przypadku- zgłosiłam się do banku komórek macierzystych oraz wyraziłam zgodę na oddanie moich narządów po śmierci i nie chcę za to pieniędzy, robię to z potrzeby serca i myślę, że tu powinno być tak samo. Choć nie porównuję sytuacji, ciąża trwa dłużej i nie jest obojętna dla organizmu.

Maria Ciahotna
12 lat temu

Może to zabrzmieć dziwnie, ale kiedyś sama myślałam o tym, by urodzić dziecko dla własnej siostry… Tak długo starali się i nic nie wychodziło, widziałam jak są nieszczęśliwi… Potem jednak udało się, mają dwójkę wspaniałych dzieciaków 🙂 ale myśląc o tym dzisiaj, kiedy też mam dwójkę dzieci, nie do końca potrafię sobie wobrazić, bym mogła je oddać po 9 miesiącach troski i kochania.
Jeżeli pomoc taka jest naprawdę pomocą, to można przecież płacić za opiekę, ew. jakieś porządne odżywianie się – ale by wynająć brzuch jak przechowalnię, to mi się do końca nie podoba…

Brave
Brave
1 rok temu
Reply to  Maria Ciahotna

Surogatki, rzadko wiaza sie emocjonalnie z dzieckiem, dla nich to job podobna praca jak bycie sprzedawczynia czy sekretarka. Rzadko zdarza sie zeby kobieta zostala altruistyczna surogatka raczej podchodza do tego jak do biznesu.

Magda Misior
Magda Misior
12 lat temu

ciezki temat, nie mi osadzac, sama nie wiem co bym zrobila nie mogac miec dzieciatka, smutny jest los kobiet nie mogacych nosic pod serduszkiem fasolki, zapewne wiele by oddaly aby moc poczuc cud pierwszego ruchu swojego dziecka, pamietam jak zwykla czkawka mojej Bee doprowadzala mnie do lez szczescia:)) odnosnie surogatek pomoc pomoca, myśle jednak ze za takie poświęcenie coś się należy… próby invitro są diabelnie drogie i nikt się nad tym nie rozczula, więc czemu nie wynagrodzić kobiety która nosi Twoje dzieciątko!!!!?

Anna Cekiera
12 lat temu

Uważam, że bycie surogatką powinno być legalne, ale na zasadzie banku mleka kobiecego, czyli nieodpłatnie.
Urodzenie dziecka dla kogoś to wg mnie ogromny akt miłości do tej osoby jak i również akt poświęcenia miłości do dziecka.
Nie sprzedałabym brzucha, ale rozważyłabym takie poświęcenie dla bliskiej mi osoby, która nie może mieć dzieci a bardzo tego pragnie. Pod warunkiem, że miałabym pewność, że dziecko będzie w tej rodzinie szczęśliwe, bo poniekąd traktowałabym je jak swoje.
To tak hipotetycznie oczywiście 🙂

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
12 lat temu

Zgadzam się z Przedmówczynią, jednak uważam, że największym dylematem jest tu kwestia nie tyle pieniędzy czy związku Surogatki z „Najemcami”, a problem etyczny związany z samą Matką zastępczą – Być może pomocna byłaby regulacja prawna stanowiąca, że matką zastępczą może zostać kobieta, która już urodziła dziecko – czyli kobieta, która w pełni świadomie podejmie taką decyzję. Wiedząc, jakie uczucia i emocje są związane z ciążą oraz urodzeniem dziecka. Bo przecież zarówno „oddanie” dziecka jego genetycznym rodzicom, jak i „rozmyślenie się” i wycofanie z takiej umowy – jest źródłem niewyobrażalnego cierpienia dla jednej ze stron. A każdy z nich ma „rację”.

Anna Haluszczak
12 lat temu

Dziwne dla mnie jest to, że kobieta nosząca pod sercem przez 9 miesięcy dziecko jest w stanie je tak po prostu oddać. Nawet jeśli taka była umowa.
Jestem zdania, że dziecko w brzuszku mamy też potrzebuje czułości, rozmowy i głaskania, dlatego często głaskałam swój brzuch, mąż się do niego tulił, mówiliśmy do maleństwa. Wierzę, że dzięki temu dziecko lepiej się rozwija.
A te matki tego nie robią? Traktują dziecko tylko jak towar? Średnio mi się to podoba :/

Anna Cekiera
12 lat temu

„Dziwne dla mnie jest to, że kobieta nosząca pod sercem przez 9 miesięcy dziecko jest w stanie je tak po prostu oddać. Nawet jeśli taka była umowa.” – Nikt nie powiedział, że tak jest, że to jest takie proste… „Jestem zdania, że dziecko w brzuszku mamy też potrzebuje czułości, rozmowy i głaskania, dlatego często głaskałam swój brzuch, mąż się do niego tulił, mówiliśmy do maleństwa. Wierzę, że dzięki temu dziecko lepiej się rozwija. A te matki tego nie robią? Traktują dziecko tylko jak towar? Średnio mi się to podoba :/” – bycie surogatką chyba nie zabrania głaskania brzucha? Ja bym… Czytaj więcej »

Aleksandra Greszczeszyn
Reply to  Anna Cekiera

Dla mnie też niewyobrażalne jest, jak można oddać dziecko, które nosi się 9 miesięcy pod sercem. Rozumiem, że takie kobiety powinny być od początku świadome w jakim celu zachodzą w ciążę, jednak…teoria to jedno a praktyka drugie. Ciąża to wyjątkowy stan, noszenie pod sercem maleństwa nie może się równać z żadnymi innymi emocjami w ciągu całego życia kobiety…Dlatego tak często zdarzają, się sytuacje, że surogatka po narodzinach dziecka jednak nie oddaje go rodzicom… i wtedy tragedia jest jeszcze większa: rozczarowanie, ból, walka o dziecko… Moim zdaniem to nie jest dobry sposób! Kobieta decydująca się na wynajmowanie brzucha powinna mieć wyjątkowy… Czytaj więcej »

Aleksandra Greszczeszyn
Reply to  Anna Cekiera

A rodziny zastępcze tez podziwiam, ale porównanie ich do surogatek moim zdaniem nie jest słuszne.

Anna Haluszczak
11 lat temu

Ja też podziwiam rodziny zastępcze, ale to całkiem coś innego niż surogatki. One kochają dziecko, opiekują się nim wiedząc, że nie od nich wyszło i nie na ich domu zakończy wędrówkę.
Gorzej gdy surogatka stwierdzi, że jednak nie chce oddać dziecka. Ma do tego prawo?

Anna Haluszczak
11 lat temu
Reply to  Anna Cekiera

Wiem, że surogatkom nie zabrania się głaskania brzucha, ale skoro od samego początku są zdecydowane oddać dziecko jego rodzicom, to nie wiem, czy troszczą się o maleństwo od chwili poczęcia. Nie mówię, że tego nie robią, po prostu nie wiem tego.
Sądzę jednak, że nie chcą się do maleństwa przywiązywać, by potem nie musieć cierpieć (bo chyba jednak mają jakieś uczucia, prawda?). WIęc może ograniczają kontakt z dzieckiem do minimum? Do zera?
Ale to tylko takie moje gdybania. Nie znam żadnej surogatki, więc ciężko coś tak naprawdę powiedzieć na ten temat.

Student prawa
Student prawa
11 lat temu

pozwolę sobie zabrać głos w tej sprawie, jako że zajmuję się naukowo zagadnieniem macierzyństwa zastępczego, zaś uregulowania prawne nie dla każdego muszą być jasne. w rozumieniu obecnego polskiego prawa macierzyństwo zastępcze jest zabronione, co oznacza, iż matką dziecka jest w rozumieniu przepisów kobieta, która je urodziła, nawet jeśli udowodnione jest pochodzenie komórki jajowej, bądź obydwu komórek rozrodczych od kogo innego. Tak więc surogatka, która „umówi się” np. z małżeństwem, że po porodzie „wyda” im dziecko, a nie zechce tego zrobić, nie poniesie za to żadnych konsekwencji prawnych, ponieważ to ona jest w świetle prawa jego mamą. Rodzice, którzy „zamówili” dziecko,… Czytaj więcej »

Ikonka M
Ikonka M
11 lat temu

Jeśli są wokół tej sprawy takie komplikacje, to nie popieram tego… Dziecko to nie zabawka. Ja mysle, że wszystko w naszym życiu jest ma sens, nawet brak dziecka też ma sens, bo może akurat to ta para została wybrana, żeby stworzyć dom dla dziecka, które zostało „wyrzucone z gniazda”. Te wszystkie „techniki” by miec dziecko na siłę trochę mnie przerażają. Długo staraliśmy sie o dziecko, mieliśmy w związku z tym myśli, że dzieci nie będzie, więc naprawdę rozumiem jakie to ogromne pragnienie. Ale są pewne granice.

milena
milena
10 lat temu

ja bym nie urodziła, nie dałabym rady oddać dziecka ale gdybym długo starała sie o dziecko i nie miała innej możliwości nie wiem czy nie zdecydowałabym sie na takie rozwiązanie, ciężko jest mówić gdy

Zobacz kolejny artykuł

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy


Wielkanoc jest najważniejszym spośród świąt kościelnych. Święto to nazywane jest także Niedzielą Wielkanocną lub Zmartwychwstaniem Pańskim. Dzień ten poprzedza Niedziela Palmowa.

Zadość czyniąc staropolskiej tradycji zapewne poświęciłyście palmy. Ciekawe czy przygotowałyście je samodzielnie, bo w dzisiejszych czasach, mało kto wykonuje je własnoręcznie. Takie rękodziała są już rzadkością. Kiedyś rolę palmy pełniły gałązki wierzby z pąkami zwanymi baziami. Współcześnie, przeważnie kupowane są gotowe, kolorowe palmy przygotowane z zasuszonych zbóż, traw i kwiatów.

Wiosenne porządki także zapewne macie już za sobą. Zostałyście pilnymi gospodyniami domowymi i przed Wielkanocą dokładnie wypucowałyście swoje domostwa na błysk. Takie porządki, to nie tylko dokładne ogarnięcie domu, według tradycji symbolizują one pozbycie się z domu wszystkich kłopotów, problemów, chorób oraz rozgoszczenie się szczęścia i radości.

Nadeszła Wielka Sobota. Uszykowane święconki czekają na zaniesienie do Kościoła a może już poświęcone stoją i czekają na Wielkanocny Niedzielny poranek. W wiklinowym koszyczku znajdują się tradycyjne: wędlina, chleb, sól, chrzan oraz oczywiście jajka.

Mazurki, babki i inne ciasta upieczone, mięsiwo przygotowane a zapach żurku niesie się po domu…. Wszystko do Świąt przygotowane, zatem możecie odpoczywać a nam nie pozostaje nic innego jak złożyć Wam serdeczne życzenia.

Wesołych, pełnych nadziei
i wiary Świąt Wielkiej Nocy,
spędzonych wśród srebrnych bazi
i kochającej rodziny, przy wspólnym bogatym stole.
Mokrego dyngusa, smacznego jajka i niech te Święta będą jak bajka!

Życzy Redakcja Bloga W Roli Mamy

Źródło zdjęcia: Flickr

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra Greszczeszyn

I wzajemności dla wszystkich Autorek W roli mamy!:)

Anna Haluszczak
12 lat temu

Spokojnych, rodzinnych Świąt i wszelkiej pomyślności 🙂

hedzia
hedzia
12 lat temu

Oczywiście dziękuję i również życzę wszystkiego co najlepsze!!! Nie tylko na Święta:)

hedzia
hedzia
12 lat temu

PS mam nadzieję, że Śmigus Dyngus był obfity:P

Zobacz kolejny artykuł

Recenzje.wrolimamy.pl – WIELKIE OTWARCIE!


Jakiś czas temu pisałyśmy o naszym Ma(ma)gazynie rzeczy przeróżnych, a że zawsze dotrzymujemy danego słowa, nadszedł najwyższy czas żeby zaprosić Was na wycieczkę!
Nasze „biuro podróży” zabierze Was w Karinę zakupów! W ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.

Wycieczki „fakultatywne” zaplanowałyśmy w następujące miejsca: Pielęgnacja i higiena, Żywność i karmienie, Zabawki, Apteczka, Akcesoria, Ubranka i buty, Rowery i pojazdy, Wózki i foteliki, Pokój dziecięcy, Książki i płyty, Dla Mamy, Dla Taty .

Nasz serwis poświęcony recenzjom jest „żywy” i ciągle się rozwija, nieustannie pracujemy nad dodawaniem recenzji i sprawdzaniem różnych produktów dla dużych i małych. Jak zawsze liczymy na Waszą pomoc i zachęcamy Was do komentowania produktów, których używaliście – na pewno będzie to nieoceniona pomoc dla niejednej mamy, cioci czy taty!

Obiecujemy Wam, że bublom nie ”popuścimy”, a wszystkie opisane produkty zostały sprawdzone przez nas osobiście. Nie musicie obawiać się dziesiątek pozytywnych rekomendacji „anonimowych” wirtualnych duchów! Najwyższa pora zmienić poszukiwanie obiektywnych opinii o produkcie, już nie trzeba będzie sprawdzać wiarygodności wpisując wyszukiwarkę frazy „mam problem z…”
Mamy nadzieję, że Recenzje.wrolimamy.pl zagoszczą w Waszych przeglądarkach równie często, co strona Bloga! Nasza dewiza jest niezmienna Od Mam – Dla Mam!

Znaleźliście produkt lub gadżet na miarę nagrody Nobla? Napiszcie do nas! Postaramy się w miarę możliwości go opisać!
Jeśli nasza recenzja pomogła Wam dokonać wyboru, będzie nam bardzo miło jeśli wspomnicie o nas podczas zakupów lub napiszecie nam o tym w komentarzu.
Pozostaje nam tylko życzyć Wam – miłego korzystania z nowego serwisu!
Redakcja

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Haluszczak
12 lat temu

Cieszę się, że serwis w końcu rusza 🙂 Razem zawsze łatwiej rozeznać się co i jak 🙂

Julia Bąk Orczykowska

Super pomysłł;-)

hedzia
hedzia
12 lat temu

Fiu, fiu, fiu:) Widzę, że dużo się tutaj dzieje:) Super:)

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close