Konkurs „Gdy nauka bawi, a zabawa uczy”

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak nasze dzieci kochają wszelkie zabawy, które nie tylko sprawiają niesamowitą przyjemność, ale umożliwiają również wszechstronny rozwój naszych maluchów. Dla każdego rodzica naturalnym jest natomiast dążenie do wspierania ich w tym rozwoju od najmłodszych lat.

Zarówno jedno, jak i drugie można fantastycznie połączyć w całość w formie gier i zabaw edukacyjnych, ponieważ są one doskonałą okazją do wspólnego spędzania czasu, a także najlepszą formą nauki i rozwoju dla małego człowieka. Gry i zabawy nie tylko zacieśniają więzi rodzinne, wprawiają w dobry nastrój, ale równocześnie wspierają samodzielne myślenie, naturalną ciekawość świata, oraz zachęcają dziecko do odkrywania tego co nowe i nieznane.

Drodzy Rodzice! Gotowe plansze do gier nie muszą być jedynym źródłem poszerzania umiejętności i wiedzy dziecka, na pewno wiele z Was posiada autorskie pomysły na gry i zabawy, którymi możecie podzielić się z innymi mamami i tatusiami.

Zapraszamy Was do wymiany pomysłów w naszym Konkursie.

ZASADY KONKURSU: „Gdy nauka bawi, a zabawa uczy”

  1. Organizatorem konkursu jest blog „W Roli Mamy”
  2. Sponsorem nagrody jest sklep „Merlin.pl”
  3. Jedna osoba może wysłać jedno zgłoszenie konkursowe.
  4. Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać zadanie konkursowe, składające się z dwóch części.

CZĘŚĆ I:

Opiszcie w kilku zdaniach pomysły na nietuzinkowe zabawy i gry edukacyjne jakie organizujecie dla Waszych dzieci.
(Odpowiedź należy umieszczać w komentarzu pod tym wpisem. Uwaga – komentarz należy zamieścić pod nazwą użytkownika portalu społecznościowego Facebook, lub logując się z platformy Facebooka )

CZĘŚĆ II:

Wykonajcie zdjęcie lub kolaż ilustrujący Wasze pomysły na zabawy wspierające rozwój malucha (własnoręcznie wykonane plansze edukacyjne, instrukcje wspólnych zabaw, kukiełki, pomoce do gier oraz sposób ich wykorzystania itp.).
Zdjęcie należy przesłać mailem na adres m.marczuk@wrolimamy.pl, a my umieścimy je w galerii konkursowej na naszym funpage’u.
(Uwaga- zgłoszenie należy podpisać nazwą użytkownika portalu społecznościowego Facebook )

5. Konkurs organizowany jest dla fanów profili „ W roli mamy” oraz „ Merlin.pl” na Facebooku. Aby przystąpić do konkursu należy mieć status fana profilu „ W roli mamy” oraz profilu „Merlin.pl” na Facebooku.

CZAS TRAWANIA KONKURSU:

Konkurs trwa 7 dni, rozpoczyna się 14.04.2012 r. i kończy 22.04.2012 r. Wyniki zostaną ogłoszone do dnia 31.04.2012 r. na stronie bloga „W roli Mamy”.

ZASADY ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU:

1. Zwycięzcami zostaną 3 osoby, których prace konkursowe zawierające słowny opis zabawy wraz ze zdjęciem, najbardziej spodobają się Jury, które stanowią autorki bloga.

2. Nagrody zostaną wysłane zwycięzcom w ciągu 7 dni roboczych od daty dostarczenia Organizatorowi danych do wysyłki nagrody. Dane do wysyłki należy przesłać Organizatorowi na adres m.marczuk@wrolimamy.pl w ciagu 10 dni od ogłoszenia wyników, w przeciwnym razie Laureat traci prawo do nagrody. W tej sytuacji nagroda przechodzi do osoby, która zdobyła kolejne miejsce.

NAGRODY
3 x zestaw składający się z:

REGULAMIN:

Szczegółowy regulamin znajdziecie tutaj.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
guest

19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Kopeć
11 lat temu

Ja często korzystam z własnych pomysłów by wspierać rozwój mojego synka. Nie dość, że świetnie przy tym się bawimy, to przy okazji powstają wyjątkowe rzeczy i zabawy, które dodatkowo opisuję na swoim blogu – dzięki czemu mam nadzieję zainspirować innych rodziców. Przytoczę tu tylko kilka z nich, choć jest ich całkiem sporo. Jedną z prostszych zabaw rozwijających spostrzegawczość, pamięć, wspierającą naukę liczenia czy kolorów jest „gra” w „czary mary”. Będziecie do niej potrzebować kocyk i kilka przedmiotów ze swojego otoczenia: mogą to być zabawki, owoce, warzywa, co tylko chcecie. Zastanówcie się sami, które dziecko nie lubi magii – zwłaszcza w… Czytaj więcej »

Iza Kasparek
11 lat temu

Tomek ma 11mcy. uwielbia wszystko co robi sporo hałasu, jak i to czego teoretycznie mu niewolno np.kable. nasze wymyślone zabawki to np. plastikowe pudełko po lodach z włożonymi do środka drewnianymi klockami albo pół litrowe butelki po napojach do których wsypujemy groch , fasole czy kasze. takie zabawki to zawsze świetne grzechotki 😉 sposobem na kable są różnokolorowe sznurówki i wstążki. Tomek uwielbia przekładać je miedzy palcami. Idąc na zakupy staramy się nie zabierać reklamówek a zakupy pakujemy do często powystawianych w sklepach kartonów. wspomniany karton posłużył ostatnio synkowi za autko wchodzi do niego, wychodził, przepychał… Z zabaw wymagających troszeczkę… Czytaj więcej »

Magdalena Mytych
11 lat temu

Od urodzenia Jasia – czytałam mu bajeczki – wiele godzin spędzalismy na różnych zabawach – lecz taka nauka na serioo zaczęła się kiedy Jaś skończył 4-lata – jak dotąd uparty i niechętny nagle dzieki nowemu laptopowi otworzył sie na naukę literek – od tamtej pory pilnie przykładamy sie do nauki – kilka razy dziennie codziennie czytamy słówka metodą doomana, na ścianach w prawie każdym pomieszczeniu porozwieszane mamy kartki z cyframi i literami – już po kilku tygodniach Jaś znał wszystkie literki – do 15 liczył już od dawna a teraz jesteśmy na etapie nauki dodawania i odejmowania – narazie do… Czytaj więcej »

Anna Haluszczak
11 lat temu

Zabawa, którą uwielbia moja Karolcia to zabawa piłeczkami – takimi do chińskiego basenu. W pokoju mamy mały nadmuchany basenik wypełniony piłeczkami. Mówię np – znajdź 3 piłeczki koloru zielonego i córeczka szybko „nurkuje” w ich poszukiwaniu. Uczy się w ten sposób kolorów i liczb. Potem szukamy piłeczek w kolorze Yellow – dzięki temu Karolcia uczy się angielskiego. Poza tym robimy „hałas” – jak to określa moja córka i wykopuje na pokój trochę piłek. Grupujemy je kolorami i potem określamy w której grupie jest najwięcej piłek, a w której najmniej. Do tego rzucamy do siebie piłeczki od razu podając ich kolor.… Czytaj więcej »

Kornelia Ogrodnik-Świderek

My mamy teraz etap malowania i poznawania cyferek i literek, więc do stwarzania krokodyli i cyfr używamy prawie wszystkiego…i tak literki tworzymy z bierek, tak zwyczajnie 🙂 mąż synem gra w żużel… Tzn rysują tor na kartce, stawiają na nim motory zabawki, rzucają kostką i ruszają się po rzuceniu kostką, wygrywa ten, kto pierwszy dojedzie na metę. ostatnio z tatą robią rakietę z butelki i wyrzucają go w powietrze (w butelce jest woda, wytwarzają podciśnienie przy pomocy pompki i rakieta wylatuje w powietrze. Razem robimy kotlety, jajecznicę czy kopytka 🙂 ciasto lata po całej kuchni, ale ile frajdy. robimy kukiełki… Czytaj więcej »

Agnieszka Kosior
11 lat temu

Ja mojego synka Kamilka zachęcam do nauki poprzez zabawę.To jest najlepszy sposób.Może zacznę od początku.Od „niemowlaczka” Kamilkowi dawałam różne zabawki edukacyjne dzięki którym poznawał „nasz świat”.Na samym początku były to np książeczki edukacyjne np ze zwierzątkami gdzie po nacisnieciu przycisku nad obrazkiem wydobywał się głos np krowy, kotka czy pieska.Do rączek dawałam mu np maskotki, grzechotki czy klocki, dzięki temu poznawał kształty. Obecnie mój starszy synek Kamilek ma prawie 2,5 roku i wymyślam mu przeróżne zabawy dzięki którym czegos się uczy np: – Zbieramy plastikowe zakrętki na chore dzieci, gdyż już ich mamy sporo wyciągamy z reklamówki i zaczynamy zabawę.Na… Czytaj więcej »

Anna Kasprzyk
11 lat temu

Witam, Mam dwoje dzieci. Starszego Karolka (6l) i Zosię(2l). Karol ma ma złote loki i bardzo długa historie choroby. Zosia ma zielone oczy i fajna rodzinę:) Choć indywidualne potrzeby moich dzieci sporo sie od siebie różnią, to jednak określone typy zabaw odnoszą duży sukces tak u Karolka jak i Zosi. Karol swoje pierwsze półtora roku spędził w szpitalu. Nie słyszał (teraz ma implant slimakowy), był na respiratorze i na wyposarzeniu miał sporo innego sprzętu. W co się bawić z takim małym unieruchomionym człowieczkiem? A choćby w teatr:). Ograniczone warunkami szpitalnymi możliwości sprzętowe tylko rozbudzały naszą wyobraźnię. Na ramę łóżeczka zarzucaliśmy… Czytaj więcej »

Renata Wydryszek
11 lat temu

Dzięki grze planszowej, którą przygotowałam razem z córcią, Maja nauczyła się podstawowych kolorów i potrafi je odróżnić. Gra ta jest bardzo edukacyjna, a tworzenie jej dało nam wiele radości i zabawy, teraz bardzo często w nią gramy. GRA W KOLORY Wiek dziecka: 2-6 lat Potrzebne materiały: klej nożyczki ołówek kolorowy papier stare gazety lub stare książki blok Przygotowanie planszy Na kartce z bloku narysowałyśmy duże koło, podzieliłyśmy go na 4 równe części i na każdej z części przykleiłyśmy kolorowy papier (użyłyśmy do tego koloru: czerwonego, zielonego, niebieskiego i brązowego). Resztę planszy pomalowałyśmy żółtą farbą. Przygotowanie kolorowych obrazków Ze starych książek… Czytaj więcej »

SYLWIA GRABARCZYK
SYLWIA GRABARCZYK
11 lat temu

HMM NIE WIEM CO NAPISAĆ BO WSZYSTKIE ZABAWY KTÓRE PROPONUJĘ SWOIM DZIECIOM JUŻ ZOSTAŁY TUTAJ OPISANE 🙂 ZDECYDOWAŁAM SIĘ NA KILKA BARDZO PROSTYCH . ZACZNĘ OD TEGO ŻE STARAM SIĘ BY MOJE DZIECI DOŚWIADCZAŁY ŚWIATA WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI I TAKIE TEŻ PROPONUJĘ IM ZABAWY , KTÓRE POKAZUJĄ ŚWIAT Z KILKU PERSPEKTYW:) PIERWSZA BARDZO PROSTA ZABAWA W KUCHNI W TRAKCIE PRZYGOTOWYWANIA POSIŁKU, PROSZĘ ABY DZIECI PRZYGOTOWAŁY WSZYSTKIE WARZYWA ALBO OWOCE KTÓRE SĄ W LODÓWCE NASTĘPNIE MYJEMY JE I KROIMY , MÓWIMY JAKIE MAJĄ KSZTAŁTY, POTEM SMAKUJEMY I PRÓBUJEMY OKREŚLIĆ TEN SMAK , SŁODKI , KWAŚNY, GORZKI, UCZYMY SIĘ PRZEZ DOŚWIADCZANIE SMAKU, DOTYKANIE… Czytaj więcej »

Teresa Anna Oprawa
Teresa Anna Oprawa
11 lat temu

Mam dwójkę dzieci: córkę Julkę (3 latka) i synka Gabrysia (1roczek)… Zawsze stawiałam na zabawy kreatywne ponieważ to właśnie one najlepiej rozwijają wyobraźnię dzieci, pomagają w nauce i wspierają rozwój… Kiedyś przeprowadzono eksperyment z udziałem dzieci, w którym zamknięto grupę dzieci w różnym wieku w pokoju, w którym nie było żadnych zabawek (ani telewizora) tylko przedmioty codziennego użytku typu pudełeczka, pokrywki, łyżki, makaron, itd…Okazało się że dzieci z udziałem tych właśnie przedmiotów świetnie się bawiły a ich wyobraźnia w wymyślaniu zabaw nie miała granic…! Również i ja w podejściu do moich dzieci staram się działać kreatywnie, wykorzystując często do zabawy… Czytaj więcej »

Agnieszka Danielewicz
11 lat temu

“Zegarkowa” tak tą grę nazwała Zuzia. Po pierwsze zrobiłyśmy razem zegarek. Na karcę wypisałam sobie czynności jakie moje dziecko robi, żeby było na początku łatwo są podane tylko pełne godziny i tak: 7.00 Pobudka śpiochu 8.00 Jedziemy do przedszkola 10.00 Zabawa w przedszkolu łóżko 12.00 Obiadek w przedszkolu 2.00 spacerek 4.00 Wracamy do domu 6.00 podwieczorek 8.00 czytamy bajki i idziemy spać do zabawy potrzebne są jeszcze obrazki które kojarzą się z tymi czynnościami, mogą to być po wycinane ze strych książek obrazki lub coś namalowane przez dziecko na małej kartce. Np zegarek – który kojarzy się z pobudką, płatki,… Czytaj więcej »

Adriana Cz
11 lat temu

Lubię wymyślać mojej córeczce ciekawe zabawy, które wspierają jej rozwój. Staram się dostosowywać je do jej wieku, umiejętności i zainteresowań. Moja córka ma teraz 2,5 roku. Gdy uczyłam ją rozróżniać kolory wystarczyła kartka pomalowana farbami oraz małe kartoniki również w odpowiednich kolorach i dopasowywałyśmy. Na wiele sposobów wykorzystujemy drewniane klocki do gry Jenga. Niezastąpione są zwykłe „cenówki”. Służą nam do nauki literek i cyferek, kolorów- na cenówkach np. piszę literki i córeczka szuka takich samych na kartce. Robię na nich pieczątki ze zwierzątkami, które razem kolorujemy i tak powstają naklejki. Wiele zabawy dostarcza nam również masa solna. Stworzyłyśmy z niej… Czytaj więcej »

G Olszewska
G Olszewska
11 lat temu

Mój synek uwielbia przeróżne zabawy,a najfajniejsze są takie gdy najpierw sami robimy przedmioty potrzebne nam do zabawy: 1.mamy domino zrobione z małych kawałków drewna ,przyklejone są na nich obrazki ,które tworzą domino, 2.często malujemy farbami,najlepsza frajda jest gdy nie używamy pędzla wszystkie chwyty dozwolone, 3.układami często jakieś przedmioty z zabawę jak na zdjęciu,zrobiliśmy rower z samochodów , 4.często robimy kolaże używając do tego np,torebek do herbaty,płatków kukurydzianych czy makaronu, 5.lepimy z ciastoliny play-dooh co tylko nam się wymarzy 6.mamy wiele układanek: a.)z 6 zwierzątkami gdzie trzeba właściwa układankę położyć na planszy na dane zwierzątko, b.)z kolorami,należy właściwy kolor położyć na… Czytaj więcej »

Anna ŚCIEŃSKA
Anna ŚCIEŃSKA
11 lat temu

Ciężko jest mi dać odpowiedź, bo czy ranek, czy wieczorek synek zawsze mi pomoże. Gotujemy i sprzątamy no i czasem rozrabiamy. Zawsze w tym się uśmiechamy i nową wiedzę zdobywamy!!! Mama uczy mnie wszystkiego i aż sam biegnę do pomocy!!!:D To taki króciutki wierszyk(własny) na początek, a teraz spróbuje uporządkować wszystkie nasze sposoby na zdobywanie wiedzy. Patrząc tak na każdy dzień to naprawdę w każdej naszej czynności jest „nauka”i wszystko co jest w domu można do niej wykorzystać. Oto kilka naszych przykładów: 1.Kiedy byliśmy malutcy w samym papierze toaletowym mieliśmy świetną zabawę. Uczyliśmy się urywać jego kawałki, rozwijaliśmy go a… Czytaj więcej »

Wołowska Malwina
Wołowska Malwina
11 lat temu

Moja córcia niedawno skończyła roczek i interesuje się wszystkim co ją otacza. Staram się nie kupować drogich zabawek, natomiast na ich miejsce próbuję własnoręcznie zrobić coś na ich wzór. Tak właśnie powstała maskotka (foto w galerii) mająca nauczyć położenia poszczególnych części ciała. Mamy w domu memory z zakrętek po obiadkach dla dzieci ale póki co moja córcia jest na to za mała. Bardzo lubi natomiast wynosić brudne ubranka do pralki oraz wyrzucać zużytą pieluszkę do kosza. szczególnie w tym drugim przypadku cieszy się gdy trafi. Kolejną zabawą, którą lubi moja mała jest… sprzątanie zabawek. Robi to z wielkim zapałem, ponieważ… Czytaj więcej »

Aldona Seemann-Gnida
11 lat temu

Olga uwielbia puzzle, gotowych puzzli ma już małą kolekcję…ale też robimy własne. Jak już wyżej zostało to opisane, obrazek tniemy na różne kawałki i układamy…a raczej Olga sama układa. Czasem chce by jej pomóc. Jestem z niej dumna bo jest w tym naprawdę świetna. Ciastolinę mamy ale też robimy masę solną. Dotykając, mieszając różne rzeczy (sól, mąka) dziecko poznaje różne konsystencje. Jesteśmy na etapie poznawania literek, cyferek…Ola ma swój zeszyt gdzie uczymy się pisać. Literki czy cyferki uczymy się też poznawać przy różnych okazjach- czytając książki, czytając słowa z opakowań, będąc na spacerze- z różnych szyldów. Do nauki liczenia wykorzystuję… Czytaj więcej »

Nikapremium
Nikapremium
11 lat temu

Kolaż zdjęciowy wysłany a tu krótki komentarza: Witamy i nasze zabawy przedstawiamy 😉 Są i literki i cyferki, ale najbardziej lubimy zabawy, które uczą zręczności – klejenie, wyklejanie, wycinanie. Lubimy też kreatywne zabawy podczas które uczą kreatywnego myślenia (czyli tworzenie coś z niczego ;)). Często budujemy różne pojazdy z kartonów – samoloty, auta, była też rakieta kosmiczna 😉 Lubimy sadzić roślinki, podlewać i patrzeć jak rosną. Wieczorami, gdy już jest ciemno, lubię bawić się w teatrzyk cieni, który robię z mama i tatą. Staramy się też żyć eko, ucząc się przy tym wykorzystania tzw. śmieci (na zdjęciu butelkowa gra w… Czytaj więcej »

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close