Koziołek Naukowiec


Naukę i zabawę znajdziecie w każdym wersie “Przygód Koziołka Matołka”.
Zaufaliśmy Kornelowi Makuszyńskiemu i mamy pierwsze efekty współpracy i wyjątkowej promocji Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Po wizycie studyjnej w Centrum Nauki Kopernik, w której uczestniczyliśmy w marcu br, zostaliśmy zaproszeni do udziału w 17. Pikniku Naukowym, organizowanym na Stadionie Narodowym w Warszawie.
W pikniku organizowanym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik udział wzięło ponad 200 instytucji z Polski i zagranicy.
Trwający dziesięć godzin Piknik przyciągnął szerokie grono odbiorców w różnym wieku i z różnymi zainteresowaniami.
Na pikniku można było zgłębić wiedzę z wielu dziedzin zarówno humanistycznych jak i ścisłych m.in.: biologia, astronomia, chemia, fizyka, język polski, robotyka, geografia, historia, archeologia, matematyka, mechanika.
Europejskie Centrum Bajki przygotowało następujące warsztaty kreatywne:
– Ewaluacja polskiej bajki animowanej na przestrzeni lat – wielopokoleniowa analiza i synteza polskich bajek animowanych z uwzględnieniem symboliki i przesłania
– Zajęcia animacyjne z elementami dramy – zabawy rozwijające motorykę i sensorykę uczestników zajęć
– Legenda Świętokrzyska wczoraj i dziś – czytanie legend czystą polszczyzną i gwarą świętokrzyską
– Patrz – rysuj – opowiadaj. Bajka filozoficzna, która rozwija wyobraźnię i twórcze myślenie
– Interaktywny teatr lalkowy –  prezentacja lalek teatralnych Teatru Lalki i Aktora “Kubuś” z Kielc, technik gry i animacji lalką, przygotowanie interaktywnego przedstawienia z udziałem dzieci.
Wielkim zainteresowaniem uczestników, zwłaszcza dzieci cieszyły się postaci bajkowe na czele z Koziołkiem Matołkiem, zabawy „Król Zamiany”, „Zaczarowany kuferek” oraz teleturniej z  nagrodami „Kocham Cię Bajko”.
W programie merytorycznym, konkursach promowaliśmy także atrakcje turystyczne województwa świętokrzyskiego.
Udział w Pikniku Naukowym to dla nas prestiżowe wyróżnienie i bardzo cenne doświadczenie. Zaprezentowaliśmy Centrum Bajki jako wyjątkowe miejsce regionu świętokrzyskiego, miejsce kultury, edukacji kreatywnej, wiedzy zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Dodaj komentarz

Informacje prasowe
  Subscribe  
Powiadom o

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Fajna książka na wakacje „Jak to możliwe? Rozwiązujemy zagadki życia codziennego”


Codziennie używamy przedmiotów, których sposób działania jest dla nas oczywisty. Jeśli jednak gruntownie zbadamy ich konstrukcje, dojdziemy do wniosku, że nawet za najprostszymi mechanizmami kryją się niezwykle skomplikowane procesy. Podobnie jest  ze zjawiskami natury, prawami przyrody czy naszym ciałem, które jest doprawdy fascynujące. Wszystkie te tematy z pewnością nie tylko nas zaskoczą, ale i wprawią w niekłamany zachwyt.

Niniejsza książka dostarcza szczegółowych odpowiedzi na najciekawsze pytania dotyczące techniki oraz procesów zachodzących w przyrodzie.

Mamy nadzieję, że ta publikacja obudzi waszą ciekawość i sprawi, że na własną rękę będziecie starali się odpowiedzieć sobie na pytanie: JAK TO MOŻLIWE?

JAK_TO_MOZLIWE_ZE_SLYSZYMY_GLOS_PRZEZ_TELEFON_smalOdbiorcy

– dzieci, które poznawać będą prawa natury oraz nowinki techniczne.

– rodzice, którzy zaszczepią w dzieciach naukowe pasje i zainteresowanie nauką.

Dlaczego warto nabyć tę książkę

– w prosty, a jednocześnie w przykuwający uwagę sposób wyjaśnia sposób działania urządzeń technicznych oraz prawa natury.
– sprawia, że świat nauki staje się dla dzieci niezwykle ciekawy i inspirujący.
– poprzez intrygujące pytania wyjaśnia dzieciom otaczający je świat.

Zajrzyj do książki

Jak to możliwe? Rozwiązujemy zagadki życia codziennego
Cena: 24.90zł
Autor/Autorzy: Tatjana Alish
Stron: 160
Oprawa: twarda, kolorowe ilustracje
Format: 215×280 mm
ISBN: 978-83-7660-565-4
Rok wydania: 2013
Wiek czytelnika: 10-12 lat

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Dodaj komentarz

Informacje prasowe
  Subscribe  
Powiadom o

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Lato w Parku Odkrywców


Przekonamy Was, że lato spędzone w mieście może być super!  Leżaki, gry planszowe i plenerowe, bańki mydlane, warsztaty miejskiego ogrodnictwa i architektury – w Parku Odkrywców w wakacje każdy znajdzie dla coś dla siebie. Zapraszamy w każdy weekend od 6 lipca do 25 sierpnia. 

FAMILIJNE WEEKENDY W PARKU

W letnie weekendy na odwiedzających Park Odkrywców czekają wygodne leżaki, czytelnia czasopism, zajęcia pilates oraz wypożyczalnia gier planszowych i plenerowych. Wszystkich, którzy chcą stworzyć coś namacalnego zapraszamy na warsztaty miejskiego ogrodnictwa, a całe rodziny na zajęcia architektoniczne. Park zapełnia się także animatorami Kopernika, zaopatrzonymi w specjalny wózek laboratoryjny, pełen sprawdzonych patentów na dobrą zabawę. Na najmłodszych zawsze czekają pokazy baniek mydlanych i tęcza powstająca na zawołanie. 

MIASTOTWORY

niedziele, godz. 11.00 – 13.00

csm_miastotwory_3x2_2013_06_14_0137d90a88

Zapraszamy dzieci do zaprojektowania i zbudowania eksperymentalnych miastotworów! W każdą letnią niedzielę wspólnie tworzymy inne miasto. Zobaczymy, jakie stoją przed nim problemy i wspólnymi siłami postaramy się je rozwiązać.

7 lipca 2013 – MIASTO DOOKOŁA ŚWIATA

Zbadamy, jak położenie geograficzne wpływa na dobór materiałów z których buduje się domy. Zbudujemy wielkie miasto, które oplecie całą kulę ziemską – od bieguna do bieguna!

14 lipca 2013 – PARKO-MIASTO

Ile w mieście jest miejsca dla ludzi, a ile dla samochodów – gdzie odpoczywają ludzie, a gdzie samochody? Zbudujemy zielony system komunikacji, wymyślimy alternatywne sposoby transportu.

21 lipca 2013 – GRA W MIASTO

Jak poukładać miejskie puzzle, żeby do siebie pasowały? Pokażemy proste metody projektowania i poszukamy ładu przestrzennego.

28 lipca 2013 – REKLAMACJA

Reklama w przestrzeni publicznej to problem zarówno dużych, jak i małych mieszkańców miast. Wspólnie stworzymy miasto jak z reklamy.

4 sierpnia 2013 – MOSTO-MIASTO

Most przez rzekę, most nad autostradą – wykorzystajmy miejską przestrzeń jak najlepiej! Poznamy różne konstrukcje mostów i nauczymy się, jak można je dodatkowo wykorzystać.

11 sierpnia 2013 – INFRA-MIASTO

Tramwaj, autobus, metro. Poznajemy sposoby rozwiązywania problemów komunikacji w mieście i próbujemy wspólnymi siłami rozwiązać miejski supeł drogowy.

18 sierpnia 2013 – MIASTO W CHMURACH

Chodzące miasto, plug-in city… miasto w chmurach! Poznajemy fantazyjne koncepcje miast i tworzymy własne urbanistyczne wizje przy pomocy niekonwencjonalnych materiałów.

25 sierpnia 2013 – MIASTO PRZYSZŁOŚCI

Wysyłamy misję badawczą na Księżyc z zadaniem stworzenia tam nowej ludzkiej siedziby. Co będzie nam potrzebne w kosmosie? Domy, szkoły, teatry? A może wielkie fortece jak z „Gwiezdnych wojen”?

Uwaga: liczba miejsc ograniczona; zapisy odbywają się w hallu środkowego wejścia do budynku i rozpoczynają się na 30 min przed rozpoczęciem zajęć, decyduje kolejność zgłoszeń.

WARSZTATY FAMILIJNE

Dlaczego płaczemy przy obieraniu cebuli?

Soboty i niedziele, godz. 10.30 i 13.30

Dlaczego cebula nie pozwala się obrać, a cytryna zjeść? Czy kwaśny smak owoców można rozpoznać tylko w czasie ich jedzenia? Jak warzywa mogą być przydatne w laboratorium? Dlaczego ukąszenie mrówki tak bardzo piecze? Dowiemy się co jest kwasem, a co zasadą. Sprawdzimy, czy za pomocą kwasu octowego da się zrobić wulkan.
Warsztaty familijne odbywają się w każdą sobotę i niedzielę. Bilety można kupić on-line na www.bilety.kopernik.org.pl (wybierz imprezy specjalne).

SŁYSZĘ MIASTO

Interaktywna instalacja dźwiękowa

soboty, godz. 19.00 – 21.30

O tym, jak głośne bywa miasto wie każdy jego mieszkaniec. Idąc ulicą często nie możemy usłyszeć własnego głosu, nie mówiąc już o dzwonku telefonu. Czy jesteśmy w stanie z tej kakofonii dźwięków wychwycić subtelne odgłosy i odkryć ich piękno? Próbujemy!

Słyszę MIASTO to interaktywna instalacja dźwiękowa, która w każdą letnią sobotę pozwala odkryć inną sferę akustyczną Warszawy. Możemy usłyszeć kompozycje Pawła Cytry, wykorzystujące nagrania terenowe (szumy ulicy, rezonanse budynków i mostów, szepty ludzkie, pogłosy przestrzenne tuneli i przejść podziemnych) połączone ze ścieżką melodyczną i komputerowymi efektami dźwiękowymi. Korzystając ze specjalnych stanowisk modelowania dźwięku, wszyscy chętni mogą także wziąć udział w komponowaniu.

Lato w Parku Odkrywców, Centrum Nauki Kopernik. fot. Robert Kowalewski

kopernik_49m

Więcej informacji: www.kopernik.org.pl

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Dodaj komentarz

Informacje prasowe
  Subscribe  
Powiadom o

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Rozstępy w czasie ciąży – Przewodnik Bio-Oil®


Czym są rozstępy?

Rozstępy są to linie na skórze, które mogą pojawić się na brzuchu, a także innych częściach ciała w czasie ciąży. Mimo że rozstępy nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka, to wiele kobiet martwi się o wygląd swojej skóry.

Dlaczego pojawiają się rozstępy? 

Skóra dopasowuje się do ciągłego ruchu ciała poprzez rozszerzanie i kurczenie się, jednak w czasie ciąży może nie nadążać za szybko postępującymi zmianami. Wskutek tego następuje zerwanie sieci włókien kolagenowych znajdujących się w skórze właściwej. Podczas procesu regeneracji tworzą się blizny, znane jako rozstępy.

Drugim czynnikiem, który powoduje powstawanie rozstępów, i który jest ciągłym przedmiotem dyskusji, to zmiany hormonalne. Hormony, zatrzymując wodę w skórze, jednocześnie rozluźniają więzy między włóknami kolagenowymi, które stanowią szkielet skóry. Ułatwia to tkance skórnej rozciągnięcie się, przez co tworzą się rozstępy.

Kiedy pojawiają się rozstępy? 

Zazwyczaj rozstępy zaczynają być widoczne w 3 trymestrze ciąży (około szóstego lub siódmego miesiąca), jednakże część kobiet dostrzega je wcześniej, wtedy gdy rosnący brzuszek zaczyna być widoczny. U większości kobiet o jasnej karnacji widać tendencję do powstawania rozstępów w kolorze różowym, natomiast u kobiet o ciemniejszej karnacji tworzą się rozstępy w kolorze jaśniejszym niż kolor otaczającej je skóry.

rozstepy-w-ciazy-1

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy w fazie początkowej (tzw. wczesne rozstępy) zazwyczaj mają blady kolor i mogą być swędzące. Skóra wokół rozstępów może wyglądać na zwiotczałą i cienką. Stopniowo zaczynają się one powiększać (są dłuższe i głębsze), stają się ciemniejsze i bardziej wyraźne. Kiedy skóra przestaje być napięta, powstałe rozstępy stają się jaśniejsze i mniej widoczne. Mogą także przybierać nieregularne kształty na całej długości.

Czy ciąży zawsze towarzyszą rozstępy?

Szacuje się, że aż 90% kobiet w ciąży ma predyspozycje do powstania rozstępów. Na podstawie wieloletnich badań wyszczególniono czynniki, które sprzyjają ich powstawaniu:

RODZAJ SKÓRY
Kobiety o ciemniejszej karnacji są bardziej podatne na powstawanie rozstępów niż kobiety o jasnej karnacji. Badania kobiet o różnych odcieniach skóry wykazały, że 77,8% kobiet z ciemniejszą karnacją miało rozstępy w czasie ciąży. U kobiet z jaśniejszą karnacją  rozstępy pojawiły się tylko u 45,2%.

WIEK
Stwierdzono, że wraz z wiekiem maleje ryzyko powstania rozstępów.

UWARUNKOWANIA GENETYCZNE
W badaniach przeprowadzonych w 2004 roku wykazano, że w przypadku prawie połowy kobiet, u których wystąpiły rozstępy w czasie ciąży, ich matki także dotknął ten problem. To samo badanie pokazało, że 81% kobiet, u których w czasie ciąży pojawiły się rozstępy, miała rozstępy także wcześniej.

WAGA
Prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów zależy od elastyczności i stopnia rozciągliwości skóry. Nadmierny i szybki przyrost masy ciała może sprzyjać ich powstawaniu. Jednakże podczas ciąży, nie należy zamartwiać się każdym dodatkowym kilogramem, lepiej jest skupić się na zdrowym odżywianiu.

KONDYCJA SKÓRY
Aby skóra była bardziej elastyczna (rozciągliwa), należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie. 

Gdzie pojawiają się rozstępy? 

U większości kobiet podczas ciąży rozstępy pojawiają się na brzuchu, jednakże mogą się pojawić także na piersiach, udach, biodrach, dolnej części pleców oraz pośladkach. Zdarza się, że rozstępy pojawiają się też na innych częściach ciała, szczególnie takich, gdzie odkłada się więcej tkanki tłuszczowej.

rozstepy-w-ciazy-2

W jaki sposób zapobiegać rozstępom?

Najlepszą metodą jest zapewnienie skórze maksymalnej elastyczności podczas ciąży. W tym czasie szczególnie należy zadbać o prawidłowe odżywienie oraz nawilżenie naskórka.

ODŻYWIENIE SKÓRY

Włókna kolagenu i elastyny pozwalają utrzymać właściwe napięcie skórze, która w czasie ciąży szybko rozciąga się. Im włókna te są mocniejsze, tym trudniej jest je przerwać, i tym samym zmniejsza się możliwość powstania blizny w postaci rozstępu.

Dlatego właśnie w tym okresie szczególnie wskazane jest spożywanie pokarmów bogatych w witaminy E i C, cynk oraz krzem, które pomagają w tworzeniu kolagenu. Witamina C jest także skutecznym antyoksydantem, który pomaga chronić tkanki przed uszkodzeniem, natomiast witaminy B2 (ryboflawina) i B3 (niacyna) pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Dodatkowo picie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 litry dziennie) sprzyja wzmocnieniu i regeneracji skóry.

Polecane produkty spożywcze, korzystnie wpływające na wygląd skóry kobiety w ciąży: 

 • Witamina C – owoce cytrusowe, papryka słodka, zielony groszek, truskawki, papaja, ziemniaki, brokuły, pomidory.
 • Cynk – czerwone mięso, drób, fasolka, orzechy, produkty pełnoziarniste, płatki owsiane, ostrygi, nabiał.
 • Witamina B3 (niacyna) – żywność o wysokiej zawartości białka, płatki owsiane i pieczywo, mięso, ryby, jaja, orzeszki ziemne.
 • Witamina B2 (ryboflawina) – mięso, drób, ryby, nabiał, płatki owsiane, jaja.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Ćwiczenia fizyczne nie tylko zwiększają poziom energii i zmniejszają wahania nastroju, ale wpływają także na poprawę jakości snu oraz ogólnego samopoczucia. Ćwiczenia poprawiają krążenie, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na powstawanie rozstępów. Poprawa krążenia zmniejsza również ryzyko powstawania żylaków oraz obrzęków kostek podczas ciąży.

W prawidłowo przebiegającej ciąży umiarkowana aktywność fizyczna jest wręcz zalecana. Wskazuje się na to, że kobiety ciężarne, które są aktywne fizycznie, znacznie szybciej odzyskują sprawność po porodzie, a sam poród ma szybszy przebieg.

Należy pamiętać, by zawsze skonsultować z lekarzem czy dana aktywność fizyczna jest dozwolona, dotyczy to zarówno kobiet, które przed ciążą uprawiały sport, jak i tych, które dopiero chcą podjąć jakąś formę aktywności. 

Polecana aktywność w czasie ciąży: 

 • Pływanie – wielu specjalistów zajmujących się promocją zdrowia uważa, że pływanie jest najbezpieczniejszą formą ćwiczeń polecanych kobietom w ciąży. Utrzymuje ciało w harmonii, a przy tym nie obciąża stawów. Podczas pływania podnosi się tętno, co wpływa korzystnie na pracę serca.
 • Marsz – to łagodna forma ruchu, która nie obciąża kolan. Zawsze powinno się zacząć od wolnego tempa i stopniowo je zwiększać. Należy pamiętać, by rozciągnąć ciało, zarówno przed jak i po marszu.
 • Jogging – jeśli zazwyczaj uprawiasz jogging, powinnaś kontynuować treningi w czasie ciąży. Zadbaj o to, by dobrze nawadniać organizm i nie przegrzewać się.
 • Jazda na rowerze stacjonarnym – sprawi, że Twoje ciało będzie mniej obciążone, gdyż rower wspiera Twój ciężar. Rower stacjonarny to świetny pomysł na ćwiczenia w czasie ciąży, ponieważ masz mniejsze szanse upadku.
 • Joga – większość ćwiczeń i pozycji jogi jest bezpieczna dla Ciebie i Twojego dziecka, o ile tylko nie są one zbyt intensywne. Niektórzy instruktorzy jogi oferują specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nie narazisz się na zbyt intensywne rozciąganie.

Ćwiczenia, których powinno się unikać będąc w ciąży: 

 • Jazda na nartach oraz nartach wodnych
 • Jazda konna
 • inne sporty, które nie sprzyjają urazom

UTRZYMANIE ELASTYCZNOŚCI SKÓRY

Aby zachować piękny i zdrowy wygląd skóry, oprócz prawidłowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych należy stosować odpowiedni produkt pielęgnacyjny, który wzmocni jej elastyczność. Stosowanie takiego produktu dwa razy dziennie podczas całej ciąży sprawi, że skóra stanie się bardziej nawilżona i elastyczna.

 bio-oil.com

BIO-OIL-kompo4

Źródła:

1          Wong, C, Ellis, C. Physiologic skin changes in pregnancy. J Am Acad Dermatol 10:929-940, 1984.
2          Abdel-Fattah, N, Youssef N. Pregnancy-related skin changes and diseases. ASJOG Vol 2, Sep 2005.
3          Nussbaum, Rachel, MD, Benedetto, Anthony. Cosmetic aspects of pregnancy. Clinics in Dermatology (2006) 24, 133-141.
4          Chang AL, Agredano YZ, Kimball AB. Risk factors associated with striae gravidarum. J Am Acad Dermatol 2004; 51:881-5.

Źródło zdjęcia: Flickr

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

1
Dodaj komentarz

Informacje prasowe
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lena kozlowska
Gość
lena kozlowska

Czesc mam problem jestem w 12 tygodniu cionzy i muj brzuszek jest juz wiekszy mam rostempy na całych piersiach i w dolnej czesci plecuw co może to znaczyc??

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close