Emocje 1 stycznia 2015

Twoja pomoc ma moc, czyli o mądrym pomaganiu

W okołoświąteczny czas wiele osób otwiera swoje serca na innych. W tym szczególnym okresie rusza mnóstwo charytatywnych projektów, których celem jest, by jak najwięcej rodzin mogło przeżywać piękne święta, a dzieci dostały wymarzone prezenty.

Ponieważ na każdym kroku napotykam jakąś akcję, zaczęłam zastanawiać się, jaki mamy ogromny wachlarz możliwości udzielania wsparcia i pomocy nie tylko w ten świąteczny okres, ale i przez cały rok!

Pomaganie jest fajne, do tego większości z Was pewnie nie trzeba przekonywać, ale dobrze, jeśli robi się to mądrze i z głową. Ważne jest by znać cel akcji charytatywnej, by nasza pomoc trafiła tam, gdzie myślimy i gdzie jest po prostu potrzebna.

Sama, choć lubię pomagać, to często się zastanawiam, czy moje pieniądze będą dobrze spożytkowane, czy nie zostanę w jakiś sposób wykorzystana. Dlatego ważne jest – komu i jak pomagamy. A nieistotne jest – dlaczego to robimy, bo liczy się efekt a nie motyw.

Pomagać potrzebującym można na wiele różnych sposobów.

WSPARCIE FINANSOWE:

Wykonanie przelewu (proste do wykonania w dobie bankowości internetowej):

na konto określonej osoby – wtedy bazujemy na zaufaniu potrzebującego, czy pieniądze rzeczywiście zostaną przeznaczone na zadeklarowany cel. Osobiście ufam ludziom i robiłam tego typu przelewy wierząc w dobre intencje drugiego człowieka. Wybierając jakąkolwiek formę pomagania zawsze kierujemy się pewną dozą przekonania, że druga strona jest wobec nas uczciwa w swoich zamiarach.

darowizna na rzecz organizacji charytatywnej lub innej zarejestrowanej organizacji pożytku publicznego (opp) – wcale nie muszą to być duże organizacje, możemy wpierać lokalne projekty. W tym przypadku możemy dodatkowo skorzystać z ulgi podatkowej. Wybierając organizację, którą chcemy wesprzeć, dobrze żebyśmy wcześniej zapoznali się z charakterem jej działalność, jakie są jej cele, co konkretnie dotychczas udało jej się zrobić. Z pomocą przychodzi strona ngo.pl, gdzie można przeczytać o działalności polskich organizacji pozarządowych. Nie miejmy natomiast za złe, że część naszych pieniędzy pójdzie na działalność administracyjną, a nie na konkretną pomoc – nie jest możliwe, by takie inicjatywy nie ponosiły kosztów.

Wrzucenie pieniędzy „do puszki”:

prywatnej osobie żebrzącej na ulicy – według mnie ryzykowne, choć kierowana emocjami zdarzyło mi się w ten sposób pomóc (tylko czy na pewno pomóc? – mam wątpliwości);

kwestujących podczas różnych akcji – np. przekazanie datków w dniu Wszystkich Świętych na odnowę zabytków cmentarnych, udział w zbiórce pieniędzy organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, itp. Zawsze dzielę się w ten sposób zawartością mojego portfela – wrzucenie pieniędzy do puszki i otrzymanie czerwonego serduszka ma dla mnie wymiar wręcz symboliczny.

Wysłanie SMS-a

Włączając się w charytatywne akcje smsowe możemy wspierać różne fundacje – m.in. Fundację TVN „Nie jesteś sam” czy „Polsat dzieciom”. Forma prosta do wykonania, nie odczuwamy, że pieniądze znikają z naszego portfela, ale dobrze się zainteresować, czy w wysłanym przez nas SMS-ie oprócz podatku VAT nie ma jeszcze marży dla operatora i firmy pośredniczącej w przekazywaniu SMS-a. Jeśli tak jest, to spora część przekazanej kwoty nie dociera do fundacji. Dotąd nie zdarzyło mi się w ten sposób nic i nikogo wesprzeć.

Zakup „gadżetów”

Przykładów wiele – są to rozprowadzane przez Caritas w parafiach świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ofiara, którą przy tej okazji się składa, zostaje przeznaczona na pomoc osobom potrzebującym w danej parafii i diecezji (według mnie plus za cel lokalny).

Albo charytatywna akcja „Pokoloruj dzieciom świat…”, w której wzięłam udział poprzez zakupienie bransoletki – jej sprzedaż wspiera Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, gdzie trafiają noworodki opuszczone przez rodziców lub odebrane im z powodu złej sytuacji materialnej.

Inny przykład to udział w aukcjach charytatywnych, w których po sprzedaży, zlicytowana kwota zostaje przeznaczona na ustalony cel – np. aukcje charytatywne z których fundusze trafiają na rzecz WOŚP odbywające się na platformie Allegro.

Ta forma pomocy jest o tyle ciekawe, że kupując jakiś przedmiot pomagamy i mamy coś na pamiątkę naszego działania.

Przekazanie 1% podatku w rocznym PIT-cie

Wystarczy wybrać organizację pożytku publicznego, wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym i złożyć go samodzielnie (czyli bez pośrednictwa płatnika, tj. zakładu pracy czy organu rentowego) w terminie. Nie tracąc ani grosza z naszego portfela, przekazujemy pieniądze wybranej organizacji. Niby proste, a mimo to liczba podatników, którzy w zeznaniach za 2013 r. złożyli wnioski o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 45% ogólnej liczby podatników.

POMOC RZECZOWA

Zakup żywności dla ubogich

Najczęściej w okresie przedświątecznym przed sklepowymi kasami supermarketów stoją kosze na żywność, do których można wkładać zakupione wcześniej artykuły, które są przekazywane najuboższym. Szczególna forma wsparcia – choć wydajemy pieniądze, to przekazujemy konkretne produkty, które na pewno przydają się najuboższym.

Pomoc schroniskom dla bezdomnych zwierząt

Schroniska potrzebują: kocy, kołder, ręczników i wiele innych akcesoriów, które możemy przekazać zwierzętom robiąc po prostu w domu porządek i pozbywając się niepotrzebnych już nam rzeczy. Chyba nie ma się nad czym zastanawiać – jest to świetny sposób na dobry uczynek, jedyny minus – pochłania czas i dochodzi kwestia rozegrania logistycznego (przygotowanie, dostarczenie).

POMAGANIE NIEPIENIĘŻNE:

Projekty typu „Pajacyk” – zorganizowany przez Polską Akcję Humanitarną – można codziennie klikać brzuszek Pajacyka na stronie http://pajacyk.pl i w ten sposób mieć swój udział w zmniejszeniu liczby niedożywionych i głodnych dzieci w Polsce i na świecie. Pamiętam, że kiedyś się zastanawiałam, jak to działa – w jaki sposób wirtualne kliknięcie zamienia się w prawdziwe pieniądze? Kliknięcie przekłada się na emisję reklam, a sponsorzy płacą za ich odsłony.

Wystawianie przedmiotów na aukcje charytatywne

Możesz to zrobić jako osoba indywidualna, a całkowity dochód z Twojej aukcji zostaje przekazywany na cel dobroczynny.

Zbieranie nakrętek

Akcje często organizowane w szkołach i przedszkolach, gdzie w ten sposób zgromadzone są zazwyczaj fundusze na pomoc i rehabilitację dzieci.

WOLONTARIAT

Jest to dobrowolne niesienie pomocy, poprzez zaangażowanie się w pracę bez wynagrodzenia na rzecz osób czy instytucji. Wolontariuszem w zasadzie może być każdy, choć nie każdy wolontariat jest właściwy dla wszystkich. Trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje do działań, których się podejmujemy, czyli wybrać to, co chcemy robić i w czym możemy być pomocni.

Według mnie jest to najtrudniejsza forma pomagania, bo wymaga poświęcenia czasu i o wiele większego zaangażowania. W czasie studiów wielokrotnie działałam jako wolontariuszka, teraz posiadając rodzinę i mając wiele różnych obowiązków nie pomagam w ten sposób, bo te wszystkie zobowiązania są czasochłonne i ciężko się zmobilizować. Tym bardziej podziwiam i bardzo szanuję wszystkich wolontariuszy.

Im dłużej piszę o pomaganiu, tym bardziej sobie uświadamiam, że to temat rzeka. Czuję, że zaledwie liznęłam to zagadnienie, bo pomagać można na tak wiele przeróżnych sposobów. Co chwila przychodzi mi do głowy inne przedsięwzięcie – nie wspomniałam przecież o Szlachetnej Paczce, czy Górze Grosza.

Chciałam jednak zwrócić Waszą uwagę na jeden fakt – ten wpis nie został opublikowany za późno (choć już po świętach)! Wprawdzie dzielenie się w grudniu (lub w styczniu – finał WOŚP) jest łatwiejsze, bo akcje charytatywne bardziej rzucają się w oczy, ale pomagać można przez okrągły rok. Wszystkie fundacje działają przez dwanaście miesięcy każdego roku, a potrzebujących nie brakuje. Niezależnie od tego, ile lub co możemy dać – róbmy to regularnie. Wyróbmy w sobie nawyk pomagania, a nie ograniczajmy się do jednorazowego działania.

Fot. tanjila ahmed/ CC BY

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Milena KamińskaRegina Adamiec Babula Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Milena Kamińska
Gość

Hmm trochę się pomogło po podsumowaniu

Regina Adamiec Babula
Gość

Raz na jakiś czas robię przegląd posiadanych rzeczy i oddaję do domu samotnej matki. Od ciuchów po pościel, naczynia, płyty i książki. Pomagamy też na inne sposoby np. kupując produkty z których dochód idzie na cele charytatywne.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close