Niezwykłe życie pszczół


Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie zaprasza na otwarcie projektu wystawienniczo-edukacyjnego „Niezwykłe życie pszczół”.

19 marca – 20 kwietnia
Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie
ul. Mickiewicza 13

Projekt poświęcony jest znanej dobranocce o przygodach Pszczółki Mai, która w tym roku obchodzi swoje 101 urodziny. Oprócz eksponatów związanych z popularną książką i dobranocką, a także jej teatralnymi odsłonami, znajdą się na niej interesujące przedmioty prosto z pasieki pokazujące życie w pszczelim roju, m.in. ul, do którego można zajrzeć, strój bartnika i narzędzia niezbędne w jego pracy.

Na uczestników otwarcia czekają liczne atrakcje: opowieści o życiu pszczół poprowadzone przez zawodowego pszczelarza, próbowanie i wąchanie miodów.

Integralną częścią projektu jest bogaty program edukacyjny: lekcje muzealne z elementami wiedzy o przyrodzie i tematyczne warsztaty plastyczne.

Warsztaty:

Tajemnicze życie łąki
Podczas zajęć uczestnicy wysłuchają zabawnych wierszyków o mieszkańcach łąki i będą lepić ich postaci z naturalnych materiałów: wosku i gliny.
Czas trwania: ok. 45 min

Malarz w świecie owadów
Uczestnicy przeniosą się do owadziego świata i wykonają portrety siebie jako wybranych postaci z bajki o przygodach pszczółki Mai, na specjalnie przygotowanej planszy z otworem na głowę.
Czas trwania: ok. 45 min

Zajęcia dopasowane do wieku uczestników.

Lekcje

Kraina miodem płynąca, czyli z wizytą u Pszczółki Mai
Zajęcia wprowadzą dzieci w świat przyrody i mieszkańców łąki. Dzięki wspólnym zabawom i zabawnym wierszykom będzie można poznać pszczoły, świerszcze i biedronki, oraz przyjrzeć się
z bliska, jak żyją. Atrakcją będzie możliwość zajrzenia do pszczelego ula, zapoznanie się z osobą bartnika, który zbiera miód, a także obejrzeć strój samej Królowej Pszczół.
Zajęcia polecane dla dzieci w wieku 4 – 6 lat
Czas trwania: ok. 45 min
Przyroda jak z bajki, czyli opowieści o Królowej Pszczół, jej poddanych i pewnym trutniu.
Podczas lekcji uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda życie w pszczelim roju oraz jaki jest w nim podział ról i pracy. Jest to szansa, by zajrzeć do wnętrza prawdziwego ula i sprawdzić budowę pszczelego domu. Lekcja stanowi znakomite uzupełnienie kształcenia szkolnego w zakresie przyrody i bazuje na eksponatach i licznych pomocach dydaktycznych.
Zajęcia polecane dla dzieci w wieku 7 – 10 lat
Czas trwania: ok. 60 min.
Skąd pochodzi Pszczółka Maja?
Uczestnicy spotkają się z bohaterami opowieści o sympatycznej pszczółce i poznają barwną historię bajki i pszczółki Mai – zarówno tej wydanej w postaci książkowej jak i w wersji filmowej. Ponadto na lekcji będzie można zajrzeć do ula, zobaczyć strój bartnika i zapoznać się z życiem pszczół, które przy bliższym poznaniu okazuje się niezwykle fascynujące.
Zajęcia polecane dla dzieci powyżej 10 lat
Czas trwania: ok. 60 min.
Rezerwacje i zapisy:
tel. (17) 852 57 15
cena lekcji: 4 zł + 25 zł przewodnik
cena warsztatów: 5 zł + 25 zł instruktor
zwiedzanie indywidualne: 7 zł bilet normalny, 4 zł ulgowy
bilet rodzinny (2+2): 20 zł
Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie,
ul. Mickiewicza 13, 35-064 Rzeszów
e-mail: poczta@muzeumdobranocek.com.pl

plakat-Nizewykle-zycie-pszczol_MD

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Poniedziałki Malucha w Akwarium Gdyńskim!


Od poniedziałku 18 marca dzieci, które nie uczęszczają do przedszkoli zapraszamy do wzięcia udziału w pilotażowym projekcie „Poniedziałki Malucha”.

Spotykać będziemy się w poniedziałki w Sali Przedszkolnej, zawsze o 9:30 i 13:00.

Tematy najbliższych spotkań:
18 marca – Barwne życie na rafie koralowej
25 marca – Niepokorna Flądra
8 kwietnia – Mieszkamy nad Bałtykiem
15 kwietnia – Mroźny świat pingwinów, a królestwo niedźwiedzia polarnego
22 kwietnia – Niezwykli mieszkańcy oceanu

Koszt uczestnictwa dziecka w zajęciach to 10 zł. Opiekunowie wchodzą na zajęcia bezpłatnie.
Jedynie pierwsza wizyta w Akwarium w ramach Poniedziałków Malucha wymaga wykupienia biletów wstępu dla dziecka i opiekuna. Przy kolejnych spotkaniach wystarczy wykupić udział w zajęciach.

Ponieważ liczba miejsc w Sali Przedszkolnej jest ograniczona, warto dokonać rezerwacji miejsca dzwoniąc pod numer: 58 732 66 20 (rezerwacja ważna do 15 minut przed rozpoczęciem zajęć).

Informacje oraz zapisy:
Tel.: 587 326 620
akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl

Poniedzialki-Malucha

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Wagary od codzienności


czwartek, 21 marca 2013
w
Akwarium Gdyńskim
Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego

Po co chodzić na wagary, skoro poznawanie świata może być ciekawe?
No, chyba, żeby pójść na wyjątkowe wagary – wagary od codzienności!

Tylko tego dnia:

  • Akwarium Gdyńskie czynne w godzinach 8:00 – 22:00
  • 17:30 ; 19:00 ; 20:30 – zwiedzanie Akwarium i jego zapleczy z przewodnikiem
  • 13:00 – 21:00 – zajęcia otwarte – warsztaty realizowane w Laboratorium Biologicznym
  • 17:00 ; 18:30 ; 20:00 – Zajęcia laboratoryjne w Multimedialnej Sali Ekologii Morza
  • 17:00 ; 18:00 ; 19:00 ; 20:00 – Zajęcia laboratoryjne w Eksperymentalnej Pracowni Wody

Uwaga!

  • Tego dnia bilet ulgowy tańszy o 50%!
  • Wszystkie dodatkowe atrakcje w cenie biletu wstępu

Informacje oraz zapisy:
tel.: 587 326 620
akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl

Drukowanie

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

[Wpis konkursowy] Dzieci, stwory i inne przyjemności


Wiele mam w Polsce zajmuje się prowadzeniem blogów i z roku na rok przybywa blogujących matek. Ideą konkursu jest promowanie blogów pisanych przez mamy oraz uhonorowanie i nagrodzenie autorki najciekawszego wpisu.

Oto praca konkursowa jednej z mam blogerek.

Autorka: Matka Kotka
Blog: Dzieci, stwory i inne przyjemności

Kurtyna nigdy nie opada

Kiedyś, za czasów studenckich, grałam w amatorskim teatrze.

Przygotowania do premiery trwały długo. Próby, próby i jeszcze raz próby. Praca nad rolą. Nad wejściem w skórę mojej postaci. Kim jestem? Dla kogo gram? Jaka powinnam być?

Wejście w rolę. Wejście na scenę. Na scenie stół, krzesła, rower. Reflektory. Gra. Oklaski. Kurtyna.

Potem wyszłam za mąż. Pod moim sercem pojawiła się nasza córeczka. Dziewięć miesięcy na wejście w rolę. Kupowanie łóżeczka, wybieranie ubranek, urządzanie pokoju. Czytanie, czytanie, czytanie: gazet dla mam. Książek dla mam. Portali dla mam. Próby w wyobraźni.

Potem poród – bez próby generalnej.

Jeden reflektor na sali porodowej.

Już nie gra. Życie.

Oklaski bliskich.

Żadnej kurtyny.

Moje dotychczasowe życie stanęło na głowie.

Niedługo po premierze odegrałam rolę jeszcze raz. Inaczej, bo za każdym razem jest inaczej. Z synkiem w roli głównej. Spokojniejsza, bo tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono. Moje życie po raz drugi stanęło na głowie. Ale – wbrew logice – nie wróciło na dawne nogi. Jest zupełnie nowe.

I to jest fantastyczna perspektywa – bycie matką. Wszystko wygląda inaczej – trochę jak wtedy, kiedy zwisało się z trzepaka głową w dół.

Tak, to też rola matki: zwisanie z trzepaka. Czołganie się po dywanie. Opowiadanie bajek na każdą okazję. Przytulanie i pocieszanie. Wyjaśnianie i pokazywanie. Kochanie i wychowywanie. Wielkie opowiadanie świata. Opisywanie go; zwięźle i zrozumiale.

Przed porodem żyłam z pisania.

Teraz – matka dwójki dzieci – piszę z życia. Spomiędzy pieluch, prania, sprzątania, czytania bajek, rysowania małych i dużych kotów, martwienia się o pokarm, zachwycania pierwszym uśmiechem, pierwszą samodzielnie opowiedzianą bajką: był sobie kot. Poszedł na spacer.

I cały czas pracuję nad rolą. Nad jeszcze lepszym, intensywniejszym wejściem w skórę mojej postaci. Nad byciem matką – najlepszą, jaką mogę być. Kim jestem? Dla kogo? Jaka powinnam być?

Weszłam w rolę. Weszłam na scenę. Na scenie łóżeczka, pralka, laptop, rozsypane kolorowe zabawki. Światło kuchennej lampy. Radio gra. Uczymy się klaskać: kosi, kosi. Chowamy się za zasłoną.

Czasem zasypiam razem z dziećmi i nie da się mnie dobudzić. Czasem pranie czeka długo na swoją kolej. Podłoga bywa brudna częściej, niż powinna. Talerze wciąż nie myją się same, a jeszcze bardziej – garnki. A ja przewijam, karmię, opowiadam, przytulam, buduję wieże z klocków i grzechoczę żyrafą. I piszę. Teraz. Wszystko trzeba robić teraz, bo jutro już nie będzie tak samo. Jeden dzień to bardzo dużo, kiedy się ma ich na liczniku osiemdziesiąt. Tydzień – to mnóstwo nowych osiągnięć. Miesiąc – tyle zmian. Więc trzeba wszystko od razu, cierpliwie, konsekwentnie, z miłością. Dawać miłość, uwagę, skupienie teraz, zaraz, odpowiadać na potrzeby, gdy się pojawiają, bo za chwilę dzieci urosną. I będą odchodzić coraz bardziej, dalej. Pójdą do przedszkola, szkoły, pracy. Same będą miały dzieci. Ale nawet wtedy nie wyjdę z roli mamy. Mojej najlepszej roli życia. Kurtyna nigdy nie opada. Bycie matką nigdy się nie kończy.

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zagłosuj na niego! Głosować możesz klikając “Lubię to” lub “Google +” pod wpisem.

Weź udział w konkursie
Przeczytaj pozostałe prace biorące udział w konkursie

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Wpis Gościnny
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hanna Szczygieł
7 lat temu

Piękne. Wzruszyłam się, choć wydawać by się mogło, że to takie oczywiste:)

ewka
ewka
7 lat temu

super tekst!

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close