Oznaczenie CE czyli o szkodliwych produktach – bransoletki z gumek recepturek

Na rynku pojawiają się produkty, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Potwierdza to najnowsza plaga szkodliwych gumek recepturek do robienia bransoletek, będących podrobioną wersją Rainbow Loom. Gumki te zawierają podwyższoną ilość ftalanów, które mogą powodować problemy skórne, przedwczesne dojrzewanie, co w konsekwencji może doprowadzić do bezpłodności. Jak się chronić przed podróbkami? Czym jest oznaczenie CE?
Czym jest oznaczenie CE?
Oznaczenie to jest niczym innym jak deklaracją producentów, że wprowadzany na rynek produkt spełnia wymagania (określone najczęściej w rozporządzeniach wydawanych na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U z 2010 r., Nr 138, poz. 935 z późn. zm.) – wprowadzających do polskiego prawa tzw. dyrektywy nowego podejścia). Dyrektywy te dotyczą bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować. Aby móc oznakować swój produkt producent musi dokonać analizy, podjąć działania, które umożliwiają spełnienie dyrektyw, następnie produkt zostaje poddany ocenie. Takie oznaczenie powinno znaleźć się na grupach produktów takich jak:
- Wyroby medyczne osadzane aktywnie
- Urządzenia spalające paliwa gazowe
- Urządzenia kolei linowych przeznaczone do przewozu osób
- Eko-projektowanie produktów związanych z energią
- Kompatybilność elektromagnetyczna
- Urządzenia i systemy ochronne przeznaczone do użytku w miejscach zagrożonych wybuchem
- Materiały wybuchowe do użytku cywilnego
- Kotły wodne
- Chłodziarki domowe i zamrażarki
- Urządzenia medyczne do diagnostyki in vitro
- Windy / dźwigi
- Urządzenia „niskiego napięcia” / sprzęt elektryczny
- Maszyny
- Przyrządy pomiarowe
- Urządzenia medyczne
- Urządzenia emitujące hałas do środowiska
- Wagi nieautomatyczne
- Środki ochrony osobistej / indywidualnej
- Urządzenia ciśnieniowe
- Urządzenia gazowe
- Pirotechnika
- Radiowe urządzania telekomunikacyjne
- Łodzie rekreacyjne
- Proste zbiorniki ciśnieniowe
- Zabawki dla dzieci do lat 14
Produkty z wyżej wymienionych grup muszą zostać oznakowane znakiem CE, a za odstępstwa od niego przewidziano konsekwencje karne.
Jak odróżnić oryginalny znak CE od podróbki?
Forma i wielkość znaku jest ściśle określona i zastrzeżona. Znak zawsze musi zachowywać określone proporcje. Jeśli dyrektywa nie określa inaczej, naniesione na wyrób lub opakowanie, oznakowanie CE musi mieć co najmniej 5 mm wysokości.
Odległość między symbolami („C” i E”) wyznacza wewnętrzna krawędź okręgu będącego przedłużeniem pierwszego znaku – mówiąc prościej, gdyby z literki „C” zrobić „O” to kolejny znak, czyli E nałożyłby się na okrąg. Następnie poprzeczna belka litery E jest wyraźnie krótsza od zarysu litery. W „chińskim” oznaczeniu odległość między znakami jest niewielka, często belka w literze E jest w równej linii z górna i dolną. *
Kupując produkty, zwłaszcza te dla dzieci musimy zwracać uwagę na oznaczenie CE. Mimo że producentom czy importerom wprowadzającym produkty z fałszywym oznaczeniem lub niespełniające norm unijnych grozi grzywna, to bardzo często można spotkać się z takimi „podróbkami”. Naszym zadaniem jest skrupulatne sprawdzanie, co trafia do rąk naszych dzieci, by cyklicznie nie powtarzały się nowe afery z udziałem produktów dla nich przeznaczonych. Pamiętajmy też jakie grupy produktów powinny być oznaczone znakiem CE, by bezpodstawnie nie żądać od producentów zapewnień o bezpieczeństwie (zwłaszcza w stosunku do produktów nie przeznaczonych dla dzieci lub użytych niezgodnie z przeznaczeniem) jak w przypadku firanek makaronów.
Źródło grafiki: http://edgp.gazetaprawna.pl/
A czy na tej aukcji są orginalne? http://allegro.pl/y284-zestaw-rainbow-loom-bands-2600-gumek-pudelko-i4591140333.html
Na aukcji niestety nie ma informacji, że posiadają certyfikat CE, warto zapytać o to sprzedawcę (najlepiej prosząc o zdjęcie produktu z widocznym oznaczeniem)
czyli jak kupie gumki do robienia branzoletek itp gdzie mają znak CE to moge kupic i nie beda rakotwórcze tak?.
Producent nanosząc oznakowanie CE deklaruje, iż wyrób, który wprowadza do obrotu lub oddaje do użytku jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami dyrektyw, które go dotyczą (po wcześniejszym udowodnieniu, iż spełnia on zasadnicze wymagania tych dyrektyw, czyli po przeprowadzeniu i uzyskaniu pozytywnego wyniku procedury oceny zgodności oraz po wystawieniu deklaracji zgodności). Dyrektywy te dotyczą bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować (tu dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa zabawek: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:170:0001:0037:PL:PDF)
Producent umieszczając te oznakowanie na produkcie oświadcza, że jest on między innymi bezpieczny dla zdrowia.
Czyli jak na opakowaniach gumek do robienia branzoletek itp to jak maja znak ce to moge kupic i nie beda rakotwórcze?
http://allegro.pl/item4654396040.html czy te gumki są orginalne
Mam pytanie. Kupiłam ostatnio gumki i mam pytanie czy są bezpieczne dla zdrowia i czy posiadaja odpowiednie prawdziwe certyfikaty,
C:\Documents and Settings\Admin\Pulpit\gumki.jpg
C:\Documents and Settings\Admin\Pulpit\gumki (1).jpg
to te gumki
Brawo dla autora
Do jakiego lekarza się udać