Do księgarń trafi seria „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont. Złożyło się na nią dziewięć książek. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwiały dzieciom naukę samodzielnego czytania. Dla twórców serii najważniejsze było stworzenie takich książek, po które dziecko sięgnie z przyjemnością. Dlatego do napisania i zilustrowania ich zaproszono cenionych współczesnych autorów i ilustratorów. Warto zwrócić uwagę na cechy wyróżniające serię Egmontu spośród innych książek na rynku.
Seria „Czytam sobie” nie jest podzielona według wieku czytelników, ale według ich umiejętności i zaawansowania w czytaniu. Dla dziecka ważne są nawet bardzo małe sukcesy. Takim sukcesem jest złożenie z liter pierwszego słowa lub pierwszego krótkiego zdania. Nie sugerując się wiekiem można dać dziecku książkę na jego poziomie umiejętności. Kiedy uda mu się samodzielnie ją przeczytać, być może samo chętnie sięgnie po następną. Książki z pierwszego poziomu można dać dziecku, które będzie gotowe na składanie pierwszych słów niezależnie, czy ma wtedy cztery czy sześć lat. Historyjki z pierwszego poziomu są proste, ale nie infantylne, dlatego sześciolatek nie poczuje się zlekceważony jako czytelnik. Ilustracje poza treściami dydaktycznymi (np. obrazkami na daną literę) mają w sobie ciepło, magię, a czasem subtelne poczucie humoru, dlatego będą atrakcyjne dla wszystkich dzieci. Podobnie jest z następnymi poziomami: teksty są napisane współczesnym, żywym językiem, historie bohaterów wciągają, ilustracje na drugim poziomie są równorzędne z tekstem. Na trzecim poziomie ilustracje dyskretnie się wycofują, zostawiając dziecku możliwość wyobrażenia sobie opisanego świata, a teksty opowiadają o silnych dziecięcych emocjach.
Seria ma wiele zalet, których dziecko nawet nie zauważy, a tymczasem staną się one być może kluczem do polubienia czytania: książeczki są niewielkie, lekkie, więc wygodne w czytaniu (jak kiedyś seria „Poczytaj mi, mamo”), mają duże litery, krótkie zdania, na początkowych etapach sporo wyrazów dźwiękonaśladowczych. Nie są monotonne: nie jest to ciąg tekstów w podobnym stylu o tych samych bohaterach, jak to bywa w podręcznikach szkolnych. Każda z książek jest inna, ma niepowtarzalny styl i charakter. Autorzy tekstów i ilustracji zadbali, żeby na małego czytelnika czekało w książkach sporo niespodzianek: zagadek, tajemnic, drobiazgów, które może sam odkryć.
Być może warto powiedzieć o ważnej sprawie: nigdy, pod żadnym pozorem rodzic czy nauczyciel nie powinien się dać namówić na głośne przeczytanie tych książek. Oczywiście są dzieci, które wolą czytać teksty, które już znają, jednak moje doświadczenie pokazało, że dziecko ma niesamowitą satysfakcję, kiedy trzyma w ręku książkę, którą przeczytało całkowicie samodzielnie. Być może wróci do niej jeszcze wielokrotnie, ale zawsze już będzie to książka, którą przeczytało samo, odnosząc być może pierwszy sukces w tej dziedzinie. Czym innym jest przeczytanie szyldu na ulicy, tekstu w podręczniku, a zupełnie czym innym prawdziwej książki, choćby miała kilka stroniczek. Pozwólmy dzieciom na ten triumf.
Książki „Czytam sobie” mogą być tymi, z którymi dziecko się zaprzyjaźni. Nie powinny stać się lekturą obowiązkową, natomiast doskonale nadają się do wzbogacenia domowej lub szkolnej biblioteczki. Dziecko SOBIE je zdejmie z półki, SOBIE obejrzy ilustracje, a w końcu SOBIE przeczyta. I kiedy odkryje, że przeczytało nie dla nauczyciela, nie po to, żeby rodzice byli dumni, nie dlatego, że dostanie nagrodę, tylko dlatego, że książka była ładna i ciekawa, wtedy samo zrozumie, że znalazło klucz do innego świata, świata literatury.
Anna Buchner – specjalista od edukacji nieformalnej, Dobre Strony Edukacji
Fot. archiwum
źródło: Informacja prasowa
Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.
Tak samo ważne jak czytanie dziecku jest nauczenie go czytania sobie:)
dokładnie:) I trzeba jak najszybciej tą naukę zacząć:)