Powiedz „pochwa”! – rozmawiamy o problemach intymnych z ginekologiem


„No, wie Pan doktor, to tak jakby … no tam mnie swędzi, ale w sumie nie wiem, trudno powiedzieć, gdzie dokładnie”. Infekcje intymne są tematem wstydliwym. Podejrzane, kojarzone z niemoralnym prowadzeniem się, zdradą, nieprzestrzeganiem higieny – powodują, że kobiety niechętnie o nich rozmawiają nawet ze specjalistą od kobiecych dolegliwości – ginekologiem. Pora to zmienić – chodzi przecież o nasze zdrowie!

Zapraszam Panią na fotel

Ginekologia to wyjątkowa dziedzina medycyny – wymaga delikatności i właściwego podejścia do pacjentki. A z tym – jak pokazują badania TNS OBOP „Kobieta u ginekologa” – jest różnie. Okazuje się, że 30 procent kobiet rezygnuje z danego specjalisty z powodu niskiej kultury osobistej lekarza. Z przytoczonych badań wynika, że Polki pragną, aby ginekolog był zaangażowany w ich sprawy, przypominał im o badaniach, a także dbał o bezstresową atmosferę podczas wizyty. Ten ostatni
czynnik jest bardzo ważny – wielu lekarzy nie zdaje sobie sprawy, że umiejętność rozmowy z pacjentką i zapewnienie jej komfortu są ważniejszymi kryteriami niż mnogość tytułów przed nazwiskiem.

Mimo zaufania nadal milczymy

Wyniki badania to jedno, a rzeczywistość drugie. Okazuje się bowiem, że bezstresowa atmosfera i zaangażowany w nasze sprawy lekarz nie zawsze pomaga nam przełamać opory przed rozmową o wszystkim, co w sprawach intymnych nas nurtuje. Badania przeprowadzone przez Iqs Quant Group wykazały, że kobiety nadal najbardziej wstydzą się rozmawiania na tematy związane z życiem seksualnym i chorobami kobiecymi. Zazwyczaj rozmawiamy o problemach intymnych z najbliższą przyjaciółką. Jedna na trzy panie wciąga do rozmowy partnera, a tylko co szósta (!) zwierza się ekarzowi. Polki nie omawiają również trudnych tematów ze swoimi matkami i córkami. 20% pań na tematy wstydliwe nie rozmawia z nikim i nie szuka żadnych informacji na ten temat!

Internet przyczynił się do rozpowszechniania sposobów radzenia sobie z problemami intymnymi na własną rękę – tzw. „babcinych sposobów”. Liczne są fora, gdzie kobiety radzą sobie, jak samodzielnie, bez pomocy lekarza walczyć z infekcjami – proponuje się tutaj tampony czosnkowe, kurację jogurtem, podmywanie się herbatą rumiankową, czy też podpaski nasączane roztworem z octu. „Z czosnku robimy tampon przewlekając go nitką dentystyczną. Jeśli chodzi o jogurt to rożnie ludzie to robią, ale ja go zamroziłam (nałożyłam kilka łyżeczek na folie aluminiowa- i wyglądało to jak „nabój”)”. Co więcej, forumowiczki denerwują się, że leki na infekcje intymne najczęściej są na receptę, a to oznacza wizytę u lekarza. Skąd aż taki strach przed specjalistą?

Pokonaj strach przed lekarzem

Konieczność pójścia do ginekologa wiąże się ze wstydem przyznawania się do choroby, ujawniania czegoś „obrzydliwego” o sobie, a być może także ze strachem przed oceną i „wyrokiem” lekarza. A przecież ginekolog to lekarz jak każdy inny –
tylko specjalizujący się właśnie w intymności.

Kampanię „Kobiecość niejedno ma imię” wspiera Lactovaginal® – najczęściej wybierany przez Polki probiotyk ginekologiczny.

Pamiętaj, że specjalistę ginekologa również obowiązuje tajemnica lekarska oraz kodeks etyczny, który nie pozwala mu na komentarze związane z Twoim wyglądem czy życiem intymnym.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub zauważyłaś w siebie jakieś nieprawidłowości, to właśnie ginekolog w kwestii intymnych części ciała powinien być pierwszą osobą, do której się zwrócisz. Doradzi, wyjaśni nieprawidłowości i wskaże właściwe działania. Musisz jedynie nauczyć się z nim szczerze rozmawiać – bez poczucia wstydu i zażenowania. Nie obawiaj się zadawać mu nawet najbardziej oczywistych i prostych pytań. Mów wprost o tym, co cię niepokoi i nie bój się azywać „rzeczy po imieniu” – uwierz: słowa typu: „pochwa”, „grzybica”, „wydzielina”, „świąd” czy „srom”, naprawdę nie robią na nim wrażenia.

Informuj o niepokojących Cię zapachach czy zabarwieniach wydzieliny pochwowej. Szczerość w rozmowie pomoże lekarzowi szybciej ustalić przyczyny dolegliwości i wybrać sposób ich leczenia. Jeśli chcesz możesz przed wizytą poćwiczyć mówienie przed lustrem albo zapisać wszystkie pytania na kartce i w razie potrzeby – po prostu je przeczytać.

Ważne informacje

ginekologa powinnaś odwiedzać przynajmniej 2 razy w roku; częściej gdy dokuczają Ci jakiekolwiek kobiece dolegliwości, stosujesz antykoncepcję hormonalną, jesteś w ciąży; niepokojące objawy tj. ból piersi, bóle podbrzusza, plamienia i wszystko inne, co wyda Ci się podejrzane, powinno skłonić do wizyty u ginekologa; podczas wywiadu lekarz zapyta Cię o: datę ostatniej miesiączki, liczbę ciąż, ewentualnych poronień, choroby układu rozrodczego, stosowaną metodę antykoncepcji i wykona badanie na fotelu ginekologicznym; lekarz może również zbadać Twoje piersi lub zaproponować inne badania, np. USG narządów rodnych, cytologię lub USG piersi lub mammografię.

Kampania „Kobiecość niejedno ma imię …”

Kampania „Kobiecość niejedno ma imię” powstała, by podnieść świadomość kobiet na temat własnej sfery intymnej oraz
promować odważne mówienie o niej. Chcemy zachęcić kobiety do prowadzenia otwartego dialogu. Nazywanie „kobiecości”, rozmowa i dzielenie się doświadczeniami z kobietami mającymi podobne wątpliwości, pozwoli nam poznać, przeżywać i zaakceptować swoją własną seksualność.

Na początku listopada br. pod adresem www.kobiecosc.info zadebiutował portal dedykowany Kampanii „Kobiecość niejedno ma imię”. Kobiecosc.info to szereg przydatnych, praktycznych informacji na temat zdrowia intymnego, ale także wiele cennych wskazówek, dotyczących szeroko pojętej intymności, także w jej aspekcie psychologicznym.

Kampanię „Kobiecość niejedno ma imię” wspiera Lactovaginal® – najczęściej wybierany przez Polki probiotyk ginekologiczny.

A jak Ty mówisz o swojej „kobiecości”?

Zachęcamy do odwiedzenia nas na stronie: www.kobiecosc.info

Zapraszamy również pod nasz adres na Facebooku: http://www.facebook.com/kobiecoscniejednomaimie

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mamuśka
mamuśka
10 lat temu

Swietna sprawa :) Polecam stronke mamom, które zastanawiają się, jak rozmawiac o „tych miejscach” ze swoimi maluchami. A każda powinna! :))

Marcelina
Marcelina
10 lat temu

Mówienie o kobiecości nie jest wcale łatwe,ale konieczne. Rzecz trzeba nazwac po imieniu,wtedy wszystko szybko łatwiej się załatwi,bez niepotrzebnych niedomówień i owijania w bawełnę.

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

O jakich prezentach marzą polskie mamy? Podpowiedzi dla świętych Mikołajów.


Znamy odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie przed mikołajkami i w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Zastanawiacie się co podarować żonie lub partnerce? My wiemy jakie, prezenty są najbardziej pożądane wśród kobiet i które są najgorszym pomysłem. Agencja Streetcom przy współpracy z portalem Mamo Pracuj przeprowadziła ogólnopolskie badanie „O czym marzy mama”. Wyniki dotyczą większości kobiet, bo te mamy mogą być: siostrą, żoną, koleżanką, córką… Prezentujemy uniwersalne podpowiedzi jaki prezent wybrać dla kobiety, a wyniki badania zaskakują. Wbrew obiegowej opinii, polskie matki nie marzą o praktycznych podarunkach, ale o niespodziankach, które są tylko dla nich i nie mają związku z domem oraz codziennymi obowiązkami.Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc w rozstrzygnięciu dylematów, podajemy listę prezentów, które matki wskazywały jako najbardziej pożądane:

  • wycieczka we dwoje w wybrane miejsce ( 24%),
  • kolacja we dwoje (10%),
  • zabiegi kosmetyczne (9%),
  • kwiaty (7,4%),
  • ubrania/bielizna (7%),
  • książki, zegarek/biżuteria (6,3),
  • perfumy i kosmetyki (6%),
  • laptop, telefon, lub inny sprzęt elektroniczny (5%),
  • samochód (4%).

Wiemy, jakich prezentów mamy nie chcą otrzymywać. Uwaga te prezenty na pewno będą pomyłką: sprzęty domowe (np. żelazko, odkurzacz, garnki) i artykuły spożywcze – aż 33% matek wskazało je jako najgorszą grupę prezentów. Wybierając żonie lub partnerce podarunek należy unikać praktycznych prezentów do domu, szczególnie jeśli to ma być sugestia dla żony, aby częściej prasowała koszule.
Drugą grupą najmniej pożądanych prezentów są artykuły higieniczne: 15,5% wskazań ankietowanych, co oczywiście nie może dziwić. Zaskakujące jest to, że często wymieniane wśród najmniej lubianych przedmiotów są wazony i bibeloty: 14, 5 %. Może to dziwić, ponieważ są to dość popularne upominki, a jak się okazuje, kobiety nie chcą ich otrzymywać.

Kolejna kategoria najgorszych pomysłów to sprzęt erotyczny: aż 13 % kobiet wskazało, że nie chciałoby ich otrzymać. Dla wielu osób wręczanie wibratorów jest oznaką poczucia humoru i pomysłowości, niespodzianka z erotycznym sprzętem może być chybiona. Warto pamiętać o tym, wysilając się na zakup oryginalnego i zabawnego prezentu.
Mając takie informacje, na pewno uda się wybrać najwspanialszy prezent dla ukochanej osoby.

Badanie zostało przygotowane we współpracy serwisu Mamo Pracuj i Streetcom Polska – agencji marketingowej i firmy badawczej. Streetcom przeprowadził w dniach 15 – 22 października 2012 roku ogólnopolskie badanie metodą CAWI na grupie 3269 kobiet.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Wystawa „DREMELowy Karmnik” w warszawskim ZOO już otwarta!


Ponad 40 recyklingowych karmników – najciekawszych prac zgłoszonych do konkursu „DREMELowy Karmnik” – zostało zawieszonych w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Podczas inauguracji wystawy, która odbyła się w ubiegłą sobotę, wręczone zostały nagrody autorom najlepszych prac. Doktor Andrzej Kruszewicz – dyrektor zoo – wygłosił pogadankę o dokarmianiu ptaków. Po części oficjalnej odbyły się warsztaty recyklingowe przygotowane przez blogerkę Kreatywną Kasię. Wydarzenie poprowadził Leszek Stanek. 

Żywe zainteresowanie konkursem i wystawą karmników. oznacza, że los ptaków zimujących w naszym sąsiedztwie nie jest nam obojętny. Bardzo się cieszę zwłaszcza z zaangażowania najmłodszych uczestników konkursu – powiedział doktor Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Podczas krótkiej pogadanki doktor Kruszewicz przypomniał, że budując karmniki należy dostosować je do wymagań i zwyczajów ptaków. Karmniki przede wszystkim powinny stanowić osłonę dla pokarmu przed deszczem i śniegiem, a ich kolorystyka powinna być stonowana, aby nie odstraszać ptasich biesiadników.

 

Nagrody dla autorów najlepszych prac wręczyła Lucyna Hryniszyn – przedstawicielka marki Dremel. Oprócz regulaminowych nagród marka Dremel przekazała również dwa prezenty specjalne. Zestawy pistoletów do klejenia Dremel Glue Gun 930 trafiły do Szkoły Podstawowej nr 141, z której na konkurs nadesłano najwięcej zgłoszeń. Przekazane narzędzia będą służyły uczniom podczas zajęć z prac technicznych. Za wsparcie merytoryczne podczas konkursu oraz możliwość organizacji wystawy na ręce doktora Kruszewicza przekazano narzędzie Dremel 3000 w zestawie przygotowanym specjalnie na jubileusz osiemdziesięciolecia marki Dremel. Dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego zapewnił, że narzędzie z pewnością znajdzie liczne zastosowanie podczas prac konserwatorskich w zoo, jak również przy pielęgnacji zwierząt. Już teraz narzędzia Dremel używane są m.in. do podcinania pazurów papugom.

Podczas warsztatów upcyklingowych, czyli kreatywnego przerabiania z pozoru niepotrzebnych rzeczy, pod czujnym okiem Kreatywnej Kasi dzieci tworzyły niepowtarzalne ozdoby świąteczne. Stare korki, kartony, kawałki sklejki oraz koraliki i guziki przemienione zostały w błyszczące gwiazdy, kolorowe choinki i inne świąteczne zawieszki. Inspiracją dla uczestników warsztatów były też zwierzęta znajdujące się w zoo. Powstały m.in. żyrafa z korków oraz papugi ze sklejki i kartonu.

Wystawę recyklingowych karmników zlokalizowaną na polanie tuż przy Ptasim Azylu – ośrodku leczenia i rehabilitacji chorych i okaleczonych ptaków – można zwiedzać w godzinach otwarcia Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego do 21 marca 2013. Przez całą zimę karmniki będą służyły jako jadłodajnia dla ptaków zimujących w okolicy.

***

Andrzej G. Kruszewicz – doktor weterynarii, ornitolog, podróżnik. Współzałożyciel i kierownik warszawskiego „Ptasiego Azylu”. Od 2009 roku dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Wielki miłośnik rodzimej fauny i flory. Od lat propaguje ideę przyjaznego ogrodu, w którym ludzie, zwierzęta i rośliny żyją ze sobą w pełnej szacunku harmonii.

Kreatywna Kasia – miłośniczka majsterkowania i rękodzieła wcielająca w życie ideę kreatywnego recyklingu. Prowadzi blog www.kreatywnakasia.pl.

Leszek Stanek – bohater serii filmików poświęconych recyklingowemu majsterkowaniu „Eko-pomysły Leszka Stanka”. Aktor, choreograf, założyciel i dyrektor artystyczny Studia Teatru Fizycznego, od niedawna również majsterkowicz. Wypracował wiele niezapomnianych ról teatralnych i serialowych. Szerszej publiczności znany dzięki produkcjom: Tancerze TVP2, Plebania TVP1, Przepis na życie TVN, Hotel52 Polsat.

Pomyslodajnia.pl:

Portal Pomysłodajnia.pl został stworzony z myślą o ludziach, których pasją jest majsterkowanie. Jest platformą wymiany doświadczeń i miejscem, gdzie zarówno początkujący hobbyści, jak i bardziej doświadczeni majsterkowicze mogą zaprezentować efekty swojej pracy. Przyjazna forma i proste zasady działania portalu inspirują oraz zachęcają do dzielenia się zainteresowaniami. Inicjatorem i partnerem portalu jest Dremel, marka wysokiej jakości narzędzi wielofunkcyjnych. Strona jest regularnie aktualizowana, a organizowane na niej ciekawe konkursy mają zachęcać do samodzielnego majsterkowania.

O marce Dremel

Firmę Dremel założył w 1932 roku Albert J. Dremel, wynalazca i twórca pierwszego na świecie narzędzia wielofunkcyjnego. Kontynuując tradycje założyciela, firma rozwija i produkuje kolejne generacje wielofunkcyjnych systemów narzędziowych przeznaczonych do różnych prac związanych z majsterkowaniem lub hobby, np. do renowacji domu, konserwacji pojazdów, obróbki różnych materiałów, modelarstwa, a także do realizacji projektów kreatywnych, np. tworzenia biżuterii czy zdobienia przedmiotów użytkowych. Asortyment narzędzi Dremel obejmuje system wielofunkcyjnych narzędzi wysokoobrotowych, narzędzia kompaktowe (m.in. Multi-Max™, TRIO™) oraz system narzędzi warsztatowych (m.in. Fortiflex™).

Do wszystkich narzędzi Dremel oferowany jest szeroki asortyment osprzętu i przystawek umożliwiających realizację nawet najbardziej złożonych projektów.

Od 1996 r. marka Dremel należy w całości do firmy Robert Bosch GmbH, wiodącego producenta elektronarzędzi i osprzętu do elektronarzędzi.

Więcej informacji o marce Dremel na stronie www.dremeleurope.com/pl w zakładce „Wirtualne biuro prasowe”.

Filmy poradnikowe dostępne są na stronie www.youtube.com/user/DremelEurope.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Andrzejkowe czary mary


Listopad to wyjątkowy miesiąc. Wchodzimy w niego tanecznym, halloweenowym krokiem, żeby potem w ciszy i zadumie wspominać tych, którzy odeszli. Po czym kończymy go ponownymi szaleństwami, zabawą, wróżbami, przepowiedniami i swawolami.  Takie harce tylko w andrzejkowy wieczór!! Chcielibyście sobie przypomnieć wróżby i otulić się tą magiczną atmosferą? Szukacie pomysłów na nowe andrzejkowe czary, które możecie wykorzystać podczas szalonych spotkań ze znajomymi?

Andrzejki obchodzone są w Polsce od kilku pokoleń, natomiast ich korzenie sięgają aż 1557 roku! Z upływem czasu zmienił się charakter tego dnia. Nasze babcie nie świętowały Andrzejków wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, gdzieś w ukryciu i samotności. Mniej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość objawia swoje tajemnice.

Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.

Chyba wszyscy z nas pamiętają wróżbę, najściślej związaną z Andrzejkami – lanie wosku. Ja pamiętam ją już z przedszkola. Kiedy to szukałam świeczki, garnuszka i obowiązkowo klucza, przez który lałam roztopiony wosk. A potem oczyma wyobraźni widziałam różne kształty, które miały odzwierciedlać zdarzenia z przyszłości. Myślę, że każdy chciałby uszczknąć choć rąbka tajemnicy i poznać swoje przeznaczenie.

Wróżb i zabaw andrzejkowych jest bardzo wiele, niektóre są mniej lub bardziej popularne. Jeśli przygotowujecie andrzejkowe spotkanie ze znajomymi, poniżej przedstawiamy Wam kilka propozycji, aby ten wieczór był pełen tajemnic i magii, a może za kilka lat spełni się któraś z wróżb? Niektóre to po prostu klasyka, a inne całkiem nowe i bardzo zabawne. Część pomysłów możecie podsunąć swoim dzieciom do wykorzystania podczas andrzejkowych zabaw w szkole.

WYŚCIG BUTÓW
Ustawianie kolejno butów zgromadzonych dziewcząt od ściany do progu drzwi — ta, której but jako pierwszy dotarł do progu jako pierwsza miała wyjść za mąż. Inna wersja: wróżby polega na rzucaniu za siebie butem. Odwrócony do drzwi noskiem but można odczytywać jako zapowiedź szybkiego zamążpójścia.

ANDRZEJKOWE SERCE
Aby wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona chłopców i dziewcząt. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z RUREK
Do miski z wodą delikatnie wrzucajcie rurki (np. pocięte słomki do soków). Właściciele „magicznych” rurek, które się połączą – na zawsze zostaną przyjaciółmi.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z JABŁKIEM
A właściwie potrzebne są jedynie skórki od jabłek. Rzucamy za siebie ostrużyny z jabłek, a z ich zakrętów próbujemy zgadnąć literę początkową imienia przyszłego narzeczonego/przyszłej narzeczonej.

ANDRZEJKOWE KUBECZKI
Rozkładamy 5 kubeczków, pod każdym z nich schowany inny przedmiot, po czym uczestnicy wybierają kubek:

– 1 kubek – pierścionek – wyjazd do krainy złota Eldorado,
– 2 kubek – kluczyk – nowy, piękny domek,
– 3 kubek – pieniążek – bogactwo,
– 4 kubek – cukier – słodkie i wesołe życie,
– 5 kubek – autko – podróż w nieznane.

Lub

Przygotowujemy 4 kubeczki tak, żeby uczestnicy zabawy nie widzieli, na stoliku pod jednym z nich kładziemy obrazek treści religijnej lub różaniec – symbol zakonnego życia, pod drugim monetę – na znak przyszłego majątku, pod trzecim obrączkę – symbol szybkiego zamążpójścia. Pod czwartym nie kładziemy nic – to przepowiednia staropanieństwa (starokawalerstwa). Następnie losujemy kubeczki i z bijącym sercem odkrywamy co się pod nimi kryje…

szkolne Andrzejki

KOLOROWO-ANDRZEJKOWO
Losowanie kolorów.  Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu i losują karteczki w sześciu kolorach. Osoba, która wylosowała dany kolor wstaje, a „wróżka” czyta przestrogi na przyszłość, odpowiadające kolorom wylosowanych kartek. I tak:

czerwony – Oj, te zgubne słodkości! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków to w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem u dentysty.
zielony – Bądź ostrożny w drodze do szkoły.
żółty – Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj.
niebieski – Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba.
biały – Pijesz za mało mleka!
czarny – Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe.

albo

biały – szczęście
czerwony – jesteś bardzo lubianą osobą!
czarny – drobny pech
żółty – ktoś zazdrości ci dobrej oceny!
fioletowy – czeka cię miła niespodzianka
szary – smutek
zielony – spełnią się Twoje marzenia

MAGICZNY KRĄG NA ANDRZEJKI
Uczestnicy siadają wokół kręgu – każde po kolei rzuca dwiema kostkami do gry tak by trafić w karton.

Po rzucie liczymy oczka, bez tych, które poleciały poza kartonowy krąg.

Wynik to wróżba na przyszły rok
1. w tym roku znajdziesz nową pasję lub talent
2. poznasz nowego przyjaciela lub… wreszcie dostaniesz zwierzątko
3. niedługo dostaniesz naprawdę wspaniały prezent
4. wycieczki i wesołe przygody
5. piątki w szkole, pochwały w przedszkolu!
6. nauczysz się nowego sportu (może jazdy na rolkach lub na nartach?) i będziesz zachwycony/a!
7. zostaniesz królową lub królem karnawałowego balu! Szykuj już kostium!
8. w tym roku polubisz coś czego nie znosiłaś/eś (szpinak? czytanie? wizyty w operze?)
9. czekają cię cudowne i pełne przygód ferie zimowe
10. w tym roku szczęście będzie Ci dopisywać we wszelkich konkursach
11. pogodzisz się z kimś kogo nie lubiłeś/łaś
12. w tym roku czekają cię same wspaniałe chwile i drobne kłopoty nie zdołają zepsuć Ci humoru

ANDRZEJKOWE SZPILKI
 Szpilki wkładamy do kubeczka, potrząsamy nim i wysypujemy szpilki na stół pokryty obrusem, tak długo aż w układzie rozpoznamy jakąś literę. Następnie odczytujemy litery, jakie zostały utworzone przez rozsypane szpilki.

A – przed tobą podróż lub przeprowadzka
E – pomyślność w szkole
H – szczęście w miłości
K – sukcesy w nauce i towarzystwie
L – uważaj na złodziejaszków kieszonkowych (jeżeli litera jest odwrócona – ostrzega przed chorobą lub wypadkiem)
M – wyjątkowo korzystna propozycja
N – dobra passa w najbliższej przyszłości
T – pomoc oddanych przyjaciół
W – uważaj na oszustów wokół ciebie
V – ktoś będzie chciał cię wykorzystać
X – szczęście sprzyja ci we wszystkim.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z BUTELKĄ
Z kartonu wycinamy koło, dzielimy na sześć części. Na każdej części koła zamieszczamy andrzejkową wróżbę. Na butelce malujemy „magiczne” znaki. Kiedy zaczarowane koło jest gotowe – zadaniem jest kręcić butelką i odczytywać wróżby. Wróżbę wskazuje szyjka butelki.

Wróżby:
– czeka cię niespodziewany ale udany wyjazd
– niedługo wizyta u dentysty
– niebawem dostaniesz śliczny prezent
– czeka cię miłą niespodzianka
– zaprzyjaźnisz się z nową osobą
– wygrasz nagrodę w konkursie

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z MONETĄ
Każdy dostaje grosik i ustawia się w kolejce, wymyśla sobie jakieś życzenie. Następnie tę monetę rzuca z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni.

Oczywiście powyższe propozycje, opisy można dowolnie modyfikować i  dostosować do zgromadzonego towarzystwa.

I jeszcze taka ciekawostka. Ponieważ Andrzejki to nie tylko wróżby, w niektórych rejonach kraju np. na Rzeszowszczyźnie wierzono, że w tę noc schodzą na ziemię dusze potępieńców. W celu ich odstraszenia rozpalano niewielkie ogniska tzw. „ognie Świętego Andrzeja”.

Na koniec wrzucę Wam jeszcze kilka przysłów, które wywróżą nam przyszłość:)

·         Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

·         Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.

·         Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.

·         Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.

·         Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

·         Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.

·         Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.

·         Noc Andrzeja św. przyniesie nam narzeczonego.

Drodzy Czytelnicy, a może znacie jeszcze jakieś zabawy andrzejkowe?? Chętnie je poznamy i zabawimy się, może wywróży się nasza przyszłość?

Źródło zdjęcia: Flickr

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Magdalena

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ewka
ewka
10 lat temu

w tym roku nie balowaliśmy, alej ak córka podrośnie na pewno będziemy sie swietnie bawic korzystajac ze wskazówek

magdalena446
magdalena446
10 lat temu

I jak Wasze wróżby???

Milena Kamińska
5 lat temu

Nie wierzymy, nie korzystamy z usług wróżki a wróżby andrzejkowe tylko dla zabawy w szkole i przedszkolu

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close