MÓJ SPORT, MOJA RADOŚĆ 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport

Tytuł:  „MÓJ SPORT, MOJA RADOŚĆ 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport”
Autor: Blecharz Jan; Siekańska Małgorzata
Ilustracje: Monika Pollak
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: 2009
Format: B5
Okładka: miękka
Ilość stron:  52
Cena sugerowana: ok. 19,90 zł

Dzieci i sport zdają się być nierozłączną parą. Niespożyte i niekończące się pokłady energii to synonimy “dziecka”. Maluchy i Starszaki  z radością zajmują się grą w piłkę, tańcem, pływaniem czy biegami na prowizorycznych torach wyścigowych. W życiu wielu dzieci nadchodzi moment, gdy sport przestaje być po prostu sposobem na spędzenie czasu – moment gdy zaczynają się marzenia i plany. Rodzice z troską, stają wtedy przed dylematem „czy warto?” obierać tak trudną i pełną wyrzeczeń drogę. 

„MÓJ SPORT, MOJA RADOŚĆ 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport” pomaga zarówno dzieciom jak i rodzicom oswoić „sportna płaszczyźnie umysłu. Autorzy – psychologowie sportu, z powodzeniem ukazują blaski i cienie treningów oraz kariery sportowców. Dr Jan Blecharz swoim wsparciem pomagał budować m.in. sukcesy Adama Małysza, na kartach książki w lekki i przystępny sposób tłumaczy dzieciom i rodzicom wartość sukcesów i porażek odnoszonych na sportowych arenach.

Bardzo ciekawa forma zachęca do ponownego odkrywania zawartych w książce zasad.
Na wstępie poznamy historię chłopca, który właśnie rozpoczyna swoją przygodę „na poważnie” z piłką nożną. Wbrew jego oczekiwaniom i wyobrażeniom – siebie jako gwiazdy wśród nowych kolegów z drużyny – trening kończy się niewyobrażalną dla niego porażką. Oczywiście ciepła rozmowa z trenerem prowadzi do szczęśliwego zakończenia, a my  swego rodzaju obserwatorzy, z tego doświadczenia, wyciągamy cenne wnioski.
W dalszej części książki znajdują się omówione kolejno tytułowe „zasady” – a każda z nich poparta jest życiowym przykładem. Bardzo zabawne anegdoty oraz historie prosto z życia sportowych sław (polskich i zagranicznych mistrzów wielu dyscyplin) uczą, bawią i dodają skrzydeł.

10 zasad treningu dla dzieci, to fantastyczna propozycja. Pokazuje zagrożenia i możliwości, ostrzega i upomina, abyśmy nigdy nie zapominali o dewizie  „Mój sport – moja radość”.

Całość dopełniają zabawne ilustracje Moniki Pollak, która jak zwykle „bezbłędnie” zaklina na papierze obrazy. Szata graficzna jest bardzo estetyczna, zapobiega nudzie i skutecznie maluje uśmiech.

Dla kogo? Dla każdego dziecka, rodzica, trenera czy nauczyciela. Nam dorosłym, lektura z pewnością pomoże rozwiać dylematy związane z ewentualną drogą na olimpijskie podium naszego dziecka, być może przypomni o zasadzie fair play, ale z pewnością pokaże jak najlepiej wspierać nasze dzieci w ich decyzjach!
Jest to doskonała lekcja, uczy zdystansowania do problemów i do siebie, pokazuje dziecku jak znosić porażki i wyciągać z nich wnioski. Nawet jeżeli nasza pociecha nie marzy o Wimbledonie, lektura pomoże również walczyć z frustracja po przegranej partii bierek!
A co najważniejsze wspiera wszystkich „Marzycieli”!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Pedagogicznemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Jedna odpowiedź do “MÓJ SPORT, MOJA RADOŚĆ 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport”

  1. GRZEGORZ BRZUZY pisze:

    CHCIAŁBYM KUPIĆ TĘ KSIĄŻKĘ. PROSZĘ PODAĆ JAKIEŚ NAMIARY.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close