„Na tropie ogra”

Tytuł:  „Na tropie ogra”
Autor: Eva Ibbotson
Przełożył: Krzysztof Uliszewski
Ilustracje: Zofia Dzierżawska
Seria: Księżycowy kamień
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2012
Format: 19,8 x 12,8 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 224
Przedział wiekowy: 8 +
Cena sugerowana: ok. 19,99 zł 

Świat pełen jest Niezwykłych Stworzeń, które z biegiem czasu utraciły swoje wyjątkowe odludzia. Wraz z cywilizacją wpraszającą się do najdalszych zakątków, przyszła pora na zmiany – wiedźmy, trolle i inne „osobliwości” zamieszkały w zwykłym świecie. Ich  życie nie pachniało już bajką, a sami wygnańcy musieli wcielić się w zwykłe posady: portierów czy pracowników  stołówki – brakowało już miejsca na magię.

Powstał więc pensjonat dla Niezwykłych Stworzeń, przy Whipple Road 26,  prowadzony z sercem przez Wiedźmę.

Jednak raz do roku, wszystkie te wyjątkowe istoty, mają szanse choć na chwilę porzucić „zwyczajność” naszego ludzkiego świata – i wykonać coroczne „Zadanie”.  W tym roku wypadki potoczą się niespodziewanie, a do grona wyróżniających się stworzeń, los dołączy zwykłego chłopca – Ivo. Równie zaskakujące będzie zadanie – zamiast upragnionego polowania „na myszy” na kempingu pewnej przemiłej rodziny (na które wszyscy liczyli), czeka ich wakacyjna przygoda mrożąca krew w żyłach – Misja: Uwolnić księżniczkę z rąk Ogra!

Jak by tego było mało, sytuacja staje się zagmatwana – jak tu wykonać „zadanie” jeśli księżniczka Mirella wcale nie jest przetrzymywana siłą, a krwiożerczy Ogr okazuje się załamaną nerwowo „kupką nieszczęść” i bez reszty oddaje się planowaniu własnego pogrzebu!

Przygody mnożą się w zaskakującym tempie, a niektóre przyprawiają o „gęsią skórkę” – książka zdecydowanie przypadnie do gustu chłopakom 8+, choć odważniejsze dziewczyny też znajdą ciekawą dla siebie przygodę na kartach tej powieści.

Eva Ibbotson (1925r.-2010r.) wielokrotnie zdobywała uznanie zarówno wśród swoich młodych czytelników, jaki i wysublimowanego gustu dorosłych zajmujących się dziecięcą literaturą. Również przekład na język polski jest na wysokim poziomie – tekst jest czytelny i zrozumiały, nie natrafimy na błędy „dosłowności” czy tłumaczeniową przesadę. Język zachęca do lektury, bardzo płynnie wprowadza nas w świat fantazji. Od czasu do czasu możemy również nacieszyć oko i rozbudzić zmysły ilustracjami autorstwa Zofii Dzierżawskiej.

Oprócz miłej lektury, książka zapewnia podróż między wierszami – odwiedzimy sporo metaforycznych przesłanek, które mniej lub bardziej jawnie, opowiadają i uczą nas walki ze stereotypami, są pewnym odbiciem różnorodności ludzkiej natury.

Polecam! Nie znajdziecie tam „lukru” – z pewnością natraficie na przygodę i fantazję… znajdzie się chwila grozy i pora na uśmiech… odnajdziecie też przesłanie, które uwrażliwi młodego czytelnika na pochopne etykietowanie ludzi.

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

Kapitan Nauka. SuperQuiz. Zwierzęta.

Tytuł:  SuperQuiz. Zwierzęta”
Seria: Kapitan Nauka
Autor: Justyna Kalasińska
Ilustracje: Przemysław Liput
Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2012
Cena sugerowana: 19,99

Dziecko – z natury ciekawe otaczającego go świata, wszystko chce wiedzieć i ciągle o coś pyta.

Rodzic – najlepiej żeby znał odpowiedzi na wszystkie nurtujące malucha pytania, czyli by był istotą wszechwiedzącą. Nie ma więc wyjścia trzeba się posiłkować książkami i innym pomocami dydaktycznymi, by sprostać…

Idealnym rozwiązaniem jest ciekawa publikacja wydawnictwa Edgard – SuperQuiz Zwierzęta. Są to informacje w pigułce, które zadowolą wszystkie żądne wiedzy maluchy i uzupełnią wiedzę niejednego rodzica. SuperQuiz to zbiór tekstów, zagadek i zdjęć. Technicznie wygląda to w ten sposób, że po jednej stronie kartki znajduje się fotografia i odpowiednio długi tekst na temat danego gatunku zwierząt, po drugiej – 3 pytania w formie testu, które umożliwią sprawdzenie dopiero co poznanych faktów. Prawidłowe odpowiedzi na zagadki zapisane są mniejszą czcionką i „do góry nogami” na tej samej stronie.

Autorka – Justyna Kalasińska – przedstawia 54 gatunki zwierząt i opisuje najważniejsze i naciekawsze fakty dotyczące ich życia. Każde zwierzę w tytule opisu ma właściwy dla siebie przydomek, np. „Gepard – najszybszy ssak”, Żmija sykliwa – mistrzyni kamuflażu” czy „Niegroźny rekin wielorybi”. Informacje w SuperQuizie są ujęte w formie, w której zainteresują nie tylko dziecko, ale i dorosłego – wiele faktów mnie zaskoczyło. M.in. dowiedziałam się, że największa ryba świata – rekin wielorybi – jest długi jak autobus a żywi się… planktonem. Albo że – strusie mają doskonały wzrok, potrafią wypatrzeć swoje potomstwo z odległości 5km, a ich gałka oczna jest największa z pośród wszystkich zwierząt lądowych. Ważne fragmenty tekstu są wyróżnione pogrubioną czcionką, a każdy opis uzupełniony zdjęciem.

Na uwagę zasługuje oprawa graficzna – publikacja jest ładnie wydana –a grube kartki są spięte metalową spiralą. Gabaryty książeczki zasługują na pochwałę – kieszonkowy format wszędzie się zmieści, by być pod ręką w każdej torebce podczas krótkiej wycieczki czy kieszeni plecaka w długiej podróży.

Jestem pewna, że SuperQuiz sprawdzi się w przeróżnych okolicznościach” – np. jako:
– samodzielne czytanie i sprawdzanie swojej wiedzy przez początkującego małego zoologa
– zabawa z mamą lub inną równie chętną do takiej rozrywki osobą
– odgadywanie zagadek z elementem rywalizacji w grupie rówieśników

Zachęcam do zabawy i … nauki – zarówno przedszkolaki, dzieci starsze, jak i rodziców.

Basia

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książeczki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku