4 września 2019

Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka – Zofia Staneck

Tytuł: Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka.
Autor: Zofia Staneck
Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40

Tuli Tuli to opiekuńczy duszek, który mieszka na Ziemi, wędruje po jej zakątkach i zagląda wszędzie tam, gdzie jest życie. Czasem fruwa razem z wiatrem lub pływa w oceanie, innym razem zdobywa szczyty gór, albo odwiedza lasy i dżungle. W każdym miejscu słucha opowieści otaczającego go świata, po to, by później opowiedzieć o tym, czego się dowiedział dzieciom.

W części „Żółwik z oceanu” przedstawia małego żółwia Pikina, który właśnie przyszedł na świat, na jednej z plaż i niebawem zamieszka w oceanie. A tam czeka na niego cała masa interesujących roślin i zwierząt, a także sporo niebezpieczeństw. Pikin z pomocą duszka Tuli Tuli będzie musiał nauczyć się tego, jak przetrwać w oceanie – co może jeść, a czego nie? Z kim może się przyjaźnić, a od kogo lepiej jest uciekać…?

Książka „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka” wydawnictwa Nasza Księgarnia, zawiera dużo ciekawych informacji, co ważne, napisanych w bardzo prostym języku, tak by zrozumieli go najmłodsi czytelnicy. Dowiedzieć się z niej można przede wszystkim tego, jak żyją i radzą sobie żółwie w oceanie. Ponadto na każdej stronie znaleźć można też ciekawostki dotyczące innych zwierząt mieszkających w głębinach, np. delfinów, czy ośmiornic, a także tego jakie ptaki fruwają nad oceanem, albo co to jest koralowiec.

W opowieści o duszku Tuli Tuli i żółwiku Pikinie, znalazła się również przykra wzmianka o śmieciach, które pływają w wodach i o tym, że człowiek bywa groźniejszy dla żółwi (i nie tylko dla nich) niż cieszący się złą sławą, rekin. Jest to więc dobra okazja do tego, by porozmawiać ze swoimi dziećmi na temat zaśmiecania świata i tego jak z tym walczyć – czego nie wolno robić oraz jak ograniczyć produkcję śmieci (i plastiku).

Książka jest bardzo ładnie wydana, niezwykle kolorowa, treściwa, z dużym walorem edukacyjnym. Zachęca do wspólnego czytania, odkrywania ciekawostek, a także długich rozmów dotyczących otaczającej nas fauny i flory.  

Moje dzieciaki w wieku trzy i osiem lat słuchały mnie z dużym zainteresowaniem, dokładnie przyglądały się wszystkim rysunkom przedstawiającym zwierzęta i rośliny, no i zadawały całkiem niemało dodatkowych pytań 😉

Polecam!

 

EDIT:
We wrześniu 2020 swoją premierę miał drugi tom tej z tej serii – „Jeżyk z parku

 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close