Ciąża i dziecko 13 października 2011

Rodzinka.pl

Spotkań rodzinnych to ja nigdy nie lubiłam. Zawsze irytowało mnie i męczyło strojenie głupich min i „strzelanie” sztucznych uśmieszków na zawołanie. A cenne spostrzeżenia, złote rady i mało śmieszne żarty starszyzny często doprowadzały mnie wręcz do szału!

Dlatego postanowiłam, że rodzinne kontakty ograniczę do minimum.Tak też się stało i było mi z tym dobrze.

Do czasu… aż urodził się mój syn. O ile siebie mogłam alienować, to już Jego nie bardzo. Byłoby to chyba trochę nie w porządku. Powinnam dać mu szansę  poznać innych członków rodziny i pozwolić, by sam zadecydował kogo obdarzyć sympatią, a kogo niekoniecznie.  Chociaż nie będę ukrywać, że czasem mam wielką ochotę zadecydować za Niego..  :P

Na samą myśl o wszechwiedzących babciach, dziadkach, ciociach, …robi mi się słabo. Przed każdym umówionym spotkaniem denerwuję się niczym dziecko pierwszego dnia w szkole. Na co najmniej kilka dni wcześniej pobolewa mnie żołądek, a w dniu „gościny” od rana nic nie jem i zaprzyjaźniam się z toaletą.

Rodzina zamiast mnie próbować zrozumieć i pomóc – ma to gdzieś i tylko utrudnia sprawę (może dlatego że to nie jest MOJA rodzina, a męża?). Od progu zasypują mnie pytaniami i rozkazami!

Nie zdążymy jeszcze dobrze wejść, a już słyszę: – „Połóż Go tam!” (w gwoli ścisłości „Go” to mój półroczny syn) – „No tutaj, koc mu zaścieliłam! Tutaj będzie mu wygodnie!”.

Luuudzie! Powoli! Jeszcze butów dobrze nie zdjęliśmy!

– „No daj mi Go”, „Chodź do mnie”, „No pójdziesz do mnie?!?”.

Zaczekajcie  chwilę, niech dziecko oswoi się z nowym miejscem i natłokiem ludzi!

Rodzinka nie słucha – rodzinka rzuca się na moje dziecko jak szczerbaci na suchara.

-„Jasiu hey! Popatrz tutaj! A uśmiechnij się do mnie! A popatrz na mnie! A pokaż jak się śmiejesz! A pokaż ząbki! … A kuku! A gugu!” Aaa srutu tutu….!!

Moje dziecię nie wie już na kogo ma patrzeć! Do kogo się uśmiechać? Zaczyna się denerwować.. . Rozpycham więc towarzystwo. Potrzeba do tego siły i dobitnego głosu (inaczej nie słuchają). Prawie krzyczę by się rozeszli i zostawili w spokoju mojego, ściśniętego niczym  sardynka syna! Zazwyczaj w tym momencie padają pierwsze złośliwe uwagi: “maminy cycuś”, „synuś mamusi”  i takie tam…

A tak! Mój synuś! I nic Wam do tego!

Po pierwszych kąśliwych uwagach nadchodzi czas na wywiad środowiskowy. Raz po raz atakowana jestem co raz to głupszymi pytaniami typu:- „Karmisz?” (Na co zawsze mam ochotę odpowiedzieć – Nieeee głodzę własne dziecko!) … „Dużo masz pokarmu? Kąpiesz codziennie? Smoka używasz?” A dlaczego nie? (Przecież dziecko powinno ssać smoka..  :| )” Miewa kolki? A śpi w ciągu dnia? A jak go usypiasz? A na spacery chodzicie? A gdzie?” ….etc.

Pytania dwoją się i troją, na niektóre w życiu bym nie wpadła! Moje krótkie, bezuczuciowe, zdawkowe odpowiedzi nikogo nie zniechęcają, czasem mam wrażenie, że wręcz napędzają kolejną lawinę pytań.

Rodzinka uwielbia również testować cierpliwość młodej mamy i ma na to wiele sposobów.   Zaczynają zazwyczaj od wyrywania mi (dosłownie!) MOJEGO dziecka z rąk! Przerzucają Go między sobą. Każdy na siłę próbuje zabawić, a jak „Maskotka” się zirytuje zaistniałą sytuacją to jeden przed drugim (głównie mam na myśli Mamusię i Tatusia) popisuje się kto szybciej udobrucha malucha, u kogo dłużej wytrzyma nie płacząc… i choćby nie wiem co się działo to mnie omijają szerokim łukiem!

Mamusia zazwyczaj próbuje uświadomić mi, że źle zajmuję się własnym dzieckiem! Głównie  tyczy się to tematu żywienia. Kiedy mój synek skończył 5 miesięcy Mamusia wpadła do nas z zapasem słoiczków – obiadków zupełnie ignorując moje słowa – „On jeszcze nie je takich rzeczy!” W odpowiedzi usłyszałam natomiast, że „On JUŻ powinien!”

Innym razem, przy niedzielnym obiadku Mamusia była oburzona (znowu), że Maskotka nie je z całą rodziną obiadu (dodam, że na stole królowały kluski śląskie z sosem, rolady i schaboszczaki) – „No przecież On tak się patrzy! On na pewno też chce!”…noo patrzy się, bo po to ma oczy. A chcieć to On faktycznie chce, ale się bawić! Wrrr….

Kolejnym gorącym tematem każdego spotkania i okazją do pouczania jest oczywiście kwestia ubioru. Bo przecież ja zawsze źle ubieram swoje dziecko, zawsze za lekko, zawsze jest Mu  zimno, nawet jeśli za oknem mamy piękne gorące lato.

A w związku z tym, że zawsze jest „zimno”, rodzinka nigdy nie pozwala mi otworzyć okna przy dziecku, a balkon to już w ogóle jest przestępstwem w moim wykonaniu. Tak się czasem zastanawiam czy przypadkiem świeże powietrze nie zabija (szarych komórek :P)??

Z tych rzeczy, które rzekomo źle robię można by stworzyć świetny anty – poradnik dla młodych rodziców. Dlatego też  wszystkich moich grzechów, błędów i przestępstw nie będę tutaj teraz wymieniać, bo braknie nam dnia.. ;)  Chciałam za to powiedzieć wszystkim Mamusiom, Tatusiom,… babciom, dziadkom, sąsiadkom….WSZYSTKIM , że to JA jestem mamą Mojej Maskotki! A co za tym idzie, JA doskonale wiem jak mam wychowywać swoje dziecko! Wiem jak Je ubierać i czym karmić! Wiem co dla Niego dobre! I krzywdy na pewno nie dam mu zrobić! Zatem uprzejmie proszę wszystkich życzliwych, aby nie ingerowali w nasze życie i zajęli się własnym! Wszelkie złote rady zachowajcie dla siebie. Jeśli czegoś nie będę wiedziała to sama przyjdę i zapytam.  A tymczasem, pozwólcie nam żyć! Pozwólcie nam uczyć się siebie nawzajem! Pozwólcie nam uczyć się na własnych błędach! ;)

Z góry serdecznie dziękuję .

Subscribe
Powiadom o
guest

47 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aldona Seemann-Gnida
10 lat temu

Aaaaaaaaaa
„Karmisz?” (Na co zawsze mam ochotę odpowiedzieć – Nieeee głodzę własne dziecko!)”
UWIELBIAM!
:D

Aldona Seemann-Gnida
10 lat temu

Ja wiem, że teraz z innej beczki wyskoczę…ale tak mi się przypomniał…i co mnie też irytuje, to pytania dot. mieszkania- A to mieszkacie we własnym, czy wynajmujecie??
Kurde, co to kogo obchodzi?! Co za różnica?! Do czego komuś taka informacja potrzebna?!
Ważne, że mieszkamy na swoim. Jesteśmy sami. Radzimy sobie.
No.

Fizinka
Fizinka
10 lat temu

Ojj taaak!!
Brakuje jeszcze żeby się ludzie pytali -Jak często sypiasz ze swoim partnerem i czy się zabezpieczacie…?!?!?!

Magda Kupis
10 lat temu

Autorka jest mistrzynią ciętych ripost :) i z chęcią przeczytałabym więcej (znanych mi i nie) historii- zawsze mnie rozśmieszy, np historia o TV- ale o tym to może już Fizianka niech napisze ;)

Magdalena446
Magdalena446
10 lat temu

Świetne podejście do tematu, który przerabia chyba większość z nas. „Jasiu hey! Popatrz tutaj! A uśmiechnij się do mnie! A popatrz na mnie! A pokaż jak się śmiejesz! A pokaż ząbki! … A kuku! A gugu!” Aaa srutu tutu….!! – ten fragment mnie rozłożył na łopatki. „Karmisz?” (Na co zawsze mam ochotę odpowiedzieć – Nieeee głodzę własne dziecko!) … „Dużo masz pokarmu? Kąpiesz codziennie? Smoka używasz?” A dlaczego nie? (Przecież dziecko powinno ssać smoka.. :| )” Miewa kolki? A śpi w ciągu dnia? A jak go usypiasz? A na spacery chodzicie? A gdzie? – pytania, które działają jak przysłowiowa „płachta… Czytaj więcej »

Natalia Smykowska
10 lat temu

A mnie się wydaje, że takie pytania są nieodłącznym elementem „rozmowy”, gdy w rodzinie pojawia się dziecko! Tak jakby innych tematów już nie było! Nagle jakaś ciocia czy wujek pytają o takie rzeczy krępujące, o jakie nie zapytał by mnie ktoś naprawdę bliski… A gdy dziecka nie było to rozmowa była znikoma :( tylko ja jakoś nie mam odwagi nikomu odpowiedzieć co w rzeczywistości mam na myśli – bo z rodziną widujemy się baaardzo rzadko i wiem, że sprawiło by im to przykrość…i wiem również, że nie robią tego, bo są wścibscy, tylko nie wiedzą o co innego mogliby „zagadać”… Czytaj więcej »

Fizinka
Fizinka
10 lat temu

” Nagle jakaś ciocia czy wujek pytają o takie rzeczy krępujące, o jakie nie zapytał by mnie ktoś naprawdę bliski… ” no właśnie!! ;/ A najlepiej jak zadają Ci głupie-krępujące pytanie w obecności całej rodziny!! :[ Wtedy mam ochotę palnąć w ten durny czerep! Myślałam że spadnę z krzesła jak na jednej takiej rodzinnej imprezie,przy stole,jedna taka mądra KOBIECINA zapytała mnie najpierw -Czy karmię? A potem -Czy mam dużo pokarmu?? No to było na prawdę jedno z głupszych pytań jakie usłyszałam!!! I dodam że ta kobiecina jest mamą rocznego chłopca!!!!Co tym bardziej mną wstrząsnęło!! Tak krótką ma pamięć że już… Czytaj więcej »

Marusia
Marusia
10 lat temu

Zgadzam się a autorką, rodzina potrafi być irytująca, szczególnie ta męża rodzina…
Na szczęście i nieszczęście, mojego męża rodzina jest nie zainteresowana wnuczkiem, więc ten akurat problem mam z głowy.

Bombel
Bombel
10 lat temu
Reply to  Marusia

Poniekąd Ci zazdroszczę! Czasem chciałabym żeby rodzina męża się nie interesowała,byłabym trochę ZDROWSZA!! ;-)

złośnica :P
złośnica :P
10 lat temu

Ale prawdziwe, właśnie kilka dni temu przeżyłam taki natłok „rodzinnej miłości” myślałam, że mnie rozniesie!!! A jak karmisz, a jak usypiasz?? ( no jak to jak…chloroformem :P) a czy kołyszesz itp itd… a najlepsze…nie noś go bo się przyzwyczai, a potem teściówka nosi przez półtorej godziny i oddać go nie chce… wrrrrrr :P

Magda
Magda
10 lat temu

Strzał w dziesiątkę. I moje nerwy już na wodzy jak tylko czytam ten tekst ;) Już mam w głowie masę scen z „życia gościnnego”, które działają mi na nerwy. Irytują mnie wszystkie „ciocie dobra rada”, które na każdym kroku negują co robisz, albo chcą udowodnić, że nie potrafisz zająć się własnym dzieckiem (?) My, mamy powinnyśmy stworzyć taki a’la pamiętnik, w którym będziemy mogły opisać zachowania naszych bliskich. Z jednej strony pozwoli to na wyżalanie się, wyrzucenie z siebie wiadra goryczy i irytacji, a z drugiej strony pokaże na co jeszcze stać naszych bliskich (oczywiście na co głupiego). Moi przy… Czytaj więcej »

Fizinka
Fizinka
10 lat temu

Dobry pomysł z tym pamiętnikiem!! :)
A te pouczenia żeby nie nosić dziecka bo „się je rozpieści” to mnie doprowadzają do szału!! Tym bardziej że każdy inny zawsze może nosić moje dziecko (głównie teście) do bólu,no a jak ja wezmę to „rozpieszczam” ;/ wrrr

Magda
Magda
10 lat temu

Fizinko mnie do szału doprowadzają pouczenia typu „on nie chce spać, usypiasz go specjalnie”, „połóż go tak, zrób to tak, daj mu to…” wrrr. A kwestia jedzenia to już działa na mnie jak płachta na byka!. Przedostatnio teść wepchnął Małemu arbuza do buzi, a na ostatniej wizycie wyciągnął z cukiernicy obklejoną cukrem, stalową łyżeczkę i dał mu do rączki! Zapytałam tylko „czy już na stare lata zupełnie zgłupiał” i „dajcie jajka, usmażymy Krzysiowi jajecznicę” :D Postanowiałam robić sobie z nich jaja :P Ciekawe jak długo wytrzymam :D

Fizinka
Fizinka
10 lat temu
Reply to  Magda

” „dajcie jajka, usmażymy Krzysiowi jajecznicę” :D Postanowiałam robić sobie z nich jaja :P ” – LUUUBIĘ TO!!! :D :D :D
Trzymam za Ciebie kciuki!!! Obyś wytrzymała w tym jak najdłużej! :) Najlepiej do samego końca!!! ;)

Agusiak
Agusiak
10 lat temu

Mogę się tylko podpisać pod całym artykułem bo komentarz jest zbędny :)

Na wizycie u mojego ginekologa, na pytanie czy karmię,tak dokładnie odpowiedziałam, że karmię bo przecież dziecka głodem nie trzymam. Od początku jesteśmy na MM i miny ludzi, którzy się o tym dowiadują są bezcenne. Ostatnio jedna Pani to się tak skrzywiła jakby jej ktoś g…pod nos podstawił.

Powodzenia :)

regina
regina
10 lat temu

ja juz zdazylam „przywyknac prawie” do tego ,ze to tesciowa kupuje ciuchy mojemu dziecku, ok , ja zaoszczedzone pieniadze przeznacze na konto, a co tam , niech kupuje, choc denerwuje mnie to czasem bo to moje pierwsze dziecko i tez chcialabym sie cieszyc, no nic , trudno, jakos to zniose. Jedno mnie boli, ze nas MATEK nikt nie docenia, slysze wokol good father, good father z mojego meza a o mnie nikt nie wpomni, nie powie wspaniala matka z ciebie, tak superr zajmujsze sie dzieckiem , bo to ja jestem z nim 24 godziny, good father zajmuje sie moze 1… Czytaj więcej »

Marta Kabala
Marta Kabala
10 lat temu

Moja tesciowa to zlota kobieta, jakims cudem udalo mi sie trafic :). Jak sie poznalysmy to od razu przypadlysmy sobie do gustu, a ona powiedziala mi, ze wreszcie jakas dziewczyna sie nim porzadnie zajmie i ona moze spac spokojnie, a jemu, ze jak cos zepsuje, to przestanie byc jej synem. Tesciowa traktuje mnie wlasna corke, miedzy nami jest nic sympatii, nie wtraca sie do niczego, ale na plus wyszlo to, ze my mieszkamy w USA, a ona w Anglii, odwiedzaja nas co jakis czas i te spotkania sa bardzo fajne, a ona zostawila nam wolna reke. Jedyna rzecza, gdzie poszlismy… Czytaj więcej »

ja
ja
10 lat temu

Rodzice męża mieszkają daleko od nas. Pojechaliśmy do nich na parę dni. Córeczka miała wtedy ze cztery miesiące. Następnego dnia, zaraz z rana córcia została WYRWANA mi z rąk. Dosłownie! A ja zostałam potraktowana jak jakieś ufo, że na niczym się nie znam, że nie mam racji. Mała była przerzucana z rąk do rąk. A mnie na całego ignorowano. Nawet nie dano mi jej nakarmić! Dopiero jak córa zaczęła wrzeszczeć, to oddali. Ale to jeszcze nic. Moje emocje sięgnęły zenitu, gdy córcię ubrałam, przykryłam kocykiem i otworzyłam okno (była wtedy zima). Źle się czułam i nie miałam siły iść z… Czytaj więcej »

ja
ja
10 lat temu
Reply to  ja

Bywa tak, że i do dziś jestem niewidzialna choć stoję obok. Pytania o dziecko kierowane są do męża. Bywa tak, że on nie zna odpowiedzi bo to ja więcej czasu z nią jestem :(
Jakiś czas temu mieliśmy też problem z tzw. Tadkiem Niejadkiem. Nic nie chciała jeść. Więc był też zakaz na słodycze. Oczywiście prośby o niekupowanie słodyczy były ignorowane.
Czasem się zastanawiam gdzie ja błąd popełniłam, że jestem tak traktowana?

Fizinka
Fizinka
10 lat temu
Reply to  ja

Ależ ja Cię rozumiem!! Myślałam że tylko moi teściowie WYRYWAJĄ dziecko z rąk MATKI ale jednak nie.. myślałam też czasem że przesadzam,ale teraz wiem że nie,skoro inne mamy mają podobne odczucia w podobnych sytuacjach!

Może to głupio zabrzmi,ale cieszę się że nie jestem sama w tym temacie,czuję się teraz raźniej i pewniej wiedząc że to nie ja mam nierówno pod sufitem tylko One-Mamusie i ich mężowie (bo mój teściu też potrafi mnie zgrzać do granic wytrzymałości!!)

Marta Kabala -a Tobie to nic tylko pozazdrościć! ;) Dużo zdrówka w drugiej ciąży życzę! ;)

regina
regina
10 lat temu
Reply to  Fizinka

mowie sobie czasem, ze mam okropna tesciowa, bo nie daje mi cieszyc sie moim dzieckiem po swojemu, i tez nie da sobie pewnych rzeczy wytlumaczyc. A sama miala okazje byc matka nie raz. Ale patrzac na to inaczej, gdyby sie wogole nie interesowala, tez pewnie bylby zal do niej o to.

regina
regina
10 lat temu
Reply to  ja

doskonale cie rozumiem, stad tez napisalam,ze nas matki malo kto docenia i uwazam ,ze jednak wina lezy po stronie naszych mezczyzn, ktorzy powinni wytyczyc pewne granice, kazdy ma prawo do wlasnego zycia, do bycia rodzicem i to w jaki sposob ty otoczysz opieka swoje dziecko to jest tylko i wylacznie twoja sprawa, kazda tesciowa czy nasza matka miala juz swoj czas na to , teraz nasza kolej i trzeba przypominac im jakie jestesmy cudowne matki. Jesli nasi mezczyzni nas nie chwala przed innymi robmy to same z premedytacja !!! Glowa do gory :)

Fizinka
Fizinka
10 lat temu
Reply to  regina

teraz nasza kolej i trzeba przypominac im jakie jestesmy cudowne matki. Jesli nasi mezczyzni nas nie chwala przed innymi robmy to same z premedytacja !!! –podoba mi się Twoje podejście! ;)
Mamusie,CHWALMY SIĘ!! ;) JESTEŚMY SUPER!! ;) :D

Anka
Anka
10 lat temu

No to sobie Kobiety „pojechałyście” po rodzince i teściowych :) Ale czy któraś z Was pomyślała o tym, że My babcie i teściowe również musimy nauczyć się nowej roli ? Kiedy na świat przychodzi dziecko, rzeczą jak najbardziej naturalną jest, że rodzice uczą się tej roli i wszyscy to rozumieją. Ale kiedy zostaje się babcią i teściową…rzeczą naturalną jest, że należy nas krytykować ? Bycie mamą jest o wiele prostsze niż bycie dobrą teściową i mądrą babcią !!! MY…mamy, teściowe i babcie, bardzo chcemy być „przydatne”w Waszym życiu. Chcemy dzielić się naszym doświadczeniem zdobytym przez dziesiątki lat. Ale Wy tego… Czytaj więcej »

Fizinka
Fizinka
10 lat temu
Reply to  Anka

Ale kiedy zostaje się babcią i teściową…rzeczą naturalną jest, że należy nas krytykować ? – a należy krytykować mamę? :)

Ale Wy tego nie potrzebujecie bo chcecie przeżyć życie po swojemu….dokładnie tak samo postępowałyśmy kiedy byłyśmy w Waszym wieku ;) – i właśnie dlatego WY powinnyście Nam na to pozwolić ;)

ja
ja
10 lat temu
Reply to  Anka

A 'pojechałyśmy’ bo taka jest prawda. Niestety. Chciałabym żeby było inaczej. Chciałabym, żeby mnie zauważono. Czasem zastanawiam się, czy dziadki (teściowie) cieszą się, że są dziadkami. Czasem jest mi przykro, że mimo iż oboje nie pracują- nie odwiedzają nas- bo nie mają czasu. Jakoś ciężko jest mi uwierzyć w to, że nie umieją sobie czasu tak zorganizować by na chwilę przyjechać. Niestety ale dojdzie do tego, że moje dzieci będą mieć wspomnienia tylko z jednymi dziadkami bo ja zaczynam odpuszczać i olewać całą sprawę- szkoda mi nerwów. Moi rodzice rozmawiają z nami, doradzają czasem i skrytykują- ale wszystko ma ręce… Czytaj więcej »

Marienka
Marienka
10 lat temu

A u nas jest inaczej, choć mogło by się wydawać że podobnie – pytania owszem są, ale nie zadawane na gwałt, normalnie się toczy rozmowa i jak się zejdzie na temat dziecka (a że w rodzinie jest ich teraz sporo…) to dalej jest to rozmowa a nie przesłuchanie. Może różnica polega na tym, że jak moja rodzina, tak rodzina męża (czyli od trzech lat też moja rodzina!) jest NORMALNA :) nikt z nich nie ma patentu na życie, i są sobie tego świadomi :) owszem, zdarzają się uwagi i dobre podpowiedzi, ale nic na siłę :) a jak potrzebuję się… Czytaj więcej »

Magda Kupis
10 lat temu

Każdy ma takie sytuacje, że ma ochotę wykrzyczeć parę słów to rodziny (przeważnie swojej połowy), ale chyba też każdy wie, że jakoś trzeba będzie razem iść przez życie. Może i tutaj dziewczyny dały upust emocjom- fajnie bo gdzieś trzeba :)
I trochę się nie zgodzę z tym „pojechaniem”, bo to nie chodzi o to, że babcie-teściowe muszą nauczyć się nimi być, tylko o kulturę osobistą. Ton wypowiedzi, forma… Bo czym innym jest rada a czym innym „wydawanie rozkazów”. Dlaczego nie pozwalają sobie na dobre rady w takim samym wydaniu obcym matkom?

ja
ja
10 lat temu
Reply to  Magda Kupis

Magdo, tak dałam upust swoim emocjom :/ bo rzeczywiście nie mam gdzie tego zrobić, a że temat taki padł (z czego się cieszę) to się wyżaliłam. Eh…
U mnie to tak wygląda- raz już mam dość i olewam całą sytuację (ten stan zaczyna przeważać) a za chwilę jest mi ogromnie przykro, że nasze relacje tak wyglądają.
Fajnie podsumowałaś naszą 'dyskusję’.

Fizinka
Fizinka
10 lat temu

Ja też miewam takie huśtawki nastrojów:raz jestem zła,rozżalona..i mam dość tego!Myślę sobie-chcecie tak się bawić?!No to proszę bardzo! Ale później przychodzi moment refleksji..myślę sobie że tak nie może być,bo przecież jeszcze całe życie przed nami i JAKOŚ musimy się dogadywać.
Daję (kolejną) szansę rodzince,nastawiam się na tyle optymistycznie na ile potrafię…..i bach!Znowu to samo!Znowu robią swoją!Znowu mnie zawodzą!Znowu mam dość! I tak w kółko…. do głowy można dostać :| Ale cieszę się,że są inne mamy w podobnej sytuacji i że możemy ze sobą porozmawiać,że możemy wspólnie urządzić sobie „gorzkie żale” :P Zaraz lżej się robi na serduchu ;)

Anka
Anka
10 lat temu

Dziewczyny ! Jak to mówią…włóż kij w mrowisko…:) Oczywiście, że macie dużo racji w tym co piszecie i dajcie sobie upust swoim emocjom…to zawsze pomaga. Jednak starajcie się zrozumieć nas, babcie i teściowe. Przede wszystkim ROZMAWIAJCIE z nami. A teraz coś ze swojego życia…. Moja synowa jest mądrą kobietą i nasze relacje są bardziej na kobieta-kobieta, a nie synowa-teściowa ( mówimy sobie po imieniu). Wiemy o tym obydwie, że kochamy tych samych facetów i nigdy nie byłyśmy rywalkami bo miłość każdej z nas do nich jest różna. Basia kocha męża i syna, ja zaś syna i wnuczka. Mam swój dzień… Czytaj więcej »

Fizinka
Fizinka
10 lat temu
Reply to  Anka

To ja już (chyba) wiem kim jest synowa-Basia :) hihi Bardzo miło się słucha takich słów z ust samej teściowej/babci :) Szkoda że moja nie ma takiego podejścia,że nie potrafi uszanować Naszych (rodziców) decyzji :( Zawsze zrobi swoje ZA PLECAMI! :( I wiem (co mnie najbardziej boli) że nie jest szczerą osobą,bo siedząc ze mną ładnie się do mnie uśmiecha a stojąc za moimi plecami pokazuje mi język ;/ NIENAWIDZĘ tej cechy u ludzi!Gdyby to była moja koleżanka,już dawno bym ją olała i wyrzuciła z grona znajomych. Ale (niestety) to nie jest moja koleżanka i wyrzucić Jej ze swojego życia… Czytaj więcej »

Magda Kupis
10 lat temu
Reply to  Anka

Widać ogromną różnicę w tym w jaki sposób i o czym Ty piszesz, a tym jak to jest w przypadku autorki i pozostałych. Nie dziwię się, że macie takie super relacje, bo wnioskuję, że jesteś bardzo mądrą kobietą. Nikt z zasady nie będzie nie lubił teściowej tylko dlatego, że jest teściową. Niestety babcie (w tym teściowe :)) zapominają, że świat idzie do przodu i dzięki nauce, postępowi technicznemu i zmianom gospodarczym życie wygląda nieco inaczej: dziś dzieci powinny chodzić boso, czkawka i chłodne rączki nie oznaczają, ze jest mu zimno, że krowie mleko jest dla dzieci w pewnym wieku, że… Czytaj więcej »

Sylwia
Sylwia
10 lat temu

Widze, że ciekawa dyskusja się wywiązała. Ja nie mogę narzekac zarowno na swoją rodzoną rodzinkę jak i tę moją że strony męża. Nikt mi dziecka nie wyrywa i nie zadaje głupich pytań. Teściowa nie wściubia swoich 5 gr. Co prawda doradza, ale nie na siłę co zrobię to moja sprawa. Ale jestem jej wdzięczna za rady, bo wiadomo odchowała swoje dzieci i niekedy ma jakieś sprawdzone sposoby. Szczególnie podoba mi się to w niej że nie „wciska” rad na siłę, nie pokazuje czegoś. Spokojnie rzuci a co zrobimy z meżem to nasza sprawa. Nasze dziecko i nasza rodzina. Zarówno moi… Czytaj więcej »

Anka
Anka
10 lat temu

Czytam Waszego bloga z wielką przyjemnością i cieszę się, że nastały takie czasy, że możecie wymieniać się doświadczeniami i uwagami względem wychowywania dzieci. Podsuwać sobie pomysły w wielu dziedzinach życia. To naprawdę fajna sprawa. Za naszych czasów przekazywałyśmy sobie uwagi najczęściej na placu zabaw albo słuchało się uwag „starych” matek. Tak po prostu było. Ale aby było jasne, nie twierdzę, że było nam trudniej. Było po prostu inaczej. Myślę, że problemy z teściowymi mają o wiele większe podłoże. Jesteście bardziej wykształcone, macie nowocześniejsze spojrzenie na świat, jesteście bardziej samodzielne i niezależne. W większości Wasze teściowe (bo o nich najczęściej tu… Czytaj więcej »

Fizinka
Fizinka
10 lat temu
Reply to  Anka

„Fizinko…Sherlock Holmes przy Tobie wysiada ;))) ” – hyhy :) :) :) :)

Aniu Ty czytasz z przyjemnością Naszego bloga,a ja z przyjemnością czytam Twoja wypowiedzi!Szczególnie tą ostatnią! ;)
Mądra z Ciebie kobieta! Mogłabyś prowadzić kącik porad – Jak być dobrą mamą,babcią…no i teściową!! ;)
Czekam na więcej!!!!!!! ;) :D :*

ja
ja
10 lat temu
Reply to  Fizinka

O tak! Kącik porad- to jest świetny pomysł!

ja
ja
10 lat temu

Pani Anno! Proszę o więcej! Z przyjemnością czytam to, co Pani pisze. Targały mną dziś różne emocje od płaczu, rozżalenia poprzez złość ale im bliżej wieczora, nocy tym jestem spokojniejsza, wyciszona. Zastanawiałam się gdzie popełniłam błąd, że jest jak jest? Co ze mną jest nie tak? Naprawdę nie wiem. Nigdy nie pyskowałam. Normalnie rozmawiałam. Nie byłam uprzedzona. Bo od zawsze chciałam mieć dobry kontakt ze wszystkimi bliskimi zarówno ze swojej strony jak i ze strony męża. Chciałam bo wiem, że tak można. Moi rodzice mieli bardzo dobre relacje z moimi babciami/dziadkami. Mogli liczyć na siebie w każdej chwili. U nas… Czytaj więcej »

Anka
Anka
10 lat temu

Dziewczyny ! ależ kącik porad prowadzicie same i jest nim właśnie ten blog :) Ja osobiście wiele się tutaj uczę, a w wypowiedziach o teściowo-babciach czerpię wskazówki dla siebie. Pisałam już, że to są role w życiu, których trzeba się nauczyć i należy dokształcać przez całe życie. My się zmieniamy, Wy się zmieniacie ale najważniejszy jest fundament na jakim te nasze relacje są zbudowane. Bycie teściową to relacje matki-matki i kobiety-kobiety. Nigdy zaś nie może być rywalizacji ! Kiedy się zostaje mamą, to trwa to dłużej niż…nasze życie. Jesteśmy we wspomnieniach, opowieściach, smakach potraw i tym poczuciu bezpieczeństwa jaki towarzyszył… Czytaj więcej »

Fizinka
Fizinka
10 lat temu

A jest w ogóle szansa na dogadanie się z kimś kto „w oczy mówi -A,a w plecy mówi -B” ???
Jeśli taka osoba sama nad sobą nie popracuje,to ja chyba nic nie zdziałam??
Bo jak rozmawiać z kimś kto przyznaje mi rację,kiedy o to „proszę” a kiedy się odwracam i tak robi swoje…?Jak tutaj dojść do ładu i składu?? Jak dojść do porozumienia?? …….

ja
ja
10 lat temu

Anno, dziękuję Ci za każde słowo. „To Ty jesteś inteligentniejsza o całe lata świetlne i nie cofaj się w rozwoju dla spełnienia rodzinkowych zachcianek.” To zdanie postawiło mnie na nogi. Bo powoli sama bym też przepraszała za to, że żyję. Jakoś mnie ta cała sytuacja dobija, wkurza…a za chwilę olewam bo mam dość- ale o tym już było. Tak, tego trzeba mi było! Choć nie powiem, mam też pewne obawy czy mi się uda. Dokładnie tak jak Fizinka. Cieszę się z tego, że w tym wszystkim mam na kogo liczyć- z mężem już niejedną wolną chwilę na ten temat przegadaliśmy.… Czytaj więcej »

Fizinka
Fizinka
10 lat temu

” OTO JA ! CZŁOWIEK, KOBIETA, MATKA !!” TRZYMAJCIE KCIUKI :D ” -na pewno będziemy trzymać!! ;) A Ty trzymaj za Nas,za mnie :P ;)

” Ps. „To Ty jesteś inteligentniejsza o całe lata świetlne i nie cofaj się w rozwoju dla spełnienia rodzinkowych zachcianek.” A to zdanie jest już moim nowym mottem, kolejnym z tego bloga :) ” – LUBIĘ TO! ;)
I chyba też przykleję sobie to zdanie na lodówkę :) a co!! ;)

Katarzyna Jaroszewicz
10 lat temu

Oj tak, tak! Często słyszymy „dobre rady” od różnych osób, które „lepiej” od nas wiedzą co jest dobre dla naszego dziecka! Na początku macierzyństwa strasznie mnie to irytowało. Teraz po prostu to „olewam”!:)

MALGORZATA STRYJECKA
MALGORZATA STRYJECKA
8 lat temu

MASAKRA :pMA

Monika
Monika
6 lat temu

Dziewczyny! Ja jestem Mamą dwóch chłopców i czekam na trzecie Dziecię, a na niedoczyność z Hashimoto leczę się od 9 lat. Także wszystko możliwe, Hashi nie oznacza od razu, że nigdy nie będziemy Mamami! Wszystkim powodzenia!

Na zakupach 10 października 2011

Z dzieckiem w chuście…

W ramach „Międzynarodowego Tygodnia Noszenia” zapraszamy do lektury następnego wpisu gościnnego. Autorką jest Magdalena Błaszczyk-Czajkowska – doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich Akademii Noszenia Dzieci. Magda jest szczęśliwą żona, właścicielką małej rudej kocicy, a w kwietniu zostanie mamą!
Prowadzi też bloga, na którego serdecznie Was zapraszamy http://przytulia.blogspot.com/

Noszenie, przytulanie, kołysanie dziecka to naturalna potrzeba i rodziców i maleństwa. Chusta ułatwia samo noszenie, ale przede wszystkim pomaga rodzicom zbudować silną relację z dzieckiem opartą na bliskości i wzajemnym zaufaniu.

CHUSTA – SPADEK PO BABCI

Często słyszymy, że w odległych krajach Azji, Afryki, czy Ameryki Południowej kobiety chustują dzieci od setek lat. Jednak myśląc o tak egzotycznych regionach może być nam trudno odnieść się do naszego tu i teraz.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Okazuje się, że nasze babcie również chustowały!
W dawnej Polsce dzieci nosiły głównie kobiety – mamy, siostry, babcie. W zależności od regionu nosidło nazywane byłą chajtką, hacką, hycką, chustą, szmatą lub płachtą. Rolę chusty pełniły także elementy kobiecego stroju – fartuch, zapaska, odziewacka (gruba wełniana chusta). Jednak w sytuacjach krytycznych – ucieczki z domu podczas burzy, wojny – jako chusta służyła kapa z łóżka, prześcieradło, a nawet klim ze ściany.
Każdy wyjazd był dla rodziny wielkim wydarzeniem – mniej zamożni ludzie przemieszczali się pieszo lub powozami – chusta niezwykle ułatwiała taką podróż. Maleńkie dzieci wymagające częstego karmienia mamy zabierały ze sobą „w pole”, chusta czyniła pracę bardziej komfortową, można było w niej powiesić maleństwo np. na gałęzi.
Nazwa, sposób wykonania i kolorystyka chusty, podobnie jak stroju zależały od tradycji danej rodziny i regionu. Polskie chusty były zazwyczaj bardzo barwne, z kolorowymi frędzlami, wykonane z wełny lub płótna.

DLACZEGO NOSIMY?

  • Budowanie więzi z dzieckiem:

Dziecko odczuwa naturalną potrzebę bliskości – chce być przytulane, dotykane, głaskane, chce czuć zapach rodzica, słyszeć jego głos. Chusta zapewnia zaspokojenie tych potrzeb, dając poczucie bliskości i bezpieczeństwa, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju małego człowieka. Noszone dziecko ma lepszy kontakt ze światem, możesz do niego mówić, pokazywać świat – dzięki temu maluch szybciej staje się samodzielny i chętnie aktywizuje się.

  • Swoboda w wykonywaniu codziennych czynności:

Rodzic, który nosi dziecko w chuście ma „wolne ręce”, może wykonać wiele czynności, nie ograniczając swojego kontaktu z dzieckiem. Dużo łatwiejsze stają się codzienne spacery (gdy nie zawsze chodnik jest idealnie równy), wycieczki do lasu, a nawet nad morze lub w góry. Chusta świetnie sprawdza się przy większej ilości dzieci, rodzic może swobodnie bawić się ze starszym dzieckiem, jednocześnie mając młodsze cały czas przy sobie.

  • Rozładowanie napięcia maluszka, łagodzenie kolek:

Fizjologiczne, wygodne dla dziecka ułożenie pomaga mu w pozbyciu się gazów. Bliskość rodzica, przytulanie, delikatne kołysanie łagodzą ból, uspokajają maluszka.

  • Ułatwienie pobytu w szpitalu z wcześniakiem lub chorym dzieckiem, kangurowanie:

Ułożenie maluszka w pozycji pionowej lub półleżącej „skóra do skóry” na ciele jednego z rodziców wpływa pozytywnie na jego rozwój od pierwszych chwil życia. Czuły dotyk, znajomy zapach, bicie serca, ciepło pomagają mu zrelaksować się, sprawiają, że maluch szybciej rozwija się emocjonalnie, spokojniej śpi i rzadziej płacze. Podczas takiego przytulania ciśnienie krwi i akcja serca stabilizują się, a temperatura ciała reguluje się. Dzieci lepiej znoszą przykre doświadczenia (badania, pobyt w inkubatorze, ból), szybciej zdrowieją i przybierają na wadze.

  • Chusty są piękne, kolorowe i modne! ;)

 

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia Smykowska
10 lat temu

Śmiało mogę napisać, że chusta uratowała nam (MI) życie! Od początku ciężko było mi się przestawić na ciągłą obecność przy dziecku…co uniemożliwiało mi wykonywanie najprostszych codziennych czynności… Chusta pozwoliła nam być blisko siebie…maluch spał a ja robiłam wszystko co pozwalało mi czuć się „normalnie”. Nawet spacery w znienawidzonej przez syna gondoli zastąpiły spacery w chuście (ku wszechobecnemu zdziwieniu(?) otoczenia). Pierwsze wakacje + chusta to był nieprzewidziany strzał w 10-tkę! Jastrzębia Góra i wybrzeże klifowe (wstyd, ale nie spodziewaliśmy się tego!) i to spojrzenie innych rodziców pchających tudzież ciągnących swoje wózki – BEZCENNE! Ostatnio trochę zaniedbaliśmy motanie, najpierw przez gorąc na… Czytaj więcej »

Bombel
Bombel
10 lat temu

My też lubimy zaplątać się w chustę :) chociaż przyznaję że teraz kiedy moje dzieciątko jest co raz cięższe robimy to rzadziej… :P :)

Magdalena Błaszczyk-Czajkowska
Reply to  Bombel

A próbowaliście chustować na plecach

Barbara Heppa-Chudy
10 lat temu

Jakoś słabo interesowałam się chustowaniem :(, bo też się poddałam, gdy synek zaczął swoje ważyć i już nie dawałam fizycznie rady. No a teraz mam już „dużego faceta”, który korzysta ze swoich nóg.
Ale mam nadzieję, że inne mamy, skorzystają z rady noszenia dziecka na plecach :)

Iwona Wajs-Gorgoń
10 lat temu

My się chustowaliśmy od 6 miesiąca dopiero… żałuję, że tak późno odkryłam te szmaciane cuda :] Nie jest to nadal bardzo popularny sposób transportowania dziecka, a przecież tak naturalny i wygodny dla obojga :) Teraz myślimy o nosidełku, bo Natalia jest coraz bardziej ruchliwa i będzie nam po prostu wygodniej i szybciej zależnie od okoliczności wskoczyć lub wyskoczyć z nosidełka niż z zamotanej chusty :)

Przytulia
Przytulia
10 lat temu

Bombel – a próbowaliście chustować na plecach? Takie plecaczki idealnie sprawdzają się przy większych (cięższych) dzieciaczkach :)

Bombel
Bombel
10 lat temu
Reply to  Przytulia

Ojj niie próbowałam,ale nawet nie wiem jak bym miała się zaplątać :P i jak do tyłu wsadzić mojego małego klocuszka ???? :) :D

Magda
Magda
10 lat temu

My chustujemy od 4mż :) Ciekawy sposób na transport malucha. Synek lubi noszenie. Wszystko widzi, wszystko go interesuje, ładnie zasypia. Tak słodko się wtedy przytula :D :*

Magda
Magda
10 lat temu
Reply to  Magda

Na początku mieliśmy małe chustowe przeprawy rodzinne w stylu: przyzwyczaisz do noszenia, jemu jest niewygodnie, jest ściśnięty, nie może ruszać rączkami, plecy Ci pękną. A to wszystko nieprawda! Plecy bolą kiedy źle się zamotasz. Ciężar ładnie się rozkłada i jest gitara :)

Magdalena Błaszczyk-Czajkowska
Reply to  Magda

Wciąż krąży wiele stereotypów dotyczących chustowania – dziecku jest ciasno, niewygodnie, udusi się, mamę będą bolały plecy, a poza tym rozpieści dziecko i będzie musiała nosić je cały czas. Najwięcej w tym temacie mają do powiedzenia osoby, które z chustą nie miały żadnego kontaktu ;) Drogie Mamy – nie poddawajcie się, trzeba pokazywać niedowiarkom jak wspaniałe jest motanie i ile niesie korzyści :) Przytulia

Magda Kupis
10 lat temu

ja miałam chustę, kilka razy użyłam, dla mnie fajna sprawa na wyjście do sklepu, a to dlatego, że nasze spacery są zawsze bardzo długie i sporo rzeczy ze sobą zabieramy i nie widziało mi się jeszcze noszenie tego wszystkiego, poza tym nie wyobrażam sobie zrezygnować całkowicie z wózka :)

Iwona Wajs-Gorgoń
10 lat temu
Reply to  Magda Kupis

Ja nie rezygnuję z wózka :) Po prostu używamy chusty tam gdzie wygodniej niż z wózkiem :)

Marta Kabala
Marta Kabala
10 lat temu

Po pierwszym porodzie nie nosilismy synka w chuscie i w sumie zalujemy, ale teraz postanowilismy z chusty skorzystac. Jak nasz drugi synek sie urodzi RJ bedzie mial 11 miesiecy, to bardzo zywe dziecko, nie wiem czy bedzie juz wtedy chodzil, ale jak bede miec Marca w chuscie, to bedzie mi latwiej zapanowac na chaosem jaki nastanie, jedno dziekco malutkie uczace sie chodzic, a drugie malenkie. Wiem, z wtedy najmdloszy bedzie spokojniejszy, bo bedzie ze mna caly czas, rece bede miec wolne, wiec zapanuje nad wszystkim i nad moim zywym i rozbrykanym synkiem, nawet na spacerach bedzie mi latwiej, no i… Czytaj więcej »

Aldona Seemann-Gnida
10 lat temu

My się też plątamy. Co prawda na upalne dni, schowałam ją do szafy bo po kilku takich wyjściach, stwierdziłam, że nie dam rady. Wózek wygrał. Ale teraz chusta znów na nas czeka i uśmiechamy się wzajemnie :) Synuś początkowo nie cierpiał być plątany! Wrzeszczał strasznie. Kilka razy podchody robiłam i udało się. Potem już miło było. Z córcią problemów nie mieliśmy by ją plątać. Oczywiście idąc po ulicy byliśmy zjawiskiem. No i komentarze też były, że za ciasno dzidzi jest itd. Ale ja wiedziałam swoje i robiłam swoje. Niech sobie gadają. A tak na marginesie, może ma ktoś do odsprzedania… Czytaj więcej »

Dom 8 października 2011

Gdy dzieci śpią… Uczta dla zmysłów.

Knajpki serwujące sushi mnożą się w Polsce, jak grzyby po deszczu. Nieuniknione było więc, że i mnie – prędzej czy później – mój romantyczny mąż wyciągnie na tę orientalną kolację. Miałam pewne obawy, bo jak dla większości naszego społeczeństwa, sushi kojarzyło mi się z surową rybą (potrawa z surowej rybki to sashimi).

 Tymczasem sushi to przede wszystkim ryż i dodatki – przeróżne: bo i ogórek, por, awokado, zielona cebulka i wędzony łosoś… plus wodorosty, czyli nori. Od pierwszego sięgnięcia pałeczkami po sushi, zamoczeniu go w sosie sojowym i odrobinie zielonego japońskiego chrzanu wasabi – zakochałam się w tym lekkim, unikatowym smaku. Jedynie co mi nie podeszło – ale to moja subiektywna opinia, bo raczej ludzie zachwycają się jego smakiem –  to marynowany imbir, który powinno się przekąszać dla oczyszczania kubków smakowych. Moje kubki smakowe i bez tego pracują na najwyższych obrotach.

 Przyjemność jedzenia sushi w sushi barach nie jest tania. Oczywiście od czasu do czasu można zaszaleć, ale my wpadliśmy na o wiele ciekawszy pomysł – przyrządzamy tę potrawę w domu. Zapewniam, iż samodzielne rolowanie daje bardzo dużo satysfakcji, mnóstwo radości i co według mnie – najważniejsze, jest świetnym sposobem na spędzenie romantycznego wieczoru z mężem. Nam spodobało się to tak bardzo, że regularnie robimy sushi w domu, starając się doskonalić swoje umiejętności.

 Mamy taki rytuał – wieczorem ja: idę usypiać Aleksa, a mąż: przygotowuje w tym czasie ryż. Z ryżem jest trochę zachodu – jest to specjalny ryż krótkoziarnisty (do kupienia nie tylko w sklepach z żywnością orientalną ale w zasadzie w każdym supermarkecie), którego trzeba kilka razy wypłukać, a po ugotowaniu schłodzić do odpowiedniej temperatury. Gdy tylko synek zaśnie, dołączam do najprzyjemniejszej części przyrządzania kolacji dla nas dwojga – do rolowania. I nie ma w tym żadnej filozofii – choć na początku trzeba odkryć tajemnice tej sztuki kulinarnej. Jak to zrobić? Najlepiej podpatrzeć, jak robi to mistrz kuchni w sushi barze (sushi przygotowywane jest na oczach klientów) lub można też w domowym zaciszu zobaczyć filmiki instruktażowe dostępne w Internecie. Pisząc do Was nie mam na celu podawania Wam instrukcji i przepisu. Chciałabym Was jedynie (albo aż) zainspirować samym pomysłem, a wirtualna sieć jest bogata w dokładne wskazówki.

 W naszej kuchni przy nastrojowej muzyce tworzy się niepowtarzalny klimat kraju kwitnącej wiśni… Jest to zupełnie inne, od tego na co dzień, relaksujące przygotowywanie kolacji – bo bez pośpiechu, blisko, obok siebie, rozmawiamy, śmiejemy się i jednocześnie każdy robi swoje, czyli roluje. W przygotowanie tego posiłku wkładamy całe serce. Cudowna jest perspektywa, że za chwilkę usiądziemy wygodnie nad tacą pełną pysznego sushi i będziemy delektować się jedząc je pałeczkami (można też rękami, ale pałeczki mają tak niezwykły urok, że nie możemy im się oprzeć). I tak do późnej nocy… prawdziwa uczta zmysłów.

 I jeszcze jedno – jesteśmy rodzicami małego smakosza i wielbiciela sushi. I nie możemy pozwolić sobie na zjedzenie wszystkiego do końca. Po kolacji kilka maków wkładamy do lodówki (na drugi dzień jest równie smaczne) dla Aleksa na drugie śniadanie. A hasło: „Mamo, lubie siusi.” – bezcenne .

A czy Wy macie przepis na romantyczny wieczór we dwoje? Podzielcie się swoją propozycją  i zainspirujcie inne mamy.

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Cekiera
10 lat temu

Moje pierwsze „siusi” w ogóle nie przypadło mi do gustu. Za drugim podejściem polubiłam bardzo! Szkoda, że ceny są tak wygórowane , ale to pewnie ze względu na fakt, ze towar musi być świeży i najwyższej jakości a wiadomo, że surowe mięso szybko się psuje.
Nigdy nie próbowałam i nie wiem jak przyrządzać sushi samodzielnie w domu i bardzo chętnie skorzystam z jakiegoś przepisu :) Ale to dopiero za jakiś czas, bo w ciąży boję się smakować surowych mięs ( tęsknię również za serami pleśniowymi…)

Igor Chudy
10 lat temu
Reply to  Anna Cekiera

Ale nie trzeba od razu robić sushi w domu z rybami ;) Na początek najlepiej potrenować zwijanie np. z ogórkiem, serkiem philadelphia czy z surimi. Jest łatwiej i dużo taniej.
Moja Żona, czyli autorka tekstu ;) pokochała sushi przed ciążą i bardzo, ale to bardzo brakowało jej tego smaku w trakcie ciąży. Ona również bała się surowych ryb, ale teraz może to sobie odbić z nawiązką!
Przy odrobinie chęci przygotowanie dużego talerza maków z warzywami i owocami nie będzie bardzo kosztowne, a przyjemność z jedzenia – ogromna!

Agnieszka Kuśmiderska

Z moim dzieckiem trudno u nas o jakikolwiek romantyczny wieczór tylko we dwoje… bo niestety mała chodzi spać w zasadzie wtedy kiedy i my, ale gdy uda się ją położyć wcześniej, to najlepszym i najbardziej romantycznym wieczorem (takim bez wychodzenia z domu) może być wspólna kąpiel w wannie z dodatkiem pachnących olejków do kąpieli. Można sobie odpocząć, zrelaksować się i nie tylko …:D

Iwona Wajs-Gorgoń
10 lat temu

oj, oj, oj, narobiliście mi teraz chęci na to sushi. Nadal nie jadłam..a z opisów wynika, że już sama czynność przyrządzania musi być niesamowita, a co dopiero jedzenie. Jako zapalona kucharka w tworzeniu nowych smakołyków na pewno przy najbliższej wolnej sobocie – spróbuję :) Mój mąż nie lubi się bawić jedzeniem, ale może taka inżynierska forma przypadnie mu do gustu – spróbuję :) No i jeszcze dzidzi jakiś warzywny smakołyk jakby się udało zrobić to byłoby..pysznie :) Nasze romantyczne wieczory niestety też nie należą do częstych, ale jak już się uda…to tak tradycyjnie jest winko, jakieś słodkości (bo oboje jesteśmy… Czytaj więcej »

Magda Kupis
10 lat temu

ja raz w życiu spróbowałam sushi zrobione przez kolegę. spróbowałam, bo wszyscy się zajadali. Mieli ze mnie niezły ubaw, bo nie wiedziałam jak się tego kulturalnie pozbyć z ust, a przez gardło nie chciało przejść :) Romantycznych wieczorów u nas jak na lekarstwo- proza życia chciałoby się powiedzieć… Ale jak już się zdarzą to często jest jakieś wino, a co do jedzenia to różnie: czasem ja coś zrobię, czasem zamawiamy, ale najlepiej jest jak robimy coś razem. Najlepiej zapamiętałam pierogi z farszem z piersi z kurczaka, żółtym serem i szpinakiem. To były nasze pierwsze wspólne pierogi, które skończyliśmy przed północą,… Czytaj więcej »

Bombel
Bombel
10 lat temu

Noo „siusi” to ja jeszcze nie jadłam,bo tak jak pisze autorka -kojarzyło mi się ono z surową rybą ;) :P Teraz wiem że to coś innego :) I muszę przyznać że bardzo mnie to zainspirowało… :D

Magda Kupis
10 lat temu
Reply to  Bombel

ja niestety ryz lubię tylko w pomidorówce ;) chyba, że jest jakiś zamiennik jak za rybę hihi

Barbara Heppa-Chudy
10 lat temu
Reply to  Magda Kupis

Magda no niestety (albo stety) ryż to podstawa w sushi ;)
Ale… za to jest zupełnie inny od tradycyjnego – jest nieco bardziej okrągły, a po ugotowaniu ziarenka „kleją się do siebie, zachowując swój kształt, no i jeszcze jest specjalnie płukany, gotowany i jeszcze zakwaszony zalewą składającą się z octu ryżowego i cukru. W rezultacie smakuje zupełnie inaczej niż nasz.

Bombel
Bombel
10 lat temu
Reply to  Magda Kupis

A ja właśnie ryż bardzo lubię :) Na obiad mogłabym jeść niemalże codziennie ryż z warzywami :)

Aldona Seemann-Gnida
10 lat temu

Cały dzisiejszy dzień myślę o tym ROMANTYZMIE…jak to u nas wygląda… Cóż, podpisać się mogę pod słowami Magdy „Romantycznych wieczorów u nas jak na lekarstwo”. Dwójka maleństw, praca zmianowa, zabieganie robi swoje- wieczorem padamy jak muchy i niestety gdzieś w tym wszystkim zapominamy o sobie, o swoich potrzebach…a przecież to jest szalenie potrzebne! Czasem jednak zdarzy się nam mieć ROMANTYCZNY wieczór. Jest to wtedy bardzo spontaniczne i z niespodzianką dla drugiej osoby. Zazwyczaj jest to wino, świece, wspólna kąpiel, która działa niesamowicie relaksująco, odprężająco ale i też pobudzająco :) Niestety chwilowo nie możemy sobie pozwolić na ROMANTYZM poza domem…a szkoda…bardzo… Czytaj więcej »

Marta
Marta
10 lat temu

Swietny tekst :), a u nas dzisiaj bedzie romantycnzy wieczor, synek zostaje pod opieka cioteczke, a maz zabiera mnie i brzuszek ;) na romantycnzy wieczor, bedzie w pubie znajomych gral na gitarze, a potem romantyczna kolacja i obowiazkowo pojdziemy na pudding bananowy… ja trafilam na wyjatkowego romantyka, wiec romantyczne wieczory to u nas czesto :)

Natalia Smykowska
10 lat temu

Artykuł zachęcił mnie do zagłębienia się w tę tajemną sztukę japońską…i o dziwo, nie będąc zwolennikiem jakichkolwiek morskopodobnych specjałów, mam ochotę spróbować! Ale na początek w formie wizyty w sushi-barze, co łatwe nie będzie, ponieważ w naszym miasteczku o takim miejscu można pomarzyć, a do najbliższego i tak daleko… Co do romantyzmu…od ok. 7 miesięcy nie wiem co to jest! Nie mamy na to czasu, ochoty, a przede wszystkim sposobności… Maluch jest na pierwszym miejscu i nie pozostawia nam sił na romantyczność. Czas to zmienić! Ale jak znajdziemy ten czas :)

Karolinamagda
Karolinamagda
10 lat temu

Na sushi namówił mnie mój mąż, któy jest jego wielkim wielbicielem. Jadłam trzy razy i nie mogę powiedzieć żebym piała z zachwytu. Najbardziej smakowało mi do tego śliwkowe wino Choya ( nie dam głowy uciąć za pisowanię ale czytaj czoj). Romantyczne wieczory – kilka razy do roku jak na lekarstwo – niestety mąż nie jest romnatykiem:(

Barbara Heppa-Chudy
10 lat temu
Reply to  Karolinamagda

Ja też lubię to japońskie winko – a najbardziej choya silver :) Ale nie bardziej niż samo sushi ;)

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close