Rusza Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”


Koalicja instytucji publicznych i organizacji pozarządowych walczy o zdrowie małych dzieci.
Warszawa, 26 lutego 2013 r. – Wystartował Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”, poświęcony edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci do 3. roku życia. W ramach Programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów. To pierwsza taka akcja o charakterze ogólnopolskim, która zrzesza tak szeroką koalicję partnerów i kompleksowo podejmuje temat żywienia najmłodszych dzieci.

Program jest odpowiedzią na zdiagnozowany przez ekspertów w ostatnich latach problem niewłaściwego żywienia dzieci w wieku do 3 lat w Polsce. Tymczasem 1000 pierwszych dni życia jest kluczowe dla zdrowego rozwoju człowieka. W tym okresie dziecko aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się – już nigdy w ciągu życia wzrost i rozwój organizmu nie będzie tak intensywny. W tym czasie programuje się też metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również
w wieku dorosłym.

„Dieta najmłodszych dzieci jest często niewłaściwie zbilansowana. Tymczasem programowanie żywieniowe,czyli kształtowanie metabolizmu poprzez odpowiednie żywienie, ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycjęw wieku dorosłym. Innymi słowy, to, co najmłodsi jedzą i jaki jest ich stosunek do jedzenia, będzie im towarzyszyć przez całe dalsze życie. Dlatego musimy edukować rodziców oraz opiekunów i uświadamiać im ich rolę w tym procesie” – tłumaczył prof. dr hab. n. med. Piotr Socha z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia” powstał z inicjatywy Fundacji NUTRICIA i jest realizowany przez szereg instytucji partnerskich. Wśród aktualnych Partnerów znajdują się m.in. Rzecznik Praw Dziecka (Patron honorowy), Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka, Federacja Polskich Banków Żywności, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci „Zdrowe Pokolenia”, Miejski Zespół Żłobków w Łodzi, Drzewickie Centrum Wolontariatu
„Ofiarna dłoń”.

„Cieszymy się, że udało nam się zaangażować tylu istotnych partnerów w walkę o tak ważny przecież dla naswszystkich cel – zdrowie kolejnych pokoleń Polaków. W Internecie działa już platforma edukacyjna, na którejrodzice znajdą wszystkie niezbędne informacje dotyczące żywienia. Mogą też sprawdzić swoją wiedzę za pomocąquizu. Wzięło w nim udział już ponad 1000 osób. Okazuje się, że tylko co 7. osoba odpowiedziała na wszystkie pytania poprawnie.Najwięcej wątpliwości wzbudziło pytanie dotyczące soków owocowych
i warzywnych, aż 40%respondentów odpowiedziało błędnie – rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że dzieci nie mogą ich spożywać w dowolnych ilościach. To pokazuje, jak wiele jeszcze przed nami do zrobienia” – mówiła Marta Szulc z Fundacji NUTRICIA, inicjatora Programu.

Formuła Programu uwzględnia specyficzne obszary specjalizacji wszystkich Partnerów. Poszczególne instytucje będą prowadziły warsztaty edukacyjne i szkolenia dla rodziców, będą też dystrybuować materiały edukacyjne w różnej formie.

Centrum Zdrowia Dziecka planuje realizację spotkań szkoleniowych w 10 Klinikach zajmujących się leczeniem różnych schorzeń, w tym także dietozależnych. „Ponieważ rodzice spędzają w Centrum Zdrowia Dziecka bardzo dużo czasu, a niektórzy przebywają w nim miesiącami, to właśnie mury CZD będą miejscem tych spotkań. Będziemy rodziców edukować, ale również stwarzać im okazję do kontaktu z ekspertami. Będzie to również możliwość wymiany opinii na tematy związane z żywieniem dzieci. W tym kontekście planujemy także spotkania otwarte dla mieszkańców Gminy Wawer, położonej niedaleko Instytutu, które również będą poświęcone tematyce 1000 pierwszych dni w żywieniu dzieci” – wyjaśnia Joanna Komolka, rzecznik prasowy Centrum Zdrowia Dziecka.

Federacja Polskich Banków Żywności będzie prowadzić działania edukacyjne w regionach.

„Właśnie rozstrzygnęliśmy konkurs grantowy dla Banków Żywności. Nagrodziliśmy dwa projekty, które mająna celu edukację rodziców, co ważne, także tych z mniejszych miejscowości. Zdrowe i spokojne dzieciństwonajmłodszych, zwłaszcza tych najuboższych, jest jedną z najważniejszych trosk Banków Żywności. Konkurs ‘1000 Pierwszych dni dla zdrowia’ daje Bankom Żywności możliwość wzbogacenia pomocy żywnościowej
o edukację na temat odpowiedniego odżywiania” – komentuje Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Projekty szkoleniowe ruszą już na wiosnę i realizowane będą przez Bank Żywności
w Olsztynie oraz Bank Żywności im. Marka Edelmana w Łodzi.

Pierwsze działania edukacyjne w ramach Programu „1000 Pierwszych dni dla zdrowia” ruszają w marcu br.

Więcej informacji o Programie można znaleźć pod adresem: www.1000dni.pl.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Rodzinna niedziela z literaturą w Concordia Design (2-3.03.2013)


Concordia Design zaprasza 3 marca na rodzinne warsztaty z Wydawnictwem Zakamarki. Spotkanie zorganizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarek i Pisarzy. W Zakamarkowym Atelier Literackim każde dziecko będzie mogło poczuć się  jak prawdziwy literat,  tworząc własne okładki książek i fotografować się z dziełami plastyczno-literackimi w pisarskiej scenerii. Dzień wcześniej, w sobotę zapraszamy na kreatywne warsztaty dla dzieci. Dla 2 i 3 latków polecamy zajęcia z cyklu Hop Chrupek, dla starszych dzieci warsztaty Tropem Typografii.

HOP CHRUPEK: ROZBRYKANE PALUSZKI- MALUSZKI, warsztaty dla dzieci

Termin: 2.03.2013, godz. 10.30 – 11.30

Wiek dzieci: 2-3lata, rocznik 2009-2010

Miejsce: Concordia Design, sala Congresia 3

Cena: 40zł (dziecku towarzyszy jeden opiekun)

 

Zapraszamy Milusińskich na cykl przygód z kolorową karuzelą wyobraźni. Będzie nam towarzyszyć rytuał powitalnej i pożegnalnej piosenki, małe formy teatralne, plastyka, muzyka, śpiew, ruch i zabawy paluszkow. To okazja zabawy zorganizowanej, w której dziecko angażuje wszystkie swoje zmysły w poznaniu najbliższego otoczenia. To czas na twórcze-radosne odkrywanie tego co drzemie w dziecku.

Prowadząca:

Marlena Grzelak– dyplomowany pedagog , animator społeczno-kulturalny ze specjalizacją teatralną i trener. Na co dzień pracuje jako nauczyciel wychowania w przedszkolu oraz animator  zabaw kreatywnych i działań artystycznych dla dzieci.

TROPEM TYPO-grafii, warsztaty dla dzieci

Termin: 2.03.2013, godz. 11:00 – 13.00

Wiek dzieci: 10 – 13 lat

Miejsce: Concordia Design, sala Congresia 4

Cena: 29 zł

 

Jak różne mogą być litery, jak zmieniały się na przestrzeni wieków… czy są aż tak potrzebne? Gdzie ich używamy i w jaki sposób? Co jeszcze można z nich ułożyć oprócz słowa? Poszukamy TYPO-zwierza, TYPO-domu, albo TYPO-znaku. Jeden z tych elementów wykorzystamy w dalszej części warsztatu jako nadruk na naszej osobistej TYPO-torbie.

Prowadząca:

Maja Piskorska – grafik,absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, oraz Arteterapii na Wydziale nauk Pedagogicznych w DSW we Wrocławiu. Prowadzi własną pracownię działań twórczych dzieci i młodzieży, zajmuje się także projektowaniem graficznym i ilustracją.

ZAKAMARKOWY DZIEŃ PISARKI I PISARZA

Termin: 3.03.2013

Godziny: 13:00 – 16:00

Miejsce: Concordia Design

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarek i Pisarzy zapraszamy do Zakamarkowego Atelier Literackiego, w którym każde dziecko będzie mogło poczuć się jak prawdziwy literat. Na warsztatach wykonamy kolaże literackie, stworzymy własne okładki książek, a na koniec sfotografujemy się z naszymi dziełami plastyczno-literackimi w pisarskiej scenerii. Udział w rodzinnej niedzieli jest jak zwykle bezpłatny.

Prowadzenie: animatorki z wydawnictwa Zakamarki.

W razie pytań prosimy o kontakt, tel. 601 534 688. Polecamy także rezerwację stolików w restauracji i spróbowanie pysznych dań z nowego menu. Tel.: 61 667 44 19

O Concordia Design – centrum innowacji, designu i kreatywności:

Jesteśmy platformą współpracy różnych środowisk twórczych – projektantów, biznesu oraz ekspertów z obszaru design & business innovation z Polski i Europy. Specjalizujemy się m.in. w prowadzeniu działalności edukacyjnej w obszarach: innowacja & kreatywność, design management, nowoczesne metody marketingowe, rozwój osobisty, HR. Jesteśmy w ścisłej czołówce instytucji wdrażających nowoczesne metodologie warsztatów w Polsce. Prowadzą je dla nas wybitni praktycy z wykorzystaniem metod interaktywnych. Prowadzimy także działalność konsultingową obejmującą innowacyjne usługi dla biznesu: badania, tworzenie strategii, projektowanie, których celem jest opracowanie i wdrożenie innowacji.

Jesteśmy inkubatorem młodych firm z różnych obszarów projektowania (np.: grafiki, komunikacji, badań, innowacyjnych produktów dla firm, doradztwa w obszarze strategii). CoOffice kumuluje w jednym miejscu potencjał sektorów kreatywnych Wielkopolski.

Jesteśmy nowoczesnym centrum wystawienniczo-konferencyjnym. Concordia Design posiada unikalne wnętrza i infrastrukturę do organizacji konferencji i szkoleń, premier produktów, eventów, wystaw. Tutaj funkcjonuje restauracja Concordia Taste.

Realizujemy innowacyjny program edukacyjny dla dzieci – Concordia Kids. To cykl warsztatów, zajęć stymulujący kreatywność, rozwijający umiejętności manualne, łączący w nowy sposób naukę z zabawą. Organizujemy warsztaty dla dzieci, rodziców oraz warsztaty rodzinne. Współpracujemy z pedagogami, psychologami, artystami i doświadczonymi animatorami, którzy kochają pracę z dziećmi. Teraz nasze warsztaty organizujemy także w innych miastach Polski.

Realizujemy projekty międzynarodowe w obszarze designu i innowacji np.:  “Design Innovation & Exchange Programme | Berlin Wielkopolska 2011-2012”- dwuletni projekt mający na celu budowanie relacji pomiędzy projektantami z Berlina i biznesem Wielkopolski. Wspomaga rozwój współpracy pomiędzy projektantami i przemysłem.

Na terenie Concordia Design działa Restauracja Concordia Taste z autorskim menu mistrza kuchni Tomasza Purola. Nowością są tematyczne kolacje degustacyjne, niedzielne spotkania rodzinne oraz koncept Designu na Wynos, gdzie można zakupić dobrze zaprojektowane przedmioty do kuchni, które wcześniej spodobały nam się podczas lunchu.

Concordia Design

ul. Zwierzyniecka 3, Poznań

www.concordiadesign.pl

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce i NBP kontynuują projekt edukacji finansowej


W czwartek 21 lutego 2013 r. w SOS Wiosce Dziecięcej w Siedlcach odbyły się pierwsze zajęcia drugiej edycji, projektu „Grosz zaoszczędzony przerabia się w miliony” dofinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego.

Celem projektu jest przygotowanie podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce do racjonalnego, odpowiedzialnego i świadomego dysponowania środkami finansowymi, jak również planowania przyszłych wydatków, funkcjonowania instytucji finansowych i usług przez nie oferowanych oraz elementarnych pojęć z zakresu gospodarki rynkowej.

Długofalowy i cykliczny program edukacji ekonomicznej, przygotowany w oparciu o specjalne scenariusze zajęć i przy pomocy wyspecjalizowanych trenerów ma za zadanie umożliwić podopiecznym Stowarzyszenia zdobycie wiedzy z zakresu zarządzania budżetem rodzinnym, własnymi wydatkami oraz nauczyć umiejętności planowania i oszczędzania.

Dzieci z trzech grup wiekowych: klas 1-3, 4-6 oraz gimnazjaliści na pierwszych zajęciach zostały wprowadzone w tematykę i cel projektu. Poznały historię pieniądza oraz funkcje banku. Aktywizujące metody prowadzenia zajęć sprawiły, że bardzo czynnie uczestniczyły w ćwiczeniach, a na  koniec  z uśmiechem  deklarowały uczestnictwo na kolejnych lekcjach” – opowiada Anna Choszcz – Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Dzieci będą miały możliwość nie tylko poprzez tradycyjną edukację, ale i zabawę zrozumieć wartość pieniądza. Przygotowane gry decyzyjne czy quizy ekonomiczne pozwolą im w ciekawej formie wykształcić nawyk oszczędzania i planowania budżetu, aby w przyszłości potrafiły zapewnić stabilność finansową sobie i swoim bliskim.

Program pilotażowy projektu „Grosz zaoszczędzony przerabia się w miliony” został przeprowadzony w 2012 roku w SOS Wiosce Dziecięcej w Kraśniku i świetlicy środowiskowej „Jutrzenka” w Lublinie. W trzecim tygodniu lutego bieżącego roku zajęcia rozpoczynają się w SOS Wioskach Dziecięcych w Siedlcach, Biłgoraju i Karlinie oraz w świetlicach środowiskowych w gminie Biłgoraj (Bukowej, Gromadzie i Woli Dereźniańskiej), gminie Skórzec (Trzcińcu, Grali), gminie Karlino (Karlinie, Karścinie, Lubiechowie i Mierzynie ) i Lublinie.

Docelowo Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce chciałoby objąć programem edukacji finansowej wszystkich swoich podopiecznych, a także zainteresować nim instytucje zajmujące się opieką zastępczą oraz placówki oświatowe.

Narodowy Bank Polski, główny partner kontynuowanej w tym roku akcji wspiera również „Wielki Test Wiedzy Ekonomicznej”, który odbędzie się 25.02.13 w TVP 1. Podopieczni SOS, którzy odbyli już zajęcia w ramach projektu „Grosz zaoszczędzony przerabia się w miliony” spróbują go rozwiązać przed telewizorami.

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce to organizacja dobroczynna, która działa na rzecz umacniania rodzin zagrożonych rozpadem oraz opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi. Wykorzystując międzynarodowe doświadczenie, z powodzeniem realizujemy swoją misję w Polsce już od prawie 29 lat.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

[Wpis konkursowy] MAMA trendy, radości i troski macierzyństwa


Wiele mam w Polsce zajmuje się prowadzeniem blogów i z roku na rok przybywa blogujących matek. Ideą konkursu jest  promowanie blogów pisanych przez mamy oraz uhonorowanie i nagrodzenie autorki najciekawszego wpisu.

Oto praca konkursowa jednej z mam blogerek.

Autorka: Mama Lena
Blog: MAMA trendy, radości i troski macierzyństwa

Jako mama

Moim zboczeniem zawodowym jest poszukiwanie definicji. Wiele z terminów, których uczyłam się na studiach polonistycznych to nazwy nazw już istniejących zabiegów, reguł i innych takich. Od ponad 10 miesięcy na mojej wokandzie jest oczywiście MACIERZYŃSTWO. Prądu pierwszych przemyśleń spisać nie zdążyłam, ale postaram się podzielić się z Wami swoją opinią na powyższy temat z mojej dzisiejszej perspektywy.

Nie do końca wiem, czy mam prawo do tego, bo w końcu czym jest moje doświadczenie, wobec życia mam, które mają dzieci zarówno starsze, jak i w większej ilości… Niemniej jednak moim pierwszym – jedynaczym – spostrzeżeniem jest porównanie macierzyństwa do bycia starszą siostrą! Tu przydałaby się opinia kobiety, która będąc już pełnoletnią, otrzymała wiadomość o nowym rodzeństwie a i obecnie sama jest matką….

Tak mi się wydaje, że dużo starsza siostra ma bardzo podobny zakres działań wobec rodzeństwa, co wobec własnego dziecka. oczywiście odpowiedzialność i konieczność w różnych zachowaniach jest inna. Siostra ma prawo odmówić, wyjść gdzieś, kiedy chce; matka nie ma takich możliwości.

Drugą cechą macierzyństwa (wedle mej mądrej głowy) jest ciągła nauka, która z czasem przekształca się jednak w przyjemność. Na początku to jest stres o niezrobienie krzywdy fizycznej. Trwający kilka tygodni nerw noworodkowy prowadzi do frustracji psychicznych w okresie, kiedy dzidziuś rozwija się intelektualnie i ruchowo. Kiedy jednak wchodzimy z nim w coraz to liczniejsze interakcje, nagle sięgamy światełka w tunelu. Zrozumienie swojej sytuacji nie wymaga już tak wielkiego wysiłku, coraz częściej staje się miłym zaskoczeniem… szukaniem ząbków w opuchniętych dziąsłach, radością z pierwszych kroczków…  To taka szkoła życia, nauka myślenia.

Jak się czuję w roli mamy? Jeśli się uda, to odpowiem na to pytanie, gdy Sonia skończy 18 lat 😉

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zagłosuj na niego! Głosować możesz klikając “Lubię to” lub “Google +” pod wpisem.

Weź udział w konkursie
Przeczytaj pozostałe prace biorące udział w konkursie

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Wpis Gościnny

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aguska
aguska
11 lat temu

link nie przekierowuje do bloga, bardzo mądry tekst:)

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close