Święta dla wielu z nas to moment na „złapanie oddechu”, spotkanie się z rodziną, wspólny obiad oraz przyjemne rozmowy. Nierzadko jednak przedświąteczna „gorączka”, natłok pracy oraz stres związany z pośpiechem przyczyniają się do skurczowego bólu brzucha. Warto zatem wiedzieć, jak szybko zwalczyć tę dolegliwość tak, aby cieszyć się obecnością bliskich.
Ból brzucha spowodowany stresem czy też złą dietą powstaje w wyniku kurczenia się mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej. Mimo że przyczyną takiego dyskomfortu mogą być pojedyncze organy (takie jak żołądek) lub nawet ich części (przewód żółciowy) ból ten zwykle jest ciężki do zlokalizowania ze względu na dużą rozległość jamy brzusznej. Powodem tego jest fakt, że narządy (poza pęcherzem, odbytnicą i nerkami) wysyłają sygnał o bólu do tego samego miejsca w mózgu.
Dyskomfort w okolicy brzucha może mieć również charakter kolki. Oznacza to, że jest nagły, intensywny i występuje w odstępach od kilku do kilkunastu minut.
Świąteczne problemy
Okres świąteczny to czas, kiedy przygotowujemy się do spotkań z rodziną. Bardzo często przedświątecznej organizacji towarzyszą stres i pośpiech. Zamiast potem w spokoju odpoczywać w świątecznym nastroju, denerwujemy się, co w konsekwencji wpływa na nasze zdrowie. Rezultatem może być skurczowy ból brzucha, który w następstwie może prowadzić również do innych dolegliwości.
Spotkaniom w gronie najbliższych towarzyszą zwykle obfite posiłki i alkohol. Niestety często zapominamy o konsekwencjach takiej diety. Przejedzenie, spożywanie potraw ciężkostrawnych oraz duża ilość alkoholu powodują uczucie dyskomfortu w okolicy jamy brzusznej. Nieodpowiednia dieta oraz brak ruchu mogą wywołać skurczowy ból brzucha. Mogą również prowadzić do zaparć.
Aby uniknąć bólów brzucha i cieszyć się radością świąt należy pamiętać o:
– spożywaniu dużej ilości wody;
– spacerach, które pozytywnie wpłyną na metabolizm, pomocny do wchłonięcia i spożytkowania świątecznych pyszności;
– jedzeniu owoców – bogatego źródła błonnika;
– ograniczeniu w jadłospisie potraw ciężkostrawnych.
Dlaczego warto stosować Buscopan?
Dobrym rozwiązaniem w tego typu dolegliwościach jest Buscopan – lek rozkurczowy, który trafia w źródło bólu, szybko go łagodząc. W odróżnieniu od leków przeciwbólowych, które tylko maskują ból – Buscopan działa rozkurczowo, eliminując przyczynę bólu. Buscopan to lek wysoce skuteczny[1] oraz precyzyjny w działaniu[2];[3] – dociera dokładnie w miejsce występującego skurczu. Dodatkowo jest wysoce bezpieczny, co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Buscopan® działa m.in. w obrębie przewodu pokarmowego, nie przenikając przez barierę krew– mózg. W odróżnieniu od leków przeciwbólowych, które maskują ból, Buscopan działa na przyczynę bólu: silny skurcz mięśni. Działa tylko tam, gdzie jest potrzebny, przynosząc ulgę w bólu i dolegliwościach związanych z kolką jelitową.
Na rynku dostępne są trzy wielkości opakowania: Buscopan® 10 mg 10 tabletek, 20 tabletek (NOWOŚĆ!) oraz podwójna dawka w postaci Buscopanu® Forte 20 mg 10 tabletek.
Buscopan® Forte działa już od 30 min[4] i co jest istotne z punktu widzenia pacjenta – jest dostępny bez recepty.
Dodatkowe informacje na: www.buscopan.pl, www.nabolbrzucha.pl
Skrócona informacja o leku Buscopan
Buscopan® (Hyoscini butylbromidum), 10 mg, tabletki powlekane.
Wskazania do stosowania: Stany skurczowe przewodu pokarmowego, stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych, stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego. Przeciwwskazania: BUSCOPAN jest przeciwwskazany: u pacjentów, u których stwierdzono nadwrażliwość na butylobromek hioscyny lub na którykolwiek inny składnik produktu; u pacjentów z nużliwością mięśni (myasthenia gravis); u pacjentów z patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej, sacharozy. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Niemcy. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: R/3618, wydane przez MZ.
Skrócona informacja o leku Buscopan Forte
Buscopan® Forte (Hyoscini butylbromidum), 20 mg, tabletki powlekane.
Wskazania do stosowania: Stany skurczowe przewodu pokarmowego, stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych, stany skurczowe dróg moczowo-płciowych. Przeciwwskazania: Buscopan®Forte jest przeciwwskazany u pacjentów z nużliwością mięśni (myasthenia gravis) i patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon). Nie powinien być również stosowany, jeżeli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na butylobromek hioscyny lub na którykolwiek ze składników produktu leczniczego. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją niektórych substancji pomocniczych nie powinni stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Niemcy. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 18710, wydane przez URPLWMiPB.
BUSC/26/10/12
Buscopan Forte, (Hyoscini butylbromidum), 20 mg, tabletki powlekane. Cena sugerowana – 17,82 PLN
Buscopan®, Hyoscini butylbromidum, tabletki powlekane (10 sztuk), 10 mg. Cena sugerowana – 12,24 PLN
Buscopan®, Hyoscini butylbromidum, tabletki powlekane (20 sztuk), 10 mg. Cena sugerowana – 18,00 PLN
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
[1] Z. Ge, Y. Yuan, S. Zhang et al.: Efficacy and tolerability of two oral hyoscine butylbromide formulations in Chinese patients with recurrent episodes of self-reported gastric or intestinal spasm-like pain. Int J Clin Pharmacol Ther. 2011; 49(3): 198-205;
[2] Janiec W., Krupińska J. (red.): Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmacji. PZWL Warszawa 2004;
[3] Kostowski W., Herman Z.: Farmakologia – podstawy farmakoterapii. PZWL Warszawa 2004.
[4] Międzynarodowy Dziennik Farmakologii Klinicznej i Terapii, VOL 49-No. 3/2011(198-205); Skuteczność i tolerancja dwóch doustnych dawek butylobromku hioscyny u chińskich pacjentów z nawracającymi epizodami samodzielnie zgłaszanych skurczy żołądka lub jelit. Z. Ge1, Y. Yuan2, S. Zhang3, X. Hou4, J. Wang5, J. Cai6, R. Shi7, Y. Li8, B. Wang9, F. Ji10, E. Richter11 and E. Schaefer11ą
Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.