Uroda 21 listopada 2012

Światowy Dzień Toalety

Jak często myślicie o rzeczach oczywistych? Zastanawiacie się jakbyście żyli nie mając tego, co w każdym domu jest podstawowym wyposażeniem? Bez telewizora na przykład, albo pralki? A bez kuchenki gazowej bądź elektrycznej? Bez telewizora da się, bez pralki od biedy też, można pranie ręczne uczynić swoim hobby. Gorzej z kuchenką, no ale pozostają restauracje i bary, jakoś by to było.

Pójdźmy więc krok dalej. Wyobrażacie sobie życie bez toalety? Żeby nie było nieporozumień, nie mówię o toaletach wieczorowych, ani tzw. porannej lub wieczornej toalecie. Mówię o pomieszczeniu, do którego, elegancko rzecz ujmując, król piechotą chodzi. Co Wam wyobraźnia podpowiada, jak wyglądałoby takie życie? Dobrze już dobrze, nie znęcam się, nie musicie myśleć, powiem Wam do czego prowadzi brak toalety.

1 miliard ludzi na świecie zaspokaja swoje potrzeby fizjologiczne na wolnym powietrzu. Nie od czasu do czasu, ale codziennie! Kilka razy dziennie! Nie muszę Wam chyba robić wykładu o skutkach braku higieny? Wystarczy jak powiem, że efektem takiego stanu rzeczy jest szereg chorób, których objawem  najczęściej jest biegunka. Brzmi niewinnie? Każdego dnia 3000 dzieci na świecie umiera z powodu biegunki. Mówiąc jeszcze bardziej obrazowo, co 15 sekund umiera jedno dziecko! Mowa tu o dzieciach poniżej piątego roku życia.

Nie wiem jak Was, mnie te dane przeraziły. Wydawałoby się, że toaleta jest tak potrzebna, wręcz niezbędna, że po prostu ma ją każdy. Niestety nie. O ile w krajach rozwiniętych z ulepszonych urządzeń sanitarnych, czyli po prostu toalet ze spłuczką, korzysta 99% ludności to w krajach rozwijających się zaledwie 55%.

Hasło „Światowy Dzień Toalety” brzmi zabawnie, przynajmniej w moich uszach, ale za tym hasłem kryje się bardzo poważny problem i bardzo poważne działania.

Światowy Dzień Toalety obchodzimy co roku 19 listopada, został on ustanowiony przez Światową Organizację Toaletową (WTO). Celem tych obchodów jest nagłośnienie kryzysu sanitarnego na świecie, kryzysu wskutek którego śmierć zbiera tak ogromne żniwo szczególnie wśród dzieci. Temat wydaje się być błahy, może dla niektórych zabawny, tymczasem mówimy o codziennych dramatach ogromnej rzeszy ludzi.

W tym roku w ramach obchodów Światowego Dnia Toalety w parku Potters Fields przy Tower Bridge w Londynie stanął pomnik „Publiczna Toaleta” ufundowany przez Domestos i WTO. Wysoki na cztery i pół metra przedstawia kucającą postać, która na wysokości twarzy ma ekran multimedialny. Na ekranie wyświetlane są zdjęcia i filmiki osób, które wspierają akcję.

Poczuliście się na tyle zainteresowani, że chcecie więcej danych? Zajrzyjcie na strony www.publicznatoaleta.pl oraz http://www.facebook.com/Splucz.Kryzys.Sanitarny

Dowiecie się tam więcej o tym niby drobnym, a jednak ogromnym światowym problemie.

Zastanawiacie się po co to wszystko? Tym, którzy wiedzą, że życie jest najcenniejszym dobrem na świecie nic więcej dodawać nie trzeba.
Dla innych trochę ekonomii: gdyby każdy człowiek na świecie miał dostęp do toalety ze spłuczką można by zaoszczędzić 15 miliardów dolarów rocznie. Tylko zaoszczędzić. A zysk? 170 miliardów dolarów rocznie! Tyle można zyskać inwestując w poprawę warunków sanitarnych i dostęp do czystej wody na świecie. Dla obu tych powodów warto, prawda?
Osobiście wybieram pierwszy.

Powiedzcie o tym wszystkim swoim znajomym, którzy jeszcze nie wiedzą na czym polega Światowy Dzień Toalety, warto o tym mówić, warto ten temat nagłaśniać, powiedzmy stop brakowi podstawowych urządzeń sanitarnych. Powiedzmy stop umieraniu z powodu braku higieny, zwłaszcza stop umieraniu dzieci!

Źródło zdjęcia: Flickr

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MirellaAnia StanczakBombel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bombel
Gość
Bombel

Nie do pomyślenia, że w XXIw. można nie mieć toalety!
Sprawa jest faktycznie na tyle (z pozoru) błaha, że prawdopodobnie 99% społeczeństwa w ogóle się nad tym nie zastanawia..
Dobrze, że jest taki dzień, jeden w roku, który może zwrócić na ten „problem” uwagę.
Swoją drogą, nawet nie wiedziałam, że jest taki dzień…. – dzięki Mirella! ;)

Mirella
Gość
Mirella

Zawsze do usług :)) I nie jest tak źle, w Polsce „zaledwie” 71% społeczeństwa nie wie o tym problemie…

Ania Stanczak
Gość

to jest takie straszne :( i przykre….

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close