Na zakupach 8 stycznia 2015

Tabletki po stosunku dostępne bez recepty?

Media donoszą, że wczoraj, czyli 7 stycznia 2015 roku, Komisja Europejska podjęła decyzję o zezwoleniu na sprzedaż bez recepty środka ellaOne, nazywanego pigułką „dzień po”. Komisja Europejska wydając zezwolenie opierała się na opinii Europejskiej Komisji Leków, która uznała te pigułki za bezpieczne i skuteczne, a co za tym idzie nie wymagające recepty.

Czy oznacza to, że od jutra w polskich aptekach będzie można kupić pigułki te bez recepty? Nie, ponieważ zezwolenie Komisji Europejskiej nie jest dyrektywą, więc zezwolenie nie obliguje państw członkowskich do wprowadzenia go w życie. Jak informuje Enrico Brivio, rzecznik komisarza UE do spraw zdrowia: Jeżeli jednak jakiś rząd chce utrzymać sprzedaż na recepty, to może to zrobić.

Decyzja Komisji Europejskiej, chociaż wydaje się nowatorska, tak naprawdę nie przynosi dużych zmian. W większości państw członkowskich UE (głównie w tak zwanej starej Unii) już od dawna można kupić bez recepty środki „dzień po” z substancją czynną levonorgestrel. Wczorajsza decyzja jedynie dopuszcza do obrotu bez recepty kolejny środek służący do tego samego celu.

Można dyskutować na ile ta decyzja jest słuszna. Z jednej strony, jeśli kobieta chce zastosować antykoncepcję awaryjną to w taki, czy inny sposób tabletkę zdobędzie, nawet w Polsce gdzie wydawane są tylko na receptę. Z drugiej strony błędem jest uważanie, iż pigułki „dzień po” nie powodują żadnych skutków ubocznych. Mimo iż ulotka jednego z dostępnych w Polsce środków wspomina jedynie o mało groźnych objawach typu opóźnienie miesiączki, osłabienie, plamienie, krwawienie, nudności i wymioty, to na tej samej ulotce jest wypisana długa lista chorób i leków, które absolutnie wykluczają zażycie środka wczesnoporonnego. A dostępność takiego środka bez recepty zapewne poskutkuje tym, że kobiety będą sięgały po niego zbyt często i nieodpowiedzialnie.

Co myślę o aborcji już jakiś czas temu napisałam. Według mnie taka pigułka to tabletka wczesnoporonna i nie jest niczym innym jak wczesną aborcją, gdyż blokuje możliwość zagnieżdżenia się w macicy zarodka. To jednak co innego niż niedopuszczenie do zapłodnienia poprzez stosowanie klasycznej antykoncepcji. W moim pojęciu absolutnie nie można mówić o pigułce „dzień po” jako jednym ze środków antykoncepcyjnych. Aborcja zawsze pozostanie aborcją bez względu na to, w którym dniu ciąży zostanie wykonana.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Angelika Jackowska
6 lat temu

i dobrze- będzie mniej aborcji

Anna Stefanek
6 lat temu

tabletki dzień po, czy 72h po nie są tabletkami wczesnoporonnymi!!!!
żebyśmy mówiły o poronieniu musi najpierw być ciąża.
Żeby była ciąża najpierw musi dojść do zapłodnienia – około 3 dni po stosunku, a później do implantacji – około 10 dni po stosunku….

Marlena S.
Marlena S.
6 lat temu
Reply to  Anna Stefanek

to nie jest tabletka wczesnoporonna!!!! Ludzie obudźcie sie! Narzekacie ze inne kraje sa tak wysokorozwinięte podczas gdy Polska zostaje głęboko w tyle a sami tworzycie taka politykę. Tabletka po dostępna jest bez recepty w bardzo wielu krajach, a Polska dalej stoi w miejsu i robimproblem tam gdzie go nie ma.

Małgorzata Anna
6 lat temu

Dobrze by było…
W końcu mamy XXI w i nie żyjemy w buszu…

Zuza Durjasz
6 lat temu

Bardzo dobrze.

Katarzyna Maryjosz
6 lat temu

Mniej matek nastolatek i niedojrzałych ojców

Kasia Miś
6 lat temu

Uwazam ze powinny byc dostepne, lepsze to niz niechciana ciaza czy porzucanie dzieci

Ania Srokosz
6 lat temu

Oczom nie wierze…

Na zakupach 7 stycznia 2015

Tysiąc złotych co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecka

Premier Ewa Kopacz poinformowała dziś, że do konsultacji społecznych (które będą trwały 30 dni) skierowane zostały dwa projekty ustaw związanych z polityką prorodzinną: dotyczący zasady „złotówka za złotówkę” i świadczenia rodzicielskiego.

  • Obecnie, gdy rodzina przekracza próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem), traci prawo do świadczeń rodzinnych.

Projekt: Rodzice, którzy przekroczą próg dochodowy nie stracą pomocy finansowej państwa

Ustawa wprowadzająca zasadę „złotówka za złotówkę” będzie tyczyć rodzin, których dochody nieznacznie przekroczą wysokość kryterium dochodowego uprawniającego ich do świadczeń rodzinnych. Zmiana spowoduje, że rodzice przekraczający – np. o złotówkę – próg dochodowy, nie stracą całego świadczenia, a zostanie ono tylko pomniejszone o tę kwotę, o którą przekroczyli próg dochodowy. Nowe rozwiązanie zostanie wprowadzone 1 stycznia 2016 r.

  • Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego mają pracujący i ubezpieczeni rodzice (w trakcie urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego), osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu oraz zatrudnione na umowę zlecenie (w przypadku, gdy od umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe).

Projekt: Tysiąc złotych co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecka

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że od 1 stycznia 2016 r. rodzice będą otrzymywać świadczenie rodzicielskie. Jego wysokość będzie wynosiła 1 tys. zł miesięcznieprzez pierwszy rok życia dziecka. Świadczenie to będzie dotyczyło wszystkich rodziców: bezrobotnych, studentów, rolników oraz pracujących na umowach cywilno – prawnych i będzie przysługiwać niezależnie od dochodów.

Subscribe
Powiadom o
guest
39 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aga Piech
6 lat temu

Teraz jak już dzieci odchowałam ;)

Aga Piech
6 lat temu

Ale niech mamy /przyszłe mamy rodzą i korzystają :D

Beata Magdalena G
6 lat temu

Ja mam na sierpień termin więc jest szansa że mnie obejmie. Dla mnie super!

Monika Górny
6 lat temu

Ale na sierpien 2015, zmiany od poczatku 2016 wiec bez szans

Beata Magdalena G
6 lat temu

Ponoć te mamy które urodza w 2015 będą dostawać od 2016 więc jeszcze przez pół roku.

Beata Magdalena G
6 lat temu

Monika Górny Nowy zasiłek ma również przysługiwać osobom, którzy zostaną rodzicami jeszcze w 2015 r. Mogliby oni pobierać pieniądze od 1 stycznia 2016 r. do momentu ukończenia przez dziecko 52 tygodnia życia.

Iśka
Iśka
6 lat temu

Dlaczego ja mam płacić (z moich podatków) na cudze dzieci?

Ewa
Ewa
6 lat temu
Reply to  Iśka

Żeby ktoś mógł pracować na twoją emeryturę.. ?!?

Ewa
Ewa
6 lat temu
Reply to  Ewa

Albo nawet nie tyle – mógł, co – miał… kto pracować..

Beata
Beata
6 lat temu
Reply to  Ewa

Niech przestaną mi co miesiąc 1000zł zabierać i do tego jeszcze podatki, to sama sobie na emeryturę odłożę. I to bez łaski, nikt nie będzie mi mówił kiedy na nią przejść i ile mi dadzą.

Katarzyna Świerczyńska

Krok w dobrą stronę, ale w tym tempie to moze moje prawnuki dożyją czasów kiedy rodzicielstwo nie bedzie powodowało znacznego pogorszenia sytuacji finansowej rodziny…

Maria Lis
6 lat temu

Utopia. A skąd się niby te pieniądze wezmą? Pan płaci, pani płaci…

Czas Mamy
6 lat temu
Reply to  Maria Lis

Z naszych podatków…

Monika Poniewierska-Czupryniak

Ehh czy to tylko nie przyniesie więcej szkody niż pożytku i nie znajdzie się sporo takich dla których urodzenie dziecka nie będzie formą zarobienia na zaspokojenie nałogu :(

Patrycja
Patrycja
6 lat temu

zgadzam sie dla wikszosci dziecko to bedzie kolejne zaronienie pieniedzy tylko tyle samo dziecko nie bedzie sie liczyc

Kamila Lasek
6 lat temu

No ok ale jeśli rodzinne na dziecko do 7lat wynosi ok 50 zł a próg przekrocze o 10zl to jeszcze z tych marnych 50 zł mi zabiorą a papierów i jeżdżenia i załatwiania tyle że masakra :-( gdyby to bylo 200zl na dziecko to jest sie o co bić ale kosmiczne progi dochodowe za 50zl? I jak tu ma być donrze?

Martyna
Martyna
6 lat temu
Reply to  Kamila Lasek

77 zł wynosi teraz zasilek

Emilia Marć-Baniel
6 lat temu
Reply to  Kamila Lasek

Rodzinne na dziecko do 4 lat to kwota 77 zł…a od 5 roku życia to „CAŁE” ;-) 106 zł i.

Agnieszka Cisoń
6 lat temu

Kto bogatemu zabroni

Małgorzata Piętka
6 lat temu

Parodia! Wtedy gdy dziecko najmniej kosztuje dają tysiąc a potem jak czas szkoły to 50 zl? Patologie tylko powiększa i ilość biednych dzieci w domach dziecka:/:/

Anna Pasikowska
6 lat temu

Ale będzie wysyp patologii… Darmowy tysiaczek co miesiąc do przepicia…

Małgorzata Anna
6 lat temu

Jak od 7.lat w domu z dziećmi siedzę i w końcu od września tego roku do pracy iść mam,jak mi najmłodsze do przedszkola pójdzie, to teraz takie niusy…

Ania Kaliszewska
6 lat temu

A co z resztą lat?????

Aneta Wagner
6 lat temu

kur… jak Wam nie chcą nic dawać na dzieci to lamentujecie, że Polska głupia i nie wspiera rodzin, jak chcą dać to też Wam źle bo już od razu widzicie „patologie”… No kur… tak to tylko Polacy mogą na prawdę!!! Śmieszne jesteście niektóre mamuśki naprawdę!!!

Magdalena Maniewska
6 lat temu

Nie mozemy zakladac, ze wiekszosc matek to nalogowe pijaczki!?!! Bez przesady… Napewno wiekszosci te pieniadze pomoga sie utrzymac…

Dorota Michalak
6 lat temu

Przynajmniej bedzie mial kto pracowac na nasze emarytury jak sie dzieci teraz urodzi

Małgorzata Anna
6 lat temu

A ile sama masz dzieci?

Dorota Michalak
6 lat temu

Dwoje i gdyby nie warunki mieszkaniowe mialabym duzo wiecej

Emilia Marć-Baniel
6 lat temu

Ja uważam że takie świadczenia powinny być,ale na starsze dzieci,ponieważ utrzymanie dzieci uczących się to są ogromne koszty,zwłaszcza jak ma się więcej niż jedno dziecko.

Barbara Erfurt-Proszowska

Ciekawe gadać można dużo gorzej już ten krok zrobić i dać tylko sorki zaś patologie dostana?Bo oni zawsze mają pomoc dostaja zapomogi i w jeden dzień kasa juz przepita inni to już dzieci nie maja?….

Paulina Lisiecka
6 lat temu

Nie to że żałuje komuś kasy, ale to że chcą dać kasę pracującym na um.o prace zlecenie i tym co odprowadzają składki to ok ale to że bezrobotnym to już nie rozumiem,przecież ta kasa będzie szła z naszych podatków. Niestety śmiem twierdzić że większość potraktuje to jako dochód, a po roku do opieki społecznej bo pieniędzy już nie będzie i nie będzie z czego żyć.Wydaje mi się że każda odpowiedzialna przyszła mama zanim zajdzie w ciąże myśli o przyszłości dziecka i rodziny wcześniej a nie decyduje się na dziecko bo państwo da tysiączka przez rok.

Mikołaj Lis
6 lat temu

Chyba wybory się zbliżają…

Ilona Kowalczyk
6 lat temu

Typowa mentalność Polaków. Nie dają – źle. Chcą dać – jeszcze gorzej. . Nie pojmuje!!!

Małgorzata Anna
6 lat temu

Chcą dać a dają to w PL dwie różne rzeczy

Ilona Kowalczyk
6 lat temu

Ale wystarczy ze jest projekt i juz w du.. źle

Luiza Paulina Kałuska

Jesteście z tego zadowoleni? Bo ja nie. Powinniśmy tyle zarabiać aby starczało nam na wszystko co jest potrzebne, abyśmy mieli oszczędności a nie kredyty do spłącenia. Wówczas te 1000 zł nie miałoby żadnego znaczenia. I nad tym trzeba pracowac a nie dać sobie mydlić oczy

Elzbieta Nieradko
6 lat temu

Zdecydowanie popieram to co P. napisała. Typowe mydlenie oczu przed wyborami. Ale żeby mydlić oczy jałmużną, to już szczyt wszystkiego.

Beata Magdalena G
6 lat temu

Nowy zasiłek ma również przysługiwać osobom, którzy zostaną rodzicami jeszcze w 2015 r. Mogliby oni pobierać pieniądze od 1 stycznia 2016 r. do momentu ukończenia przez dziecko 52 tygodnia życia.
http://finanse.wp.pl/martykul.html?wid=17156884&kat=1013819&ticaid=114213

mnie to cieszy :)

Emocje 7 stycznia 2015

Powody do narzekania

Polacy kochają narzekać! To zdecydowanie wraz ze skokami narciarskimi i piłką nożną, nasz ulubiony sport narodowy. Jesteśmy w nim przodownikami, bo ponoć – nie wiem, nie sprawdzałam tego – inne narodowości nie szukają dziury w całym. Ale chyba taka nasza uroda, że na pytanie “co słychać?” pada sakramentalne ”a dzięki, mogłoby być lepiej”. Mamy nawet swoje ulubione tematy do narzekania, które nigdy nas nie zawodzą.

Temat pierwszy – polityka.

“Co tam Panie w polityce?” No jak to co? Złodzieje sami, banda oszustów i naciągaczy. Nieroby co pierdzą w stołki za pieniądze podatników. Opcja lewa – komuchy, opcja prawa – faszyści. Centrum – to my mamy jakieś centrum? Kto by nie rządził i tak będzie źle, większość z nas wie, co należy naprawić w państwie, ale nikt nie wie jak. A nawet jak ci co wiedzą biorą się za robotę to i tak jest do dupy, bo jak się w międzyczasie nie nakradną, to spartaczą. Ot co, osąd powtarzany z lubością przed osiedlowych “specjalistów”przy wódeczce. Najpiękniejsze jest to, że na wybory taki Imć nie pójdzie, ale później większości dzieje się źle i niedobrze. Zmiany im się marzą bo rządzą ci “co nie powinni”, a  jak idzie co do czego, frekwencja ledwie powyżej 30%.

Temat drugi – pogoda.

Uwielbiamy to!
“Panie, kiedyś to były zimy, nie to co teraz”. Ale jak mróz ściska, to na przystankach papieros przy papierosie z hasłem “Boże, jaki ziąb”!  A jak dla odmiany lato, to albo do kitu bo słońce praży i nie można wysiedzieć. Albo w drugą stronę, ciągle pada, a jak przestaje to też do kitu bo znowu słońce. No nie dogodzisz. Aż chciałoby się zacytować marudzie, klasyka “sorry, taki mamy klimat”.

Temat trzeci – zdrowie.

Temat idealny na rozpoczęcie rozmowy z dawno niewidzianą osobą, gdy nie bardzo wiadomo co zagaić. “Jak tam zdrówko?” O tak, reakcja na troskę natychmiastowa – łamanie w kościach, ból krzyża, głowy, opcjonalnie wątroby. I to wszystko wiemy od doktora Google. Sami się diagnozujemy i sami się leczymy, bo przecież kolejki w NFZ i wizyta u specjalisty są jeszcze gorsze od hipohondrycznej zarazy drążącej nasze ciała i umysły. Boli, swędzi, piecze to marudzimy na potęgę. A jaki czasem zawód na twarzy się maluje, gdy lekarska diagnoza brzmi “zdrowy”. Przecież coś tam zawsze musi być. Lubimy taki klimacik, można liczyć na współczucie, ewentualnie licytację, co kto ma gorzej, lub ile garści leków połyka do śniadanka, obiadku czy kolacji. Przynajmniej dzięki temu przemysł farmaceutyczny ma się u nas całkiem dobrze.

Temat czwarty – gospodarka i finanse państwa.

Często łączony z tematem polityki. Najczęściej przy popijawie, sztab “specjalistów” rozpoczyna bitwę na wymienianie jednym tchem co już padło w naszym kraju, a co dopiero padnie lub zostanie sprywatyzowane i następnie padnie. Wzrost gospodarczy, giełda, eksport, import- za mały /za duży/ /w złym kierunku. Zarobki niegodne, pracy nie ma, perspektyw też nie. Wszystko załatwia się na cudzych plecach, po znajomości. Ktoś kto coś osiągnął to albo ukradł, albo oszukał, bo sukces w sferze finansów jest nie do pomyślenia. Taka zabawa – pojęczeć, przysmęcić, ale zrobić już coś w dobrym kierunku, to tylko w sferze marzeń. Tak jak w reklamie pewnego banku “albo snujemy albo realizujemy”.

Wypisałam to jednym rzutem, dość mocno podkoloryzowane, podbarwione delikatną ironią, ale zgodne z rzeczywistością, którą poetycko określamy mianem “szarej”. Bardzo podoba mi się podejście do życia Niemców czy Amerykanów (choć to prawda – mają łatwiej niż my) gdy pada pytanie “jak leci”? Wiecie jaka będzie odpowiedź? Ja wiem i czekam na to, aby zaraza pozytywnego nastawienia dopadła i nasz piękny kraj. Jestem przekonana że po minionych latach, które rzeczywiście nie szczędziły powodów do zmartwień, nadejdzie era nie narzekania, a zachwalania i pozytywnej zmiany w podejściu do życia.

Fot. V. H. D./ CC BY

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
6 lat temu

Jak ja się cieszę, że na pytanie co słychac zawsze na myśl przychodzi mi „wszystko super”. Szukanie pozytywów jest znacznie fajniejsze :)

Magda Marczuk
6 lat temu

zawsze sie znajdzie powod do narzekania, ja zazwyczaj narzekam na brak czasu. chcialabym zrobic tysiac rzeczy a nie moge.. a bo to synek marudzi a to corcia cos chce. a to bajka nie taka, a to pieluche trzeba zmienic.. heh… ale dzis moge narzekac jedynie na comiesieczna zmore;) bo poza tym zrobilam prawie wszystko co sobie zaplanowalam i jestem zmeczona ale baaaardzo zadowolona. a pogoda? coz, bialo, mrozno ale wcale nie jest zle:)

Nasze Kluski
Nasze Kluski
6 lat temu

No ale przy tej pogodzie, to kości bolą. A do lekarza kolejki, bo państwo pieniędzy nie ma, bo kryzys no i ci politycy wszystko co mogą to sobie do kieszeni ładują.
Także ten – jak tu żyć ?
;)

Milena Joanna Kozak
6 lat temu

ja zawsze narzekam na brak czasu

Milena Joanna Kozak
6 lat temu

a ja staram się nie narzekać, cieszę się z tego co mam :)

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close