Emocje 13 marca 2019

Trashtag Challenge – nowy trend w social mediach, podejmiesz wyzwanie?

Trashtag Challenge to nowy trend, który dosłownie w kilka dni opanował social media na całym świecie. Stanowi kolejne wyzwanie do zrobienia, tym razem jednak sensowne i ważne.

Portale społecznościowe co jakiś czas zalewa fala różnego rodzaju łańcuszków z zadaniami/ wyzwaniami do zrobienia – popularnie (z angielskiego) zwane „challenge”.  Jeśli choć trochę buszujecie w sieci to pewnie słyszeliście co nieco np. o Ice Bucket Chellenge – wylewanie na siebie kubła lodowatej wody, Freeze Challenge – stanie w bezruchu, czy 10 Years Challenge – pokazywanie swoich zdjęć teraźniejszych i sprzed 10 lat.

Niektóre formy tej zabawy są zupełnie nieszkodliwe, inne bywają głupie lub wręcz niebezpieczne i w zasadzie większość z nich niczego mądrego, ani pozytywnego nie wnosi do naszego życia. Zdarzają się jednak czasami takie pomysły i wyzwania, o których warto mówić, bo niosą za sobą pewien ważny przekaz. Tak właśnie jest z najnowszym Trashtag Challenge.

Trashtag Challenge co to takiego?

Nowe wyzwanie polega na tym, by sprzątać śmieci, które spotkasz na swojej drodze. Robisz przy tym zdjęcia typu „przed i po”, oznaczasz je odpowiednim hashtagiem (#trashtag challenge) i wrzucasz do sieci, na Facebook`a, Twitter`a, czy Instagrama.

Akcję zapoczątkował pewien Amerykanin Byron Romanz, który kilka dni temu wrzucił prowokacyjnego posta na facebook`u, skierowanego do nudzącej się młodzieży…

Here is a new #challenge for all you bored teens. Take a photo of an area that needs some cleaning or maintenance, then take a photo after you have done something about it, and post it. Here are the people doing it #BasuraChallenge #trashtag Challenge, join the cause. #BasuraChallengeAZ”.

Byron Romanz

Jego post w ciągu kilku dni przekroczył 320 tysięcy udostępnień! A zdjęcia zaśmieconych, a później wysprzątanych miejsc, wrzucają do sieci ludzie z całego świata. Czyż to nie wspaniała, mega pozytywna i pożyteczna  zabawa?

W czasach kiedy produkujemy miliardy ton śmieci rocznie(!), wyrzucamy je dosłownie wszędzie – w lasach, górach, parkach, morzach, na ulice pod naszymi domami, czy na place zabaw, gdzie bawią się nasze dzieci/wnuki…   

Gdy Ziemia zaczyna tonąć w owych odpadach i grozi nam katastrofa, wystarczy z pozoru prosta akcja, zwykła prowokacja – zachęta, by ludzi skłonić do myślenia i pracy na rzecz środowiska, na całym świecie.

To jak, kto z Was dołączy do wyzwania #trashtag challenge? :-)

Źródło

Źródło

Źródło 

Źródło

Źródło

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bartolomeo
1 rok temu

Zdecydowanie jest to najlepsza inicjatywa ostatnich lat w internecie. Oby tak dalej!

Asia
Asia
1 rok temu
Reply to  Bartolomeo

Zgadza się! Niech pociągnie to za sobą falę kolejnych takich akcji (łańcuszków) ;-)

W przedszkolu 12 marca 2019

Plan dnia, czyli gdy na początku jest chaos

Prośby, groźby, obiecanki, krzyki, jęki, nerwy – o której byśmy nie wstali i tak zawsze jesteśmy spóźnieni! Nie mam pomysłu, sił i czasu, by o poranku wszystko nie stawało na głowie i działo się bez popędzania. Marzę, by na spokojnie zaczynać nowy dzień. Co więc robić, by poranne czynności mnie nie nokautowały? Czy jest na to uniwersalna rada? – zapyta niejedna mama.

Plan działania

My dorośli mamy swój plan, prawda? Chodzimy na określoną godzinę do pracy, pewne czynności wykonujemy od wielu lat, ich kolejność jest dla nas logiczna, dawno temu wypracowana. Podobnie więc od dzieci oczekujemy, że będą funkcjonować zgodnie z zasadami, które dla nas są po prostu sensowne. Tymczasem dla nich upływ czasu jest czystą abstrakcją i nie czują, że to, czego od nich wymagamy w danym momencie, jest po prostu racjonalne.

Jak ułożyć plan dnia?

Warto poświęcić trochę czasu, by pomóc dzieciom zrozumieć, czego i kiedy od nich oczekujemy. Na spokojnie, razem z dzieckiem, ustalić jakie czynności, trzeba zrobić rano po wstaniu, żeby zdążyć do żłobka, przedszkola, szkoły. Czyli pomagamy uporządkować poranek i tworzymy PLAN DZIAŁANIA.

W zależności od tego, ile nasze dziecko ma lat, wybieramy sposób przygotowania planu. Maluszkowi przygotujmy gotowe obrazki (ja, gdy Aleks miał trzy lata, powycinałam je z kolorowych gazet), starszak może już sam narysować, a uczeń – zapisać.

Ważne, by plan dnia przygotować wspólnie. Dlaczego? Wtedy dziecko ma poczucie sprawczości, chętniej wykonuje dane czynności, jest więc większa szansa, że będzie trzymać się ustalonego planu.

Przygotowany plakat, na którym znajdują się wszystkie punkty, zawieszamy w widocznym miejscu.

Czy plan dnia powinien zawierać dokładne godziny na wykonanie danego zadania?

Niekoniecznie, najważniejsza jest kolejność. Młodsze dzieci nie znają się na zegarku, ale z drugiej strony ustalenie konkretnego czasu może przydać się nam dorosłym. Wybór należy do Was. Jak również to, jak bardzo szczegółowy chcemy mieć plan. W przypadku małego dziecka uwzględniamy np. skorzystanie z nocnika, a starszego – nie tylko zjedzenie śniadania, ale i wstawienie talerza i kubka do zlewu.

Czy następnego dnia wszystko będzie od razu świetnie działało?

Może tak, a może wcale nie. Niektóre dzieci od samego początku chętnie się angażują, inne potrzebują więcej czasu. I wtedy należy cierpliwie z nimi ćwiczyć albo dodatkowo dopracować plan, a z każdym dniem będzie trochę lepiej.

Co nam daje plan działania?

Rodzic nie musi już ciągle gderać i bez przerwy powtarzać te same polecenia. Wystarczy odnieść się do wspólnie opracowanego planu i zadać pytanie: ,,Co jest następnym punktem w Twoim planie?” albo „Umyłeś zęby, więc sprawdź na planie, co teraz będziesz robił?”. Plan ma zadanie przypominać, by każdy punkt poranka został wykonany, a systematyczne działanie według niego pomoże stworzyć nawyki. Ułatwi odnalezienie się w chaosie, dziecko nie będzie czuło się już zagubione i będzie miało poczucie, że samo kontroluje sytuację. Rozkład dnia  uczy też planowania – i to nie tylko obowiązków, ale i znalezienia czasu na przyjemności.

Pisząc dzisiejszy tekst, skupiłam się na planie poranka, ale oczywiście plany mogą dotyczyć przeróżnych sytuacji – całego dnia, tygodnia, wieczornych rytuałów, wakacyjnych zajęć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 12 marca 2019

„Fajny czas Mamy” – bezpłatne warsztaty dla rodziców

Już w przyszłym tygodniu w Warszawie rusza społeczny projekt „Fajny czas Mamy” z inicjatywy spółki MARYWILSKA 44. Poruszane będą na tematy związane z opieką nad dzieckiem, jego pielęgnacją i rozwojem. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Pojawienie się dziecka to z jednej strony wielkie szczęście, radość i duma, z drugiej zaś olbrzymia zmiana zarówno dla kobiety, jak i całej rodziny. To także nowe wyzwania, obowiązki oraz szereg pytań i wątpliwości dotyczących między innymi pielęgnacji, opieki, zaspokajania potrzeb i wsparcia w prawidłowym rozwoju dziecka. Wiele kobiet, które w najbliższym czasie planują macierzyństwo lub są na początku drogi w roli matki, poszukuje tego typu porad i informacji.

Projekt „Fajny czas Mamy”, w ramach którego odbędzie się cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych ma być formą wsparcia kobiet, które mierzą się z nowymi aktywnościami i zadaniami związanymi właśnie z rolą mamy. Tematyka zajęć warsztatowych będzie dotyczyła między innymi opieki nad dzieckiem, jego pielęgnacji i rozwoju, prawidłowego odżywiania, a także zabawy, wychowania i komunikacji. Podczas warsztatów poruszane będą również kwestie związane z psychicznym samopoczuciem kobiet oraz odnajdywaniem się w sytuacjach stresowych wynikających z wychowania dziecka.

Poszczególne spotkania warsztatowe poprowadzą specjaliści w danej dziedzinie m.in. dietetyk i psychodietetyk, specjalista ds. żywienia niemowląt i dzieci, psycholog dziecięcy. Kobiety będą mogły uczestniczyć w warsztatach razem ze swoimi pociechami. Warsztaty mają stwarzać możliwość spotkania się kobiet znajdujących się w podobnej sytuacji związanej z narodzinami dziecka i jego wychowaniem. Będą też okazją do bezpośredniej rozmowy ze specjalistami oraz sposobem na miłe spędzenie czasu. – Bardzo ważnym aspektem naszej działalności jest zaangażowanie społeczne. Odpowiednio analizujemy i selekcjonujemy płaszczyzny, w których możemy wprowadzić zmiany na lepsze. Działamy aktywnie na płaszczyźnie lokalnej, która jest nam szczególnie bliska, dlatego zdecydowaliśmy się na organizacje warsztatów dla kobiet – w głównej mierze mieszkanek Białołęki, które są lub w najbliższym czasie będą mamami. Warsztaty będą odbywać się w Centrum Zabaw FIGLARIUM, które mieści się na terenie Centrum Handlowego MARYWILSKA 44 na warszawskiej Białołęce. Tym samym chcemy pokazać, że nasze Centrum to przyjazne miejsce, które daje coś wartościowego od siebie – mówi Małgorzata Konarska, prezes MARYWILKSA 44 sp. z o.o.

Honorowy patronat objął Burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. Partnerami są: Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja NUTRICIA oraz Białołęka jest kobietą.

Udział w projekcie jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja mailowa pod adresem: fajnyczasmamy@marywilska44.com.

Pierwszy warsztat pt. „Zdrowy maluch. O prawidłowym odżywianiu małego dziecka” odbędzie się w czwartek, 28 marca w godz. 10:30-12:30 w Centrum Zabaw FIGLARIUM w Centrum Handlowym MARYWILKA 44. W trakcie trwania spotkań dzieci będą miały możliwość bezpłatnego korzystania z sali zabaw.

Patronami medialnymi projektu „Fajny czas mamy” są portale: Parenting.pl, MiastoDzieci.pl, Rodzice.pl oraz wRoliMamy.pl

Więcej informacji na stronie: www.marywilksa44.com oraz w wydarzeniu na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/572413973222813/

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close