Waga w czasie ciąży – jak ją kontrolować?


ardzo poważnym skutkiem ubocznym bycia w ciąży, którego obawiają się wszystkie przyszłe mamy, jest przybranie na wadze. Dodatkowe kilogramy są jednak niezbędne – stanowią bowiem masę ciała niezbędną do ochrony nienarodzonego dziecka. Jak jednak zapobiec nadwyżce masy ciała, która pojawia się wraz z ciążą, zachowując zdrowie i prawidłowy wzrost dziecka?

3_Femibion

Różnorodność jest najważniejsza!

Idealną cechą diety przyszłej mamy jest zróżnicowanie. Nie powinna ona opierać się na jednym składniku pokarmowym (na przykład zawierać wyłącznie tłuszcze, białka czy węglowodany), ale składać się z każdego z nich – w odpowiednich ilościach. Umiejętny bilans i równowaga pomiędzy przyjmowanymi rodzajami pokarmów jest najlepszą wskazówką dietetyczną dla każdej ciężarnej ze względu na zmieniające się zapotrzebowanie metaboliczne oraz konieczność zaspokajania potrzeb nowego organizmu rozwijającego się w jej łonie.

Kwas foliowy i reszta: witaminy to droga do zdrowia

Przyjmowanie odpowiedniej ilości witamin jest kluczowe w ramach dbałości o brak zbędnego przyrostu masy ciała dziecka oraz troski o zdrowie wzrastającego dziecka. Należna ilość witamin, którą powinna przyjąć każda ciężarna jest bardzo duża i często odpowiednie nawyki żywieniowe mogą okazać się niewystarczające, ze względu na znikomą ilość odpowiednich składników w produktach żywnościowych oraz ich ograniczoną przyswajalność.

Najmocniej wyrażone jest to w zapewnieniu organizmowi odpowiedniej ilości witaminy z grupy B o nazwie kwas foliowy, a konkretnie – folianów, czyli jego form najwłaściwszych do przyswojenia przez organizma ciężarnej kobiety. Foliany znajdują się w żywności w ilości niewystarczającej. Cechują się one także wybitną nietrwałością na procesy obróbki termicznej – giną w posiłku, który jest uprzednio ugotowany. Swoistym żywieniowym „kołem ratunkowym” są w tym przypadku suplementy diety.

Optymalny suplement

Najlepszy suplement powinien cechować się przede wszystkim właściwą ilością uzupełnianego składnika odżywczego oraz jego odpowiednią dostępnością, czyli bezpośrednim wchłanianiem do organizmu. Wszystkie te cechy łączy w sobie Femibion – suplement bogaty w metafolinę, czyli jeden z folianów, który cechuje się najlepszą przyswajalnością. Jego przyswajanie gwarantuje przyszłej mamie, że jej organizm otrzyma należną ilość folianów w tym szczególnym okresie oczekiwania na dziecko.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Śliniak – niezastąpiony „towarzysz” pierwszych posiłków


Dziecko około szóstego miesiąca życia zaczyna poznawać nowe smaki. Wiąże się to z wieloma zabawnymi i wzruszającymi chwilami. Pierwszymi odgłosami zachwycenia nowo poznanym jedzeniem, samodzielnymi próbami jedzenia łyżeczką czy też okazywaniem dezaprobaty, w związku z kolejną próbą podania maluchowi czegoś co nie za bardzo mu zasmakowało. Wszystko to związane jest oczywiście z tym, że maluch i to co w koło niego, będzie ubrudzone jedzeniem. I tu nieocenione okazują się śliniaki. Jak się okazuje na rynku dostępnych jest wiele rodzajów śliniaków, a każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Śliniaki jednorazowe

Są one najtańsze, z reguły można kupić je w opakowaniach zawierających od kilku do kilkudziesięciu sztuk. Są one zapinane lub wiązane z tylu. Przeważnie wykonane są z fizeliny podbitej cieniutką ceratą. Ich największą zaletą jest to, że po skończonym posiłku można je bez wyrzutów sumienia zwinąć i wyrzucić do śmieci. idealnie sprawdzają się na spacerze lub na wyjeździe np. w czasie biwaku, kiedy nie ma możliwości przeprania śliniaczka.

Śliniaki z materiałów naturalnych i syntetycznych

Najbardziej popularne są jednak tradycyjne śliniaki wykonane z materiału, chociaż i w tej kwestii następują pewne modyfikacje. Obecnie w sklepach można dostać śliniaczki wykonane z materiałów naturalnych – w tym przypadku jest to głównie bawełna w postaci chłonnej frotte. Jednak coraz więcej zwolenników zyskują śliniaki wykonane z syntetycznych materiałów takich jak neopren. Nie przepuszcza on wilgoci i bardzo szybko wysycha, dlatego można używać tego samego śliniaczka kilka razy w ciągu dnia. Niejednokrotnie mają one kieszonki na kawałki jedzenia, które wypadną dziecku z buzi w czasie jedzenia. Większość takich śliniaków, w tym Ultrabib mały Bibetta ze sklepu www.babymama.pl mają zapięcia na rzepy więc można je bardzo szybko nałożyć i zdjąć. Są to śliniaki najłatwiejsze w czyszczeniu – nie wymagają prania, wystarczy, że przetrze się je wilgotną ściereczką, a później zostawi do wyschnięcia.

bibetta-sliniak

 

Śliniak Ultrabib mały Bibetta cena: 33 pln www.babymama.pl

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Poznaj siłę przyjaźni i wyrusz na ratunek księżniczce!


Jak ważna jest w życiu przyjaźń? Czym jest prawdziwe piękno? Odpowiedzi na te trudne pytania znajdą dzieci, które w najbliższą niedzielę obejrzą spektakl teatru lalek pt. „Porwanie Księżniczki” wystawianie w CH Auchan Częstochowa. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 14.00, a wstęp na nie jest bezpłatny. 

Spektakl pt. „Porwanie księżniczki”, wystawiany przez Teatr lalek Pinokio, ma przekonać najmłodszych widzów, że prawdziwie piękne jest to, co czyni człowieka lepszym. W trakcie przedstawienia dzieci poznają historię porwanej Księżniczki. Z pomocą przychodzi jej trójka przyjaciół kot, kogut i lisica. Kiedy ją znajdują, okazuje się, że została porwana i zamieniona w brzydką dziewczynkę. Uratowana księżniczka jest bardzo kapryśna i nie chce wracać na dwór królewski. Jednak trójka przyjaciół namawia ją na ucieczkę.

Czy uda się im uciec? Czy brzydka dziewczynka zmieni się znów w piękną księżniczkę? Dowiedzą się o tym najmłodsi z Częstochowy i okolic, którzy w najbliższą niedzielę 7 lipca w godz. 14:00 – 17:00 odwiedzą CH Auchan Częstochowa przy ul. Krakowskiej 10 w Poczesnej.

Spektakl odbędzie się w ramach spotkań teatralnych „Niedziele jak z bajki”, na które wstęp jest bezpłatny. W ramach cyklu odbyło się już 5 przedstawień. Każde z nich cieszyło się dużą popularnością wśród dzieci i rodziców, ponieważ bajki odwołują się do dziecięcej wyobraźni i kształtują wrażliwość maluchów.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Jak zrzucić futerko, czyli to i owo o depilacji


No i mamy wakacje! Pogoda pewnie nas trochę porozpieszcza w w ciągu najbliższych tygodni. Słońce obdaruje nas swymi promykami, bezchmurne niebo ucieszy niejedno oko, a wysoka temperatura każe nam rozebrać się niemal do rosołu.

Ale, żeby zrzucić wierzchnią, długą odzież, trzeba się do tego nieco przygotować. Pamiętaj, to już nie są te czasy kiedy „busz” nikogo nie dziwił! ;-) Dzisiaj by być glamour trzeba prezentować gładką, pozbawioną zbędnego owłosienia skórę nóg, pach oraz (przynajmniej częściowo) bikini.

Jak tego dokonać? Zacznijmy od początku…

Depilacja jest to mechaniczne usuwanie owłosienia, za pomocą różnego rodzaju preparatów bądź przyrządów. Depilując, usuwa się jedynie łodygę włosa (część, która wystaje ponad powierzchnią naskórka), natomiast korzeń zostaje nienaruszony.

Epilacja jest to usuwanie owłosienia, polegające na wyrywaniu włosów razem z korzeniem (cebulką) lub niszczenie mieszków włosowych przy użyciu prądu elektrycznego (elektroliza).

Sposoby usuwania nadmiernego owłosienia:
-maszynka do golenia,
-środki chemiczne,
-woski ciepłe lub zimne,
-depilacja cukrowa,
-depilatory mechaniczne,
-metody z użyciem prądu.

MASZYNKA DO GOLENIA – jest to bezbolesny i zdecydowanie najtańszy sposób depilacji, jednak mało skuteczny, ponieważ maszynka nie wyrywa włosków, a jedynie je przycina.  Efekt jest kiepski, zabieg należy powtarzać bardzo często, nawet co dwa dni. Poza tym, co ważne, po goleniu włoski odrastają dużo twardsze! Należy również pamiętać by nie golić się na sucho, a pod prysznicem, najlepiej używając do tego specjalnej pianki, która ochroni skórę przed podrażnieniami. W trakcie golenia, trzeba być również bardzo uważnym i delikatnym, by nie skaleczyć się ostrymi żyletkami.

ŚRODKI CHEMICZNE – tj. kremy depilujące, działają na zasadzie rozpuszczania keratyny włosa (keratyna jest to podstawowe białko budulcowe włosa). Na czystą i suchą skórę, aplikuje się równomiernie krem, pozostawia na chwilę – tak długo, jak podaje producent na opakowaniu, następnie szpatułką zbiera się krem, wraz z rozpuszczonymi włoskami. Po zabiegu należy zmyć skórę letnią wodą. Metoda jest bezbolesna, aczkolwiek efekt jest dosyć krótkotrwały i utrzymuje się około tygodnia.

WOSKI CIEPŁE i ZIMNE – tą metodą usuwa się  owłosienie wraz cebulkami, dzięki czemu efekt jest długotrwały, a włoski po każdym zabiegu odrastają dużo słabsze.

Ciepły wosk, nakłada się na owłosioną część ciała, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa (pory skóry pod wpływem ciepła rozszerzają się), następnie na posmarowaną skórę przykłada się pasek flizeliny, który należy zerwać szybkim i energicznym ruchem, pamiętając o przeciwnym kierunku – pod włos. Mocne przytrzymanie i naciągnięcie skóry pomaga efektywniej usunąć owłosienie oraz zmniejsza nieco ból. Po zabiegu, resztki wosku można usunąć płynem na bazie olejku mineralnego i lanoliny lub zwykłą oliwką.

Włosy, w miejscach objętych zabiegiem powinny mieć długość:

– na twarzy – około 4 mm,
– na kończynach – około 6 mm,
– pod pachami i w okolicy bikini – około 10 mm.

Zabieg, zgodnie z powszechnie krążącą opinią, powtarza się co 4-6 tygodni/e, jednak z własnego doświadczenia wiem, iż jest to dosyć zawyżony okres – w tym czasie, włoski zdążą na nowo, solidnie pokryć nasze ciało (prawdę powiedziawszy, często zastanawiam się, skąd się biorą takie dane, że depilacja wystarcza na tak długo..?!).

Zimny wosk, działa pod wpływem temperatury ciała i jest rozpuszczalny w wodzie. Przed zabiegiem, tubkę z woskiem należy włożyć do ciepłej wody i zaczekać, aż uzyska płynną konsystencję. Dalsze postępowanie i zasady są takie same, jak w przypadku ciepłego wosku.

Przeciwwskazania do zabiegu woskowania:
– brodawki,
– stany zapalne i ropne skóry,
– świeże rany i blizny,
– obrzęki,
– choroby skóry (łuszczyca),
– zapalenie żył, żylaki,
– świeża opalenizna,
– bezpośrednio po kąpieli,
– zaawansowana ciąża,
– cukrzyca,
– epilepsja,
– słaba krzepliwość krwi,
– stany gorączkowe,
– zbyt krótkie włosy ,
– uczulenie na wosk,
– w trakcie leczenia pochodnymi kwasu witaminy A i do 6 miesięcy po jego zakończeniu.

DEPILACJA CUKROWA – zabieg polega na nakładaniu specjalnej pasty składającej się z: cukru, wody oraz soku z cytryny, która przylega tylko do włosków (nie do skóry), w związku z czym komfort zabiegu jest większy – mniej bolesny niż w przypadku depilacji woskiem. Pasta nakładana jest pod włos, a zrywana z włosem, dzięki czemu nie łamie i nie urywa włosków.

Zalety depilacji cukrowej:
– nie podrażnia zbytnio skóry,
– usuwa krótkie włoski, nawet długości 1-2 mm,
– resztki preparatu można usunąć za pomocą wody,
– można ją wykonywać przy delikatnej skórze, z problemami naczyniowymi.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
– rany, wypryski lub znamiona w depilowanym miejscu,
– świeża opalenizna,
– skóra po peelingu,
– łuszczyca w aktywnym stanie,
– liczne znamiona i brodawki,
– stosowanie kosmetyków z retinolem.

DEPILATORY MECHANICZNE – są to, różnego rodzaju, ogólnodostępne przyrządy elektryczne, wyrywające włoski wraz z cebulkami.  Generalnie, zasady ich stosowania, przeciwwskazania czy częstotliwość powtarzania zabiegu, są takie same jak w przypadku innych metod epilacji. Ich dużą zaletą jest to, iż (nowoczesne) urządzenia dodatkowo wyposażone są w nakładki masujące i chłodzące, których zadaniem jest zmniejszenie bólu.

ELEKTROLIZA metoda z użyciem prądu elektrycznego. Podczas zabiegu, mieszki włosowe pochłaniają promieniowanie lasera, którego zadaniem jest ich  uszkodzenie. Jest to (podobno) bardzo dobra metoda usuwania owłosienia, dająca długie efekty, jednak wiąże się z dosyć wysokim kosztem.

(Mówię podobno, ponieważ sama, na własnej skórze, nie miałam okazji wypróbować skuteczności tej metody, a znam co najmniej kilka negatywnych opinii..).

Przeciwwskazania do zabiegów z prądem:
– ciąża, karmienie piersią,
– wszczepiony rozrusznik serca,
– stany alergiczne skóry,
– stany zapalne mieszków włosowych,
– choroby skóry (łuszczyca, grzybica, drożdżyca),
– leki światło-uczulające ( retinoidy, tetracykliny),
– cukrzyca,
– epilepsja,
– zaburzenia krzepliwości krwi,
– skłonność do powstawania bliznowców.

Zarówno przy elektrolizie, jak i każdej innej metodzie depilacji, należy mieć świadomość, że włosy znajdują się w różnych fazach wzrostu*, w związku z czym, nigdy nie usunie się ich wszystkich, na długo, podczas jednego zabiegu. Nawet przy użyciu prądu, sposobie uważanym za najskuteczniejszy, trzeba liczyć się z wykonaniem serii zabiegów.

Wybór odpowiedniej metody depilacji, to kwestia bardzo indywidualna, w dużej mierze zależy od miejsca poddanego zabiegowi, tolerancji na ból, wolnego czasu, funduszy oraz oczywiście przeciwwskazań, których należy bezwzględnie przestrzegać!

Dodatkowo pamiętaj:

– by na jeden dzień przed i jeden dzień po depilacji, nie wykonywać peelingu skóry oraz żadnych innych czynności podrażniających naskórek.
– stosując systematycznie peelingi, możesz zapobiegać wrastaniu włoskom w skórę.
– stosując dodatkowo po depilacji, preparaty o działaniu opóźniającym odrost włosków (najlepiej z fitoestrogenami), możesz w mniejszym bądź większym stopniu opóźnić ten proces.

 

* fazy wzrostu włosa: anagen – trwa kilka lat, w tym czasie rośnie nowy włos. Katagen – trwa od 2 do 3 tygodni, w tym czasie włos obumiera. Telogen – trwa kilka miesięcy, w tym czasie włos zostaje wypchnięty przez następny, noworosnący.

 

 

Źródło zdjęcia: Pixaby

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Fizinka
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close