Zapraszamy do Klubu Mam i Tatusiów na Bielanach


W poniedziałek 15.04, o godzinie 10.00, zapraszamy na spotkanie dotyczące autyzmu.
Gośćmi dnia otwartego będą psycholog w Fundacji Synapsis Urszula Gałka oraz rodzicie dzieci z autyzmem.

Urszula Gałka zajmuje się prowadzeniem diagnozy nozologicznej, funkcjonalnej i psychologicznej dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu. Jest współautorką i realizatorem koncepcji programowej dwuletniego Studium Pomocy Dzieciom z Autyzmem i ich Rodzinom, realizowanego przez Fundację SYNAPSIS od 1995r. Ukończyła dwuletni cykl szkoleń prowadzonych przez trenerów z Opleidingscentrum Autisme Theo Peeters z Belgii uzyskując certyfikat kooterapeuty Modelu TEACCH. Od stycznia 2012r. pełni funkcję dyrektora Niepublicznej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej SYNAPSIS.
Spotkanie potrwa do godziny 12.00
O 12.00 zapraszamy na pokaz parzenia kawy Nespresso.
autyzm_plakat
19 kwietnia (piątek) w godzinach 11.00-13.00 zapraszamy na „szafing” i wiosenne wietrzenie szaf. Wymiana, sprzedaż wszystkiego czego chcecie się pozbyć lub kupno tego co jest Wam potrzebne. Prosimy aby ubrania, które planujecie sprzedać/wymienić były czyste. Datek na cele statutowe – 3 zł puszka chętnie przyjmie.
Pamiętajcie, że w naszym Klubie prowadzone są konsultacje z psychologiem – Barbarą Kołtyś. Na spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy – tel.: 692 139 963 lub e-mail: b.koltys@qzmianom.org.
 Zachęcamy do tej formy bezpłatnych porad ze specjalistą.
Stowarzyszenie „Mamy Czas”
Klub Mam i Tatusiów na Bielanach
Al. Zjednoczenia 19, Warszawa

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Moda na biel trwa


I dobrze. Dzięki temu znacznie trudniej popełnić aranżacyjną gafę, bo do bieli po prostu wszystko pasuje.

Pozwala ona także na spektakularne metamorfozy przestrzeni przy niskim nakładzie finansowym. Jako kolor bazowy stwarza nieograniczone możliwości i balans pomiędzy różnymi stylami wyposażenia wnętrz.

Biała podłoga

Kojarzy się z rozwiązaniem ekstremalnym. Boimy się jej twierdząc, że „na białym wszystko widać”. Zwolennicy odpowiadają: nie bardziej niż na czarnym. Skoro jest tak powszechna wśród praktycznych Skandynawów, nie może utrudniać codziennego życia. Warto uświadomić sobie zalety jasnej podłogi: przez to, że dobrze odbija światło, optycznie zwiększa przestrzeń, nadaje jej aranżacyjnej lekkości  i jest strzałem w designerską dziesiątkę. W wersji tradycyjnej, powszechnie spotykanej w Szwecji, Danii i Norwegii, biała podłoga to po prostu pomalowane deski. Mniej ekstremalne rozwiązanie, w którym widoczny będzie rysunek słojów, polega na pobieleniu desek przy użyciu bejcy lub fachowych preparatów do ługowania. Na biało można także pomalować stary parkiet, również ten ułożony w jodełkę. Uzyskamy w ten sposób bardzo interesujący efekt wykończenia podłogi. We wnętrzach, zwłaszcza tych z ogrzewaniem podłogowym, dobrze sprawdzają się białe płytki. Ich niewątpliwą zaletą jest praktyczność użytkowania. Nie straszne im rozlane wino, czy plastyczne ekspresje najmłodszych domowników.  Coraz większym zainteresowaniem cieszy się  podłoga z białej żywicy epoksydowej. Jest gładka i jednolita. Łatwa do utrzymania w czystości. Tańszym rozwiązaniem jest biała wykładzina PCV. Łatwiej ją położyć we wnętrzach, w których stoją już ciężkie meble. W ostateczności nie trzeba ich bowiem ruszać z miejsca.

Białe ściany

Biała ściana stanowi doskonałe tło dla żywych, intensywnych barw. W nowoczesnym wnętrzu daje to ciekawy, graficzny efekt i wielkie pole do popisu poprzez dobieranie i komponowanie dodatków. Zaczynając jednak od początku. Biała farba jest mniej wymagająca dla malarza. Na białej ścianie, mniej niż na kolorowej, widoczne są niedociągnięcia, czy to w zakresie faktury tynku czy precyzji pociągnięć pędzla/wałka. Jakość współcześnie stosowanych farb pozwala także na większy luz w funkcjonowaniu wśród białych ścian. Tym lateksowym nie straszne żadne zabrudzenia, wystarczy bowiem wilgotna szmatka, by w kilka chwil usunąć ewentualne plamy. Do lamusa odchodzi więc przekonanie, że białe znaczy łatwo brudzące, nieużyteczne. Ponad to wśród białych ścian łatwiej odpoczywać, łatwiej też kreatywnie myśleć.

Białe drzwi

Tych, którzy chcą pójść w kierunku białego designu powinna zainteresować linia Bianco z kolekcji Invado. Drzwi wykonane z wysokiej jakości MDF-u wykończone są laminatem CPL typu ECO-FORNIR w kolorze czystej bieli. Bianco Fiori idealnie wpasuje się we wnętrza bardziej nowoczesne, Bianco Neve lepiej odnajdą się w przestrzeniach klasycznych, także eklektycznych. Nowością są drzwi Bianco Nube z pięcioma płycinami lub, w wersji przeszklonej, z pięcioma szybami typu satinato. Coraz większą popularnością cieszą się także białe, lakierowane drzwi. Już wkrótce w takiej wersji dostępne będą skrzydła Atos i Portos, dotychczas sprzedawane jedynie w okleinie fornirowanej.

Z białymi drzwiami dobrze komponują się białe listwy przypodłogowe. Naszą uwagę zwróciła kolekcja Prestige, która obejmuje aż 10 modeli wykończonych białą, przystosowaną do malowania, okleiną. Wśród nich znajdują się zarówno profile o kształtach klasycznych jak i nowoczesnych. Listwy instaluje się za pomocą kleju, wkrętów lub specjalnych klamer pozwalających na ich wielokrotny montaż i demontaż.

Nuda bieli nie groźna

Ilość bibelotów, książki w kolorowych oprawach, obrazy, czy zabawki, jeśli w domu mieszka dziecko, to wszystko sprawi, że przestrzeń nabierze nowego wyrazu. – Jeśli baza, czyli ściany, podłogi, drzwi,  jest biała, łatwiej nam uniknąć chaosu i niechcianego poczucia bałaganu, w którym trudno o rzeczywisty relaks. Trudniej za to o aranżacyjną nudę. Wystarczy bowiem zmienić kolor narzuty, poszewki na poduszki, kupić dodatki w modnym kolorze i już całość nabiera nowego wyrazu. W przypadku ciemnych mebli, np. w kolorze wenge  czy czereśni i kolorowych ścian, przearanżowanie wnętrza  nie jest już takie proste i łatwiej o designerskie faux- pas– podsumowuje projektantka Monika Krasiejewicz.

Bianco Nube_aranzacja_INVADO

 

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To co? Jeszcze jeden artykuł?

„1000 pierwszych dni dla zdrowia” w polskich żłobkach


Ogólnopolska debata z udziałem ekspertów i przedstawicieli publicznych placówek opieki nad małymi dziećmi.

Warszawa, 9 kwietnia 2013 r. – Przedstawiciele żłobków publicznych z 14 miast w Polsce oraz eksperci z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, Polskiego Towarzystwa Dietetyki i Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego spotkali się na ogólnopolskiej debacie dotyczącej edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci do 3. roku życia. Wydarzenie zorganizowano w ramach Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” zainicjowanego przez Fundację NUTRICIA.

Placówki opiekuńcze takie jak żłobki mają znaczący wpływ na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych najmłodszych dzieci oraz podnoszenie wiedzy ich rodziców w zakresie zdrowego odżywiania. Podczas debaty w ramach Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” eksperci oraz uczestnicy poruszali ważne tematy dotyczące komponowania jadłospisów, edukacji rodziców i codziennej pracy związanej z planowaniem posiłków dla najmłodszych. Poznali też tajniki programowania żywieniowego, czyli kształtowania metabolizmu poprzez odpowiednie żywienie w pierwszych 1000 dniach życia dziecka.

„Jadłospis kobiety w ciąży oraz dziecka podczas pierwszych 1000 dni życia ma kluczowy wpływ na jego stan zdrowia gdy już dorośnie. Badania wskazują, że w diecie dzieci do 3. roku życia w Polsce występuje wiele nieprawidłowości. Współpraca rodziców i pracowników żłobków przy programowaniu żywieniowym jest zatem wyjątkowo ważna i pozwala dbać o prawidłowe zbilansowanie posiłków na co dzień. Cieszy mnie, że reprezentanci publicznych placówek z różnych miast wzięli udział w ogólnopolskiej debacie „1000 pierwszych dni dla zdrowia” i angażują się w edukację rodziców, a tym samym troszczą się o zdrowie dzieci w przyszłości” – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Socha z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

W debacie udział wzięli przedstawiciele zespołów żłobków lub instytucji koordynujących pracę placówek opieki nad małymi dziećmi z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Białegostoku, Gdańska, Szczecina, Lublina, Zielonej Góry, Opola, Poznania, Rzeszowa, Olsztyna, Katowic i Włocławka.

„Debata z udziałem przedstawicieli żłobków publicznych jest jednym z wydarzeń, które zaplanowaliśmy w ramach Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. W lutym br. udostępniliśmy rodzicom platformę edukacyjną, na której znaleźć można cenne informacje dotyczące żywienia najmłodszych. W najbliższych tygodniach ruszają też działania edukacyjne w regionach, które przeprowadzą Banki Żywności w Łodzi i Olsztynie, a niebawem Centrum Zdrowia Dziecka rozpocznie realizację spotkań szkoleniowych w 10 klinikach zajmujących się leczeniem różnych schorzeń dzieci, także tych dietozależnych” – zaznacza Marta Szulc z Fundacji NUTRICIA.

Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia” poświęcony jest edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci do 3. roku życia. W ramach Programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów. To pierwsza taka akcja o charakterze ogólnopolskim, która zrzesza tak szeroką koalicję partnerów i kompleksowo podejmuje temat żywienia najmłodszych dzieci.

Program powstał z inicjatywy Fundacji NUTRICIA, wśród aktualnych Partnerów znajdują się m.in. Rzecznik Praw Dziecka (Patron honorowy), Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka, Federacja Polskich Banków Żywności, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci „Zdrowe Pokolenia”, Miejski Zespół Żłobków w Łodzi, Zespół Żłobków m.st. Warszawy, Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”.

Podczas debaty ogłoszony został konkurs grantowy dla żłobków. Aby wziąć udział w konkursie, należy zaproponować plan wydarzenia edukacyjnego, którego celem będzie podniesienie wiedzy rodziców na temat prawidłowego żywienia najmłodszych. Zgłoszenia konkursowe będą przyjmowane do 12 maja 2013 roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do 30 czerwca 2013 r. Autorzy trzech najlepszych pomysłów na wydarzenie edukacyjne otrzymają grant na zrealizowanie przedstawionych w zgłoszeniu konkursowym działań.

Więcej informacji o Programie oraz konkursie grantowym można znaleźć pod adresem: www.1000dni.pl.

Poniższy tekst jest informacją prasową przesłana nam przez zaprzyjaźnione serwisy. Żadna z naszych redaktorek nie jest autorką poniższego tesktu i nie odpowiadamy za zamieszczone treści. Jednakże dokładamy wszelkich starań, aby przedstawione informacje były zgodne z polityką oraz tematyką naszego serwisu.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Informacje prasowe

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Nowe – stare becikowe


Becikowe to jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł przyznawana po urodzeniu dziecka, ot taki „bonus” od naszego Państwa.

Wyróżniamy 3 rodzaje becikowego:
·         rządowe,
·         rodzinne,
·         samorządowe.

Do tej pory becikowe rządowe otrzymywała każda rodzina bez względu na dochody. Jednak od 1 stycznia 2013 r. wprowadzono nowe zasady i warunkiem przyznania świadczenia jest kryterium dochodowe nie przekraczające kwoty 1922 zł. netto na osobę. Podstawą do obliczenia kryterium dochodowego są na chwilę obecną dochody za 2011 r. Od listopada tego roku trzeba będzie przedstawiać dochody za rok 2012.

Mimo wprowadzenia nowych zasad wysokość becikowego nie zmieniła się i nadal wynosi 1000 zł na jedno dziecko.

Powyższe zmiany nie dotyczą dziecka urodzonego, objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego przed 1 stycznia 2013 r. Rodzice dzieci urodzonych do końca 2012 r. otrzymają becikowe na starych zasadach a więc wypłata zapomogi nie jest uzależniona od dochodu rodziny.

Wniosek o wypłatę becikowego należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Należy pamiętać, że wszystkie świadczenia rodzinne, w tym becikowe, wypłaca się w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Aby otrzymać tę formę pomocy, do wniosku (pobranego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej) należy dołączyć następujące dokumenty:

1. Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument stwierdzający wiek dziecka (Urząd Stany Cywilnego)

2. Dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny, w tym odpowiednio :

a) zaświadczenia z Urzędu Skarbowego albo oświadczenia członków rodziny o dochodzie  podlegającym opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy; wzory zaświadczenia i oświadczenia są określone odpowiednio w załącznikach nr 4 i 5 do rozporządzenia,

b) oświadczenia członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy; wzór oświadczenia jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia,

c) oświadczenia członków rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy; wzór oświadczenia jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia,

d) zaświadczenia albo oświadczenia członków rodziny zawierające informację o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy; wzór oświadczenia jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia,

e) zaświadczenie właściwego organu gminy nakaz płatniczy albo oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy; wzór oświadczenia jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia,

f) umowę dzierżawy – w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę, na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, albo oddania gospodarstwa rolnego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,

g) umowę o wniesieniu wkładów gruntowych – w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną,

h) odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, zobowiązujących do alimentów na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną,

i) przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani orzeczeniem sądu, ugodą sądową lub ugodą zawartą przed mediatorem do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny,

j) w przypadku gdy osoba uprawniona nie otrzymała alimentów albo otrzymała je w wysokości niższej od ustalonej w orzeczeniu sądu, ugodzie sądowej lub ugodzie zawartej przed mediatorem:

– zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów, lub

– informację właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku z brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą, jeżeli dłużnik zamieszkuje za granicą,

k) dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu,

l) dokument określający wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny oraz liczbę miesięcy, w których dochód był osiągany – w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy,

m) dokument określający wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty – w przypadku uzyskania dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy;

3. Kartę pobytu – w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

4. Odpis prawomocnego orzeczenia sądu orzekającego rozwód lub separację albo odpis zupełny lub skrócony aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka – w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko.

5. Odpis prawomocnego postanowienia sądu orzekającego przysposobienie lub zaświadczenie sądu lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobieniu dziecka

6. Orzeczenie sądu o powołaniu opiekuna prawnego dziecka.

7. Zaświadczenie lekarskie o  pozostawaniu pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną musi być potwierdzone zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

8. Zaświadczenie potwierdzające fakt odbycia co najmniej trzech wizyt u ginekologa – w każdym trymestrze ciąży. Musi zostać wypisane na specjalnym formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2009 r.

9. Kserokopię dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o zapomogę.

Oprócz becikowego rządowego rodziny ubogie, te które kwalifikują się do zasiłku rodzinnego, z okazji narodzin dziecka mogą otrzymać o dodatkowe becikowe rodzinne w wysokości również 1000 złotych. Rodzina otrzyma w sumie z zapomogę – 2000 zł. Becikowe rodzinne, czyli dodatek do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, przyznawane jest rodzinom o niskich dochodach (nie więcej niż 539 zł na osobę dla rodzin ze zdrowym dzieckiem, nie więcej niż 623 zł jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne). To świadczenie dostaną tylko ci, którzy mają ustalone prawo do zasiłku rodzinnego (tu należy spełniać określone kryteria).

Kolejna formą pomocy jest becikowe samorządowe – zależy ono od miejscowość w której się zamieszkuje. Ustalane jest ono oddzielnie przez niektóre gminy lub samorządy i finansowane przez nie z ich własnych środków. W Urzędzie Miasta lub Gminy należy zorientować się czy takowa pomoc jest wypłacana i jakie warunki należy spełnić by ją otrzymać.

Jak widać, aby otrzymać dodatkowe fundusze trzeba trochę się nabiegać po urzędach i przygotować stos niezbędnych dokumentów. Czy gra jest warta świeczki?- oceńcie sami.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2013 r. Nr 0, poz. 3);

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.)

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Subscribe
Powiadom o
Sylwia

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
malgorzata stryjecka
malgorzata stryjecka
10 lat temu

Fajnie wiedzieć 🙂

Zoja
Zoja
10 lat temu

To becikowe to powinno się należeć każdej rodzinie jak dla psa buda, a nie wymyślanie i robienie problemu rodzinie aby nie wypłacić tych biednych 1000 zł.to jest obrzydliwe i władze powinny się wstydzić ,bo większe kwoty wydają na pierdoły , a na wyprawki dla dzieci ich nie stać co za kraj kretynów biurokratycznych.

apa
apa
9 lat temu

Przyjazne państwo

Sylwia
Sylwia
9 lat temu
Reply to  apa

Jedyna rada na to głosować z głową. Ponad to Polsce musi umocnić się Obywatelska inicjatywa usawodawcza.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close