6 skutecznych sposobów na to, by pralka służyła ci o wiele dłużej
Moja stara pralka widziała niejedno, wyprała setki, jak nie tysiące tetr, koszul, pajacyków, można rzec – była niezastąpiona. Służyła nam całe piętnaście lat. Wiele osób nie dowierzało, że jest ona tak stara, no bo przecież nie wygląda na zużytą, jej kołnierz nie jest spleśniały i czarny, nie brudzi, nie psuje się. No trochę się psuła, ale jak się ma wujka eksperta w serwisie pralek to zawsze doradził i uratował.
Jednak przyszedł moment, by się z nią pożegnać. Jej miejsce zajęła pralka Sharp Lady, która nie dość, że jest wąska – zaledwie głęboka na 42cm, to jeszcze ładowana z boku, przez co zyskałam nową półkę w łazience. Zaskoczyła mnie jedną ważną dla mnie funkcją – programem Allergy Smart, który został zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK). Ten specjalny program usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie, dbając o zdrowie Twojej rodziny. Podobno jest w stanie usunąć nawet do 8 alergenów. Na czym to polega? Otóż głównie na podwyższeniu i obniżeniu temperatury prania, dodatkowym płukaniu, przez co mamy większą pewność, że nawet proszek zostanie dokładnie wypłukany.
Mając nową pralkę, chciałabym aby i ona posłużyła mi wiele lat, dlatego podzielę się z wami wskazówkami, których nie usłyszycie od sprzedawców – to rady wujka, eksperta, który naprawdę zna się na tych rzeczach – w końcu moja stara pralka dotrwała 15 lat.
Nie używaj chemicznych środków odkamieniających
Kamień osadzający się na grzałce, bębnie czy filtrze, potrafi doprowadzić do uszkodzenia pralki. Naprawa tych części bardzo często jest „bolesna” dla domowego budżetu i rozsądne wydaje się wtedy zakupienie nowej pralki. Na każdym kroku, czy w sklepie, telewizji, Internecie, zasypywani jesteśmy produktami, które są właśnie po to, aby taki kamień usuwać, aby zmiękczać wodę. Pomyśl, zanim go kupisz. Jest prostszy i tańszy sposób, by oczyścić pralkę ze zbędnego kamienia.
Wystarczy ustawić pranie na najwyższą temperaturę (90°C) – można także do takiego pustego prania dodać jedną torebkę kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej. Taki zabieg powtarzaj co miesiąc.
Zwracaj uwagę na obroty
Gdy kupujesz pralkę, na co zwracasz uwagę? Pewnie na maksymalną liczbę obrotów na minutę, kierując się myślą, że im więcej tym lepiej. Nie do końca jest to prawdą. Ustawiając ją na maksymalne obroty sprawisz, że pranie będzie nieco suchsze, ale bardziej wygniecione. Poza tym, wiele ubrań, a zwłaszcza dziecięcych jest bardzo delikatnych, tak samo jak bielizna, czy sukienki. Wirując je na najwyższych obrotach narażasz je na zniszczenie. Wystarczy jeden mały trik, aby ubrania były całe, a pralka pracowała więcej lat. Po prostu zmniejsz ilość obrotów. Jeśli twój sprzęt potrafi osiągnąć 1200 obrotów, z uporem maniaka zmieniaj to na 600. Twoje pranie wyschnie, no może 5 minut później, za to pralka będzie ci wdzięczna.
Nie przepełniaj pralki
Twoja pralka też potrafi “chodzić” po łazience? Kiedyś mój wujek zrobił wraz z kolegami w serwisie test pralki. Postanowili sprawdzić, czy pralka poradzi sobie z wyprawką młodej mamy. Na dzień dobry wrzucili do pralki około 40 sztuk pieluszek tetrowych. Testowana pralka doznała wielu uszkodzeń technicznych i nie nadawała się do naprawy. Pieluszki tetrowe nasiąkają wodą i zachowują się jak worek cementu, który nadmiernie obciąża bęben pralki. Jeśli jesteś młodą mamą i pierzesz tetrę, daj maksymalnie trzy, cztery pieluszki plus ubranka dziecięce i inną odzież, starając się nie przekroczyć maksymalnego wsadu pralki. Nie wkładaj do bębna tyle ile się zmieści, dociskając na siłę, tylko zdecydowanie mniej. Im bardziej będziesz żyłowała swoją pralkę, tym krócej ona pożyje, przez co będziesz zmuszona ją naprawiać lub wymienić na nową.
Eureka – tajemniczy przycisk pauza
Przypomnij sobie, ile razy po włączeniu pralki zapomniałaś coś do niej wrzucić, no ale program ruszył i drzwiczki się nie otworzą. Niech to …. . Niektórzy producenci wyszli naprzeciw tej potrzebie i stworzyli tzw. okienko addwash i jeśli zapomnisz otwierasz je i wrzucasz brakujące pranie. Powiem wam w sekrecie, że nie trzeba mieć takiego okienka, by na początku prania, zanim pralka nabierze wody, dorzucić coś jeszcze, wystarczy nacisnąć przycisk pauza, odczekać aż blokada drzwi puści i wrzucić co się zechce. Prawda, że proste? To nie żadna ściema, praktykowałam już kilka razy na mojej nowej pralce.
Pamiętaj o zaworze
Kiedy dostarczono nam nową pralkę, nie mogłam się doczekać jej montażu. Niestety w łazience pojawił się istny Armagedon. Zawór od wody przeciekał nie byle jak, na godzinę traciłam ponad 10l wody. Pan hydraulik ładnie zamontował nowy zawór i zadał proste pytanie – czy Pani zakręcała zawór po skończeniu prania? – YYYYEEEEE, szczerze nie pamiętam, on w większości był otwarty, – to teraz proszę go zakręcać. Jak Pani go nie używa, to nie spełnia swojej funkcji. Trzeba dbać o sprzęt proszę Pani. Będę dbać – odpowiedziałam odwracając głowę, by Pan nie zauważył rumieńca na mojej twarzy =p
Proszek, płyn czy kapsułki
No właśnie co jest lepsze, bardziej wydajne, i mniej szkodliwe dla pralki. Wujek na to pytanie odbił piłeczkę – co było pierwsze? Proszek. Dziś prawie każdy proszek zawiera w sobie zmiękczacze i inne bajery, które sprawiają, że nasze pranie jest czyste i ładnie pachnie. Za radą wujka odstawiłam płyny do płukania, i inne dodatkowe środki, co sprawiło, że kołnierz pralki po pewnym czasie nie zachodził pleśnią, czy czarnym nalotem. Decyzję zostawiam Tobie, a jak nie jesteś pewna, poeksperymentuj i sprawdź co bardziej ci pasuje.
Znasz jeszcze jakiś sposób by wydłużyć pralce życie? Chętnie się dowiem, bo mam nadzieję, że moja nowa pralka Sharp Lady posłuży nam wiele lat.
Rady wzięte do serca 😉 Staram się jeszcze otwierać szufladę, do której wsypuje się proszek, po to by zapobiec pleśni
Dzieki! Bo właśnie kupiłam nową po 10 latach, wychodzi na to, że poprzednia nie wytrzymała ton tetry, bo przez 2lata jechałam na pieluchach wielorazowych.
Ja dodaję do prania pół szklanki octu spirytusowego.
na jaką ustawiasz temperaturę?
40-30’C zalezy od stopnia zabrudzenia
A co sądzisz o kapsułkach do prania?
W mojej starej pralce proszek często się nie rozpuszczał i zostawiał plamy na ciemnych ubraniach- może go za dużo dawałam i wtedy przeszłam na kapsułki. W nowej pralce tego problemu nie ma. Ale jak dostałam kapsułki od znajomych to trzeba je też sprawdzić.
Nie znałam części tych rad, a szkoda. Może moja poprzednia pralka służyłaby dłużej i lepiej.
dzieki za fajne rady
Polecam również po każdym praniu wypłukać pod kranem szufladkę – na bieżąco usuwając resztki proszku i płynu sprawiamy, że szufladka pozostaje 'jak nowa’ przez cały okres użytkowania. Moja 8mio letnia pralka wygląda jak nowa, może poza widocznymi przebarwieniami na kołnierzu (także przecieranym do sucha po każdym praniu w każdym jego zakamarku) – kołnierz pozostawiany sam sobie bardzo szybko zacznie zbierać brudny szlam który będzie brudził ubrania i powodował nieprzyjemne zapachy w łazience. Pamiętajcie też o czyszczeniu filtra! – Pozdrawiam, tata potrafiący zrobić pranie.