Kulinaria 20 listopada 2013

Blok czekoladowy

Jakie smaki kojarzą się Wam z dzieciństwem? Dziś już trudno sobie wyobrazić, że kiedyś nie było tyle różnych produktów na półkach, a tym bardziej takiego wyboru czekolad. Kto z was pamięta smak produktu czekoladopodobnego? Moja mama chcąc osłodzić nam ten beztroski czas, zabierała się za przygotowanie bloku czekoladowego – który smakuje rewelacyjnie, ale  z czekoladą ma niewiele wspólnego. Mimo tego do dziś od czasu do czasu blok króluje na naszym stole. Poniżej przepis nie tylko dla tych, którzy znają blok z dzieciństwa.

Składniki:
kostka margaryny lub masła (250 g)
½ szklanki wody
2 opakowania mleka w proszku (po 250 g każde)
1,5 szklanki cukru
6 łyżek kakao
ok. 450 g herbatników (2 duże opakowania)
garść orzechów i rodzynek.

Wykonanie:

1. Do garnka dodaję wodę, margarynę lub masło. Garnek stawiam na ogień i kiedy się roztopi margaryna, dodaję cukier, a później kakao.

2. Herbatniki kruszę wałkiem i połowę odkładam do miski. Dodaję do niej masę z roztopioną margaryną, mleko w proszku i powoli mieszam.

3. Dokładam pozostałą część herbatników, bakalie i ewentualnie aromat np. rumowy. Wymieszanie wszystkich składników wymaga dużej siły, dlatego warto zaangażować męską stronę do wyrabiania ciasta.

4. Masa jest bardzo twarda, jeśli jest za sucha można dodać trochę wody.  Wypełniam formę (keksówkę) papierem do pieczenia i do niej kolejno ugniatam część masy. Masa powinna być mocno ugnieciona. Na koniec możemy powkładać całe herbatniki.

Przygotowanie bloku zajmie Wam ok pół godzinki, a potem wkładamy do lodówki na min. 2 godziny. Po tym czasie kroję ostrym nożem na plasterki.

Smaczengo!

blok czekoladowyZdjęcia: Rachela

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena Kamińska
Milena Kamińska
10 lat temu

jejku dzisiaj rano w pracy rozmawiałyśmy o bloku, poprosiłam koleżankę aby przyniosła mi przepis a tu proszę po powrocie wchodzę na fb i wvroli mamy spełnia moja zachciankę jutro robię zakupy i wykonuję

Rachela
Rachela
10 lat temu

Mileno,
mówisz – masz 🙂 Smacznego!

Milena Kamińska
Milena Kamińska
10 lat temu
Reply to  Rachela

dziękuję , już nie mogę sie doczekać kiedy skosztuje

Boże Narodzenie 15 listopada 2013

Herbaciany kalendarz adwentowy

Mija kolejny rok z Wami, pełen wielu ciekawych dyskusji i wpisów, nie zabrakło także konkursów, gdzie pokazaliście nam, że Wasza wyobraźnia nie zna granic. Dni znów są krótsze i przybliżamy się do Czasu Adwentu. Rok temu pisałam o tym jak możemy przybliżyć tajemnicę Bożego Narodzenia tym najmłodszym, dziś chciałabym zachęcić Was do przedświątecznych przygotowań i odpowiednio nastroić – Adwent i Święta tuż, tuż.

Przygotowanie tego herbacianego kalendarzyka adwentowego zajmie Wam niewiele czasu, no chyba, że tak jak ja zdecyduje się na większą ilość.  Kto wie, może zechcecie przekazać ten upominek także innym bliskim by w tym czasie bieganiny znaleźli choć chwilę czasu na zatrzymanie się i zastanowienie się….

Będzie potrzebować:

1 prostokątne pudełko po herbacie
24 saszetki z herbatą (24 dni, na każdy dzień – od 1 do 24 grudnia, by przybliżyć nam czas oczekiwania)
klej,
taśmę dwustronną
nożyczki,
ozdobny papier,
wydrukowane wersety biblijne (znajdziecie tu przygotowaną przeze mnie wersję gotową do druku)
cienką kolorową wstążeczką

1. Na samym początku mała podpowiedź. W tym roku zrobiłam 5 takich kalendarzy. W takim celu nabyłam 6 różnych smaków herbat (każde pudełko po 20 szt. saszetek). Dzięki temu zabiegowi wymieszałam saszetki i rozdzieliłam do 5 pudełek po 24 sztuki.

2. Polecam ozdobienie pudełka. Dla mnie pomocna była taśma dwustronna, ale zwykły klej także sobie poradzi z obklejeniem pudełka ozdobnym papierem. W jednym boku pudełka trzeba wyciąć trójkątny otwór – czasem niektóre opakowania mają już taki otwór.

3. Wytnijcie wersety i przyklejcie na woreczki od herbaty. Poukładajcie je później w pudełku- najlepiej wymieszajcie smaki. Potem wystarczy już tylko przewiązać pudełko kolorową wstążeczką i kalendarz adwentowy gotowy!

kalendarz adwentowy 4

kalendarz adwentowy 3

Zdjęcia: Rachela

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota Janicka-Wróblewska

Witam, czy ma Pani gdzieś te teksty Biblijne do kalendarza adwentoweg0o- herbacianego?
Dorota

Agnieszka Jelinek
Agnieszka Jelinek
8 lat temu

Proszę o kontakt na adres a.jelinek@wrolimamy.pl 🙂

Maja BB
Maja BB
8 lat temu

Dzień dobry.
Niestety wyświetla mi się informacja, że nie ma takiego pliku z cytatami, a bardzo chciałabym też zrobić taki kalendarz, najlepiej już na jutro, bo jednak w tym roku adwent ma 28 dni 😀
Czy mogłabym prosić o plik z cytatami wybranymi przez Panią?

Agnieszka Jelinek
Agnieszka Jelinek
8 lat temu
Reply to  Maja BB

Uzupełnię to dziś i podeślę – wydarł się jakiś chichlik i usunął plik. Mój mail powyżej, będę wdzięczna za info to podeślę późnym wieczorem wersety.
Pozdrawiam

Joanna Święcicka-Warszwska
Joanna Święcicka-Warszwska
6 lat temu

Czy można też poprosić takie wersety, super pomysł!
joannaswiecicka@gmail.com

agnes
agnes
5 lat temu

Super pomysl szkoda ze tak późno na niego trafiłam może w przyszłym roku się uda 🙂

Emocje 10 listopada 2013

Dzień Niepodległości

11 listopada jest dniem, w którym obchodzimy najważniejsze święto państwowe – Dzień Niepodległości. Święto szczególne, bo gdyby nie zdarzenia poprzedzające ten czas, oraz wybitne postaci, które poprowadziły naród polski do zwycięstwa, z pewnością nie mielibyśmy czego dziś świętować.

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński… Można by jeszcze wymieniać nazwiska tych, którzy w roku 1918 przyłożyli dłoń do powstania z kolan uciemiężonej Ojczyzny. Tylko czy o nich i o ich zasługach ktokolwiek pamięta? Czy to już tylko zamierzchłe dla młodych czasy, o które ocierają się jedynie błądząc wzrokiem po kartach podręcznika historii?

Dla mnie pamięć o zasługach wielkich poprzedników jest konieczna. Nie można budować przyszłości, nie pamiętając o tym, co minęło. Nie da się inaczej po raz drugi nie popełnić błędów, które niejednokrotnie postawiły Polskę nad przepaścią. Tylko czy w dobie Euro, budowania globalnej wioski, jest jeszcze miejsce na świadomość narodową? Na zdrowy patriotyzm i dumę z bycia Polakiem? Mam nadzieję, że tak i że wraz z upływem czasu i zmiany warty pokoleń, nie zapomnimy języka, nie wyzbędziemy się dumy, nie zaprzepaścimy pracy przodków.

Przeszłość to nie tylko zatarta historia. Zapytajcie swoich dziadków, pochylcie w skupieniu uszy nad ich słowami, a usłyszycie nie raz i nie dwa, echa minionej wojny. To pokolenie z błyskiem w oku powie wam, co oznacza “ Bóg, Honor, Ojczyzna”. Mam nadzieję, że siła ich słów i barwa emocji na długo zapadnie wam w pamięć. Mam nadzieję, że symbolika 11 listopada zatrzyma naród w niewymuszonym skupieniu, by choć przez chwilę móc oddać hołd tym, którzy oddali wszystko, by następne pokolenia mogły żyć w niepodległej ojczyźnie.

“Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości.” – Józef Piłsudski.

 Źródło zdjęcia: Flickr

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Heppa
9 lat temu

Najlepiej szkolić dzieciaki w walkach ulicznych z policja i ewentulnyi muzulmanami.Polska dla Polaków -pod takim hasłem dzisiaj idziemy!!! 😉

Barbara Heppa-Chudy
9 lat temu
Reply to  Andrzej Heppa

Niestety 🙁

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close