Borówka amerykańska – niepozorna niebieska kuleczka, a skrywa w sobie tyle cennych właściwości
Borówka amerykańska, niepozorna niebieska kuleczka. Wyglądem przypomina jagodę, różni się jednak od niej wielkością, smakiem oraz właściwościami. Jeden z moich ulubionych owoców, których nigdy nie mam dość. Chętnie zjadam je na surowo, dodaję do płatków, placków owsianych, koktajli czy słodkich deserów i wypieków. Uwielbiam je za smak i dobroczynne działanie na mój organizm.
Borówka amerykańska jest bowiem bogatym źródłem witamin: A, C, E, K, B1, B2, B3, B6 i kwasu foliowego, a także minerałów takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Swe prozdrowotne cechy zawdzięcza obecności między innymi flawonoidów, garbników, antocyjanów oraz fitoestrogenów. Wykazuje działanie przeciwutleniające, antynowotworowe i zapierające, o czym warto pamiętać w przypadku biegunki.
Owoce borówki amerykańskiej zawierają sporo związków antyoksydacyjnych, które usuwają z organizmu wolne rodniki, przyczyniające się do rozwoju wielu groźnych chorób, między innymi nowotworów oraz chorób układu krążenia. Ponadto, jak powszechnie wiadomo, wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia, a borówki są podobno mistrzami wśród warzyw i owoców pod względem wymiatania ich z organizmu.
Regularne spożywanie borówek wzmaga produkcję kolagenu, poprawia jędrność skóry i elastyczność naczyń krwionośnych. Zaprzyjaźnić się więc z nimi powinny wszystkie osoby, chcące na długo zachować młody wygląd i borykające się z problemem pękających naczynek.
Profilaktyka chorób serca i układu krążenia – substancje zawarte w owocach borówki pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, a także wpływają na zmniejszenie poziomu „złego” cholesterolu (LDL) i zwiększenie „dobrego” (HDL). Poza tym uszczelniają naczynia krwionośne, uelastyczniają je i poprawiają przepuszczalność naczyń włosowatych.
Profilaktyka niektórych nowotworów – dzięki zawartości fitoestrogenu, kwasu elagowego i przeciwutleniaczy borówka neutralizuje substancje rakotwórcze. Przeciwdziała między innymi rozwojowi nowotworów tarczycy, piersi, wątroby, płuc, przełyku oraz krtani.
Marskość wątroby – borówki łagodzą stany zapalne i chronią komórki wątrobowe przed uszkodzeniem i włóknieniem.
Poprawa wzroku – borówkę stosuję się w leczeniu zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Może również przyczynić się do poprawy widzenia.
Problemy z pamięcią i koncentracją – brytyjscy naukowcy przekonują, że substancje zawarte w borówkach mogą poprawiać pamięć, poprzez regenerację neuronów i usprawnienie komunikacji między komórkami.
Oczyszczanie organizmu – zawarte w borówkach garbniki wykazują działanie antybakteryjne. Pomocne są więc w procesach detoksykacji organizmu. Ponadto przyspieszają przemianę materii, wspomagają funkcje trawienne i wspomagają pracę układu moczowego – w przypadku zapalenia pęcherza moczowego zaleca się picie soku lub koktajli z borówek.
Wzmocnienie odporności – dzięki zawartości wielu witamin i minerałów borówki wykazują silne działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe. Dlatego stosowane są w leczeniu kaszlu i infekcji układu oddechowego.
Dawniej suszone borówki oraz napary z nich przyrządzone stosowano jako środki przeciwbólowe – podobno podawano je również kobietom ciężarnym przed porodem. W medycynie naturalnej chętnie sięga się po nie w przypadku biegunki. Zaleca się również ich spożywanie w celu wytępienia pasożytów, między innymi owsików.
Oj tak zgadzam się borówka to świetny owoc! Posiada jeden z najwyższych potencjałów antyoksydacyjnych <3 Ja osobiście uwielbiam połączenie borówka+jogurt naturalny+orzechy włoskie