Czy istnieje życzliwość wobec kobiet w ciąży?


Czy Wy również macie wrażenie, że niektórzy ludzie specjalnie starają się nie zauważać kobiet w ciąży? Od kiedy dowiedziałam się o swoim odmiennym stanie, obserwuję zachowania innych osób wobec przyszłych mam. Niestety z moich obserwacji wynika, że nie jest zbyt dobrze. Z przykrością muszę stwierdzić, że życzliwość wobec kobiet ciężarnych w naszym kraju nadal pozostawia wiele do życzenia.

Niektórzy z Was mogą się oburzyć, bo przecież ciąża to nie choroba i skoro kobiety domagały się kiedyś równouprawnienia, to w czym jest problem? Dlaczego miałyby być traktowane inaczej niż ktokolwiek inny? Pewnie, można wychodzić z takiego założenia. Ja sama również jestem zdania, że ciąża to nie choroba, jednak uważam, że kobiety przy nadziei powinny być traktowane nieco inaczej. W końcu noszą w sobie nowe życie, o które powinny dbać już od samego poczęcia i niestety niejednokrotnie może to wymagać reakcji obcych im osób.

Kobiety w ciąży nie mają w Polsce łatwego życia! Dlaczego tak uważam? Z trzech powodów:

1. Obecnie jestem w 8 miesiącu ciąży. Brzuszek już widać, nawet w kurtce. Jednak tylko raz zostałam przez kogoś przepuszczona w kolejce do kasy sklepowej, a dało mi to jedynie tyle, że przed sobą miałam jeszcze 4 a nie 5 osób. Reszta udawała, że mnie nie widzi.
2. W wielu marketach stoję (bez kurtki) w długich kolejkach – nikt mnie nie zauważa, nawet obsługa sklepu. Wyjątek stanowiła jedna miła kasjerka w Lidlu, ale to potwierdza tylko regułę. W wielu hipermarketach nie ma nawet specjalnych kas dla ciężarnych czy rodziców z dziećmi.
3. Ostatnio musiałam zrezygnować z podróży autobusem. Był tak zatłoczony, że zwyczajnie bałam się nim jechać. Tam też nikt nie ustąpił mi miejsca. Innego dnia kiedy podczas podróży poczułam się gorzej i poprosiłam o ustąpienie miejsca, to musiałam się jeszcze nasłuchać.

Wśród ludzi panuje znieczulica i jest mi naprawdę przykro z tego powodu.

U lekarza czy w aptece, kobiety ciężarne mają prawnie zagwarantowane przyjęcie bez kolejki, ale czy tak rzeczywiście jest? O ile w przychodni, laboratorium czy innych placówkach medycznych jako tako to funkcjonuje, tak w aptekach nie zauważyłam żeby ktoś tego prawa przestrzegał.

Od dziecka byłam uczona szacunku do osób starszych. Zdarza mi się wnieść im zakupy po schodach, pomóc wypełnić druki na poczcie czy też ustąpić miejsca w autobusie. Większości z nas takie zachowanie wydaje się zupełnie naturalne, prawda? To dlaczego w przypadku kobiet przy nadziei jest inaczej? Jak wspomniałam na początku, ciąża to nie choroba, ale prawda jest taka, że nie mamy pojęcia jak się w danej chwili czuje przyszła mama i czy aby na pewno nie potrzebuje naszej pomocy albo chociaż odrobiny życzliwości…

Zauważyłam, że najwięcej empatii mają w sobie młode mamy, które pamiętają jak się w tym okresie czuły i czasem marzyły o tym, by ktoś przepuścił je w kolejce, czy też ustąpił miejsca w komunikacji miejskiej. Najgorzej natomiast zachowują się starsze panie, a przecież większość z nich jest mamami, babciami, więc z założenia powinny rozumieć powagę sytuacji. Prawda jest taka, że to właśnie one zwykle mają najwięcej do powiedzenia. Młodzież natomiast udaje, że nas nie widzi. Nadzieja jest jeszcze w mężczyznach, choć z tymi też różnie bywa.

Ja nie dopominam się specjalnego traktowania, poza laboratorium czy przychodnią, bo tam po prostu dbam o siebie i maluszka. W sklepach natomiast, jeśli czuję się dobrze to nie mam takiej potrzeby. Nie korzystam też z pierwszeństwa obsługi, jeśli w danym sklepie jest tabliczka z informacją, że kobiety w odmiennym stanie obsługiwane są poza kolejnością. Chciałabym jednak żeby hasła z tych tabliczek nie były jedynie pustymi hasłami, a były znane obsłudze, która zwróci szczególną uwagę na kobietę w ciąży i zaproponuje podejście do kasy bez kolejki. To naprawdę drobne gesty, ale od takich powinno się zaczynać wprowadzać zmiany. A w kwestii traktowania kobiet ciężarnych nasze społeczeństwo potrzebuje zmian.

Nadzieja w naszych dzieciach. Jeśli wychowamy je zgodnie z osobistymi przekonaniami to jest szansa, że coś się w przyszłości zmieni.

Autorka bloga parentingowo – lifestylowego http://polishgirlolga.pl zaprasza do siebie :)

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

 1. oczywiście, że istnieje życzliwość wobec kobiet w ciąży, tylko dobrze by było, by kobiety w ciąży pamiętały, że istnieją tez inni ludzie ze swoimi problemami…

  1. Oczywiście masz rację. Jednak wierzyć mi się nie chce żeby w autobusie, w którym jest około 70 miejsc siedzących, każda osoba miała takie problemy, by nie mogła ustąpić miejsca kobiecie w ciąży.

  2. Polishgirlolga blog no właśnie ja nie mogę zrozumieć/uwierzyć, że ktoś ze zwykłej wygody może nie ustąpić miejsca kobiecie w ciąży… może czasami po prostu się nie widzi, przecież stojąc w kolejce w sklepie nie oglądamy się za siebie co kilka sekund, by sprawdzić czy akurat nie pojawił się ktoś kogo należy przepuścić… wydaje mi się, że zdecydowana większość ludzi odpowiednio reaguje, może tylko czasami się zagapią…

 2. Wystarczy pójść do lekarza , przychodzi pani w ciąży i mają to gdzieś

  1. Dlatego ja się w przychodni zwyczajnie upominam o swoje prawa, jeśli jest przede mną długa kolejka.

  2. z tym lekarzem to ostrożnie. zwłaszcza kiedy jest to ginekolog. U mojego- kobieta ciężarna w gabinecie oznacza dobre pół godziny pod drzwiami. Jest bardzo dokładny i kiedy sama byłam w ciąży też tyle mnie zawsze trzymał, bo egzaminował ze wszystkiego. Wybaczcie, ale kiedy ja wpadam do ginekologa przed pracą (a bardzo często tak się umawiam), to nie mam aż tyle czasu. Nie jestem w ciąży i nie wytłumaczę swojemu szefowi, że musiałam poczekać w kolejce, bo z uprzejmości przepuściłam ciężarną (albo trzy, bo ciężarna u ginekologa to nie taki rzadkie zjawisko). Jesteśmy umawiane na konkretne godziny i w rejestracji na każdą przypada 10 minut. Przychodzę o swojej godzinie. Jeśli ciężarna jest przede mną- grzecznie czekam, ale jeśli po mnie- wybaczcie, ale nie jestem uprzejma i nie przepuszczam. Natomiast, jeśli nie ma miejsca siedzącego, to zawsze ustąpię, podobnie w tramwaju, czy w kolejce w sklepie. Myślę. że zrozumienie musi być z dwóch stron.

 3. Mi kilka razy zdarzylo sie ze w NFz czY US panie Z obslugi mi pomogly przyspieszyc moja wizyte, rowniez w banku. Wiele jest super reakcji ale raz bylo faktycznie nie milo jak w rejestracji jedna pani rejestrowala wszystkich a druga prosila w pierwszenstwie ciezarne-wtedy zastanawialam sie czy podejsc gdyz kilka pań starszych z kolejki tak krzyczalo i ublizalo,ze jak opadly emocje to smialam sie ze bylo o wlos od linczu? ogolnie nie jest zle. ale moim zdaniem w supermarketach w kasach dla ciezarnych nie powinien byc obslugiwany nikt inny, a w takiej kasie zamontowac dzwonek i kasjer nie musialby siedziec i czekac jak raz na 30min podeszlaby ciezarna a bylaby to kasa na wezwanie. Pozdrawiam.

  1. polishgirlolga

   Niegłupi pomysł z tymi kasami. Ostatnio w wielu sklepach potworzyli jedną kolejkę do wszystkich kas i dla mnie to jest przegięcie. Kasy uprzywilejowane zostały polikwidowane.

 4. Ja miałam chyba szczęście do ludzi, w każdej z czterech ciąż :) korzystałam z kolejek do kas z pierwszeństwem dla ciężarnych w dużych sklepach, w jednym ostatnio nawet sama pani kasjerka przeprosiła innych klientów i poprosiła mnie do przodu poza kolejką, nikt nie protestował, ja mile zaskoczona podziękowałam i chętnie skorzystałam :) Podczas nabożeństwa w Wielki Piątek starsza pani chciała mi ustąpić miejsce siedzące w kościele, już wprawdzie nie jestem w ciąży, ale miałam córeczkę (4m. na rękach) :) są jeszcze wśród nas ludzie o dobrych sercach :)

 5. Mnie tekst “ciąża to nie choroba” doprowadzał do szału. Owszem, nie choroba, ale również nie stan, który można bagatelizować. Zazdroszczę wszystkim kobietom, które ciążę przechodziły bezproblemowo i do 9 miesiąca biegały i skakały. Ja takiego szczęście nie miałam. Całą ciążę ciśnienie tak niskie, że podczas długiego stania (zwłaszcza w ciepłych pomieszczeniach) zwyczajnie robiło mi się słabo i niedobrze. Mdłości do 5 miesiąca. Dlatego za przeproszeniem gdzieś miałam komentarze innych, że ciąża to nie choroba. Dla czyjegoś widzimisię miałam ryzykować zdrowie dziecka? Choćby upadkiem, bo ktoś nie ustąpił. W autobusie to samo. Tu nie chodzi o wygodę, ale bezpieczeństwo. Kierowcy często jeżdżą, jak wariaci i ryzykując upadkiem, narażam życie mojego dziecka! Nie wspomnę już o przepychających się ludziach, którzy biją łokciami, gdzie tylko można. Sama nie prosiłam się o miejsce, ani nie wymuszałam go w kolejce, ale zawsze, jak ktoś ustąpił byłam bardzo wdzięczna i nigdy nie oceniam po pozorach, bo sama byłam przykładem na to, że ciążę przechodziłam źle i prawa takie należą się nie z czyjegoś widzimisię.

 6. Całkiem niedawno bo trzy miesiące temu urodziłam druga córeczkę i doskonale pamietam jak przez cała ciąże nawet w dziewiątym miesiącu mój brzuszek był niewidoczny. Niejednokrotnie stałam w ogromnych kolejkach często ze starsza czteroletnia córeczka i tak naprawdę jeden raz zostałam poproszona przez kasjerke o przejście do kasy co spotkało sie z ogromnym niezadowoleniem Pani stojącej przede mną. Najczesciej nikt nic nie widział. A pózniej postanowiłam walczyć o swoje podchodziłam do kasy i prosiłam o obsłużenie. Niestety musimy same o siebie dbać a zwłaszcza o maluszka mieszkającego w brzuszku mamy.

  1. trzeba było się Kasia od początku upominać o swoje, nam się wydaje, że ktoś niegrzeczny bo nie ustąpił, a on zwyczajnie nie zauważył; a im większy brzuch tym trudniej stać w kolejkach….

 7. Żaneta Garczyńska

  Mi zdarzyło się jeden raz, by ktoś przepuścił mnie w kolejce. Najgorsze są kobiety, gdzieś ok. 50tki – patrzą na Ciebie kątem oka, a później udają, że są zajęte czekaniem, oglądaniem mięsa itp. Nie ma względów, ludzie patrzą, ale mało kiedy reagują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Slim HERBAL System. Ziołowa pomoc w zrzucaniu kilogramów


Z każdej strony słyszymy, że należy pokochać siebie i pogodzić się z pewnymi niedoskonałościami, które każda z nas może zaobserwować w lustrze. I jest to słuszne podejście, bo polubienie samych siebie pozwala łatwiej i przyjemniej żyć. Mimo tego, ogrom kobiet w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami, marzy o pewnych zmianach.

Jedne szukają metamorfozy u fryzjera, inne zakładają sportowe obuwie i kupują karnet na siłownię. W dążeniu do uzyskania satysfakcjonującego wyglądu, angażujemy się całym sercem, jednak często popełniamy błędy, które kosztują nas porażkę.

Jeśli problem polega przede wszystkim na nadmiernej masie ciała, z samego “chcę” cudów nie będzie, musicie nie tylko przyłożyć się do aktywności fizycznej, ale zmienić swój styl żywienia. Gdy połączycie te dwa elementy, łatwiej osiągniecie założony cel.

Do dyspozycji macie również różnorodne suplementy i herbatki, które mają pomóc w zrzuceniu nadmiaru kilogramów. Dziś, razem z Agnieszką, zajmiemy się omówieniem tej drugiej opcji.

Slim HERBAL System, to 25-dniowa ziołowa terapia wyszczuplająca, która polega na regularnym przygotowywaniu i wypijaniu ziołowych herbatek. Założenie jest proste, ale wymaga systematyczności oraz ruchu i zdrowego odżywiania, by już po 7 dniach zauważyć pierwsze efekty.

Skuteczność herbatek wynika z obecności w ich składzie przebadanych pod kątem bezpieczeństwa działania i skuteczności ziół w saszetkach do zaparzania, które przyjmowane o wskazanych porach dnia, mają za zadanie przeprowadzić:

 • Poranny detox – polegający na łagodnym oczyszczeniu jelit, by usunąć to, co osłabia wchłanianie składników odżywczych.
 • Przebudzenie organizmu – dodanie dobrej energii. Bioaktywne składniki tej mieszanki mają pozytywny wpływ na ciało i mózg. Pobudzają organizm i stymulują zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej.
 • Przyspieszenie metabolizmu – dzięki silnemu wsparciu aż 7 różnych składników.
 • Spalanie tłuszczu – zamieniać tłuszcz w energię, między innymi stymulując termogenezę. Przyspiesza ona przemianę materii, więc organizm nie domaga się tak szybko kolejnego posiłku.
 • Hamowanie apetytu mieszanka reguluje apetyt, dzięki czemu łatwiej wyeliminować napady głodu. A po chwilach słabości zmniejsza wchłanianie węglowodanów.
 • Wieczorne odprężenie – jednym z głównych składników tej mieszanki jest uspokajająca melisa, której działanie uzupełniają pozostałe składniki. Przygotowuje ona układ trawienny do spoczynku, by z nową energią pracował następnego dnia.

Tyle teoria, a jak wygląda praktyka z perspektywy dwóch różnych kobiet?

Żaklina

Po trzeciej ciąży, w której przytyłam 18 kg, nie tak łatwo jest mi zrzucić nadmiar masy ciała. Dwa miesiące po porodzie waga nadal nieubłaganie pokazywała 8 kg na plusie. Aby wrócić do formy, sięgnęłam po herbatki Slim HERBAL System. Jestem zwolenniczką naturalnych, ziołowych rozwiązań, w kontrze do tajemniczych w składzie aptecznych suplementów.

Po trzech dniach, moja waga z 68,5, pokazała 66,5 kg! Rewelacja, choć mam świadomość tego, że przede wszystkim zaliczyłam spektakularną “ucieczkę” wody z organizmu. Ale to akurat bardzo dobrze, bo zapewniłam sobie genialny start i motywację do dalszych starań. Herbatki należy pić 6 x dziennie, jedna saszetka na kubek wody 250 – 300 ml, więc summa summarum, niezłe nawodnienie organizmu.

Pijąc duże ilości herbatek, z których każda ma inny skład i specyficzny intensywnie ziołowy smak, czułam się pełna, nie podjadałam, bo nie miałam już miejsca w żołądku, porcje posiłków również jadłam mniejsze.

Rzeczywiście, mój układ pokarmowy się rozruszał, ale nie odczuwałam przykrego “przeczyszczania” co jest niewątpliwym plusem.

I piłabym dalej Slim HERBAL System, gdyby nie jedno “ale”.

Herbatki nie są zalecane kobietom karmiącym (ciężarnym i diabetykom również nie). Producent zagwarantował bezpieczeństwo ziół w herbatce, ale nie mógł zapewnić mnie, czy maluch karmiony piersią, również nie odczuje skutków działania ziół. Należy pamiętać, że aktywne składniki z ziół, przenikają do pokarmu. Rozmawiałam z pediatrą, która również nie mogła mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to, czy mogę zaszkodzić dziecku, czy nie będzie to miało wpływu na małego. Niestety, mój synek zareagował problemem z wypróżnianiem i z żalem musiałam odstawić herbatki. Zachęcona początkowym działaniem kuracji odchudzającej, zaryzykuję stwierdzeniem, że dalej pijąc herbatki, przy odrobinie chęci i zdrowym trybie życia, osiągnęłabym zamierzony na ten moment cel – wagę 62 kg.

 

Agnieszka

Cóż mogę dodać więcej? Po drugiej ciąży bardzo szybko wróciłam do mojej wyjściowej wagi, z czego bardzo się cieszyłam. Po roku wróciłam do pracy za biurkiem i to pociągnęło za sobą nieregularne posiłki, podjadanie, praktycznie brak ruchu. Często zdarzały się głodówki, bo moim pierwszym posiłkiem – o godzinie 16 – była drożdżówka na dworcu, w oczekiwaniu na pociąg do domu. Każdy organizm lubi regularność, przewidywalność. Nie dziwię się, że po roku,  znów mam 6 kg na plusie, plus 15, które już dawno powinny sobie odejść – ale nie chcą. Moja tarczyca chyba za bardzo się do nich przywiązała.

Czy coś zmieniło się po piciu ziołowych herbatek od Slim Herbal System? Podobnie jak Żaklina czuję się syta, nie podjadam już tak często gorzkiej czekolady w pracy, a drożdżówki na dworcu omijam szerokim łukiem. Ten program wręcz wymusił  na mnie poczucie odpowiedzialności za regularne parzenie herbaty. To pociągnęło za sobą przygotowanie posiłków – nawet w pracy, naprawdę  staram się odnaleźć przestrzeń i czas, by zjeść drugie śniadanie i lekki lunch. Sam fakt picia aż 6 dużych kubków sprawia, że poprawiła się kondycja nie tylko moich jelit, ale także mojej skóry – odnoszę wrażenie, że jest nawilżona i bardziej elastyczna.

Podsumowując do wagi marzeń jeszcze mi daleko, choć po tygodniu zaliczyłam prawie 2kg spadek – to naprawdę działa motywująco. Zdaję sobie sprawę, że samo picie herbat ziołowych wiele nie zdziała, dlatego postawiłam na więcej ruchu – tu z pomocą przychodzi hulajnoga, którą jeżdżę do pracy oraz zbilansowane, regularne posiłki. Jeśli szukasz czegoś, co wesprze cię w walce z dodatkowymi kilogramami i nie jest nafaszerowane chemią, to śmiało mogę ci polecić ten produkt.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

 1. Jeśli te herbaty naprawdę są oparte na ziołach, to chętnie wypróbuję je na sobie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Nie bądź jedną z 2 574 kobiet. Naucz się rozpoznawać objawy raka jajnika


Czy wiesz, jak wiele kobiet nie ma zielonego pojęcia, jakie objawy daje rak jajnika? W przeprowadzonym badaniu, tylko jedna na dziesięć kobiet potrafiła podać większość objawów nowotworu tego narządu, to przerażające. Wczytałam się dalej w statystyki – W 2008 r. na świecie zachorowało na niego około 225 000 kobiet, a zmarło 140 000. Szczyt zachorowań przypada po 65. roku życia. Przypomnijcie sobie, ile lat mają wasze mamy, ciocie, babcie? Czy one znają objawy tej podstępnej choroby?

Ale to nie wszystko – W Polsce w 2010 r. zapadło na ten nowotwór 3 587 kobiet, a umarło 2 574 (72% zdiagnozowanych kobiet). Był on czwartą przyczyną zgonów na nowotwory, a liczba zachorowań powoli, ale systematycznie się zwiększa. Nie dotarłam do nowszych statystyk, ale obawiam się, że wcale nie wyglądają lepiej.

A wiecie, co jest najgorsze? Rak jajników najczęściej początkowo przebiega bez objawów łączonych z jajnikami. Najczęściej kobiety zgłaszają się do lekarza, gdy objawy są nasilone i szanse na życie maleją dramatycznie. Sytuacja jest tym poważniejsza, że nie ma skutecznej profilaktyki wystąpienia tego nowotworu i dopóki nie wystąpią wyraźne objawy, rozwija się on podstępnie. Nie ma również jednego rodzaju raka jajnika – dotychczas wyodrębniono ponad 25 typów tej choroby.

Musicie wiedzieć, że wczesne wykrycie raka jajnika w I i II stadium choroby pozwala wyleczyć 75% kobiet. Stopnie III i IV zmniejszają szansę na przeżycie 5 lat do 30–50%. Ponadto rak jajnika często, bo w około ¾ przypadków, nawraca.

Rak jajnika można wykryć podczas badania dzięki:

 • wykonaniu przez lekarza USG przezpochwowego, aby dostrzec guzy na narządzie
 • ocenie stężenia markerów raka jajnika we krwi (CA-125 i HE-4),
 • tomografii komputerowej oraz rezonansowi magnetycznemu, jako uzupełnienie badania USG w kierunku raka jajnika.

Twoja rola jest niezwykle ważna – nie można zapobiec rozwojowi raka jajnika (chyba, że usuwając te organy w przypadku mutacji genu BRCA1), ale można rozpoznać niepokojące sygnały, które powinny skłonić do szybkiego kontaktu z lekarzem. Te z was, które miały w rodzinie przypadki zachorowania na ten nowotwór, powinny wykonać ocenę stężenia markerów – nosicielstwo wadliwych genów dwudziestokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania.

Zapamiętaj objawy raka jajnika:

 • wodobrzusze (występuje u 30% chorych),
 • uczucie ciężkości w jamie brzusznej, bóle o nietypowej lokalizacji dla narządu rodnego,
 • nerwobóle ud, okolicy kulszowej lub pachwinowej,
 • uczucie nagłego parcia na mocz,
 • zaparcia,
 • okresowo bolesne stosunki płciowe,
 • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
 • mogą pojawić się wzdęcia, niestrawność, selektywna nietolerancja pokarmów, nudności, wymioty, brak łaknienia oraz trudności w oddawaniu stolca.

Pamiętajcie, tu nie chodzi o straszenie i sianie paniki, ale o to, by każda z was umiała jak najlepiej zadbać o własne zdrowie. Nie ma lepszych obserwatorów waszego organizmu, niż wy same.

Więcej informacji znajdziecie w źródłach, z których korzystałam, pisząc ten tekst : onkologia.mp.pl, www.zwrotnikraka.pl

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

 1. Te objawy nie są tylko objawami raka jajnika to ta najgorsza opcja. Są to objawy wielu innych chorób. Jeśli się jednak pojawiają należy je od razu skonsultować z lekarzem.

  1. zgadza się, niestety ten nowotwór daje wiele nieswoistych objawów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Wielkanocne menu – mała ściąga dla zabieganych


Do świąt wielkanocnych pozostało niewiele czasu. Zapewne część z Was dopina już przygotowania na przedostatni guzik – kończy porządki i robi przemyślane zakupy, tak by w piątek przygotować święconkę i wszelkie potrawy. Wszak tradycja głosi, że po sobotnim święceniu koszyczków nie powinno się już nic robić.

Tradycja to jedno, a rzeczywistość to drugie, dlatego założę się, że mimo wszystko jeszcze znaczna część z Was jest w czarnej dziurze z przygotowaniami. I choć czas nagli to jeszcze zastanawiacie się CO ugotować, upiec i podać, by te święta były nie tylko syte i smaczne, ale też by nie zabrakło na stole niczego, co powinno się na nim znaleźć.

Wychodząc więc Wam naprzeciw, podrzucam(y) małą ściągę Wielkanocnego menu – śniadania i obiadu…

Podczas niedzielnego śniadania na stole powinno pojawić się wszystko to, co uprzednio, w sobotę, poświęciliście, a więc:

CHLEB – symbol Chrystusa, zapewnia dobrobyt i pomyślność.

JAJKA – symbol rodzącego się życia.

Podawane mogą być klasycznie, czyli po prostu ugotowane na twardo lub w bardziej nowoczesnej formie – jajka faszerowane. Przepisów jest całe mnóstwo, od przeróżnych past, przez pieczarki, sery, aż po warzywa i wędliny.

MIĘSO – po Wielkim Poście potrawy mięsne są niemal obowiązkowym elementem menu, symbolizują płodność, dostatek i zdrowie.

Na stole nie może więc zabraknąć: białej (pieczonej) kiełbasy, różnego rodzaju wędlin, pieczonego schabu i/lub szynki oraz pasztetów.

Pasztety mogą być również przygotowane w wersji bezmięsnej, tj. z jajek, grzybów bądź warzyw.

CHRZAN i/lub ćwikła z chrzanem – symbol siły i zdrowia.

SÓL – symbol oczyszczenia, prostoty i prawdy. Posiada również moc odstraszania wszelkiego zła.

CIASTA – symbol wszechstronnych umiejętności i doskonałości.

Tradycyjne wielkanocne słodkości to: pascha, babka, mazurek, baranek i zajączek. Ale na świątecznym stole zawsze mile widziany jest również sernik – dla mnie król ciast ;)

SAŁATKI

Co prawda nie stanowią zawartości święconki, ale za to pyszne i kolorowe dopełnienie wszystkich tych jaj i mięs. Klasyką jest oczywiście sałatka jarzynowa, ale obok niej śmiało  może stanąć iście wiosenna wersja – z zieloną sałatą/rukolą, pomidorami, rzodkiewką, fetą i kiełkami.

Ponadto, w niektórych domach do śniadania, w innych dopiero do obiadu, serwuje się ZUPY:

Żurek – tradycyjny, na zakwasie. W zależności od upodobań z dodatkiem jajka, kiełbasy lub grzybów.

Barszcz biały.

Zupa chrzanowa z jajkiem i kiełbasą.

A dopełnieniem wszystkich tych potraw, niezależnie od tego czy serwuje się je na śniadanie czy obiad, są wszelkiego rodzaju: rolady, schaby faszerowane, drób na różne sposoby i galarety.

Wybór duży, ilości też zapewne będą wprost nieproporcjonalne do liczby gości i świątecznych dni – ale cóż, taka to już tradycja… ;)

Smacznego!

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku