Znad kołyski 16 lutego 2019

Jak często należy karmić noworodka?

Pierwszy miesiąc życia dziecka jest dla rodziców radosny, ale jednocześnie trudny, bo dopiero uczą się, jak rozpoznawać i zaspokajać potrzeby malucha. Jedną z kwestii, która nurtuje świeżo upieczone mamy, jest częstotliwość karmień – czy istnieje w te kwestii jakiś limit? Przeczytaj w poniższym tekście.

Ogólna zasada dotycząca karmienia jest bardzo prosta. Niemowlak powinien otrzymywać pokarm tak często, jak często jest głodny. Ta zasada obejmuje nie tylko pierwszy miesiąc życia dziecka, ale także kolejne. Ważne, abyś potrafiła rozpoznać sygnały świadczące o potrzebie karmienia.

Jak poznać, że dziecko jest głodne?

Niemowlęta przeważnie jasno dają mamie do zrozumienia, że czas na posiłek. Wyraźną wskazówką jest więc płacz. Maluchy używają jednak płaczu, aby zasygnalizować rodzicom także inne potrzeby, więc nie ma sensu za każdym razem przystawiać malucha do piersi. Innymi objawami, wskazującymi na głód dziecka, są:

  • przytulanie się do piersi,
  • rozglądanie się wokół szeroko otwartymi oczami,
  • ssanie dłoni lub paluszków,
  • postękiwanie, mlaskanie,
  • niepokój, ruchliwość, wiercenie się,
  • wystawianie języka, marszczenie ust w taki sposób, jakby dziecko chciało chwycić pierś.

Często te pierwsze, subtelne sygnały, pojawiają się, zanim jeszcze niemowlę zacznie płakać. Warto już na tym etapie podać mu pierś lub butelkę, żeby maluszek nie jadł posiłku, gdy będzie zdenerwowany. Tymczasem jego uspokojenie może być trudne.

Ilu karmień w ciągu dnia może potrzebować dziecko?

Każde niemowlę jest inne, dlatego trudno jest mówić o konkretnej, wskazanej liczbie karmień w ciągu doby. Wiele zależy także od sposobu karmienia dziecka. Mleko mamy jest łatwiej strawne niż mleko modyfikowane, dlatego dzieci karmione piersią mogą domagać się pokarmu częściej, średnio co 1,5-3 godziny. Im starsze jest niemowlę, tym mniej pokarmu potrzebuje, a rytm jego karmień jest bardziej przewidywalny. Pierwszy miesiąc życia dziecka zazwyczaj wymaga karmienia go 8-12 razy dziennie. Kiedy maluch ukończy kilka tygodni, prawdopodobnie wystarczy mu 7-9 karmień.

Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym z początku domagają się butelki co 2-3 godziny, z czasem wystarczy podać mu pokarm co 3-4 godziny. Niektóre mamy niepokoją się, że na pewnych etapach dziecko domaga się jedzenia częściej. Dzieje się tak zazwyczaj wówczas, gdy maluch bardzo dynamicznie się rozwija.

Jak poznać, że maluch otrzymuje wystarczająco dużo pokarmu?

W trakcie kilku pierwszych miesięcy mleko jest jedynym źródłem składników odżywczych dla niemowlaka. Dzięki odpowiedniej ilości pokarmu maluch może rosnąć w odpowiednim tempie. Skąd możesz wiedzieć, że karmisz go wystarczająco często? Jeśli twoje dziecko wymaga wymiany pieluszki 4-6 razy dziennie, oddaje regularne stolce i przybiera na wadze, to sygnały, że otrzymuje wystarczająco dużo pokarmu. Pamiętaj, że wszystkie wątpliwości najlepiej skonsultować z lekarzem pediatrą lub położną.

Piśmiennictwo:
How Often Should You Feed Your Baby? https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-feeding-schedule. Data dostępu: 6.11.2018.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close