Jak nauczyć dziecko koncentracji
Jak nauczyć dziecko koncentracji, to pytanie, które spędza sen z oczu wielu rodzicom. Dlaczego jedne dzieci umieją się skupić, a innym przychodzi to z trudem? Okazuje się, że koncentracji można się nauczyć, to nie jest umiejętność wrodzona. Zobacz, w jaki sposób możesz pomóc swojemu dziecku.
Jak nauczyć dziecko koncentracji? Nie naciskaj
Powtarzaniem dziecku, żeby się skoncentrowało, osiągniesz odwrotny skutek. Nie oczekuj też cudów. Małe dzieci po prostu nie umieją się skupiać, nie leży to w ich naturze. Nie dziw się więc, że trzylatek już po kilku minutach traci zainteresowanie tym, co robił. Raczej ciesz się, że w ogóle przez chwilę czymś się zajął i pobawił samodzielnie.
Im starsze dziecko, tym dłużej powinno się koncentrować na określonej czynności. Jednym dzieciom przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Jeśli masz w domu ten drugi przypadek, przeczytaj poniższe rady.
Jak nauczyć dziecko koncentracji – sprawdzone sposoby
- Nauka przez zabawę sprawdza się w wielu przypadkach, także przy nauce koncentracji. Masz w domu trzylatka? Poproś go o zbudowanie wieży z klocków lub pokolorowanie prostego obrazka. Przedszkolakowi zaproponuj trudniejszy obrazek lub nawlekanie makaronu na nitkę.
- Dostosuj czas pojedynczej zabawy do możliwości dziecka. Stopniowo wydłużaj aktywność o kolejne minuty.
3. Stwórz odpowiednie warunki. Bałagan w pokoju i nadmiar zabawek nie sprzyjają koncentracji. Usuń co najmniej połowę. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, przeczytaj książkę Wychowanie w duchu prostoty.
- Ogranicz oglądanie telewizji i korzystania z urządzeń mobilnych. Nawet jeśli dziecko korzysta z aplikacji edukacyjnych, wpatrywanie się za długo w monitor lub wyświetlacz nadweręża jego system nerwowy, co zdecydowanie nie sprzyja koncentracji.
- Zadbaj o codzienną dawkę ruchu. Dzieci muszą gdzieś wyładować energię, zanim skupią się na czynności wymagającej koncentracji.
- Dieta też ma wpływ na koncentrację. Zadbaj o równowagę między białkami, węglowodanami i tłuszczami. Za dużo węglowodanów może stanowić problem – zostaną przekształcone w energię, a tę dziecko musi gdzieś wyładować. Jeśli ma jej za dużo, na pewno się nie skoncentruje.
- Sen to podstawa funkcjonowania dziecka. Ma wpływ także na umiejętność koncentrowania się. Zmęczony i niewyspany dorosły nie potrafi skupić się na zadaniu. To samo dzieje się z dzieckiem, tylko jeszcze bardziej. Zadbaj, by Twoje dziecko się wysypiało.
- Układaj z dzieckiem puzzle. To zajęcie jest bardzo wciągające i pochłaniające całą uwagę. Przy tym tak fajne, że dziecko nie będzie traktowało tego jako ćwiczenia, a fajną zabawę. Liczbę puzzli trzeba dopasować do wieku i możliwości dziecka.
- Gry planszowe dla dzieci, łamigłówki, krzyżówki, gry słowne pełnią podobną funkcję jak puzzle. Bawcie się jak najczęściej całą rodziną!
Trenujesz z dzieckiem koncentrację? O tym musisz pamiętać
Nauka koncentracji ma prawo trwać długo. Nie oczekuj sukcesu po tygodniu czy dwóch, raczej uzbrój się w cierpliwość.
O tym, czy dziecko jest skoncentrowane, świadczy wykonanie lub niewykonanie zadania. Nie oceniaj na podstawie zachowania dziecka. Niektóre maluchy, żeby się skoncentrować, muszą wykonać mnóstwo pozornie niepotrzebnych czynności: machają nogami, bujają się na krześle, kręcą głową, wyginają palce itd. Jeśli jednak przy tym sprawnie pracują, to… taka ich uroda. Fachowo zwie się to inteligencją kinestetyczną.