Jęczmień na oku – dlaczego się tworzy i jak można się go pozbyć?
Jęczmień pojawiający się na oku, czy też bardziej na powiece, to przykra dolegliwość. Zanim wyskoczy charakterystyczna “gulka” na powiece, miejsce jej wykwitu zaczerwienia się, swędzi, boli, dokucza. I wtedy już wiadomo, że do czynienia mamy ze specyficznym stanem zapalnym. Warto wiedzieć, czym jest jęczmień na oku oraz w jaki sposób można się z tym problemem rozprawić.
Jęczmień na oku — co to jest?
Mianem jęczmienia określamy zakażenie powiek gronkowcem złocistym o ostrym przebiegu. Najczęściej skarżą się na tę przypadłość osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Zmiana może powstać na zewnątrz lub wewnątrz oka, ale nie wpływa na jakość widzenia.
Jęczmień wewnętrzny to o ropne zapalenie gruczołu tarczkowego Meiboma, czyli torbiel, którą można wyczuć pod palcami. Na początku jest niewielka, ale może rosnąć i finalnie pęknąć. Towarzyszy jej zaczerwienienie, obrzęk i bolesność powieki, grudkę można wyczuć pod palcami. W większości przypadków jęczmień wewnętrzny ustępuje bez żadnej ingerencji. Natomiast gdy nie ustąpi, pojawia się przewlekły stan zapalny, określany mianem gradówki.
Jęczmień zewnętrzny to ropne zapalenie mieszka włosowego rzęsy i gruczołów Zeisa lub Molla. Ta zmiana powoduje mniej dokuczliwy ból, w porównaniu do jęczmienia wewnętrznego. W wielu przypadkach można zauważyć ropny czop prześwitujący przez skórę. Jęczmień zewnętrzny może goić się od kilku dni do 2 tygodni, co zależy od indywidualnego przebiegu zakażenia.
Jęczmień na oku – przyczyny pojawienia się stanu zapalnego
Do rozwoju przyczyniają się gronkowce powodujące stan zapalny. Najczęściej problem wywołuje wprowadzenie tych bakterii z brudnych rąk do oka, co często zdarza się w przypadku dzieci. Wpływ na jęczmień na oku może mieć także:
- noszenie soczewek kontaktowych;
- nieodpowiednie kosmetyki do makijażu;
- brak wystarczającej higieny przyborów mających styczność z oczami;
- a także brak, lub niedokładny demakijaż oczu.
Większe tendencje do zachorowania na jęczmień na oku wykazują osoby z osłabionym układem immunologicznym, oraz narażone na przewlekły stres.
Domowe sposoby na jęczmień na oku
Zazwyczaj jęczmień na oku mija samoistnie, i rzadko trzeba korzystać z pomocy okulisty. Istnieje kilka domowych sposobów na jęczmień na oku, które można nazwać dziwnymi, ale rzeczywiście działają.
Gdy tylko pojawi się podejrzana zmiana na oku, zaleca się pocieranie jęczmienia złotą obrączką. Nie ma w tej metodzie żadnej magii, a skuteczność tkwi w tym, że pocieranie obrączką wytwarza ciepło, które przyczynia się do odblokowania zatrzymanej ropy. Drugi sposób to pocieranie zmienionego miejsca ugotowanym, ciepłym jeszcze jajkiem w skorupce. Ta metoda również opiera się na masażu i ocieplaniu zmienionego miejsca.
Równie dobrze można kłaść na powiekę ciepłe okłady, 4 razy w ciągu doby, przez 10 – 15 minut. Można wykonać sam masaż powieki jednym palcem w kierunku z góry do dołu na powiece górnej, a w powiece dolnej – z dołu ku górze. Należy bezwzględnie przestrzegać przy tym wysokiej higieny dłoni.
Jeśli domowe sposoby w ciągu kilku dni nie przynoszą poprawy, wtedy warto umówić się na konsultację do okulisty. Pilna wizyta jest konieczna, gdy dochodzi do:
- obrzęku całego oka i pojawienia się sino-czerwonej obwódki wokół rogówki;
- towarzyszącej zmianom gorączki;
- zaburzeń widzenia,
- wypadania rzęs i opuchnięciu powieki;
- powiększenia pobliskich węzłów chłonnych.
Specjalista przepisze antybiotyk w maści lub kroplach do oczu. Duże zmiany mogą wymagać nacięcia przez chirurga.