10 rozmów, które każdy powinien…
Tytuł: „10 rozmów, które każdy powinien przeprowadzić ze swoim dzieckiem”
Autor: Shmuley Boteach
Wydawnictwo: Esprit
Rok wydania: 2006 (Polska 2008)
Format: 140×200 mm
Okładka: miękka
Ilość stron: 158
Cena sugerowana: ok. 20 zł
Już z chwilą, w której dowiadujemy się, że spocznie na nas obowiązek wychowania nowego pokolenia, zaczynamy się zastanawiać nad przyszłością. W głowie zaczynają krążyć pytania, jakimi ludźmi będą nasze dzieci, czy odnajdą się w tak zawikłanym świecie? Ważne jest abyśmy uzmysłowili sobie, że w ogromnej mierze od nas zależy na kogo wyrosną nasze dzieci. Drogą do sukcesu jest tu dialog, który należy prowadzić z dzieckiem i to od najmłodszych lat.
Rozmowa jest najprostszą formą kontaktu międzyludzkiego. Nie zawsze jest ona łatwa, jej przekaz dobrze odebrany, a rozmówca zainteresowany. Jest ona jednak tak ważna, że nie można się poddawać i rezygnować z tej formy „łączności”. Młody człowiek szuka własnego miejsca na świecie, szuka własnej tożsamości. Zadaje wiele trudnych pytań, a my rodzice musimy wiedzieć jak na nie odpowiedzieć. Czasami dzieci boją się zapytać o pewne sprawy, wówczas my – rodzice, musimy przejąć inicjatywę i przeprowadzić nasze pociechy przez gąszcz przeróżnych zagadnień.
Autor książki „10 rozmów, które każdy powinien przeprowadzić ze swoim dzieckiem” sugeruje czytelnikom przeprowadzenie ze swoimi dziećmi istotnych rozmów, które obejmują takie tematy, jak: stawanie się osobą; dzieciństwo i szczęście; wiedza i inspiracje, obdarzanie godnością, o szacunku dla kobiecości; o wybaczaniu; o rodzinie i tradycji; o miłości; o strachu i o Bogu.
Jako ojciec ośmiorga dzieci, Shmuley Boteach, posiada bogate doświadczenie w dziedzinie wychowania. Jego książka jest przeznaczona dla rodziców dzieci w każdym wieku, od maluchów, które dopiero zaczynają zyskiwać świadomość otaczającego je świata, po nastolatki, które muszą uczyć się, jak stawiać czoło wszelkiego rodzaju presjom społecznym i szkolnym wymaganiom.
Każdy rozdział zawiera przykłady z życia i długoletniej praktyki autora. Tematy nie są opisane schematycznie. Są to rozwinięte historyjki, które nie mają być wyznacznikami prowadzonych rozmów. Mają być wskazówkami, odnośnikami i podpowiedziami.
Bardzo podobał mi się rozdział poświęcony kobiecości. Autor ukazuje nam dlaczego tak ważne jest by nauczyć nasze córki pielęgnować swoją kobiecość i delikatność. A chłopców, jak ją szanować.
Gorąco polecam tę książkę, będzie ona stanowiła dobrą lekcję dla nas – rodziców, że zmieniający się świat i wszelkie nowości technologiczne, nie mogą zamazać, tej podstawowej potrzeby jaką jest rozmowa.
Magdalena
Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Esprit za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki.