22 listopada 2019

Akademia Tropicieli Faktów. Kosmos – Mary Pope Osborne i Will Osborne

Tytuł: Akademia Tropicieli Faktów. Kosmos
Autor: Mary Pope Osborn i Will Osborn
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 163
Wydawnictwo: Mamania
Rok wydania: 2019

 

Akademia Tropicieli Faktów to seria, która jest uzupełnieniem i swego rodzaju rozszerzeniem wiedzy na tematy, które pojawiają się w innej serii: Magiczny Domek na Drzewie. O ile jednak „Domek” jest czystą fikcją, a przedstawione w nim przygody nie wydarzyły się i raczej nie mają szans wydarzyć naprawdę, to Akademia Tropicieli Faktów jest zbiorem faktów właśnie. To podręczne kompendium wiedzy na określony temat.

Mała książeczka formatu A5 to raczej „zestaw podręczny” niż faktyczny podręcznik. Dzieciaki, które interesują się kosmosem i mają na jego temat wiedzę, mogą potraktować tę książkę jako dobrą powtórkę, swego rodzaju streszczenie, ale raczej nie znajdą w niej nic nowego. Za to dla tych, którzy dopiero poznają tajniki wszechświata, Akademia Tropicieli Faktów. Kosmos będzie idealną pozycją na początek.

Co znajdziemy w środku? Dowiemy się, jak wyglądało obserwowanie nieba przez wieki, kim byli Ptolemeusz, Kopernik, Galileusz i Newton, jak przebiegał i nadal przebiega podbój kosmosu. Znajdziemy krótkie charakterystyki wszystkich planet, opis podróży na Księżyc i ciekawe informacje o tym, jak Rosjanie i Amerykanie szykowali się do pierwszych lotów w kosmos.

W książce nie brakuje też ciekawostek dotyczących życia na stacjach kosmicznych. Można się dowiedzieć na przykład, dlaczego do sedesu trzeba się przypinać pasami jak do fotela w samolocie i z czym na co dzień muszą borykać się kosmonauci.

Akademia Tropicieli Faktów. Kosmos mimo niewielkich rozmiarów w pełni zasługuje na miano książki popularnonaukowej. Jak na tego rodzaju pozycję przystało, nie brak w niej indeksu, co bardzo ułatwia poruszanie się po książce i odnalezienie konkretnych informacji.

Autorzy przewidzieli, że ich nieduża pozycja może zainspirować małych czytelników do dalszego poszukiwania wiedzy i dlatego na końcu książki można znaleźć kilka ciekawych propozycji innych książek, filmów i stron internetowych. I za to należy się duży plus. A całość oceniam na piątkę.

 

Dziękuję Wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego  

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close