14 listopada 2012

Biblijne opowiadania dla przedszkolaków – Monika Kustra

Tytuł:  „ Biblijne opowiadania dla przedszkolaków”
Autor: Monika Kustra,
Imprimatur Kurii Metropolitalnej w Lublinie
Ilustracje: Andrzej Chalecki
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Rok wydania: 2008
Format: 15,8 x 22,2 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 424
Przedział wiekowy: 3+
Cena sugerowana: ok. 49 zł

Książki „tematyczne” dla najmłodszych to nie lada wyzwanie dla całego zespołu osób, które nad nimi pracują – od Autora po Wydawnictwo, albo stworzą mistrzostwo świata, albo kompletną katastrofę. Właśnie dlatego z wielkim zaciekawieniem śledzę propozycje wydawnicze dla przedszkolaków i maluchów o tematyce religijnej – temat do przedstawienia to coś więcej niż wyzwanie. Treści często trudne w odbiorze dla nas dorosłych dostosowane dla kilkulatka, czy to możliwe? Oficyna Wydawnicza Vocatio nie pierwszy raz podniosła „rękawicę”,  podjęła ryzyko ujarzmienia opowieści biblijnych, a efekt ich pracy przerósł moje najśmielsze oczekiwania!

Biblijne opowiadania dla przedszkolaków”  to coś więcej niż kolejna książka z historyjkami, nie ma tu miejsca na nudę, czy szablonowe podejście do tematu. Konwencja książki angażuje do wspólnego poznawania „Starego” i „Nowego Testamentu” w rodzinnym gronie i atmosferze zabawy. Jesteście ciekawi jak?

Książka zawiera 21 opowieści ze Starego i 28 z Nowego Testamentu, a każda nich opowiedziana jest w przystępny dla dzieci sposób, jednak nie umniejszając przekazywanych wartości.  Monika Kustra zadbała o piękny język, natomiast Andrzej Chalecki opowiedział dzieciom  rysunkiem wszystko od stworzenia świata po betlejemską szopkę.
Lekturę rozpoczyna słowo wstępu dla rodziców oraz dla dzieci.

Na czym polega więc fenomen?! Po każdej opowieści, autorzy przygotowali tzw.”Rodzinne spotkanie” – są to dwie strony poświęcone na podsumowanie myśli przewodniej danej przypowieści i przybliżenie jej sensu dziecku. Część ta została podzielona na trzy ramki:

„Pomyśl” –  zawiera swego rodzaju podsumowanie opowieści, wyostrzona została tam puenta danej historii oraz padają pytania do dzieci, dzięki którym będą mogły wyobrazić sobie daną zasadę czy wartość w odniesieniu do swojego otoczenia. Na przykład w opowieści o „Dawidzie i Goliacie” wśród kilku pytań występuje „ Jak myślicie, kto pomógł Dawidowi?”  – dobrze opracowane i zrozumiałe pytania pozwalają dziecku na samodzielne wyciąganie wniosków z danej przypowieści biblijnej oraz na zrozumienie jej sensu.

„Zrób” – to najbardziej zaskakująca i według mnie najwspanialsza część Biblijnych opowiadań dla przedszkolaków”. Po przeczytaniu opowieści, porozmawianiu o niej pora na zabawę, która przybliży wręcz namacalnie dziecku to, co najważniejsze.

Propozycje zabaw – w  głównej mierze proste prace plastyczne, które posługują się symboliką religii chrześcijańskiej. I tak maluch z pomocą rodziców wykona swoją „książkę” o stworzeniu świata, kolorowe kamienie Dawida czy też wielkanocne palmy. Wśród zabaw są tez propozycje eksperymentów i zadania rodzinne polegające na wprowadzeniu nowego zwyczaju czy przygotowanie modlitwy.

„Zapamiętaj” – to niewielka ramka, w której znajdziecie cytaty z Biblii Tysiąclecia.

Książka zawiera również elementy do jej spersonalizowania. Na początku książki jest miejsce na wypisanie jej właściciela oraz dedykacji jeżeli „Opowiadania” są prezentem dla naszego przedszkolaka. Na końcu natomiast znajduje się strona: „W jaki sposób stajemy się dziećmi bożymi” – czyli kilka zasad i wskazówek dla dzieci, modlitwa (z miejscem na podpis malucha, który pięknie się modlił) oraz miejsce na rodzinną fotografię.

Trudne tematy takie jak ukrzyżowanie (gdy przeplata się motyw śmiertelności) zostały ujęte w sposób adekwatny do wieku Czytelników – nie unikają kwestii śmierci czy cierpienia, jednak  nie przedstawiają jej również w brutalny sposób. Zamiast brutalności czy strachu zjawisko raczej owiane jest, bliższym do zrozumienia przez przedszkolaka, smutkiem.

Książka jest niepowtarzalna i fantastyczna! Gorąco polecam ją dzieciom, rodzicom, katechetom i księżom –  a wszystkim najmłodszym członkom wspólnoty duchowej życzę, aby zajęcia i  “msze święte dla dzieci” odbywały się na podstawie właśnie takich scenariuszy. Bo czy można lepiej przybliżyć dziecku Boga, niż podczas zabawy?

Hanna

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej Vocatio za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close