Brzuch Alicji czyli kupa prawdy o trawieniu – Maria Mazurek, Mikołaj Spodaryk
Tytuł: Brzuch Alicji czyli kupa prawdy o trawieniu
Autor: Maria Mazurek, Mikołaj Spodaryk
Wydawnictwo: Mando
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Kiedy myślę o książce Brzuch Alicji czyli kupa prawdy o trawieniu od razu mam przed oczami scenę z filmu Chłopaki nie płaczą, w której ojciec mówi swojemu synowi: „Od tysięcy lat wszystkim cywilizacjom, kulturom i religiom, wielkim wojnom i rewolucjom, najwybitniejszym ludziom na świecie zawsze towarzyszy kupa.”. Nie sposób się z tym nie zgodzić, prawda? I choć dla wielu temat wydalania bywa krępujący, to jednak jest to bardzo ważny proces, jaki zachodzi w naszym organizmie. Ponadto ściśle powiązany jest z całym układem pokarmowym i to właśnie on stanowi temat przewodni kolejnego tomu bestsellerowej serii, w której bohaterką jest ciekawa ludzkiego ciała, Alicja.
Być może część z Was zna poprzednie tytuły: Sen Alicji czyli jak działa mózg; Uczucia Alicji czyli jak lepiej poznać siebie lub Alicja w krainie przyszłości czyli jak działa sztuczna inteligencja, dzięki czemu domyślacie się, że wydawnictwo MANDO oddało w nasze ręce następną bardzo ciekawą publikację. Jeśli jednak nie mieliście jeszcze okazji poznać tego cyklu, zapewniam Was, że główna bohaterka wraz z różnymi specjalistami w bardzo interesujący i przystępny sposób opowiada o tajnikach ludzkiego organizmu i nie tylko.
Brzuch Alicji, czyli kupa prawdy o trawieniu to fascynująca podróż przez układ trawienny, w którą zabierze nas oczywiście Alicja oraz przypadkowo poznany w bibliotece pediatra, Mikołaj. Początkowo dziewczynka będzie zawiedziona tym, że właśnie taki temat do opracowania przydzieliła jej nauczycielka kółka przyrodniczego – no bo, co fajnego jest we wnętrznościach, flaczkach i kupie? Na szczęście znany i lubiany przez dzieci lekarz odczaruje to zagadnienie, ukazując arcyważną rolę tego systemu.
Jego opowieść zaczniemy od prostych kwestii, czyli po co w ogóle jemy? Dowiemy się, co to są ruchy perystaltyczne jelit, potocznie nazywane ruchami robaczkowymi; dlaczego nie powinno się mówić podczas jedzenia; oraz w jaki sposób rozróżniamy smaki. Następnie stopniowo będziemy przechodzić coraz niżej: do żołądka, dwunastnicy, wątroby, trzustki, jelita cienkiego i grubego.
W każdym rozdziale znajduje się wiele ciekawostek i ważnych informacji. Na każdym etapie Alicja ma sporo pytań do doktora – odpowiedzi na nie, nie tylko pokazują nam, jak działa ludzkie ciało, ale też sprawiają, że w głowie dziewczynki rodzą się kolejne, a pan Mikołaj cierpliwie i wyczerpująco na nie odpowiada.
Niektóre kwestie poruszane w książce są po prostu ciekawe np. dlaczego czasem burczy nam w brzuchu, inne zaskakujące, jak to, że jelito cienkie osiąga długość trzech, a nawet czterech metrów, jeszcze inne są ważne i warto je przyswoić, by wiedzieć, jak dbać o siebie i cieszyć się zdrowiem. Pan Mikołaj dosyć sporo rozprawia też o bakteriach, zarówno tych dobrych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak i złych, których należy się wystrzegać.
Krótko mówiąc, książka obfituje w wiedzę, którą powinien posiąść każdy człowiek – duży i mały. Stanowi doskonałą lekturę do wspólnego czytania, a także punkt wyjściowi do przeprowadzenia wielu, długich i rozmaitych rozmów z dziećmi. W naszym przypadku okazała się też inspiracją do dalszych poszukiwań, do zadawania kolejnych pytań i odbycia następnej podróży po ludzkim ciele. Ponadto zapoznanie się z tym tytułem i tematem układu trawiennego to również bardzo dobry moment na to, by przeanalizować z dziećmi swoją dietę i być może zastanowić się, czy nie powinniśmy wprowadzić pewnych zmian.
Jednym słowem Brzuch Alicji czyli kupa prawdy o trawieniu to bardzo mądra i wartościowa pozycja, odczarowująca nie tylko sam proces trawienia, ale i wydalania.
Polecam!
…
Zdjęcia: Fizinka
Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Mando