22 listopada 2016

Czy dzieci powinny wierzyć w Boga? – Lisa Miller

Uwielbiam górskie wspinaczki, choć czasem z wielkim trudem zdobywam szczyt, łapiąc jakby ostatni dech w piersi. A potem czuję niesamowity pokój w sercu i duszy, radość z przezwyciężenia swoich słabości, oraz czuję, że nie jestem sama, że jest coś więcej, że jest ktoś więcej – i nie piszę tutaj o towarzyszu wspinaczki.

Żyjemy dziś w świecie pełnym hałasu, w nieustannym pośpiechu i odnoszę wrażenie, że zapominamy, by zatrzymać się na moment. Chyba boimy się samotności, pozostania choć na chwilę samym ze swoimi myślami, lękami, troskami. Szkoda, bo ten czas osamotnienia bywa uzdrowicielski dla naszej duszy, gdy zdajemy sobie sprawę, że jest coś ponad tym światem, niejaka siła wyższa. Dla jednych Matka Natura, dla innych Bóg, Elohim, Jahwe, Jezus, a dla innych wszechświat rządzony prawami fizyki i nauki.

Czy zastanawialiście się dlaczego dzieci z dużą łatwością i naiwnością wierzą w krasnoludki, elfy, wróżki, itp. Czy dzieci powinny wierzyć w Świętego Mikołaja, Wielkanocnego Zajączka, czarodziejów? Czy powinny wierzyć w Boga, Matkę Naturę…?

Duchowość dziecka jest czymś naturalnym. Każdy z nas się z nią rodzi. Myślenie magiczne, artyficjalizm, animizm, czy naiwność teorii jest naturalnym procesem poznawczym dzieci w wieku 2 do 7 lat, wg Jeana Piageta. Natomiast wg najnowszych amerykańskich badań zespołu dr Lisy Miller, nasze dzieci mają wrodzoną duchowość, “która jest największym źródłem ich psychicznej sprężystości jako istot ludzkich”.

Warto zaznaczyć, że nie jest ona ściśle powiązana z przynależnością do jakiejkolwiek religii. Duchowość koncentruje się  na “wewnętrznym odczuwaniu żywej relacji z wyższą siłą (Bogiem, naturą, duchem, Wszechświatem…)”.

Książka “Czy dzieci powinny wierzyć w Boga” autorstwa dr Lisy Miller przekonuje, że nie należy obawiać się duchowości naszych dzieci, ich wiary w siłę wyższą. Wręcz odwrotnie pokazuje, jakie ma duże znaczenie w rozwoju dziecka, oraz w jego rozwoju zdrowia psychicznego. Książka dzieli się na dwie wyraźnie części.

Pierwsza dotyczy dzieciństwa, pielęgnacji i rozwoju w poczuciu obecności siły wyższej, o tym jak istotne jest tworzenie przestrzeni duchowego rodzicielstwa, jak rozmawiać z dziećmi o miłości, śmierci. Pamiętajmy, że małe dziecko ufa nam bezgranicznie, wierząc, że jesteśmy wszechwiedzący, niczym superbohaterowie. Autorka wskazuje, aby w pielęgnacji rozwoju duchowości dziecka opierać się na 6 filarach – jednym z nich jest duchowy kompas dziecka.

Druga część skupia się na okresie dojrzewania i tym co robić dalej. Autorka nie boi się otwarcie pisać o depresji rozwojowej wśród nastolatków, ale także ukazuje ścieżki, które pomogą rodzicom w tych trudnych chwilach. Dr Lisa Miller w swojej książce przedstawia wiele przykładów, które nie są oderwane od rzeczywistości.  Na zakończenie prezentuje siedem dobrych rad, które pomogą stworzyć przestrzeń dla duchowego rodzicielstwa, bo to rodzina jest najważniejsza.

Jeśli nadal nie wiesz, czy warto sięgnąć po tę książkę, podaję nieco statystyki.

Z przeprowadzonych badań wynika, że dzieci, które rozwijają się aktywnie duchowo są:

  • o 40% mniej narażone na uzależnienia
  • o 60% rzadziej popadają w depresję jako nastolatki
  • 0 80% rzadziej nawiązują ryzykowne kontakty seksualne
  • a przede wszystkim tworzą głębokie i silne  relacje z bliskimi.
Tytuł: Dlaczego dzieci powinny wierzyć w Boga
Autor: dr Lisa Miller
Oprawa: twarda
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Wydawnictwo Samsara
Rok wydania: 2016

 

Dziękuję Wydawnictwu Samsara za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.

2 odpowiedzi na “Czy dzieci powinny wierzyć w Boga? – Lisa Miller”

  1. Andrzej Heppa pisze:

    No to czeskie dzieci maja prze..lone.

    • Agnieszka Jelinek pisze:

      Ciekawostką jest to, że nie ma znaczącej różnicy w rozwoju duchowości dziecka przynależącego do jakiejkolwiek religii, a dzieckiem rodziców ateistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close