“Dlaczego deszcz pada?” i “Dlaczego świeci słońce? – Krzemińska Marta
“Dlaczego deszcz pada?” i “Dlaczego świeci słońce?” to dwie książki wydane nakładem Wydawnictwa Wilga. Obie należą do serii Co i jak?, w której znajdziemy książki edukacyjne dla młodszych, ciekawych świata czytelników.
Po namyśle postanowiłam napisać zbiorczą recenzję obu książek, aby w jednym miejscu zebrać całe dobro, jakie reprezentują obie pozycje dla dzieci. Zapraszam więc do lektury, nie będziecie żałować 🙂
Dlaczego deszcz pada?
Autor: Krzemińska Marta
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 48
Format: 18.5x 23.5 cm
Oprawa: Twarda
Dlaczego deszcz pada? to książka, która trafiła na tapet jako pierwsza. Na 48 stronach dzieci znajdą informacje dotyczące deszczu oraz towarzyszących mu zjawisk. Autorka, Marta Krzemińska, w przystępny sposób przedstawiła młodym czytelnikom nie tylko tajemnice tytułowego deszczu, ale omówiła także inne rodzaje opadów i osadów atmosferycznych, chmur, mgły.
Mowa jest o powodziach i suszach, których od kilku lat doświadczamy coraz częściej. Znalazło się także miejsce dla informacji dotyczących obszarów Ziemi, na których zwierzęta i ludzie muszą zmagać się z sytuacjami, gdy deszczu przez większość roku jest aż za dużo (Waialeale na Hawajach, lasy deszczowe), jak i za mało (pustynie, czy miasto Arica w Chile).
Dlaczego słońce świeci?
Autor: Krzemińska Marta
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 48
Format: 18.5 x 23.5 cm
Oprawa: Twarda
Dlaczego świeci słońce? to bliźniacza wersja powyżej omówionej książki, tyle że mowa jest o tytułowym słońcu. I tu także nie brakuje ciekawych informacji. Po lekturze dziecko będzie wiedziało, jak powstało słońce, z czego jest zbudowane, czym jest układ słoneczny, oraz że inne słońca mają własne układy planetarne. Zaczekajcie, bo to nie wszystko! Żeby dziecko nie odczuwało niedosytu informacji, autorka, Marta Krzemińska, zadała sobie trud i przybliżyła młodym czytelnikom wiele innych ciekawostek dotyczących zjawisk, na które słońce ma ogromny wpływ. Mowa tu o wietrze słonecznym, zorzach polarnych, dziurze ozonowej, dniach i nocach polarnych, porach roku, zaćmieniach słońca i księżyca, tęczy i jeszcze kilku innych.
Jak widać, oba tytuły uzupełniają się bardzo dobrze i warto kupić je razem, do domowej biblioteczki dzieci, lub po prostu jako prezent dla zaprzyjaźnionego malucha.
Do wielkich pozytywów obu książek należą klarownie przedstawione informacje, oraz wyszczególnienia w tekście, które zwracają uwagę na najważniejsze rzeczy. Poza tym to dobra zachęta do szerszego poszukiwania wiadomości z innych źródeł, dotyczących konkretnego zagadnienia. Nie sposób nie docenić także kolorowych map, schematów i obrazków, które nie tylko urozmaicają wygląd książek, ale pełnią przede wszystkim funkcje informacyjne. Na końcu obu pozycji znajduje się strona poświęcona najważniejszym faktom, zebranym jako podsumowanie całej treści. Fajnie jest tam zajrzeć również jakiś czas po przeczytanej lekturze, by odświeżyć wiadomości.
Na sam koniec chcę zauważyć, że co prawda na stronie wydawnictwa widnieje informacja o tym, że są to książki dla maluchów z przedziału wiekowego od 3 do 5 roku życia, ale śmiało można rozciągnąć górną granicę wieku. Powiem Wam, że książki są tak skonstruowane, że można je czytać jednakowo “do słuchu”, czyli przyjmując rolę lektora dla grona młodszych słuchaczy, jak i wręczając dziecku lekturę do samodzielnego czytania. Mój najstarszy (10-letni) syn, sam z siebie zajrzał do książek i przepadł. Na koniec lektury stwierdził, że nie tylko mu się podoba sposób ukazania wiadomości w obu książkach, ale dowiedział się też przy okazji kilku nowych rzeczy. Po tym doświadczeniu śmiało wręczyłabym obie pozycje również nieco starszym czytelnikom, którzy jeszcze nie są znawcami tematu, do samodzielnego zgłębiania wiedzy. Myślę, że nie będą żałować spędzonego nad nimi czasu.
Dziękuję Wydawnictwu Wilga za przekazanie książek do recenzji