Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem – Penrose Roger
Tytuł: Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem
Autor: Penrose Roger
Tłumacz: Jerzy Przystawa
Liczba stron: 1136
Oprawa: twarda
Rok wydania : 2020
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Podobno doktorat Alberta Einsteina, fizyka, został opisany na 16 stronach. Mój – humanisty – zmieścił się na 201. Można przypuszczać, że humaniści potrzebują więcej drzew do przedstawiania swoich teorii, wyników badań i wniosków. Natomiast laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2020 roku pisze o tym, co nas otacza w sposób zwięzły i zamyka swoje myśli w 1136 stronicowej publikacji Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem.
Autor Penrose Roger, przyjaciel Stephana Hawkinga, jest autorem publikacji Droga do rzeczywistości, w której opisuje prawa rządzące Wszechświatem. Swoją książkę dzieli na dwie części. W pierwszej (obejmującej pierwsze 365 stron) udowadnia, że matematyka nie jest taka zła i że następne treści – już konkretnie fizyczne – będzie można przedstawiać dopiero po zapoznaniu się z podstawami matematyki wyrażonymi w pierwszej części, a więc: całkami, różniczkami, warunkami Cauchy`ego-Reimanna, krzywizną wiązki itd.
Dopiero od strony 366 przedstawia świat, który widzimy na co dzień – przestrzeń widzialną, w której działają niedostrzegalne siły. Stopniowo, łatwymi słowami przedstawia m.in. różnicę między fizyką Arystotelesa, Galileusza, Newtona i Einsteina. Pokazuje, jak ograniczony był świat idei przedstawiony w koncepcji Arystotelesa, jak przestrzeń Galileusza pozwoliła zrozumieć (i przyjąć) koncepcję Mikołaja Kopernika oraz jak wielkim „skokiem do przodu” była fizyka Newtona i jego koncepcja powszechnego ciążenia. Autor bawi się zwięzłymi opisami, wyjaśniając czytelnikowi skomplikowane relacje w skali makroskopowej i mikroskopowej.
Ponadto tworzy katalog pytań, na które dzisiejsza nauka nie zna jeszcze odpowiedzi. Jednak Penrose Roger jest przekonany, że poznany je w momencie radykalnej zmiany paradygmatów, które dziś obowiązują w fizyce, a do ich zmian mogą przyczynić się nowe koncepcje, nowe teorie.
Publikacja Droga do rzeczywistości mimo stosunkowo prostego języka jest przeznaczona dla ekspertów, których nie zniechęci duża ilość wzorów, skomplikowanych rysunków i wielokrotne wczytywanie się w jedno zdanie, by móc zrozumieć jego sens.
Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki