Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach – Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Wajs
Tytuł: Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach
Autor: Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Wajs
Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: 6-14
Forma wydania: oprawa twarda
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 48
Wymiary: 240 x 320 mm
Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach to przepięknie wydana nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia, książka autorstwa Joli Richter-Magnuszewskiej oraz Joanny Wajs.
Czekałam na nią z uzasadnioną niecierpliwością. Jest to książka niezwykła, bo jeszcze nie spotkałam w literaturze dziecięcej takiej, która opowiadałaby o różnych zwierzętach oraz stworach, pół ludziach, pół zwierzętach, które funkcjonują w baśniach, legendach, podaniach i opowiadaniach zebranych po całym świecie. Folklor w takim wydaniu jest dla mnie wyjątkowo interesujący.
Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach to wspaniały zbiór przeróżnych informacji dotyczących zwierząt spotykanych na całym świecie. Dzieci znajdą w niej informacje dotyczące jeleni, niedźwiedzi, łabędzi, gęsi, wilków, zajęcy, koni, jeży, węży, żab, jaszczurek, myszy, kretów, różnych owadów, kotów, i tak dalej, i tak dalej… Aż od tego wyliczania zadyszki dostałam, ponieważ na 48 stronach znalazłam znacznie więcej zwierząt. Dzięki tej różnorodności można dowiedzieć się, jakie niezwykłe moce przypisywały zwierzętom zarówno ludy Afryki, Ameryki Północnej jak i Południowej, ale także Słowianie.
Wszystko jest tutaj podane zwięźle, ponieważ z racji mnogości wymienionych zwierząt trudno byłoby opowiadać wszelkie podania i legendy od słowa do słowa. Jednak to nie przeszkadza, bo stanowi dobry przyczynek do tego, by dalej samodzielnie zgłębiać wiedzę. Gdy czytałam tę książkę moim dzieciom, one słuchały jak zaczarowane, ponieważ każda kultura ma swój niezwykły czar i niesie ze sobą tajemnice dotyczące stworzenia świata i człowieka, oraz przekaz na temat tego, co jest dobre, a co jest złe. W książce znalazły się także stworzenia mityczne, takie jak m.in.: syreny, Tur, japońska dziewczyna-lis, słowiański bóg Weles, który przybierał kształt człowieka z wilczą głową, hinduskie bóstwo Gangesha o kształcie słonia, czy egipska Bastet, która była kobietą z głową kota. A i to nie wszystko.
Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach została przepięknie wydana. Już samo oglądanie zachwycających ilustracji sprawiło nam wiele przyjemności. Po prostu nie sposób oderwać od nich wzroku. Ta niezwykła książka łączy w sobie piękno i ciekawą treść, jest świetną propozycją zarówno na prezent, jak i do domowej biblioteczki.
Mimo iż nie ma tutaj dłuższych opowieści, cały ten miszmasz ma swój urok i naprawdę wciąga. Przez trzy wieczory, gdy czytałam wszystkie informacje dzieciom, za każdym razem były prośby o to, by przeczytać o jeszcze jednym zwierzęciu. To chyba jest najlepsza rekomendacja dla książki, skoro czytelnicy nie chcą dopuścić do siebie myśli, że na dziś już koniec lektury.
Gorąco Wam polecam.
Dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki
Fotografie: Żaklina Kańczucka