Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas – Michał Gołębiowski i Wojciech Grajkowski
Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas to idealna lektura dla dzieci w czasie deszczu, bo jak wiemy, cytując kabaret Starszych Panów, w czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz. Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się, ale strasznie nudzą się w deszcz.
Przed nimi 38 zagadek, wartka akcja i przesympatyczni bohaterowie, Karolina, Kazik i ich futerkowa wydra Hiacynta. Rodzeństwo wraz z pupilem mogliście już poznać w pierwszej części gamebooka Dziennik. Zagadkowa podróż, w której dzieciaki w pogoni za robotem Zagadroidem przemierzają odległe zakątki świata. Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas to kontynuacja ich przygód. Niemniej nie trzeba znać pierwszej części, by się odnaleźć w tej fabule, gdyż autorzy umiejętnie przeprowadzają czytelnika przez swoją grę.
Autorzy Michał Gołębiowski i Wojciech Grajkowski w swojej najnowszej pozycji dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat zapewnili im nie lada wyzwania, ale również ciekawostki. Któż z nas nie chciałby podróżować przez czas, poznawać starożytne kultury, jak kiedyś się żyło? To lekka i przyjemna przygoda, która niesamowicie wciąga i nie daje o sobie zapomnieć.
Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas to wyjątkowa i niepowtarzalna lekcja historii, jakiej dzieciaki nie zaznają w szkolnej ławce. Wehikuł czasu przenosi Karolinę, Kazika i Hiacyntę do czasów prehistorycznych, starożytnych, a nawet w przyszłość. Bliżej poznają codzienne życie ludzi w danej epoce, a skacząc przez epoki wraz z bohaterami, świetnie będą się bawić.
Książki paragrafowe nie są nowością, gdyż bazują na podręcznikach programowanych. Czesław Kupisiewicz przedstawił podręcznik programowany w strukturze liniowej, który wymaga czytania książki od deski do deski. Na każdej kolejnej stronie, znajduje się instrukcja, zadanie do wykonania, instrukcja, zadanie. Poprawność otrzymanych odpowiedzi można sprawdzić z danymi podanymi na końcu książki lub danego rozdziału. W podobny sposób opracowywane są książki, np. do matematyki.
Następnie jest podręcznik programowany w strukturze rozgałęzionej. Jego struktura jest bardziej rozbudowana od poprzedniego. Każda odpowiedź w jest programie swoistym odnośnikiem dla zadania znajdującego się w innym miejscu książki.
Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas to klasyczny podręcznik programowy w strukturze liniowej. Przed dzieciakami jest ponad trzydzieści łamigłówek do rozwiązania, wśród nich znajdują się puzzle, układanki, zadania wymagające umiejętności czytania ze zrozumieniem, ale także takie, które związane są z manipulacją stronami, czy książką.
Trudność zadań moim zdaniem jest odpowiednia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, nawet dla dorosłych mogą być prawdziwą zagwozdką. Ogromnym plusem jest to, że niepotrzebny jest smartfon, by rozwiązać zagadki, co spotyka się w wielu nowych książkach paragrafowych. Jestem zwolenniczką uciekania od elektroniki na rzecz interakcji z innymi graczami i gry. Natomiast brakowało mi jednej rzeczy, czyli historycznych postaci, czy autentycznych wątków, co zdecydowanie podniosłoby edukacyjny walor tej pozycji.
Przed rozpoczęciem przygody warto przygotować sobie ołówek oraz analogowy dekoder, który znajduje się na końcu książki. Nam udało się podróżować z Karoliną, Kazikiem i Hiacyntą bez jego pomocy, ale świadomość, że jest obok, dodawała nam otuchy.
Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas to znakomita książka dla wielbicieli wszelkich łamigłówek i zagadek. Napisana z poczuciem humoru i niesamowitą lekkością.
Więcej o zasadach:
Autor: Michał Gołębiowski i Wojciech Grajkowski
Liczba stron: 144
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Foxgames
Dziękuję Wydawnictwu Foxgames za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki