1 lutego 2022

Encyklopedia Dinozaurów – Paweł Zalewski

Tytuł: Encyklopedia Dinozaurów

Autor: Paweł Zalewski

Oprawa: twarda

Liczba stron: 224

Rok wydania: 2021

Wydawnictwo: Wilga

Encyklopedie zwykle kojarzą nam się z wielkimi księgami, małymi literkami i całym mnóstwem różnych informacji. Biorąc do ręki Encyklopedię Dinozaurów wydaną przez Wydawnictwo Wilga, doznamy zupełnie innych wrażeń. To pięknie ilustrowany przewodnik, po pradawnym świecie, który porwie w podróż do prehistorii nie tylko fana dinozaurów. Zawiera, owszem ogrom informacji, jednak przeważają piękne i szczegółowe ilustracje, które sprawiają, że książkę chce się przeglądać od deski do deski.

Mateusz od kilku lat pasjonuje się tematyką dinozaurów, skamieniałość i wszystkiego co wiąże się z paleontologią. Zdążył zgromadzić całkiem pokaźną kolekcję różnych wydań, jednak widząc Encyklopedię Dinozaurów, nie wahałam się ani chwili by zgłosić się do jej recenzowania.

Biorąc do ręki tę książkę nie rozczarowałam się, a co ważne syn był i jest nią zachwycony. Początkowo spędził dużo czasu na jej przeglądaniu i wyrywkowym czytaniu o co ciekawszych gadach. Aktualnie sięga po nią kilka razy dziennie, by po kolei czytać strona po stronie.

Jak wspomniałam już, mój syn jest dość obeznany z tematyką dinozaurów, jednak w tym wydaniu znalazł kolejne, nieznane mu wcześniej fakty. W miarę zagłębiania się w książkę poznaje kolejne gatunki i dowiaduje się nowych faktów.

Książka podzielona jest na sześć działów, począwszy od początków życia na ziemi, do zmierzchu gigantów. Rozpoczyna się od wyjaśnienia co jest potrzebne by życie w ogóle się zaczęło. Opowiada o Ziemi w jej najwcześniejszych etapach powstawania, po czym prowadzi nas przez wszystkie ery.

Zwykle numery stron znajdują się na dole książki, tu mamy je z boku, tuż obok informacji, jakie gatunki dinozaurów właśnie przeglądamy. Bardzo mi się podoba taki podział, ponieważ teraz dokładnie wiemy, który dinozaur do jakiego gatunku należy. W prosty sposób możemy znaleźć zauropody, teropody, orintopody, ceratopsy itd.

Każdy dinozaur został dokładnie opisany, często informacje zawierają ciekawostki, których wcześniej nie znaliśmy. W dodatku na ilustracjach została zamieszczona metryczka, w której znajduje się nazwa danego dinozaura, długość, masa, czas występowania oraz miejsca gdzie znaleziono jego szczątki.

Pod względem graficznym, książkę można ocenić na 5 z plusem. Wszystkie grafiki są bardzo dokładne, szczegółowe i kolorowe. Można się im przyglądać i zauważać coraz to nowe wzory, wypustki i czy kolce na ciele olbrzymów

Jako fani prehistorii, polecamy to wydanie encyklopedii dinozaurów.

Recenzja powstała w ramach współpracy z Wilga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close