Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza – Nancy Springer
Tytuł: Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza
Autor: Nancy Springer
Tłumacz: Elżbieta Gałązka-Salamon
Liczba stron: 224
Seria: Enola Holmes, tom: 4
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok: 2021
Sprawa osobliwego wachlarza to już czwarta część przygód młodej pani detektyw. Moim zdaniem jest ona zdecydowanie lepsza od pozostałych. Może dlatego, że autorka mniej już skupiła się na przybliżeniu czytelnikowi Londynu w czasie epoki wiktoriańskiej, a w zamian jest więcej akcji, humoru i zagadek.
Enola od ośmiu miesięcy mieszka sama w Londynie i pracuje jako asystentka nieistniejącego doktora Ragostina. To właśnie jego gabinet służy dziewczynie jako siedziba jej biura detektywistycznego. Tym razem z pomocą zwraca się do niej Lady Cecily, która próbuje uniknąć aranżowanego małżeństwa. Niestety w tamtych czasach to mężczyźni decydowali o przyszłości kobiet. Jednak nasza bohaterka jest odważna, silna i nie w głowie jej słuchanie dorosłych mężczyzn.
Sherlock oraz Mycroft, bracia Enoli, najchętniej chroniliby ją przed samą sobą, jednak to, że dziewczyna ukrywa się przed nimi, sprawia, że nastolatka dojrzewa, jest coraz lepsza w dedukcji i potrafi utrzeć nosa niejednemu dorosłemu facetowi.
Mimo ukrywania się przed rodzeństwem, Enola, zwraca się z prośbą do Sherlocka. Wie, że może na niego liczyć, może mu zaufać. Między nią a Sherlockiem buduje się nić porozumienia. Niestety nie można o tym powiedzieć, jeśli chodzi o brata Mycrofta.
Nancy Springer potrafi wywołać uśmiech na twarzy czytelnika w wielu momentach powieści. Nie zabraknie ciekawych zagadek, niebezpieczeństwa, zawrotnych akcji, świetnych przebieranek Enoli. Zaś tytułowy wachlarz pojawia się na początku i końcu, pięknie splatając całość historii.
W 2020 roku wielkim hitem Netfliksa była ekranizacja pierwszego tomu „Enola Holmes i sprawa zaginionego markiza” z Millie Bobby Brown w roli tytułowej i Henrym Cavillem jako Sherlockiem.
Dziękuję Wydawnictwu Poradnia K za przekazanie egzemplarza recenzenckiego
Recenzja pierwszego tomu – Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Recenzja drugiego tomu – Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady
Recenzja trzeciego tomu – Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów