Ewolucja, czyli wycieczki do dalekich krewnych – Monika Radzikowska
Tytuł: Ewolucja, czyli wycieczki do dalekich krewnych
Autor: Monika Radzikowska
Liczba stron: 56
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2023
Ewolucja, czyli wycieczki do dalekich krewnych zabiera czytelników, tych małych i dużych, na niesamowite wyprawy w czasie. Spakujcie dobrze plecaki, włóżcie wygodne buty i pamiętajcie o zapasowych bateriach do latarek. Przed nami osiem fascynujących podróży, które wzbogacą Waszą wiedzę, nie tylko o teorii ewolucji Karola Darwina.
Autorka, Monika Radzikowska, jest archeologiem i z ogromną łatwością przeprowadza czytelnika przez naukowe sformułowania, czy historyczne zdarzenia. Dodatkowym plusem jest podkreślenie znaczenia odkryć polskich archeologów. Dzieciaki czytały te fragmenty z wypiekami na twarzy, wyobrażając sobie dinozaury zamieszkujące nasze tereny. A mamy czym się pochwalić!
Ewolucja, czyli od czego się zaczęło?
Musimy cofnąć się daleko w czasie, aż do Hadeiku, kiedy nasza planeta była jedną wielką gorącą kulą, bombardowaną z każdej strony meteorytami. Porównanie do piekła w greckiej mitologii, jak znalazł. Trzeba poczekać wiele miliardów lat, aby ziemia ostygła i mogło na niej rozwinąć się życie.
Wykopaliska archeologiczne ujawniają przed nami przeszłość ukrytą w kawałkach kamieni. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, jakie zwierzęta zamieszkiwały naszą planetę, jaka występowała roślinność oraz to. jak te gatunki zmieniały się na przestrzeni lat.
Nie zabraknie tutaj ciekawych informacji o morskich stworzeniach, czy robakach gigantach. Wyobraźcie sobie wija, takie małe owadziątko, raptem 1 cm. W karbonie osiągały wielkość nawet dwóch i pół metra. Nie mam pojęcia, co jadły, ale nie chciałabym spotkać takiego owada na swojej drodze.
Ewolucja, czyli ryby uczą się chodzić
Piąta i szósta wycieczka zabierze nas na lądy zamieszkane przez dinozaury. Poznamy dość szczegółowo, jak to się stało, że morskie stworzenia dosłownie wyszły na ląd i zapoczątkowały nowe gatunki zwierząt. Do dziś wiele się zmienia, wraz z nowymi odkryciami archeologicznymi, dlatego czasem można się pogubić w naukowych ustaleniach na temat ewolucji tych gadów.
Kim był Karol Darwin
Karol Darwin, to naukowiec, który 27 grudnia 1831 roku wyruszył w długą podróż badawczą dookoła świata. Mówią o nim, że był przyrodnikiem, badał rośliny, zwierzęta, a nawet skały. W trakcie pięcioletniej wyprawy prowadził dziennik, a w nim szczegółowe zapisy z obserwacji. W swoich badaniach Darwin doszedł do wniosku, że zwierzęta musiały się zmieniać, gdy zasiedlały nowe ziemie. Zapoczątkował on teorię ewolucji, która w wielu środowiskach naukowych nieco zamieszała.
Ewolucja, czyli wycieczki do dalekich krewnych to pozycja, którą warto mieć w swojej biblioteczce. I nie piszę tego z powodu, że ktoś mi dał książkę do recenzji. Piszę świadomie, jako rodzic, jako pedagog. To pozycja, od której można rozpocząć wiele ciekawych rozmów z dzieciakami i dodatkowo pogłębić wiedzę o tym, jak kiedyś wyglądał nasz świat.
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa