Fizyka kwantowa, chemia organiczna i teoria względności dla maluchów – Chris Ferrie
Fizyka kwantowa, chemia organiczna i teoria względności dla maluchów – patrzycie na tytuł i nie wierzycie? No tak, nauka nie parzy i nawet najmłodsze dzieci mogą mieć przyjemność ze styczności z “poważnymi” tematami. Fizyka kwantowa, chemia organiczna i teoria względności dla maluchów czekają na dzieci oraz rodziców, którzy wreszcie chcą się podciągnąć z tego, co spędzało im sen z powiek w czasach liceum ;).
Kocham czytać książki moim dzieciom, jednak zapatrywania dziewięciolatka, sześciolatka i niespełna trzylatka mogą się rozbiegać i czasem czytam różne rzeczy w różnym czasie. Z przyjemnością więc stwierdzam, że wbrew pozorom kartonowe książeczki dla najmłodszych czytelników, nadają się i dla starszych. Przy okazji łączymy wspólny czas z “przemytem” wiedzy. Naukowiec, Chris Ferrie – uznany fizyk i ojciec czwórki dzieci, jest autorem książek z serii Uniwersytet malucha. Do niej należą m.in.:
Fizyka kwantowa dla maluchów
autor: Chris Ferrie
przekład: Miłosz Urban
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 24
format:197 x 197 mm
oprawa: książeczka kartonowa
Tutaj dziecko dowiaduje się, czym jest materia, czym są atomy, neutrony, protony i elektrony – jakie miejsce zajmują. Każda z tych cząsteczek ma własną energię, ale może ją też przejmować. Autor rozrysował to, jak kształtuje się energia skwantowana, czym jest właściwie kwant. To graficznie bardzo prosto określone sytuacje, które dzieją się w fizyce kwantowej. Sił nie ma, by szczególnie starsze dzieci nie zapamiętały kilku ważnych rzeczy na przyszłość.
Chemia organiczna dla maluchów
autor: Chris Ferrie, Cara Florance
przekład: Miłosz Urban
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 24
format:197 x 197 mm
oprawa: książeczka kartonowa
Chemia organiczna dla maluchów objaśnia czym jest materia, jak zachowują się jedne cząsteczki przy innych cząsteczkach, że się z nimi łączą w określony sposób. A tak przy okazji – wiedzieliście, że atom węgla może połączyć się z czterema innymi atomami? Powstać wtedy może dimetyloamina, metanol, metanodiol i nie tylko. Wiele cząsteczek organicznych to np. lekarstwa lub środki spożywcze, które mają określony wzór chemiczny, np. wanilina, czyli 4-hydroksy-3-metoksybenzaldehyd. Już same nazwy robią wrażenie, nie wspominając o zarysowanej strukturze chemicznej. Coś pięknego! Cząsteczki organiczne są wszędzie i dziecko dzięki tej książeczce dobrze to sobie zapamięta.
Teoria względności dla maluchów
autor: Chris Ferrie
przekład: Miłosz Urban
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 24
format: 197 x 197 mm
oprawa: książeczka kartonowa
W Teorii względności dla maluchów autor omówił – tak, tak – teorię względności Einsteina. Jest tu rzecz o masie, przestrzeni i jej zakrzywieniu i perspektywie, cząsteczkach i ich ruchu, o czarnej dziurze i falach grawitacyjnych, by summa summarum zakreślić teorię względności. O tym przy piaskownicy na co dzień się nie rozmawia, a może po takiej lekturze i bardziej poważne tematy będą poruszane na wesoło?
I choć książeczki z serii Uniwersytet malucha dedykowane są dzieciaczkom z przedziału wiekowego 0-2 lata, dziewięciolatek też znajdzie tam informacje, o których jeszcze nie słyszał. Moje starsze dzieci miały oczy jak spodki, gdy próbowaliśmy wspólnie omawiać treść książeczek. Niestety te książki niosą ze sobą poważne niebezpieczeństwo i niedogodność – zmuszają rodzica do odpowiadania na kolejne pytania, na które odpowiedzi nie zna. Ok, przynajmniej ja orłem z nauk ścisłych nigdy nie byłam, to niewiele więcej umiem o nich opowiedzieć 🙂
Stwierdzam natomiast z całą stanowczością, że jestem pod wrażeniem konceptu całej serii oraz sposobu jej wykonania. Niby takie poważne kwestie, a serwowane w tak urzekający sposób. Prosta, lecz sugestywna grafika uzupełnia się z krótkimi wyjaśnieniami pod nią.
Książeczki z serii Uniwersytet malucha polecam Wam szczególnie, bo warto, by dziecko oswoiło się z magią nauki od najwcześniejszych lat.
Dziękuję wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie egzemplarzy recenzenckich książek.