Giler, trampolina i reszta świata – Agnieszka Chylińska
Tytuł: Giler, trampolina i reszta świata
Autor: Agnieszka Chylińska
Wydawnictwo: Pascal
Liczba stron: 136
Oprawa: twarda
Rok: 2019
Do dziecięcej biblioteki trafiła ostatnio książka Giler, trampolina i reszta świata, znanej piosenkarki Agnieszki Chylińskiej. Nie kryję, że wielu znajomych, którzy zobaczyli tę książkę, pytało -” to ona pisze książki dla dzieci?”. Tak, pisze i myślę, że wychodzi jej to całkiem dobrze.
Giler, trampolina i reszta świata to książka dla dzieci od dziewiątego roku życia i zdecydowanie dla dorosłych. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że każdy rodzic powinien ją przeczytać. Zapytacie dlaczego? Nie należy ona do najłatwiejszych, to nie jest lekka historia do poduszki. To jest historia o ludziach niedoskonałych, poplątanych, którzy tworzą rodzinę, mimo, że rodzice są rozwiedzeni.
Nie tylko dla dzieci rozwód jest pewną traumą, ale także dla dorosłych. W książce Giler, trampolina i reszta świata autorka pięknie ukazała postacie rodziców, którzy mając trójkę dzieci, zdecydowali się na rozwód, bez krzyków, złości, zazdrości, lecz w poszanowaniu drugiego człowieka. Giler i jego młodszy brat Franek zamieszkali u ojca, a najstarsza siostra Zezia wraz z mamą.
Główny bohater to Giler, a tak właściwie to Czarek, który cierpi na zaburzenia autystyczne, żyje w swoim własnym świecie. Rodzice nazywają go gąbkożercą, gdyż pozostawiony na chwilę sam z jakąkolwiek gąbką, rozdrobni ją w najdrobniejsze elementy. Chłopczyk ma osobliwe spojrzenie na świat, na zdarzenie, które wokół niego się dzieją.
Jedyną trudnością jaką zauważyłam w trakcie czytania tej książki z dziećmi jest to, że bohaterowie byli nazywani co najmiej dwoma różnymi słowami naprzmiennie. Dla przykładu Giler to Czarek, Zezia to Zuzia, Pan Zezik to tata. Młodsi czytelnicy mogą tego nie wyłapać i jeśli nie zostanie to ujednolicone przez czytającego dorosłego, szybko straci się wątek i historia nie zostanie zrozumiana.
To, co w tej historii jest urzekające, to akceptacja zaburzenia osoby Gilera przez najbliższych. Otwarcie najbliższych na drugą osobę. To właśnie Czarek wydobywa z innych to, co najlepsze.
Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Pascal za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki