Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie – Monika Utnik-Strugała
Tytuł: Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie
Autor: Monika Utnik-Strugała
Wydawca: Nasza Księgarnia
Ilość stron: 128
Okładka: twarda
Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie, to przepięknie zilustrowany przewodnik po temacie Bożego Narodzenia oraz tradycji świątecznych praktykowanych w różnych zakątkach świata.
Boże Narodzenie to nasze ulubione święto. Kochamy ten czas i chętnie oddajemy się tradycji, a książka Idą święta przybliża temat w sposób niezwykle ciekawy i przystępny.
Autorka, Monika Utnik-Strugała, wyjaśnia, dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy w grudniu, a nie na przykład w czerwcu, czym jest czas adwentu i w jaki sposób można go przeżyć. Ciekawscy dowiedzą się także, dlaczego wyznawcy prawosławia świętują dopiero w styczniu.
Autorka ukazuje ulubieńca maluchów, św. Mikołaja, w ujęciu historycznym oraz w formie znanej nam współcześnie, którą stworzono na potrzeby reklamy firmy Coca-Cola. Oczywiście Mikołaj ma swoich pomocników, których charakterystyki również nie mogło zabraknąć.
Mowa jest o choince, którą wprost kochamy ubierać. Na szczęście nie zabrakło informacji o innych świątecznych ozdobach, bo przecież nie tylko choinką polska chata stała. Choinka to zwyczaj zapożyczony z Niemiec, a wcześniej w izbach królowały tak zwane podłaźniczki (gałązki iglaków podwieszane pod sufitem), oraz diduchy, czyli snopy siana ustawiane w kącie izby. Bardzo mi się podoba szerokie ujęcie tematu świąt, od czasów pogańskich, po współczesność, co ułatwia zrozumienie wielu zwyczajów i tradycji, które obecnie praktykujemy bez większej świadomości.
Poza tym książka pięknie opowiada skąd się właściwie wzięła u nas stajenka bożonarodzeniowa i jak ona wygląda w różnych krajach. Mowa jest o kolędach, gwieździe betlejemskiej, świecach i lampionach, o łusce karpia, dodatkowym talerzu i miejscu dla gościa oraz o sianku pod stołem. Naprawdę zmachałam się, wymieniając to wszystko, choć to i tak jedynie część wiadomości, które zawarła w przewodniku autorka.
Poza informacjami dotyczącymi stricte świątecznych tradycji w Polsce i na świecie znajdziecie tu sporo rzeczy nietypowych, a może nawet zadziwiających, takich jak sposób obchodzenia świąt przez Japończyków. Japończycy, mimo tego, że w większości są buddystami, także obchodzą Boże Narodzenie. Ale jak! Nie rozpatrują tego święta w wymiarze duchowym, jak na przykład Polacy, – dla nich to idealny czas na oświadczyny i … odwiedziny w fast foodzie. W tym czasie KFC w Japonii odnosi większe zyski, niż w ciągu pozostałych miesięcy działalności. Może to i dziwne, ale jak to mówią – co kraj, to obyczaj, więc nie należy z tym dyskutować.
Jest tu tak wiele ciekawych rzeczy, że ta książka nie przestaje zadziwiać. Idą święta pozwala się zagłębić i nastroić na świąteczny okres – począwszy od adwentu, poprzez święta, skończywszy na styczniowym święcie Trzech Króli.
Przewodnik Idą święta zachwycił mnie i moje dzieci totalnie. Czytałam go przez kilka wieczorów pod rząd, bo to nie tylko wartościowe źródło przydatnej wiedzy, ale także wciągające świąteczne opowieści. Warto wspomnieć o tym, jakie wrażenie robią liczne rysunki zdobiące każdą stronę książki – coś klimatycznego i pięknego.
Książka wpasowuje się idealnie w ten magiczny czas, i jeżeli chcecie, by wasze dzieci spojrzały na niego szerzej, niż tylko przez pryzmat choinki, św. Mikołaja i stołu obłożonego jedzeniem, koniecznie podarujcie im Idą święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie. To będzie wspaniale spędzony czas, z korzyścią dla rodziców i dzieci.
Dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki