Jak wspierać rozwój przedszkolaka? – Monika Sobkowiak
Tytuł: Jak wspierać rozwój przedszkolaka?
Autor: Monika Sobkowiak
Wydawnictwo: Samo Sedno / Edgard
Liczba stron: 240
Oprawa: miękka
Format: 14.8 x 21 cm
Jak wspierać rozwój przedszkolaka? autorstwa Moniki Sobkowiak, to książka warta polecenia każdemu rodzicowi dziecka w wieku przedszkolnym. Nawet jeśli nie jesteście zwolennikami podążania za wskazówkami poradników, ten przekona Was, że odpowiednio podana wiedza bywa zbawienna.
Każdy rodzic przeżywa wiele wątpliwości i rozterek, niezależnie od tego, ile lat ma jego pociecha. Dzieciaki w wieku przedszkolnym “stresują” nas szczególnie, ponieważ wkraczają w nową rolę związaną z funkcjonowaniem w grupie oraz uczeniem się pewnych narzuconych odgórnie rzeczy. A my, rodzice, często obawiamy się tego, czego nie znamy – szczególnie gdy mowa jest o pierwszym dziecku. Porównujemy malucha do innych dzieciaków z grupy, zastanawiamy się, czy aby na pewno jego rozwój przebiega prawidłowo. Szukamy informacji o tym, kiedy można najwcześniej rozpoznać nadciągające kłopoty, które zachowania są jak najbardziej normalne, a którym powinien się przyjrzeć specjalista. To kilka z wielu pytań, na których odpowiedzi szukamy na różnych forach i w poradnikach takich jak Jak wspierać rozwój przedszkolaka?
Zanim przejdę do meritum, koniecznie muszę jeszcze wspomnieć, że Monika Sobkowiak jest “fachowcem od przedszkolaków”. Nie tylko pracuje jako nauczyciel przedszkola, ale jest również neurologopedą, czyli specjalizuje się w diagnozie i terapii zaburzeń mowy o podłożu neurologicznym. I grzechem byłoby nie zaznaczyć, że jest ona znana w sieci jako autorka bloga panimonia.pl, na którym dzieli się wiedzą i zdobytym doświadczeniem z nauczycielami przedszkola i rodzicami.
Jak wspierać rozwój przedszkolaka? jest zbiorem wiedzy, która ułatwia rodzicom zrozumienie potrzeb i możliwości dziecka w wieku przedszkolnym. Książka liczy sobie dziesięć rozdziałów, omawiających m.in.: tematykę rozwoju społeczno-emocjonalnego, rozwoju fizycznego i motorycznego, nauki myślenia matematycznego, nauki mówienia, pisania czy czytania. Autorka omówiła także kwestię korzystania dzieci z technologii komputerowej, oraz poruszyła temat integracji sensorycznej, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem rodziców.
Bardzo podoba mi się wyszczególnienie umiejętności, które powinien w każdym z omówionych zagadnień posiadać kolejno trzy-, cztero-, pięcio-, sześciolatek. Jaśniej już chyba się nie da wyznaczyć pewnych ram, choć pamiętajmy o tym, że dziecko to nie maszyna, pewne umiejętności może nabywać w innym tempie niż rówieśnicy. Autorka nakreśliła, co jest w zachowaniu dziecka jak najbardziej ok, a co powinno skłonić do wizyty u specjalisty (podpowiada także do jakiego – audiologa, foniatry, logopedy, neurologopedy, itd.) lub podjęcia ćwiczeń w domu.
Odnośnie do ćwiczeń – znajdziecie tu OGROM propozycji zabaw i eksperymentów umożliwiających doskonalenie umiejętności lub kompetencji, zarówno w grupie, jak i indywidualnie, w domu. Nie można zapominać, że dzieci najwięcej uczą się przez zabawę, więc warto wykorzystać omówione przez autorkę propozycje.
Jak wspierać rozwój przedszkolaka? to wiedza zebrana w sposób bardzo zgrabny i klarowny. Odkładając książkę na półkę, odkładamy jedynie przedmiot – wiedza podana w tak przystępny sposób zostaje już w głowie. Myślę, że ten poradnik może być bardzo inspirujący dla rodziców, i wielu z nich pomoże świadomie wspierać dziecko i w przedszkolu, i w domu.
Dziękuję wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.