9 lipca 2022

Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane – Nela Mała Reporterka

Tytuł: Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane
Autor: Nela Mała Reporterka
Tom: 2
Liczba stron: 220
Oprawa: twarda
Rok: 2022
Wydawnictwo: Burda Media Polska

Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane to druga książka Neli Małej Reporterki, która swoją premierę miała w 2014 roku. W tym roku Wydawnictwo Burda Media (Słowne) wznowiło edycję tego tytułu oraz innych, jak Nela i tajemnice świata, Nela na kole podbiegunowym, Nela i wyprawa do serca dżungli, wzbogacając je o kody QR, które przenoszą czytelników świat wydarzeń opisanych na stronach książki za pomocą krótkich filmików.

Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane wzbogaciła się także o nową okładkę, ukazując nam o wiele starszą dziewczynę niż osiem lat temu. Nela rozpoczęła swoją przygodę podróżniczki w wieku pięciu lat. Razem z rodzicami podróżowała po świecie i nagrywała filmy. Jak sama wspomina, jej idolem jest nikt inny, jak Steve Irwin, prezenter telewizyjny, działacz na rzecz ochrony środowiska, znany też, jako Crododile Hunter. 

Fot. Nela na 3 kontynentach

Fot. Nela na 3 kontynentach

Tym razem Nela zabierze nas do Ameryki Południowej, Afryki, Azji i Indonezji. Nie będzie brakować ciekawostek przyrodniczych, przepięknych zdjęć, ekscytujących filmików oraz wielu wrażeń z podróży. Nie sposób streścić całej książki, zresztą nie mam zamiaru przed Wami odkrywać wszystkich kart, bo warto razem z dziećmi zgłębić się w tę przyrodniczą przygodę. 

Jednym z przystanków Małej Reporterki Neli jest kamienna pustynia w Boliwii i przepiękne bordowe laguny, które stały się domem dla wielu zwierząt, w tym majestatycznych flamingów. Dlaczego te ptaki są różowe? Ponieważ ich dieta składa się z glonów zabarwionych właśnie tym pigmentem. Te pustynne rejony Boliwii, Chile, Peru i Argentyny są także naturalnym środowiskiem dla szynszyli, których niestety futro jest pożądane na szale, obszycia kapturów. Dlaczego ich futro jest takie miękkie? Z jednego mieszka włosowego wyrasta aż sześćdziesiąt włosków, co sprawia, że ich futra są bardzo delikatne. 

W Indonezji Nela zabierze czytelników między innymi na wyspę Komodo, która słynie z ogromnych jaszczurek nazywanymi smokami lub waranami. Ich ślina jest bardzo toksyczna i zabójcza, także dla człowieka. Dlaczego nazywane są smokami? Ponieważ to największe jaszczurki żyjące na ziemi, które mimo wszystko są bardzo sprawne, szybkie, świetnie wspinają się po drzewach, a w wodzie czują się jak ryba. Dlatego lepiej z nimi nie zadzierać. 

 

Dlaczego dzieci tak polubiły Nelę? Czytając jej historię, odnosimy wrażenie, że jest ona obok nas, dyskutuje, zastanawia się co zabrać na daną wyprawę, pyta nas o zdanie. Taki zabieg sprawia, że zwłaszcza dzieci ją uwielbiają, gdyż mają wrażenie, że razem z nią kierują statkiem, przemierzają pustynię, biorą udział w safari, czy pływają katamaranem u wybrzeży wysp Gili.

Gorąco i z całego serca polecam Wam książki Neli.Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Burda Media Polska za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close