22 sierpnia 2012

Optymalizacja porodu – Zagadnienie interdyscyplinarne – Emilia Lichtenberg-Kokoszka, Ewa Janiuk, ks. Jerzy Dzierżanowski

Tytuł:  „Optymalizacja porodu – Zagadnienie interdyscyplinarne”
Pod redakcją naukową: Emilia Lichtenberg-Kokoszka, Ewa Janiuk, ks. Jerzy Dzierżanowski
Wydawnictwo: Impuls
Rok wydania: 2008
Format: 17 x 24 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 132
Cena sugerowana: ok. 19,80 zł 

Czy poród można „zoptymalizować”? Tytuł zdaje się być lekko kontrowersyjny, jednak strona po stronie, autorzy udowadniają, że optymalizacja nie jest synonimem mechaniki i rutyny, a wręcz przeciwnie!

Książka jest zbiorem opracowań i referatów wygłoszonych podczas konferencji  naukowej:  „Optymalizacja porodu – Zagadnienie interdyscyplinarne” zorganizowanej w 2008 roku. Temat porodu został ukazany z kilku niezależnych perspektyw, a rozważania wokół niego poświęcone są tytułowej optymalizacji aktu narodzin.

Dzięki otwartym umysłom i postępowi „myśli humanistek” na salach porodowych możemy dziś cieszyć się coraz lepiej przygotowaną pomocą fachowców – nie w ujęciu ich kompetencji instrumentalnych, a w zakresie ich szeroko pojętej otwartości i empatii wobec rodzącej.

Optymalizacja porodu ujęta jest w kontekście dążenia do rozwiązań najlepszych i najkorzystniejszych, dla dziecka, dla rodzącej i całej „reszty świata”.

Temat został bardzo intensywnie „przewałkowany” zarówno z punktu widzenia Medyceuszy, przewodników duchowych oraz głównych bohaterów cudu narodzin – rodziny.

Każdy z referatów dotyczy jednej z wielu warstw „porodu” (oraz ciąży) – od informacji o charakterze typowo biologicznym – o fizjologii porodu, po sferę sacrum życia małżonków oczekujących na nowe życie.

Jednym z referatów, który zaskoczył mnie w najmilszy i pozytywny sposób, była właśnie publikacja autorstwa ks. Jerzego Dzierżanowskiego, pt.: „Wybrane aspekty życia religijnego i duchowego małżonków w przygotowaniu do porodu” – jest to niewątpliwie piękny traktat o duchowości i cielesności człowieka, zdecydowanie ukazujący kobietę w ciepłym świetle i pełną boskiego natchnienia.

Referaty o tematyce biomedycznej, czy psychologicznej zostały napisane na pograniczu wiedzy specjalistycznej, a lektury dla przeciętnego śmiertelnika. Nie można ukrywać, że jest to lektura wymagająca od czytelnika uwagi, a nie „felietonik do autobusu” – jednak autorzy nie nadużywają medycznej nomenklatury, a bogate ilustracje oraz inne „pomoce dydaktyczne” (tabele czy wykresy prezentujące wynika badań do których się odwołują) ułatwią oswojenie się . Można powiedzieć, że pewnych myśli czy terminów nie da się zastąpić skrótami, nie ponosząc ofiar w jakości merytorycznej tekstu.

Publikacja porusza następujące tematy:

„Poród”

„Optymalizacja porodu”

„Biomedyczne aspekty porodu. Elementy wybrane”

„Matka jako aktywny uczestnik porodu”

„Ojciec, aktywny uczestnik porodu”

„Deficyty rozwojowe u dzieci wywołane nieprawidłowym przebiegiem okresu okołoporodowego”

„Doświadczenie porodu, a poporodowe obniżenie nastroju u kobiet”

„Wybrane aspekty życia religijnego i duchowego małżonków w przygotowaniu do porodu”

„Dlaczego ludzie mają dzieci?”

„Rola i zadania współczesnej położnej – opinie pacjentek”

„Prawo w relacjach pacjent- personel medyczny”

„Czynniki wpływające na satysfakcję kobiet z porodu – analiza danych z akcji „Rodzić po ludzku”

„Dobry poród. Próba spojrzenia z różnych perspektyw”

Dla kogo jest ta książka? Dla wszystkich chętnych pogłębić swoją wiedzę, dla oczekujących dziecka lub planujących powiększenie rodziny, dla rodziców i dla wszystkich specjalistów związanych zawodowo z „witaniem dzieci na świecie”.

To bardzo dobre (i co najważniejsze) rzetelne źródło informacji dla rodziców – na kartach książki znajdziemy m.in.  informacje o prawach pacjenta oraz  emocjach towarzyszących podczas i po porodzie.

Polecam! To doskonałe uzupełnienie luźnych lektur o charakterze poradników, podaje fachową wiedzę, jednak nie zmusza od razu do studiów dzieł wszelkich o istocie anatomii ludzkiej – czyli spory kawałek wiedzy akademickiej podany zgrabnie z pigułką na niestrawności dla osób postronnych 😉

Hanna

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej IMPLUS za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close